Πολλά νεύρα - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 18 FirstFirst 1234513 ... LastLast
Results 31 to 45 of 256
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Νομίζω ότι με έπιασε η καρδιά μου. Ένας πόνος αριστερά. Τώρα είμαι στο ταξί και γυρνάω σπίτι βεβαια.

    Ρένια, δεν ξερω αν πλέον έχει νόημα να το κάνω αυτό, να,βγει κουτσά στραβά η σεζόν και του χρόνου βλέπουμε. Απλως φοβάμαι πλέον να πηγαίνω στη δουλειά. Και φοβάμαι μην κάνει και τίποτα στις γάτες του ξενοδοχείου.

    Μου μίλησε πολύ άσχημα. Με έβρισε,μου είπε ότι είμαι ένα τίποτα, ότι εγώ και οι αδερφές μου ειμαστε παράσιτα και άλλα τέτοια πολλα. Και φυσικά έχει λόγο που τα λέει αυτά,αυτά λέει και η μητρια μου. Μου είπε ότι δεν έχω προσοντα να βρω δουλειά γιατί ξέρει ότι ψάχνω. Εγώ δεν έχω προσόντα που ξέρω αγγλικά, γερμανικά και λίγα ιταλικά και έχει αυτός με κάτι κουτσά αγγλικά. Και όχι δεν είμαι άνθρωπος που του χαιδεουν τα αυτιά στη ζωή μου,το αντίθετο έχω βιώσει ως τώρα. Και ούτε είμαι άνθρωπος που καυχιέμαι. Στο ξενοδοχείο συγκεκριμένα δεν ξέρει κανείς ότι είμαι συγγραφέας ή ότι δούλευα ως δημοσιογράφος. Δεν το εχω πει ποτέ.Δεν με ενδιαφέρει να δείχνομαι. Αλλά όπως είπα με θεωρούν αδύναμο. Φυσικά και ανέφερε και τις γάτες. Άτομα αδίστακτα σαν αυτόν θεωρούν το να νοιάζεσαι άλλα πλάσματα παράλογο.

    Το θέμα είναι ότι δεν είμαι παράλληλα άνθρωπος που αγνοεί τις προσβολές ,ακομα κι αν έχει μεγαλύτερη σωματική διάπλαση από μένα. Και ξέρω ότι θα συνεχίσει να με προκαλει. Και δεν μπορώ να το βιώσω αυτό καθημερινά,το σώμα μου καταρρέει από την ένταση. Κατι πρεπει να κάνω που να επιλύσει την κατάσταση.

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    237
    Η ζωή θα συνεχιστεί άσχετα με την ένταση, άσχετα με τους φόβους σου, άσχετα με το αν είσαι κουρασμένος, άσχετα με το αν νιώθεις δυνατός.
    Με δεδομένο πως "η ζωή" δεν θα αλλάξει, πρέπει να αλλάξεις εσύ τον τρόπο που την βλέπεις και να πάρεις τις ανάλογες αποφάσεις.
    Δεν θα σου πω τι να κάνεις. Θες να καταλάβεις τι κάνεις λάθος? Θες απλά να αντιδράσεις σε αυτό που συμβαίνει? Θες να ξεπεράσεις τους φόβους σου?
    Βρες τι θέλεις, ψαξε τον τρόπο για να το πετύχεις και κάνε το στόχο. Οτι μπορείς να το πετύχεις είναι το μόνο σίγουρο ΑΝ το θέλεις.

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    194
    Σκιουρε τιποτα δεν εχει η καρδια σου..απλα εισαι τωρα τσιτωμενος και αγχωμενος με αυτα που γινανε.προσπαθησε να ηρεμησεις ρε παιδι μου και διωξε λιγο τον φοβο και το αγχος σου..καντο για καλο δικο σου..και μην φοβασαι..απ το νοσοκομειο εφυγες..αν ειχες κατι θα στο ελεγαν..

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Γύρισα σπίτι, έκανα ένα τοστ,εκανα ένα ντους ,πήρα ένα ζαναξ και τώρα κάθομαι στο κρεβάτι και δεν ξέρω τι να κάνω. Σκέφτομαι απαντήσεις που θα μπορούσα να είχα δώσει σε όλες αυτές τις προσβολες. Δεν ήμουν καθόλου ετοιμόλογος δυστυχώς. Είχα πάθει σοκ από το θράσος του βασικά. Με απελπιζει που υπάρχουν τέτοιοι άνθρωποι. Δεν ξερω πώς να τους χειριστώ. Αν ήταν καποιος άλλος θα μπορούσα να μιλήσω με επιχειρήματα αλλά στη βία και τις απειλές τι επιχειρήματα να χωρέσουν. Και με ενοχλεί και η στάση του πατερα μου. Πάντα με αποτρέπει από το να κινουμαι μέσω της νόμιμης οδού . Τι άλλο θα μπορούσα να κάνω δλδ? Να βάλω ανθρώπους να τον δείρουν;

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Χθες πήρα 0.80 ζαναξ και κοιμήθηκα μόνο τρεις ώρες. Σίγουρα θα το πάθω σήμερα το καρδιακό. Δεν μπορώ ηρεμήσω, σκέφτομαι όσα έπρεπε να πω και όσα θέλω να πω αλλά και όσα πρέπει να κάνω.

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    496
    Σκιουρε; πόσο χρονών είσαι; Στο τέλος με τήν τόση μεγάλη ένταση καί στρες που έχεις γενικά όντως θά πάθεις τίποτα Στην καρδιά.
    Τό έχεις σκεφτεί; Παίρνεις κάτι που να σου έχει δώσει γιατρός;

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Quote Originally Posted by ladybird12 View Post
    Σκιουρε; πόσο χρονών είσαι; Στο τέλος με τήν τόση μεγάλη ένταση καί στρες που έχεις γενικά όντως θά πάθεις τίποτα Στην καρδιά.
    Τό έχεις σκεφτεί; Παίρνεις κάτι που να σου έχει δώσει γιατρός;
    33 . Ναι το έχω σκεφτεί. Παλιά έπαιρνα procolaran για την καρδια. Τώρα παίρνω περιστασιακα ζαναξ. Πίεση δεν ανεβάζω, αίσθημα παλμών και βάρος νιωθω. Λέτε να ξαναπάω νοσοκομείο; Κοιμήθηκα μόνο τρεις ώρες και πρέπει να πάω δουλειά σε λιγο.

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    194
    Με αυτα που λες κι ετσι οπως τα λες εχεις αγχωσει κι εμενα..ηρεμησε λιγο ρε παιδι μου.τοσο αγχος και νευρα δεν κανουν καλο.οσες φορες και να πας νοσοκομειο αν δεν ηρεμησεις απο μονος σου δεν κανεις απολυτως τιποτα.προσπαθησε να κοιμηθεις,βγες μια βολτα,συναντησε μερικους φιλους..κανε κατι τελος παντων που θα σε ηρεμησει

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    341
    Βρε Skioure είμαστε συνομίληκοι! Είσαι νεότατος και έχεις όλη τη ζωή μπροστά σου!!Δες το λίγο διαφορετικά το πράγμα. Άξεστοι άνθρωποι, χωρίς παιδεία είναι παντού γύρω μας. Και αλίμονο αν η κάθε συνανστροφή μαζί τους μας έριχνε στα τάρταρα. Αντιλμβάνομαι πλήρως τον κόμπο που νιώθεις γιατί αυτοί οι άνθρωποι ειναι υφιστάμενοί σου και τους συναντάς καθημερινά. Έχεις φίλους; Υπάρχει κάποια δραστηριότητα που να σε ηρεμεί;;

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Πολλούς φίλους δεν έχω. Σήμερα κανονισα να περάσει το βράδυ ο κολλητός μου απο το σπίτι, μιλησαμε χθες και του είπα τι έγινε και θα μου πει και εκείνος τι μπορούμε να κάνουμε πέρα από όσα έκανα ήδη.

    Τώρα έχω 105/68 πίεση και 79 παλμούς.

    Σήμερα να μείνω σπιτι δεν υπάρχει η δυνατότητα. Αυτό που μπορώ να κάνω είναι να ξαπλώσω καμια ώρα στο γραφειο. Μίλησα με τον καρδιολόγο μου και είπε ότι είναι μάλλον ψυχολογικό όλο αυτό. Του είπα ότι κοιμήθηκα μόνο τρεις ώρες και μου είπε απλώς να ηρεμήσω και ότι δεν θεωρεί ότι συντρέχει λόγος να ξαναπάω στα επείγοντα και θα με δει εκείνος μόλις επιστρέψει από τις διακοπές. Σκέφτομαι μήπως να καλέσω άλλον καρδιολόγο στο ξενοδοχείο, θα δω.

    Σήμερα δεν θα κάνω κάτι άλλο, θα είμαι ήρεμος να βγει η μέρα. Μου είπε η αδερφή μου ότι επικρατεί μούγκα έτσι κι αλλιώς από το προσωπικό Σήμερα. Τα λένε βεβαια πίσω από την πλάτη μας. Όπως και να χει θα περιμένω να βγει η μερα, να ηρεμησω και βλέπουμε. Απλως με ανησυχεί που κοιμήθηκα μόνο τρεις ώρες και σφίγγεται το στομάχι μου λίγο. Αλλά είμαι καλύτερα από χθες.

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    341
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Πολλούς φίλους δεν έχω. Σήμερα κανονισα να περάσει το βράδυ ο κολλητός μου απο το σπίτι, μιλησαμε χθες και του είπα τι έγινε και θα μου πει και εκείνος τι μπορούμε να κάνουμε πέρα από όσα έκανα ήδη.

    Τώρα έχω 105/68 πίεση και 79 παλμούς.

    Σήμερα να μείνω σπιτι δεν υπάρχει η δυνατότητα. Αυτό που μπορώ να κάνω είναι να ξαπλώσω καμια ώρα στο γραφειο. Μίλησα με τον καρδιολόγο μου και είπε ότι είναι μάλλον ψυχολογικό όλο αυτό. Του είπα ότι κοιμήθηκα μόνο τρεις ώρες και μου είπε απλώς να ηρεμήσω και ότι δεν θεωρεί ότι συντρέχει λόγος να ξαναπάω στα επείγοντα και θα με δει εκείνος μόλις επιστρέψει από τις διακοπές. Σκέφτομαι μήπως να καλέσω άλλον καρδιολόγο στο ξενοδοχείο, θα δω.

    Σήμερα δεν θα κάνω κάτι άλλο, θα είμαι ήρεμος να βγει η μέρα. Μου είπε η αδερφή μου ότι επικρατεί μούγκα έτσι κι αλλιώς από το προσωπικό Σήμερα. Τα λένε βεβαια πίσω από την πλάτη μας. Όπως και να χει θα περιμένω να βγει η μερα, να ηρεμησω και βλέπουμε.
    Να σου πώ και κάτι; Και να μιλάνε πίσω από την πλάτη σας, τί σας νοιάζει;; Και για εμένα μπορεί να λένε συνάδελφοι, γνωστοί αλλά στην τελική δεν με απασχολεί.

    Δεν χρειάζεται να έχουμε άπειρους φίλους, απλά λίγους και δοκιμασμένους στον χρόνο. Μην συζητάτε πολύ για τη δουλειά. Πείτε άλλα, άσχετα πράγματα. Γιατί δεν κανονίζετε καμιά εξόρμηση μόλις τελειώσει η σεζόν;; Ακόμη και μόνος μπορείς να πας ενα ταξίδι. Η ζωή Skioure δεν ειναι μονο πιεσόμετρο, μέτρηση παλμών, επισκέψεις σε γιατρούς. Κοιμήθηκες λίγες ώρες & είσαι στην τσίτα, λογικό ειναι να έχεις αυξημενους παλμούς και πίεση. Προσπάθησε να επικεντρωθείς σε εσένα και στην ψυχική σου ηρεμία. Και αν δεν μπορείς να αντέξεις άλλη χρονιά στο ξενοδοχείο, ψάξε κάτι άλλο βάσει του πτυχίου σου. ή κάνε κάτι άλλο δικό σου που να σε ευχαριστεί.

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Nikolaus View Post
    Η διαχείριση χέστηκε κιόλας αν επιτίθεσαι ή όχι. Αυτή η γυμνασιακή νοοτροπία σε έναν άνθρωπο μορφωμένο (όπως διατείνεται οτι είναι) με ένα συγκεκριμένο νοητικό υπόβαθρο (όπως διατείνεται οτι έχει) πάντα θα με εκπλήσσει.

    Πάντως κάθε φορά που δε πάει κάποιος με τα νερα σου υπάρχει το στάνταρ συμπεριφορικό επιθετικό από πλευράς σου μοτίβο, που μόνο στα λεγόμενα του άλλου δεν εστιάζει, αλλά σε οτιδήποτε άλλο από το οποίο μπορείς να πιαστείς για να του την "πεις".

    Το γεγονός παραμένει οτι η συμπεριφορά σου όπως έχεις επαναλάβει ο ίδιος πολλές φορές είναι ιδιόρρυθμη γι αυτό και αντιμετωπίζεις τις συμπεριφορές που ανέφερες και πολλές άλλες για τις οποίες κάνεις συχνά πυκνά threads για να τις περιγράψεις. Οπότε όποιος τα έχει διαβάσει έχει διαμορφώσει μια εικόνα για σένα.

    Όχι, ούτε τη βία δικαιολογώ (ας πεις κάτι ουρανοκατέβατο για να ενισχύσεις την όλη επίθεση που κάνεις), ούτε κάποια ζημιά θα έκανα σε κάποιον εργαζόμενο μου επειδή με έσπρωξε και το βάφτισα επίθεση κατά της σωματικής μου ακεραιότητας.
    λες και καπου παραπανω, οτι ξερουμε την ιστορια μονο απο την πλευρα του και ισχυει. αλλα ισχυει για οτιδηποτε διαβαζουμε εδω μεσα και οπωσδηποτε ολες οι "αλλες" πλευρες κατι αλλο θα υποστηριζουν, αλλα ετσι δεν βγαινει ακρη. εμεις συζηταμε πανω σε αυτα που μας λεει καποιος, ή συζηταμε καποιες αντιφασεις του ιδιου. αλλα δεν μπορουμε να κανουμε υποθεσεις μηπως ολα ειναι ψεματα (εκτος αν μιλαμε για τρολ). λεμε οταν συζηταμε σοβαρα..

    ναι, και το λεει ξεκαθαρα και φαινεται οτι ειναι ιδιορυθμος τυπος ο σκιουρος.
    αυτο τι σημαινει ομως; οτι οποιος ειναι ιδιορρυθμος ή ακομα δεν εχει και πολυ πλουσιες κοινωνικες δεξιοτητες, εχει παντα αδικο;;;;

    μας λες οτι δεν δικαιολογεις την βια, αλλα ο αλλος εφτασε στην βια. τι πρεπει να κανει; να περιμενει αν θα τον δειρει κανονικα για να μην παεισ την αστυνομια;
    με την αυτοδικια, διαφωνω κι εγω, γιατι εκει δικαιωνει τον τυπο που τον εσπρωξε (πχ να πεταξει τα ρουχα του οπως ελεγε) γιατι εκει δεν εχει πατο το βαρελι και τα πραγματα μπορει να φτασουν στο ποιος ειναι πιο χειροδυναμος και σε ακραιες καταστασεις.

    εφοσον δεν τα καταφερνει με την συνεννοηση ο σκιουρος(πραγμα που δεν ειναι παρανομο ουτε σπανιο) καλα εκανες και ζητησε την βοηθεια της αστυνομιας απεναντι σε εναν θρασυ τυπο που πιστευω οτι βασιζεται στην ανοχη και την σωματικη του υπεροχη.
    οπως ειπε ηδη, "μαζευτηκαν" οικογενειακως, μετα την παρεμβαση της αστυνομιας.

    το ποιος μιλαει πισω απο την πλατη μας, δεν μπορουμε να το ορισουμε και δικαιωμα τους στην τελικη.
    ΟΛΟΙ μιλανε πισω απο την πλατη μας. ας μιλανε. το θεμα ειναι να συμπεριφερονται σωστα και νομιμα.

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Location
    Μορντορ
    Posts
    418
    Σε καταλαβαινω Σκιουρε.Πριν χρονια αντιμετωπισα μια παρομοια κατασταση σε δουλεια αποθηκης,και μια ωραια μερα δεν αντεξα και στριμωξα στον τοιχο τον αλλον με τα πηρουνια του κλαρκ.Μετα του εφυγε η μαγκια,και οι απειλες εγιναν φιλοφρονησεις(ελα μωρε για πλακα τα ελεγα,κλπ).Προσπαθησε να μην δειχνεις φοβο,αυτοι τρεφονται απο τον φοβο σου.Και καλα εκανες και φωναξες αστυνομια,αν και καποιες φορες δεν κανουν απολυτως τιποτα,δυστυχως ζουμε σε μια χωρα οπου αρκετες φορες δεν βρισκεις το δικιο σου με κανεναν τροπο....
    Last edited by ΜΑΝΟΣ 14; 26-08-2022 at 15:12.

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Η γνώμη σας είναι να προχωρήσω και σε μήνυση ή να το αφήσω; Δεν ξέρω. Αυτός ακόμα δεν ήρθε. Μόλις έρθει θα κάνω μία βόλτα κάτω να πιάσω ένα νερό να δω τι συμπεριφορά θα έχει. Η αδερφή του δεν έκανε την εμφάνισή της καθόλου μπροστά μου σήμερα, βέβαια εγώ κάποια στιγμή προσπάθησα να φωνάξω από τον κάτω όροφο τις καμαριέρες γιατί χρειαζόταν ένα δωμάτιο έξτρα πετσέτες και θεωρώ πως με αγνόησαν εσκεμμένα, άρα δεν είναι ότι πλέον με σέβονται.
    Έπιασα παρόλα αυτά τη μητέρα τους και της έδειξα το βίντεο που με σπρώχνει και τελικά χτυπάει και κάτι τοίχους ενώ ήμουν γυρισμένος απλώς εγώ έχω θέμα ακοής και το σλαπ που έκανε το χτύπημα στον τοίχο το άκουσα ως παλαμάκι πίσω από το κεφάλι μου. Τέλος πάντων, της έδειξα το βίντεο και συμφώνησε ότι δεν είχε καλή συμπεριφορά αλλά δεν νομίζω ότι ήρθαμε σε συννενόηση γιατί εγώ περίμενα να μου πει ότι θα του μιλήσει για να λήξει το θέμα, αλλά εκείνη μου είπε απλώς "εγώ δουλεύω εδώ μέσα πολλά χρόνια, ξέρω ότι είσαι καλό παιδί".


    Όσον αφορά το πώς νιώθω σωματικά , είμαι έτσι κι έτσι, είμαι σε μια παραζάλη λόγως της έλλειψης ύπνου και απλώς με κρατάει στην τσίτα μια υποδόρροια ένταση. Οι παλμοί μου ειναι οκ σχετικά, γύρω στους ενενήντα. Το ζάχαρο τσιμπημένο λόγω της έντασης, γύρω στα 140.


    Αυτό που με πείραξε πιο πολύ είναι που είπε πως δεν έχω προσόντα. Όπως είπα κανείς δεν ξέρει εδώ πέρα για τη συγγραφική μου δραστηριότητα. Αλλά σκέφτομαι τις επόμενες μέρες να κορνιζάρω το βιβλίο μου και τις δύο ανθολογίες που συμμετείχα φέτος. Αν γκουγκλάρω το ονομά μου βγαίνουν άρθρα, κριτικές, συνεντεύξεις. Αν γκουγκλάρω το όνομά του βγαίνουν κάτι προφίλ στο ίνστα. Ποιος είναι το τίποτα; Εγώ που κάνω κάτι στη ζωή μου ή αυτός που ξέρει κουτσά αγγλικά και δουλεύει από μικρός σε εμάς και έχει κακομάθει; Σε ποιο άλλο ξενοδοχείο θα του έδιναν όλους τους μισθούς προκαταβολικά; Επειδή ήθελε να τα επενδύσει κάπου.
    Εγώ ξέρω και από κρατήσεις, τα αγγλικά μου είναι σε επίπεδο προφίσενσυ, μπορώ να γράφω και να διαβάζω λογοτεχνικά βιβλία και επιστημονικές εργασίες στα αγγλικά, έχω πτυχίο ΑΕΙ, ξέρω εκτός των άλλων γερμανικά, λίγα ιταλικά (και λίγα τσέχικα λόγω μιας παλιας σχέσης) Άρα ποιος είναι πιο πιθανό να βρει μια δουλειά σε άλλο ξενοδοχείο; Σε ξενοδοχεία το ξέρω ότι είναι εύκολο να βρω δουλειά, εγώ ψάχνω δουλειά γραφείου και για το χειμώνα, όχι σεζόν. Και όλα αυτά τα είπε μπροστά σε κόσμο και νιώθω άσχημα που δεν του απάντησα.

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    341
    H γνώμη μου θα ηταν να μην ανανεωσετε τη συνεργασία σας μαζί του μελλοντικά. Ούτε και με την αδερφή του. Ως προς τα άλλα Skioure, νομίζω οτι το θέμα ειναι πιο βαθύ και νιώθω οτι εχεις ανάγκη από μια επιβεβαίωση της αξίας σου και των προσόντων σου. Δεν αναιρώ οτι εχεις γνώσεις και ικανότητες και οτι οντως είσαι overqualified για τη θέση αυτή και σε σχέση με τους υπόλοιπους εργαζόμενους. Βλέπω όμως οτι κολλάς στην υπεροχή σου έναντι αυτών. Θεωρείς οτι είσαι λιγότερο δυναμικός και γι΄αυτό δεν δείχνουν σεβασμό;; Τον προηγούμενο καιρό πώς ήταν οι σχέσεις οι δικές σου με το προσωπικό; Είχες ανάλογη συμπεριφορά από άλλους;

Page 3 of 18 FirstFirst 1234513 ... LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 3
    Last Post: 27-04-2019, 20:47
  2. Επιθετικοτητα-Πολλα Νευρα!!!
    By minaspap in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 8
    Last Post: 28-08-2014, 03:58
  3. Πολλα νευρα και αγχος χωρις λογο?
    By chtinick in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 3
    Last Post: 03-12-2013, 23:29
  4. Νεύρα νεύρα κι άλλα νεύρα....
    By LadyAngel in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 21
    Last Post: 12-12-2011, 19:18
  5. Πολλά νεύρα!
    By essie in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 15-06-2011, 00:36

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •