Πολλά νεύρα - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 18 FirstFirst 123412 ... LastLast
Results 16 to 30 of 256
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,263
    Quote Originally Posted by Nikolaus View Post
    Την εικόνα την περιγράφει μόνος του, οπότε δεν έχεις να διαμορφώσεις κάτι ιδιαίτερο εσύ. Έχεις απλώς το σύνολο με τις κοινωνικά αδέξιες όπως αναφέρει ο ίδιος συμπεριφορές του. Δεν πέτυχες αυτό που ήθελες εδώ!


    Εγώ ξέρω να χρησιμοποιώ το λόγο για να ξεκαθαρίζω τα πράγματα, όχι μόνο για να λογομαχώ. Είναι απορίας άξιο που θεωρείτε οτι η κατάσταση θα πρέπει να επιλυθεί είτε με ξύλο είτε με αστυνομία!!!
    Μια χαρά το πέτυχα, καταρχήν δεν ξέρεις τι θέλω να πετύχω... Μετά δεν με αγγίζουν τα λόγια σου κι ούτε με ξέρεις... Εγώ όμως τον Σκίουρο τον ξέρω καλύτερα από ΄σενα...

    Απορίας άξιο είναι το γεγονός ότι τον κυνηγάς με εμμονή θα έλεγα, να το κοιτάξεις...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Αν μου επιτρέπεις μία γενικότερη παρατήρηση πάντως Σκίουρε, τα χειρότερα ξενοδοχεία που έχω δουλέψει είναι τα οικογενειακά που συνήθως ούτε μεταξύ τους συμφωνούν σε μία ρότα τα μέλη της οικογένειας, πόσο μάλλον να έχουν κοινή ρότα στο τι θα πουν και πως θα μιλήσουν στο προσωπικό, κι ο καθένας έχει το χαβά του και καταμερισμό εργασιών και ξεκάθαρους ρόλους δεν έχει κανένας και μπλεγμένα μηνύματα λαμβάνει το προσωπικό και να στο πω απλά υπάρχει κακοδιαχείρηση.

    Θέλω να πω, υπεύθυνος καθαριότητας ποιος είναι στο ξενοδοχείο; Αν όχι εσύ, αν το έλεγες στον υπεύθυνο κι εκείνος σε κάποια καμαριέρα υπ' ευθύνη του, μπορεί να απέφευγες όλα αυτά.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    258
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Μια χαρά το πέτυχα, καταρχήν δεν ξέρεις τι θέλω να πετύχω... Μετά δεν με αγγίζουν τα λόγια σου κι ούτε με ξέρεις... Εγώ όμως τον Σκίουρο τον ξέρω καλύτερα από ΄σενα...
    Κύκνε δεν είναι ανάλογο της ανακάλυψης της θεωρίας της σχετικότητας το γεγονός οτι ήθελες να ακυρώσεις αυτό που είπα. Κοινή λογική λέγεται, δεν απαιτεί καν στοιχειώδη νοημοσύνη. Μετά γιατί θα πρέπει να σε αγγίξουν ή όχι τα λόγια μου;
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Απορίας άξιο είναι το γεγονός ότι τον κυνηγάς με εμμονή θα έλεγα, να το κοιτάξεις...
    Από πότε νοείται ως εμμονή ο σχολιασμός σε 2ο θέμα του; Εσείς ειδικά θα έπρεπε να ξέρετε τι εστί εμμονή. Εσύ που τον κυνηγάς σε πολύ περισσότερα από 2 είσαι εμμονική να υποθέσω;

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,263
    Quote Originally Posted by Nikolaus View Post
    Κύκνε δεν είναι ανάλογο της ανακάλυψης της θεωρίας της σχετικότητας το γεγονός οτι ήθελες να ακυρώσεις αυτό που είπα. Κοινή λογική λέγεται, δεν απαιτεί καν στοιχειώδη νοημοσύνη. Μετά γιατί θα πρέπει να σε αγγίξουν ή όχι τα λόγια μου;

    Από πότε νοείται ως εμμονή ο σχολιασμός σε 2ο θέμα του; Εσείς ειδικά θα έπρεπε να ξέρετε τι εστί εμμονή. Εσύ που τον κυνηγάς σε πολύ περισσότερα από 2 είσαι εμμονική να υποθέσω;
    Κι όμως κάνεις λάθος, αυτό που ήθελα είναι να τον υποστηρίξω απέναντι στην αδικαιολόγητη επίθεση σου...
    Γι' αυτό και τον κυνηγάω όπως λες γιατί έχεις άδικο... Αν αυτό με κάνει εμμονική, το ότι υπερασπίζομαι έναν άνθρωπο που ξέρω καλύτερα από σένα τι είναι, ας είναι...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    258
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Κι όμως κάνεις λάθος, αυτό που ήθελα είναι να τον υποστηρίξω απέναντι στην αδικαιολόγητη επίθεση σου...
    Ποια επίθεση; Με δουλεύεις; Τι ακριβώς νοείται ως επίθεση; Το γεγονός οτι επισημαίνω αυτά που έχει πει ο ίδιος; Οτι δηλαδή η κοινωνικά αδέξια συμπεριφορά του, του δημιούργησε για άλλη μια φορά θέμα; Βγάλε λιγάκι τα "γυαλιά λατρείας" μήπως και δεις πιο καθαρά.

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Κύκνε σε ευχαριστώ πολύ, όντως με ξέρεις αρκετά καλύτερα από όλους εδώ μέσα και σε ευχαριστώ που πάντα είσαι διπλα μου τόσα χρόνια έστω κι αν δεν έχουμε βρεθεί ποτέ από κοντά, σε θεωρώ καλή μου φίλη και είσαι πραγματικά πολύ καλός άνθρωπος.


    Σονια, ναι ίσως έχεις δίκιο σε αυτό. Εγώ συνήθως κάνω παρατηρήσεις που μου λένε πελάτες, αν δηλαδή μου κάνουν παράπονα για κάποιο δωματιο, το θέμα με τις σκάλες το είχα αναφέρει στον πατέρα μου και είπε να τους τα πω επιτόπου να τα κάνουν όπως και εγινε. Η κοπέλα είναι μικρή σε ηλικία, μπορεί να αντιδρά έτσι λόγω ηλικίας αλλά πραγματικά ήταν αναίτια αυτό το υφακι και η απάντηση που μου έδωσε και από ότι μου είπε η αδερφή μου τα ίδια έκανε και σε εκείνη.

    Από κει και περα ο αδερφός της ασχολείται με πολλα ύποπτα πράγματα, και με ναρκωτικά και με εκφοβισμους επί πληρωμη, ο ίδιος καυχιέται για όλα αυτά, αλλά ο πατέρας μου τον κρατάει γιατί τον θέλει η γυναίκα του που δεν είναι καν στο χώρο εργασίας.

    Οι αστυνομικοί μου είπαν ότι αρχικά έκανε τον μάγκα αλλά μετά φοβήθηκε, δεν ξερω, όσες φορές κατέβηκα κατω στο εστιατοριο πριν έρθει η αστυνομία μου έκανε νοήματα απειλητικά τυπου θα τα πούμε μετά.

    Η μεσαία μου αδερφή τους έπιασε και τους δύο αφότου έφυγα αλλά η μεγάλη μου αδερφή είπε ότι δεν τους έκανε αυστηρή επίπληξη αντιθέτως χασκογελουσαν. Και εγω φοβάμαι αύριο να πάω στη δουλειά, δλδ από δω και μπρος δεν
    Θα μπορώ να ρωτάω αν τα δωμάτια είναι ετοιμα με το φόβο ότι
    Θα με δείρει ο αδερφός της;


    Είμαι ακόμα στο νοσοκομείο, είμαι στη τσίτα όλη μέρα, περιμενω να βγουν οι εξετάσεις να πάω σπιτι να πάρω ζαναξ μπας και ηρεμήσω.

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,263
    Quote Originally Posted by Nikolaus View Post
    Ποια επίθεση; Με δουλεύεις; Τι ακριβώς νοείται ως επίθεση; Το γεγονός οτι επισημαίνω αυτά που έχει πει ο ίδιος; Οτι δηλαδή η κοινωνικά αδέξια συμπεριφορά του, του δημιούργησε για άλλη μια φορά θέμα; Βγάλε λιγάκι τα "γυαλιά λατρείας" μήπως και δεις πιο καθαρά.
    Εγώ μια χαρά καθαρά βλέπω, εσύ είσαι προκατειλημμένος...

    Εγώ θεωρώ ότι στην απαράδεκτη κι αγενή συμπεριφορά των υπαλλήλων αντέδρασε όπως τους άξιζε, να μάθουν να μιλάνε χωρίς βρωμόλογα αν θέλουν καλύτερη αντιμετώπιση...

    Από εκεί και πέρα μπορείς να λες ότι θέλεις, εγώ αυτό που είναι σωστό να κάνω το έκανα κι έχω καθαρή τη συνείδηση μου...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    258
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Εγώ μια χαρά καθαρά βλέπω, εσύ είσαι προκατειλημμένος...

    Εγώ θεωρώ ότι στην απαράδεκτη κι αγενή συμπεριφορά των υπαλλήλων αντέδρασε όπως τους άξιζε, να μάθουν να μιλάνε χωρίς βρωμόλογα αν θέλουν καλύτερη αντιμετώπιση...

    Από εκεί και πέρα μπορείς να λες ότι θέλεις, εγώ αυτό που είναι σωστό να κάνω το έκανα κι έχω καθαρή τη συνείδηση μου...
    Ναι οκ δε μου είπες όμως που είναι η επίθεση που έκανα κ στη οποία αναφέρθηκες.

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,263
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Κύκνε σε ευχαριστώ πολύ, όντως με ξέρεις αρκετά καλύτερα από όλους εδώ μέσα και σε ευχαριστώ που πάντα είσαι διπλα μου τόσα χρόνια έστω κι αν δεν έχουμε βρεθεί ποτέ από κοντά, σε θεωρώ καλή μου φίλη και είσαι πραγματικά πολύ καλός άνθρωπος.
    Τα αισθήματα είναι αμοιβαία και το ξέρεις, κι εγώ σε νιώθω φίλο μου μετά από τόσα χρόνια...

    Αν θέλεις μια συμβουλή, επικεντρώσου στην υγεία σου τώρα... Μην χαραμίζεις ενέργεια προσπαθώντας να εξηγήσεις πράγματα σε ανθρώπους που το μόνο που προσφέρουν εδώ είναι να χειροτερεύουν την κατάσταση... Φρόντισε τον εαυτό σου...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,263
    Quote Originally Posted by Nikolaus View Post
    Ναι οκ δε μου είπες όμως που είναι η επίθεση που έκανα κ στη οποία αναφέρθηκες.
    Ωραία, να στο πω κι αυτό να τελειώνουμε... Εσύ δηλαδή νομίζεις ότι όλο αυτό το στόλισμα δεν είναι επιθετικό; Ο άνθρωπος έχει σοβαρά προβλήματα υγείας κι εσύ με την συμπεριφορά σου κάνεις την κατάσταση χειρότερη... Αν δεν θέλεις να το παραδεχτείς δεν πειράζει, συνέχισε να το παίζεις αθώα περιστερά...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    258
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Ωραία, να στο πω κι αυτό να τελειώνουμε... Εσύ δηλαδή νομίζεις ότι όλο αυτό το στόλισμα δεν είναι επιθετικό; Ο άνθρωπος έχει σοβαρά προβλήματα υγείας κι εσύ με την συμπεριφορά σου κάνεις την κατάσταση χειρότερη... Αν δεν θέλεις να το παραδεχτείς δεν πειράζει, συνέχισε να το παίζεις αθώα περιστερά...
    Με τη φράση επιθετικό στόλισμα αναφέρεσαι στα λεγόμενα του τα οποία επανέλαβα με απόλυτη ηρεμία εδώ μέσα; Πως γίνεται χειρότερη μια κατάσταση η οποία είναι ίδια κάθε φορά σε κάθε θέμα, το ίδιο μοτίβο; Τον ξέρεις σίγουρα καλά, διότι αρχίζω να αμφιβάλλω.

    Δεν υπάρχει κάτι προς παραδοχή, τα σχόλια μου είναι στη θέση τους και μόνο επιθετικά δεν είναι. Ίσως κ γι αυτό έχεις τσιτώσει έτσι. Επειδή δε βρίσκεις κάτι συγκεκριμένο για να επικυρώσεις το αφήγημα περι επίθεσης και πας να το παίξεις και καλά οτι κάποιος άλλος χειροτερεύει την κατάσταση του. Σε καταλαβαίνω. Κι εμένα δε θα μου άρεσε να λέω αερολογίες τις οποίες δε μπορώ να αποδείξω.

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,263
    Quote Originally Posted by Nikolaus View Post
    Με τη φράση επιθετικό στόλισμα αναφέρεσαι στα λεγόμενα του τα οποία επανέλαβα με απόλυτη ηρεμία εδώ μέσα; Πως γίνεται χειρότερη μια κατάσταση η οποία είναι ίδια κάθε φορά σε κάθε θέμα, το ίδιο μοτίβο; Τον ξέρεις σίγουρα καλά, διότι αρχίζω να αμφιβάλλω.

    Δεν υπάρχει κάτι προς παραδοχή, τα σχόλια μου είναι στη θέση τους και μόνο επιθετικά δεν είναι. Ίσως κ γι αυτό έχεις τσιτώσει έτσι. Επειδή δε βρίσκεις κάτι συγκεκριμένο για να επικυρώσεις το αφήγημα περι επίθεσης και πας να το παίξεις και καλά οτι κάποιος άλλος χειροτερεύει την κατάσταση του. Σε καταλαβαίνω. Κι εμένα δε θα μου άρεσε να λέω αερολογίες τις οποίες δε μπορώ να αποδείξω.
    Δεν έχω τσιτώσει καθόλου, είμαι εντελώς ήρεμη και το μόνο που ήθελα ήταν να κάνω το καθήκον μου ως φίλη και το έκανα... Έχω τη συνείδηση και την ψυχή μου καθαρή κι αυτό μου αρκεί... Μπορείς να αμφιβάλλεις για ότι θέλεις, εγώ κι εκείνος ξέρουμε την αλήθεια... Απλώς με κούρασες οπότε αυτή είναι η τελευταία φορά που σχολιάζω τα δικά σου γραφόμενα... Πίστευε ότι θες...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    258
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Δεν έχω τσιτώσει καθόλου, είμαι εντελώς ήρεμη και το μόνο που ήθελα ήταν να κάνω το καθήκον μου ως φίλη και το έκανα... Έχω τη συνείδηση και την ψυχή μου καθαρή κι αυτό μου αρκεί... Μπορείς να αμφιβάλλεις για ότι θέλεις, εγώ κι εκείνος ξέρουμε την αλήθεια... Απλώς με κούρασες οπότε αυτή είναι η τελευταία φορά που σχολιάζω τα δικά σου γραφόμενα... Πίστευε ότι θες...
    Καθήκον... συνείδηση... ψυχή...

    Πολλά νεύρα

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    341
    Καλησπέρα Skioure. Εύχομαι αρχικά να ηρέμησες και να νιώθεις καλύτερα. Η αλήθεια είναι ότι ο τρόπος με τον οποίο σου μίλησε η κοπέλα και η συμπεριφορά του άλλου εργαζομένου με εκπλήσσουν. Και εμένα μου έχει γίνει επίπληξη στη δουλειά σε μικρότερη ηλικία, αλλά δεν έβρισα τον εργοδότη. Ζήτησα συγνώμη γι το λάθος και το διόρθωσα. Τώρα αν ο εργοδότης προσβάλει, έχει απαξιωτική συμπεριφορά και τραμπουκίζει τον εργαζόμενο τότε και ο εργαζόμενος οφείλει να αντιδράσει. Αλλά καταλαβαίνω ότι εσυ απλά το είπες με ένα αυστηρό ύφος και τίποτα περισσότερο. Θα πρότεινα, εφόσον το ξενοδοχείο το λειτουργείτε οικογενειακά και είστε μικρή ομάδα, να κάνετε μια σύσκεψη και να χωρίσετε τους ρόλους σας. Έπειτα να συγκεντρώσετε τους εργαζόμενους και να τους ανακοινώσετε σε ποιον θα λογοδοτούν ας πούμε για θέματα πχ καθαριότητας και με τρόπο να αναφερθείτε και σε ζητήματα συμπεριφοράς. Μην κρατάς όμως θέματα που αφορούν τη δουλειά μέσα σου και τα αφήνεις να σε επηρεάζουν. Έχεις κάποιο χόμπι ή κανείς κάποια δραστηριότητα μετά τη δουλειά ώστε να αποφορτίζεσαι;;

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Δεν νομιζω ότι μπορώ να αντέξω άλλο αυτή την πίεση ψυχολογικά. Κάθομαι και κλαίω μόνος μου στη στάση. Έχω να κλάψω ετσι αρκετά χρόνια. Δεν μπορώ πια αυτή τη συνεχη ένταση.

    Οι εξετάσεις ήταν καλές αλλά νιώθω κάψιμο στην καρδιά μου. Είμαι κουρασμένος από όλα στη ζωή μου. Δεν είμαι πια αρκετα δυνατός για όλα αυτά. Παλαιότερα μπορεί, αλλά όχι πια.

Page 2 of 18 FirstFirst 123412 ... LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 3
    Last Post: 27-04-2019, 20:47
  2. Επιθετικοτητα-Πολλα Νευρα!!!
    By minaspap in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 8
    Last Post: 28-08-2014, 03:58
  3. Πολλα νευρα και αγχος χωρις λογο?
    By chtinick in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 3
    Last Post: 03-12-2013, 23:29
  4. Νεύρα νεύρα κι άλλα νεύρα....
    By LadyAngel in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 21
    Last Post: 12-12-2011, 19:18
  5. Πολλά νεύρα!
    By essie in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 15-06-2011, 00:36

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •