Κίνδυνος για θρόμβωση σε πτήση αεροπλάνου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 19
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    728

    Κίνδυνος για θρόμβωση σε πτήση αεροπλάνου

    Μου μπήκε άλλη ιδέα τωρα... Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει κίνδυνος για εκδήλωση θρόμβωσης μετά από ταξίδι με αεροπλάνο? Θα παβ ταξίδι μιας ώρα και με έχει πιασει τρελό άγχος. Φοβάμαι που φοβάμαι το αεροπλάνο τώρα ήρθε να προστεθει και αυτός ο φόβος. Είναι δυνατόν? Ξέρει κανεις κάτι παραπανω? Όσα διάβασα στο ίντερνετ είναι τρομακτικά. Θα παω ταξίδι και θα φοβάμαι μην παθω κάτι μετά από ένα μήνα? Λες και θα έκανα εμβόλιο δηλαδή. Τι φάση.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,751
    Quote Originally Posted by Elli19899 View Post
    Μου μπήκε άλλη ιδέα τωρα... .
    δεν μπορω να το πιστεψω οτι εισαι τοσο παλαβιασμενη.
    θα μου πεις οι περισσοτεροι εχουν τα προβληματα τους....

    ΥΓ και εγω, τα δικα μου

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    728
    Πίστεψε το... Ξέρω ότι μπορεί να παθεις και με καράβι αν είναι πολλες οι ώρες. Απλά επειδή περαδα κοβιντ πριν 2μηνες και λένε ότι μέχρι 6 μήνες μετά είναι επικίνδυνο να παθεις θρόμβωση φοβάμαι. Αλλά πάλι ποσος κόσμος ταξιδευει και έχει περασει κοβιντ. Αν ήταν θα πηγαινανε? Δεν ξέρω.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,751
    μπορεις να κανεις βολτες καθισμα τουαλετα για να κινησαι

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    341
    Γεια σου Ελλη!Θα πρέπει να ηρεμήσεις και να μην κανείς σενάρια για το πιο απίθανο πράγμα που μπορεί να σου συμβεί. Τα ταξίδια με αεροπλάνο μιας ώρας ούτε που τα καταλαβαίνεις και δεν πρόκειται να συμβεί τίποτα.Ούτε θρόμβωση ουτε κάτι άλλο. Νομίζω ότι πρέπει να μιλήσεις με κάποιον ειδικό για όλες αυτές τις φοβίες. Μέχρι να γίνει αυτό και εφόσον έχεις το ταξίδι μπροστά σου, προσπάθησε να χαλαρώσεις. Και το πιο σημαντικό (το λέω για να το ακούω και εγώ) μην ψάχνεις στο Ίντερνετ για διαφορά περιστατικά που μπορεί να σε επηρεάσουν.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    728
    Έχεις απόλυτο δίκιο και σε ευχαριστώ που μπήκες στο κόπο να μου απαντήσεις. Δυστυχώς έχω συνέχεια τέτοιες φοβίες και σκέψεις. Φοβάμαι τα παντα και το κακό είναι ότι το σώμα μου αντιδρά αμέσως σε όλα αυτά. Στομάχι και και έκτακτες κυρίως αλλά όπως πάω δεν ξέρω. Θέλω ειδικό και γρήγορα μάλιστα. Έχω ήδη βρει κάποιον και θα ξεκινήσω άμεσα.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    341
    Quote Originally Posted by Elli19899 View Post
    Έχεις απόλυτο δίκιο και σε ευχαριστώ που μπήκες στο κόπο να μου απαντήσεις. Δυστυχώς έχω συνέχεια τέτοιες φοβίες και σκέψεις. Φοβάμαι τα παντα και το κακό είναι ότι το σώμα μου αντιδρά αμέσως σε όλα αυτά. Στομάχι και και έκτακτες κυρίως αλλά όπως πάω δεν ξέρω. Θέλω ειδικό και γρήγορα μάλιστα. Έχω ήδη βρει κάποιον και θα ξεκινήσω άμεσα.
    Έχω περάσει παρόμοια περίοδο στη ζωή μου, με πολλά αγχωτικά επεισόδια. Και είχα καταλήξει σχεδόν η σκιά του εαυτού μου. Αλλά δεν αξίζει!! Εύχομαι να απολαύσεις το ταξίδι σου και οι συνεδρίες με τον ειδικό να σε βοηθήσουν!!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    728
    Αχ βρε παιδια έχει ταξιδέψει κανείς μετά από κοβιντ? Επαθε τίποτα μετά? Πως ήταν? Επίσης μπορώ να κάνω μετά κάποιες εξετάσεις που να δω αν είναι κάτι περιεργο για θρόμβωση? Αν ξέρει κάποιος παρακαλω

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    Αθήνα
    Posts
    317
    Quote Originally Posted by Elli19899 View Post
    Αχ βρε παιδια έχει ταξιδέψει κανείς μετά από κοβιντ? Επαθε τίποτα μετά? Πως ήταν? Επίσης μπορώ να κάνω μετά κάποιες εξετάσεις που να δω αν είναι κάτι περιεργο για θρόμβωση? Αν ξέρει κάποιος παρακαλω
    Δυσκολο να πάθεις κάτι σε τόσο μικρής διάρκειας ταξίδι. Από όσο ξέρω επειδή έχω κάνει κ εγώ θέλει υπερηχο αγγείων (άκρα, κοιλιακή χώρα, κροταφοι)

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    728
    Το προβλημα ειναι η ακινησία η και το οξυγόνο από το ποσο ψηλά πεταει? Να κάνω υπέρηχο μετά μόλις γυρίσω και εξετάσεις αίματος? Εσυ είχες κοβιντ?

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    Αθήνα
    Posts
    317
    Quote Originally Posted by Elli19899 View Post
    Το προβλημα ειναι η ακινησία η και το οξυγόνο από το ποσο ψηλά πεταει? Να κάνω υπέρηχο μετά μόλις γυρίσω και εξετάσεις αίματος? Εσυ είχες κοβιντ?
    Την εξέταση την έκανα πριν κάνω το εμβόλιο. (Ανάθεμα την ώρα) Δε νομίζω ότι χρειάζεται να κάνεις κάτι. Μετα τον κόβιντ έκανα εξετάσεις αίματος, ακτινογραφία θώρακος και τριπλεξ καρδιάς. Έτσι μου είχαν πει αλλά και πάλι δε ξέρω κατά πόσο χρειάζεται. Μην ανησυχείς, πήγαινε και όλα καλά θα πάνε.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    728
    Δεν μπορώ να το πιστεψω ότι η ζωή μας έγινε έτσι που φοβόμαστε από τι θα πάθουμε θρόμβωση. Φοβάμαι πολυ. Απλά φοβάμαι γιατί λένε μετά από κοβιντ είναι αυξημένος ο κίνδυνος για έξι μήνες και εμένα έχουν περασει μόνο 2καικατι γμτ. Ναι ξέρω το λένε για διάρκεια πτησης πανω απο 8 ώρες αλλά αν το επιβαρυνω πολυ?

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    728
    Ακόμα χάλια είμαι. Δεν μπορώ να απομακρυνω αυτή τη κακή σκέψη που μου καρφώθηκε. Κι άλλοι φίλοι μου βέβαια ταξίδεψαν μετά από κοβιντ. Δεν έγινε κάτι. Αλλά εγώ φοβάμαι. Τι να κάνω. Να κάνω εξετάσεις μετά? Με αιματολογικές θα δείξει κάτι? Ξέρει κανεις εκτός από υπέρηχο αν φαίνεται και πουθενα αλλου? Με αιματολογικές πχ?

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    341
    Βρε Ελλη δεν έχω μάθει για θρόμβωση μετά από πτήση ή κατά τη διάρκεια και είναι πολύ ακραίο!Ιδιως όταν μιλάμε για πτήση διαρκείας μιας ώρας. Βγεις για μια χαλαρή βόλτα που είναι Σάββατο ή δες καμία ταινία να ξεχαστείς. Αν έχεις φρικάρει τόσο μιλά με τον/την παθολόγο σου για να σε κατατοπίσει ως προς τις εξετάσεις που μπορείς να κανείς μετά. Υπερβολικό μεν αλλά από το να παιδεύεσαι μέσα σου είναι μια λύση.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    728
    Έχεις δίκιο αυτό θα κάνω. Θα ρωτησω τον γιατρό μου. Ήδη μου έγραψε κάτι εξετάσεις αίματος. Εχω γενικά χαμηλό σίδηρο παντα είχα. Και στις εξετάσεις μετά τον κοβιντ είχα χαμηλό σίδηρο και λίγο πιο χαμηλά τα Ερυθρά αιμοσφαίρια. Θα τις επαναλάβω.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Κοβιντ θρόμβωση και έκτακτες συστολες
    By Elli19899 in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 34
    Last Post: 10-11-2022, 00:28
  2. Μπαίνω μετά από κοβιντ σε αεροπλάνο η θα παθω θρόμβωση?
    By Elli19899 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 02-07-2022, 09:15
  3. Θρόμβωση
    By trelameni in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 60
    Last Post: 07-12-2021, 12:11
  4. Χοντρό πουλί πτήση ΔΕ κάνει :)
    By Nefeli- in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 27
    Last Post: 18-12-2016, 15:42
  5. κινδυνος παχους?
    By katatonia in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 21
    Last Post: 04-08-2009, 15:28

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •