Πολλά νεύρα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 18 12311 ... LastLast
Results 1 to 15 of 256
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788

    Πολλά νεύρα

    Λοιπόν το προσωπικό εδώ πέρα είναι εκμεταλλευτές. Τους έχουμε εδώ και χρόνια, τους έχουμε προσλάβει οικογενειακώς και αντί να λένε ευχαριστώ βγάζουν και γλώσσα. Συγκεκριμένα, σήμερα έκανα μία μνεία σε μία από τις καμαριέρες για να κάνει τη σκάλα που την αφήνουν συνέχεια ασκούπιστη και μου έκανε μια χειρονομία με τα χέρια της. Της λέω χαλάρωσε το υφάκι σου και μου είπε να πάω να χεστώ. Έγινα έξαλλος. Πριν δύο μέρες μου είχαν δώσει κάτι πελάτες τέσσερις τούρτες, χωρίς να ρωτήσουν κανέναν έπιασαν και τις μοίρασαν. Τους έκανα παρατήρηση και τους κακοφάνηκε. Είναι και άλλα πολλά περιστατικά. Όλο ειρωνεύονται και δεν σέβονται τίποτα. Σήμερα μάλιστα ο αδερφός της που δουλεύει ως σερβιτόρος είπε ότι αν δεν σεβόταν λέει τον πατέρα μου θα με πετούσε στην πισίνα. Φυσικά με το που μου το είπε η αδερφή μου αυτό, καθώς εγώ δεν ήμουν παρών, έχω γίνει έξαλλος. Ή θα του κάνω μήνυση ή θα του κάνω κάποια ζημιά, πχ θα πετάξω τα ρούχα του που τα πετάει δεξιά και αριστερά πάνω στις καθαρές πετσέτες ενώ και για αυτό του έχω κάνει σύσταση. Δεν υπάρχει κανένας σεβασμός. Εγώ όταν δούλευα σε ξένη δουλειά πρόσεχα να είμαι πάντα τυπικός, αυτοί είναι ένα μάτσο ανεπρόκοποι, δεν τηρούν καν τα ωράρια τους, κλέβουν προμήθειες και έχουν προπληρωθεί και μισθούς για να μας βρίζουν κι από πάνω. Και όλα αυτά γιατί η μητριά μου λέει καλά λόγια για αυτούς στον πατέρα μου και τον επηρεάζει να μην τους απολήσει επειδή ξέρει ότι μας σπάνε τα νεύρα (σε εμένα και τη μεγάλη μου αδερφή κυρίως) Αυτό το υπανάπτυκτο κακάσχημο πιθίκι είναι εικοσι ενός, το παίζει ότι είναι μέσα στη μαφία, έχει πλαστό πιστοποιητικό εμβολιασμού. Ξέρει κανείς αν μπορεί να τον καταγγείλω χωρίς να βρει τον μπελά της η επιχείρηση; Του χρόνου αν δουλέψουμε θα απαιτήσω να μην ξανάρθουν αλλά μέχρι να βγει η σεζόν δεν ανέχομαι αυτό το υφάκι.

  2. #2
    kopela93
    Guest
    Πρόσεχε πως φέρεσαι στον κόσμο. Δεν περνάνε και λίγα οι υπάλληλοι. Ασχολησου με κάτι άλλο και μην τους κάνεις τη ζωή δύσκολη

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Από ποιο σημείο στο κείμενο μου είδες να κάνω εγώ δύσκολη τη ζωή τους και όχι αυτοι τη δική μου; Εδώ απειλούν και τη σωματική μου ακεραιοτητα, εκεί έχουμε φτάσει.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    258
    Κρίνοντας από τον γενικό τρόπο που γράφεις εδώ μέσα για όλους τους ανθρώπους στον άμεσο και μη περίγυρο σου, είτε τους γνωρίζεις καλά είτε όχι, παραείναι έκδηλο το ποιος είναι αυτός που έχει το υφάκι και γενικά έναν όχι και τόσο ωραίο τρόπο συμπεριφοράς.

    Καλό θα ήταν να φτιάξεις τη συμπεριφορά σου απέναντι στους υπαλλήλους και στους πελάτες. Οι υπάλληλοι δε πληρώνονται απλά για να αναπνέουν ώστε να σου πούνε ευχαριστώ. Ευχαριστώ εσύ θα έπρεπε να πεις που δε τρέχεις όπως πολλές άλλες ξενοδοχειακές μονάδες (ή καταστήματα εστίασης) να ψάχνεις ακόμη άτομα να καλύψουν τις θέσεις.

    Μάθε να σέβεσαι. Το "οτι δίνεις παίρνεις" ισχύει στο έπακρο στις εργασιακές σχέσεις.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Αντιπαρερχομαι τα ναρκισσιστικα σου και τις προβολές σου (θυμάμαι πολύ καλά ποιος εισαι. Ακομα να μεγαλωσεις βλέπω) και απαντώ στην παράγραφο χωρίς τις προσβολες: το ευχαριστώ θα έπρεπε να το πούνε γιατί στηρίξαμε όλη την οικογένεια τους δίνοντας τους θέσεις εργασίας σε περίοδο που δεν υπήρχαν. Το λάθος μου να πω ως εργοδότης "σας παρακαλώ σήμερα να γίνουν οι σκάλες γιατί δεν τις έχετε κάνει τις προηγούμενες μερες" δεν βλέπω πού είναι, και σίγουρα όπως και να έχει δεν δικαιολογεί την απάντηση "πήγαινε να χεστεις ".

    Επίσης δεν δικαιολογουνται οι κλοπές των προμηθειών, οι κλοπές των προσωπικών μου αντικειμένων και η απειλη της σωματικης μου ακεραιότητας. Πολύ απλα βρίσκουν και τα κανουν.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    258
    Όχι, τίποτα από αυτα δε δικαιολογείται. Ούτε οι κακές συμπεριφορές τους, ούτε οι ανάλογες πράξεις απέναντι σου ή προς το ξενοδοχείο. Εδώ έχουμε βέβαια τη δική σου οπτική των γεγονότων. Δε γνωρίζουμε τι συμπεριφορές αντιμετωπίζουν οι ίδιοι απο την εργοδοσία. Έχει φανεί πολλάκις οτι δεν είσαι εύκολος άνθρωπος, οπότε δε θα μου έκανε καμία εντύπωση να προσπαθούν να σου "τη σπάσουν" με αυτό τον τρόπο.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Quote Originally Posted by Nikolaus View Post
    Όχι, τίποτα από αυτα δε δικαιολογείται. Ούτε οι κακές συμπεριφορές τους, ούτε οι ανάλογες πράξεις απέναντι σου ή προς το ξενοδοχείο. Εδώ έχουμε βέβαια τη δική σου οπτική των γεγονότων. Δε γνωρίζουμε τι συμπεριφορές αντιμετωπίζουν οι ίδιοι απο την εργοδοσία. Έχει φανεί πολλάκις οτι δεν είσαι εύκολος άνθρωπος, οπότε δε θα μου έκανε καμία εντύπωση να προσπαθούν να σου "τη σπάσουν" με αυτό τον τρόπο.
    Δεν ειμαι καν το βασικό αφεντικό εδώ μέσα, ο πατέρας μου είναι. Εγώ απλώς ως υπεύθυνος ρεσεψιόν έκανα μια ευγενική παρατήρηση.

    Λοιπόν τα πράγματα πάνε άσχημα, μου επιτέθηκε στη ρεσεψιόν, όχι σοβαρά αλλά με έσπρωξε και με έβρισε. Δεν ξέρω τι να κάνω. Ο πατέρας μου δεν θέλει να καλέσω αστυνομία για να βγει η σεζόν. Είπε πολύ άσχημα πράγματα. Επίσης με έχει πιάσει η καρδιά μου.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    258
    Ε πώς δε ξέρεις τι να κάνεις! Ανέφερες αρκετά από αυτα που σκέφτεσαι να κάνεις στο αρχικό σου σχόλιο!

    Επίσης:
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Συγκεκριμένα, σήμερα έκανα μία μνεία σε μία από τις καμαριέρες για να κάνει τη σκάλα που την αφήνουν συνέχεια ασκούπιστη και μου έκανε μια χειρονομία με τα χέρια της. Της λέω χαλάρωσε το υφάκι σου και μου είπε να πάω να χεστώ.

    Σήμερα μάλιστα ο αδερφός της που δουλεύει ως σερβιτόρος είπε ότι αν δεν σεβόταν λέει τον πατέρα μου θα με πετούσε στην πισίνα.
    ...αυτές οι συμπεριφορές δε προέρχονται ως "αντίποινα" σε ευγενικές παρατηρήσεις. Είναι πιο πιθανό να σου έχουν πολλά μαζεμένα λόγω του δύσκολου χαρακτήρα σου που πλέον δε μπαίνουν καν σε διαδικασία να φιλτράρουν τα λεγόμενα τους απέναντι σου.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Δεν έχω όρεξη να λογομαχησω σε κάτι που προφανώς δεν μπορείς να ξέρεις. Καμία σχέση με αυτό που λες γιατί ελάχιστη διαδραση έχω μαζί τους καθώς εγώ κάθομαι ρεσεψιόν και αυτός είναι στο εστιατοριο και τις εντολές συνήθως τις δίνει η αδερφή μου στην οποία επίσης απάντησαν άσχημα. Απλώς τόσο καιρό κοιμόμασταν και ήμασταν καλοί αλλά η εκμετάλλευση τους έφτασε στο έπακρο. Σήμερα η μαμά του δεν ήρθε στη δουλειά ενώ πνιγομαστε και της ζήτησα απλώς να κάνει τις σκάλες γιατί ενώ πρέπει να τις κάνουν καθημερινά τις έχουν αφήσει ασκουπιστες εδώ και μέρες. Και μου είπε αντε χεσου και έκανε μια χειρονομία. Και ήρθε μετά ο αδερφός της να μου ζητήσει και το λόγο. Του ζήτησα να μιλήσουμε με μάρτυρες και με απομόνωσε στη ρεσεψιόν που δεν είχε κόσμο όπου με έσπρωξε από το κεφάλι γιατί είναι ψηλότερος μου και άρχισε να με βριζει.

    Για να καταλάβετε το υφακι του,ακούει τραπ, δεν πιστεύει στους νόμους και θέλει να γίνει μέρος συμμορίας, για τέτοιο καλοπαιδο μιλάμε.

    Προφανώς και μεταφέρω τη δική μου οπτική, θεωρώ ότι έχω δίκιο αλλά και άδικο να έχω αυτή τη στιγμή ζητώ υποστήριξη, δεν έχεις λόγο να αμφισβητήσεις αυτό που λέω Απλώς για τη συζητηση. Ή μπορείς να το κάνεις Απλώς δεν με βοηθά σε κάπου.

    Εννοώ ότι δεν ξέρω τι να κάνω με τα συμπτωματα της καρδιάς. Πήρα τον καρδιολόγο και μου λέει δεν έχεις καρδιά αλλά το βάρος δεν φεύγει εδώ και ώρες και μου έχει ανέβει και το ζάχαρο ενώ δεν έχω φάει. Να πάω νοσοκομείο; Δεν ξέρω.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2022
    Posts
    432
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Δεν έχω όρεξη να λογομαχησω σε κάτι που προφανώς δεν μπορείς να ξέρεις. Καμία σχέση με αυτό που λες γιατί ελάχιστη διαδραση έχω μαζί τους καθώς εγώ κάθομαι ρεσεψιόν και αυτός είναι στο εστιατοριο και τις εντολές συνήθως τις δίνει η αδερφή μου στην οποία επίσης απάντησαν άσχημα. Απλώς τόσο καιρό κοιμόμασταν και ήμασταν καλοί αλλά η εκμετάλλευση τους έφτασε στο έπακρο. Σήμερα η μαμά του δεν ήρθε στη δουλειά ενώ πνιγομαστε και της ζήτησα απλώς να κάνει τις σκάλες γιατί ενώ πρέπει να τις κάνουν καθημερινά τις έχουν αφήσει ασκουπιστες εδώ και μέρες. Και μου είπε αντε χεσου και έκανε μια χειρονομία. Και ήρθε μετά ο αδερφός της να μου ζητήσει και το λόγο. Του ζήτησα να μιλήσουμε με μάρτυρες και με απομόνωσε στη ρεσεψιόν που δεν είχε κόσμο όπου με έσπρωξε από το κεφάλι γιατί είναι ψηλότερος μου και άρχισε να με βριζει.

    Για να καταλάβετε το υφακι του,ακούει τραπ, δεν πιστεύει στους νόμους και θέλει να γίνει μέρος συμμορίας, για τέτοιο καλοπαιδο μιλάμε.

    Προφανώς και μεταφέρω τη δική μου οπτική, θεωρώ ότι έχω δίκιο αλλά και άδικο να έχω αυτή τη στιγμή ζητώ υποστήριξη, δεν έχεις λόγο να αμφισβητήσεις αυτό που λέω Απλώς για τη συζητηση. Ή μπορείς να το κάνεις Απλώς δεν με βοηθά σε κάπου.

    Εννοώ ότι δεν ξέρω τι να κάνω με τα συμπτωματα της καρδιάς. Πήρα τον καρδιολόγο και μου λέει δεν έχεις καρδιά αλλά το βάρος δεν φεύγει εδώ και ώρες και μου έχει ανέβει και το ζάχαρο ενώ δεν έχω φάει. Να πάω νοσοκομείο; Δεν ξέρω.
    Κοιτα εχω τελειως διαφορετικη οπτικη απο τη δικη σου στο θεμα σχεσεων εργοδοτη εργαζομενων. Αλλα δεν ειναι της παρουσης.
    Και δικιο να χε ο τυπος με αυτον τον τσαμπουκα που περιγραφεις, το εχασε..
    Ταραχτηκες τωρα, μωρε, δεν εχεις τιπουα.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    258
    Λυπάμαι που δε μπορώ να σε πιστέψω μιας που έχω δει πως επιτίθεσαι σε όλους εδώ μέσα που θα τολμήσουν να διαφωνήσουν στο παραμικρό μαζί σου. Οπότε σίγουρα οι αντιδράσεις που λαμβάνεις από το προσωπικό οφείλονται στην έστω και ελάχιστη διάδραση που έχουν μαζί σου.

    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Δεν έχω όρεξη να λογομαχησω σε ...
    Βλέπεις; Για σένα είναι όλα μια λογομαχία. Ο οποιοσδήποτε δε σε χαϊδεύει ή δε συμφωνεί κατα γράμμα με αυτά που λες, "λογομαχεί" μαζί σου.

    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    ...θεωρώ ότι έχω δίκιο αλλά και άδικο να έχω αυτή τη στιγμή ζητώ υποστήριξη, δεν έχεις λόγο να αμφισβητήσεις αυτό που λέω...
    Γιατί τόση ανωριμότητα; Θα σε κάνει να νιώσεις καλύτερα το να σου πει κάποιος οτι έχεις σε όλα δίκιο και πρέπει να κάνεις τα πάντα για να φύγουν αυτοί από εκεί; Αυτή είναι η υποστήριξη που αποζητάς;
    Φυσικά και έχω λόγο να αμφισβητώ αυτά που λες διότι εσύ τον δίνεις περιγράφοντας πολλές φορές παραστατικά και με μεγάλη λεπτομέρεια τις κάκιστες συναναστροφές σου με τους ανθρώπους.

    Το μόνο που μπορείς να κάνεις (γενικά, όχι συγκεκριμένα εδώ) είναι να ξεκινήσεις και πάλι ψυχοθεραπεία όπως σου έχουν προτείνει πόλλοι εδώ μέσα. Πρέπει να μάθεις να διαχειρίζεσαι καταστάσεις οι οποίες σε ταράζουν και την οποία ταραχή σωματοποιείς κατευθείαν.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Η διαχείριση πάντως ποτέ δεν συμφωνεί μαζί σου ότι επιτίθεμαι άρα ίσως θα πρέπει να καταλάβεις ότι δεν αρμενιζει ο γυαλος στραβα. Μπορείς να πιστεύεις ότι θέλεις βεβαια γιατί όπως έχω ξαναπεί δεν με αφορά η γνώμη σου. Ουδέποτε έχω βρίσει ή επιτεθεί σε κάποιον εδώ μέσα όπως δεν κάνω και τώρα που μπήκες για ακόμα μια φορά στο θεμα μου για να μου την πεις.

    Τελικά ήρθα νοσοκομείο και κάλεσα και την αστυνομία. Δεν έχω κανένα σκοπό να πείσω εσένα, να προστατευσω τη σωματική μου ακεραιότητα θέλω. Αν εσύ δικαιολογείς τη βία δικό σου θέμα.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    258
    Η διαχείριση χέστηκε κιόλας αν επιτίθεσαι ή όχι. Αυτή η γυμνασιακή νοοτροπία σε έναν άνθρωπο μορφωμένο (όπως διατείνεται οτι είναι) με ένα συγκεκριμένο νοητικό υπόβαθρο (όπως διατείνεται οτι έχει) πάντα θα με εκπλήσσει.

    Πάντως κάθε φορά που δε πάει κάποιος με τα νερα σου υπάρχει το στάνταρ συμπεριφορικό επιθετικό από πλευράς σου μοτίβο, που μόνο στα λεγόμενα του άλλου δεν εστιάζει, αλλά σε οτιδήποτε άλλο από το οποίο μπορείς να πιαστείς για να του την "πεις".

    Το γεγονός παραμένει οτι η συμπεριφορά σου όπως έχεις επαναλάβει ο ίδιος πολλές φορές είναι ιδιόρρυθμη γι αυτό και αντιμετωπίζεις τις συμπεριφορές που ανέφερες και πολλές άλλες για τις οποίες κάνεις συχνά πυκνά threads για να τις περιγράψεις. Οπότε όποιος τα έχει διαβάσει έχει διαμορφώσει μια εικόνα για σένα.

    Όχι, ούτε τη βία δικαιολογώ (ας πεις κάτι ουρανοκατέβατο για να ενισχύσεις την όλη επίθεση που κάνεις), ούτε κάποια ζημιά θα έκανα σε κάποιον εργαζόμενο μου επειδή με έσπρωξε και το βάφτισα επίθεση κατά της σωματικής μου ακεραιότητας.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,263
    Εγώ δεν έχω διαμορφώσει τέτοια εικόνα οπότε μίλα για τον εαυτό σου κι όχι για άλλα μέλη του φόρουμ...

    Και ναι, είναι βίαιο το να σε σπρώχνει ο άλλος απλά όχι πολύ, τι πρέπει να γίνει δηλαδή για να καλέσει την αστυνομία να τον συμμορφώσει; Να τον δείρει πρώτα;
    Εσύ αν είσαι τόσο καλός, κάτσε να τις φας...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    258
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Εγώ δεν έχω διαμορφώσει τέτοια εικόνα οπότε μίλα για τον εαυτό σου κι όχι για άλλα μέλη του φόρουμ...
    Την εικόνα την περιγράφει μόνος του, οπότε δεν έχεις να διαμορφώσεις κάτι ιδιαίτερο εσύ. Έχεις απλώς το σύνολο με τις κοινωνικά αδέξιες όπως αναφέρει ο ίδιος συμπεριφορές του. Δεν πέτυχες αυτό που ήθελες εδώ!

    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Και ναι, είναι βίαιο το να σε σπρώχνει ο άλλος απλά όχι πολύ, τι πρέπει να γίνει δηλαδή για να καλέσει την αστυνομία να τον συμμορφώσει; Να τον δείρει πρώτα;
    Εσύ αν είσαι τόσο καλός, κάτσε να τις φας...
    Εγώ ξέρω να χρησιμοποιώ το λόγο για να ξεκαθαρίζω τα πράγματα, όχι μόνο για να λογομαχώ. Είναι απορίας άξιο που θεωρείτε οτι η κατάσταση θα πρέπει να επιλυθεί είτε με ξύλο είτε με αστυνομία!!!

Page 1 of 18 12311 ... LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 3
    Last Post: 27-04-2019, 20:47
  2. Επιθετικοτητα-Πολλα Νευρα!!!
    By minaspap in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 8
    Last Post: 28-08-2014, 03:58
  3. Πολλα νευρα και αγχος χωρις λογο?
    By chtinick in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 3
    Last Post: 03-12-2013, 23:29
  4. Νεύρα νεύρα κι άλλα νεύρα....
    By LadyAngel in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 21
    Last Post: 12-12-2011, 19:18
  5. Πολλά νεύρα!
    By essie in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 15-06-2011, 00:36

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •