Αντιψυχωσικο με αντικαταθλιπτικό κ σταθεροποιητή διαθεσης
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 3 of 3
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Posts
    10

    Αντιψυχωσικο με αντικαταθλιπτικό κ σταθεροποιητή διαθεσης

    Καλησπέρα σε όλους.
    Ο αδερφος μου πέρασε ένα πρώτο επεισόδιο πριν δύο χρόνια κ η αγωγή ήταν αρχικά zyprexa κ έπειτα arpoya . Πήγε καλά όμως δεν έγινε ψυχοθεραπεία κ υπήρχε χρήση κάνναβης που δε βοηθά..
    Πριν λίγες μέρες ήρθε δεύτερο επεισόδιο. Ήταν δύσκολες μέρες κ είδε ένα γιατρό . Δόθηκε zyprexa 10mg. Αντικαταθλιπτικο και depakine .. σταθεροποιητής διάθεσης..

    Δεύτερο επεισόδιο σημαίνει αγωγή για πάντα;;; Έχει κανείς εμπειρία από παρόμοιο συνδυασμό φαρμάκων;
    Ευχαριστώ.. κ ελπίζω για όλους μας.

    Το σύστημα πάντως της χώρας δε βοηθά..

  2. #2
    xaka10
    Guest
    το δευτερο επεισοδιο το επαθε απο χρηση κανναβης ή εκοψε τα φαρμακα.συνηθως λενε οτι οταν παθαινεις δευτερο ψυχωτικο επεισοδιο θελεις αγωγη για παντα.να κοψει την κανναβη οπωσδηποτε γιατι χειροτερευει την ψυχικη παθηση.εγω προχθες εκλεισα τα 32 επαθα το πρωτο ψυχωτικο επεισοδιο στα 15 μετα απο 2 χρονια χρησης κανναβης την εκοψα μαχαιρι απο τοτε ακουγοντας και τους τοτε ψυχιατρους και εχω 2 νοσηλειες μια σε ιδιωτικη ψυχιατρικη κλινικη και μια στο δρομοκαιτειο.στην ιδιωτικη κλινικη μπηκα για να με σταθεροποιησουν με τα φαρμακα γιατι ημουν δυσκολη περιπτωση και στο δρομοκαιτειο μπηκα μετα απο δευτερο ψυχωτικο επεισοδιο και γενικα μου ειπαν οτι θα χρειαζομαι μια ζωη τα ψυχοφαρμακα εχω και πολλους συγγενεις με σχιζοφρενεια και απο τον πατερα μου και απο την μανα μου και η κανναβη εφερε στην επιφανεια τη ηδη βεβαρυμενη κληρονομικη προδιαθεση που ειχα γι αυτη την ασθενεια. και παιρνω και γω συνδυασμο φαρμακων οπως 3 αντιψυχωτικα 2 αντικαταθλιπτικα και ενα σταθεροποιητη διαθεσης αλλα δεν θα επεκταθω δημοσια το τι παιρνω ακριβως ειναι προσωπικα δεδομενα αλλα η παθηση μου ειναι πολυ δυσκολη ως ανθεκτικης στα φαρμακα και παρολο που πηρα κανναβη μονο για 2 χρονια με συχνοτητα 2 τσιγαριλικια την εβδομαδα και που την εχω κοψει απο τοτε βασανιζομαι και γω,

    πες του αδελφου να μην ξαναβαλει κανναβη στο στομα του γιατι η παθηση θα γινει μη αναστρεψιμη οπως ειναι η δικη μου παρολο που 17 χρονια δεν εχω ξανακαπνισει κανναβη

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Posts
    10
    Σε ευχαριστώ.. δείχνει να έχει καταλάβει. Εύχομαι ο,τι καλύτερο σε ολους

Similar Threads

  1. υποτροπές, αντιψυχωσικό και σταθεροποιητές
    By favvel in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 8
    Last Post: 23-02-2023, 03:05
  2. Ζαναξ ή αντιψυχωσικο;
    By take a break in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 60
    Last Post: 13-08-2022, 10:01
  3. διακοπη ζυπρεξα σε ενα αλλο αντιψυχωσικο...
    By hlias1988 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 32
    Last Post: 23-11-2020, 18:57
  4. αντιψυχωσικο...
    By hlias1988 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 10
    Last Post: 27-09-2020, 10:36
  5. Καλύτερο αντιψυχωσικό
    By Lonelyprincess in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 7
    Last Post: 31-12-2019, 22:55

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •