Έντονη στεναχώρια και άγχος
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    258

    Έντονη στεναχώρια και άγχος

    Καλησπέρα παιδιά Χρόνια πολλά σε όλους με υγεία και ευτυχία!! Το θέμα μου είναι ότι την Κυριακή των Χριστουγέννων αποφασίσαμε με την παρέα μου να πάμε να διασκεδάσουμε σε νυχτερινό μαγαζί καθώς περνούσαμε όμορφα κτλ ένας τύπος μας έσπρωξε και μας χτύπησε μετά από υπήρξε διαπληκτισμός ανάμεσα σε εμάς και την παρέα του κάτι για το οποίο δεν είμαστε χαρούμενοι μιας και δεν έχουμε δώσει δικαίωμα ποτε ούτε έχει ξανά γίνει εμένα το θέμα μου τώρα είναι ότι είμαι αρκετά στεναχωρημένος και αρκετά αγχωμένος μετά από το συμβάν γιατί δεν έχω ξανά μπλεχτεί σε καβγά όταν μας έβγαλαν οι άνθρωποι του μαγαζιού έξω (όπως έπρεπε να γίνει) μου μίλησαν τόσο άσχημα που σιχάθηκα τον εαυτό μου και δεν μπορώ να το διαχείριστω πονάω μέσα μου κάθε μέρα το σκέφτομαι και δαν μπορώ να συνέλθω,τι να κάνω; Δεν είμαι κακό παιδί αλήθεια απλά έτυχε να γίνει και δεν νιώθω υπερήφανος για αυτό! Απλά πονάω μέσα μου δεν ξέρω γιατί…φοβάμαι αόριστα

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,742
    δυσκολευεσαι να το διαχειριστεις γιατι μαλλον εχεις ιδεοληψια.
    τα πραγματα ειναι απλα. μερικοι κακοι μαλλωσαν με τους καλους.
    εκει τελειωνει το θεμα.
    συμβαινουν αυτα

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    258
    Quote Originally Posted by nikos2 View Post
    δυσκολευεσαι να το διαχειριστεις γιατι μαλλον εχεις ιδεοληψια.
    τα πραγματα ειναι απλα. μερικοι κακοι μαλλωσαν με τους καλους.
    εκει τελειωνει το θεμα.
    συμβαινουν αυτα
    Καλησπέρα σας,συμφωνώ απόλυτα μαζί σας
    Απλά νιώθω μια φοβία ένα απόλυτο χάος μέσα μου λες και είμαι το κακό παιδί μετά από αυτό που έγινε ελπίζω να καταλαβαίνετε..

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2022
    Location
    Αθήνα
    Posts
    242
    Δεν εγινε κατι φοβερό για να βασανιζεσε.. Κακο παιδί δεν είσαι οπως καταλαβαίνεις. Δεν χαρακτηριζομαστε από μια πράξη μας. Ελπιζω συντομα να εισαι καλά. Αν οχι ίσως είναι η ευκαιρια σου να ξαναρχισεις ψυχοθεραπεία.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    258
    Quote Originally Posted by Κατιαχ View Post
    Δεν εγινε κατι φοβερό για να βασανιζεσε.. Κακο παιδί δεν είσαι οπως καταλαβαίνεις. Δεν χαρακτηριζομαστε από μια πράξη μας. Ελπιζω συντομα να εισαι καλά. Αν οχι ίσως είναι η ευκαιρια σου να ξαναρχισεις ψυχοθεραπεία.
    Καλησπέρα σας ευχαριστώ για την απάντηση!
    Ψυχοθεραπεία θα ξανά ξεκινήσω μετά τις γιορτές το έχω προγραμματίσει ήδη,απλά βασανίζομαι τώρα με αυτό το θέμα που προέκυψε δηλαδή σκέφτομαι ότι μπορεί να γίνει κάτι κακό κάνω τέτοια σενάρια με το μυαλό μου γενικώς φοβάμαι και αγχώνομαι για την εξέλιξη

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2022
    Location
    Αθήνα
    Posts
    242
    Τιποτα κακό δεν θα συμβεί. Μη φοβασαι. Θα πανε όλα καλά.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,088
    Quote Originally Posted by Nikosnilouuu View Post
    Καλησπέρα σας,συμφωνώ απόλυτα μαζί σας
    Απλά νιώθω μια φοβία ένα απόλυτο χάος μέσα μου λες και είμαι το κακό παιδί μετά από αυτό που έγινε ελπίζω να καταλαβαίνετε..
    Και γιατί είναι τόσο σημαντικό να μην είσαι το κακό παιδί σε μια περίπτωση; Το έχεις σκεφτεί; Θέλω να πω ότι μπορεί στη ζωή μας να φερθούμε άσχημα σε κάποιον, να αδικήσουμε κάποιον κλπ. Συμβαίνει στη ζωή. Γιατί τόση αναστάτωση με τον ρόλο του κακού;

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    258
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Και γιατί είναι τόσο σημαντικό να μην είσαι το κακό παιδί σε μια περίπτωση; Το έχεις σκεφτεί; Θέλω να πω ότι μπορεί στη ζωή μας να φερθούμε άσχημα σε κάποιον, να αδικήσουμε κάποιον κλπ. Συμβαίνει στη ζωή. Γιατί τόση αναστάτωση με τον ρόλο του κακού;
    Καλησπέρα σας δεν είναι ο ρόλος που με φοβίζει είναι το μετά,σκέφτομαι μην με δείρουν και διαφορά αλλά κακά δηλαδή σκέφτομαι να μην ξανά βγω έξω

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,088
    Κατάλαβα. Αλλά δεν μπορούμε να ελέγξουμε τη βούληση των άλλων στον απόλυτο βαθμό. Είναι ψευδαίσθηση ότι η συμπεριφορά των άλλων απέναντι μας εξαρτάται αποκλειστικά από τη συμπεριφορά μας απέναντι τους. Έχουν δικά τους κίνητρα. Γενικά πιστεύω ότι όταν συνειδητοποιήσουμε ότι δεν έχουμε τον έλεγχο στη ζωή μας θα ξεαγχωθουμε. Φυσικά αν κάποιος πάει γυρεύοντας μπορεί να το φάει το κεφάλι του. Αλλά μπορεί να έχει την ίδια κατάληξη και Παναγία να είναι οπότε...

Similar Threads

  1. Replies: 10
    Last Post: 12-07-2020, 05:39
  2. Άγχος έντονη στεναχώρια και ψυχοσωματικά
    By Astronomy lover in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 2
    Last Post: 01-01-2019, 17:31
  3. Άγχος και στεναχώρια
    By Melba in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 11-06-2018, 17:08
  4. Ντροπή+στεναχώρια+άγχος
    By Γάτος in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 8
    Last Post: 06-05-2014, 01:51
  5. άγχος και μεγάλη στεναχώρια
    By angiem in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 39
    Last Post: 08-01-2012, 22:07

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •