Απορια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13

Thread: Απορια

  1. #1
    garfield
    Guest

    Απορια

    Αν ο ψυχοθεραπευτής σου σε αντιμετωπίζει σαν ένα άτομο που δεν αξίζει και πολλά παρ'όλα αυτά σου λέει ότι φταίνε οι γονείς σου που δεν έχεις αυτοεκτίμηση είναι στραβός ο γιαλός ή στραβά αρμενίζουμε; Σκέφτομαι να σταματήσω την ψυχοθεραπεία σε λίγο καιρό απλά αναρωτιέμαι.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    258
    Τι ακριβώς σου λέει στο πλαίσιο του οτι είσαι ένα άτομο που δεν αξίζει πολλά;

  3. #3
    garfield
    Guest
    Είναι κάποια υπονοούμενα που αφήνει για παράδειγμα μου είπε μια φορά ότι δεν μπορώ να γοητευσω τους ανθρώπους, ή μου προτείνει να γινω καθαρίστρια γιατί όλα τα άλλα επαγγέλματα χρειάζονται δεξιότητες που εγώ δεν έχω (όχι ότι υποτιμώ κανένα επάγγελμα) ή μου λέει να χάσω κιλά και γενικώς μου βγάζει μια απαξίωση και μια σνομπαρια.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    258
    Γιατί η πρόταση του να γίνεις καθαρίστρια (που λογικά το προτείνει ως κάτι που είναι στο δυναμικό σου) και η πρόταση του να χάσεις κιλά είναι ενδείξεις απαξίωσης και όχι παρακίνησης;

    Έχεις για παράδειγμα κάποιο πτυχίο πάνω σε κάτι το οποίο επιμένει να αγνοεί προτρέποντας σε να πας για καθαρίστρια;

    Σου λέει έτσι στο άκυρο οτι πρέπει να χάσεις κιλά χωρίς εσύ να του αναφέρεις θέματα που έχουν προκύψει λόγω των όποιων παραπάνω κιλών ή ακομη και δικές σου προσωπικές ανησυχίες/ανασφάλειες λόγω αυτών των κιλών;

    Σε τι βασίστηκε για να βγάλει το συμπέρασμα οτι δε μπορείς να γοητεύσεις τους ανθρώπους;

  5. #5
    garfield
    Guest
    Για τα κιλά εγω ποτέ δεν του είπα ότι το πρόβλημα μου είναι να τα χάσω. Εγώ γι άλλο λόγο πήγα εκεί. Επίσης εχω πτυχίο αλλά άργησα να το πάρω και με ερωτεύτηκε και γι αυτό. Το οτι δεν μπορώ να γοητευσω τους ανθρώπους μου το είπε οταν του είπα ότι φοβάμαι ότι οι άνθρωποι δεν θα με συμπαθησουν. Τέλος πάντων είναι γενικά ο τρόπος του και το υφος του και ολα. Δεν ειναι ο μόνος βέβαια αλλά αυτός λογω δουλειάς δεν θα έπρεπε να φερεται διαφορετικά;

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2021
    Posts
    258
    Δεν είναι απαραίτητο να του είπες οτι έχεις πρόβλημα με τα κιλά σου. Μπορεί ο ίδιος να υπέθεσε από την όλη κουβέντα σας οτι το χάσιμο κιλών θα ήταν ίσως ένας τρόπος να πάρεις σε κάποιο θέμα τα πάνω σου.

    Σίγουρα πάντως αν τα πράγματα είναι όντως όπως τα εκλαμβάνεις δεν είναι κ οτι καλύτερο για τη σχέση θεραπευτή και θεραπευόμενου. Και μόνο που τον νιώθεις έτσι απέναντι σου αρκεί, ακόμη κι αν δεν είναι έτσι. Δυστυχώς είναι δύσκολο να βρει κανείς θεραπευτή που να δέσει πολύ καλά η επικοινωνία. Μπορεί να χρειαστεί να αλλάξει 3 και 4 ειδικούς πολλές φορές. Ανάλογα βέβαια με τις απαιτήσεις του καθενός.

  7. #7
    garfield
    Guest
    Άργησα να πάρω πτυχίο και με ειρωνευτηκε γι αυτο ήθελα να πω, λάθος

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Quote Originally Posted by garfield View Post
    Άργησα να πάρω πτυχίο και με ειρωνευτηκε γι αυτο ήθελα να πω, λάθος
    Eιναι άνδρας από ότι κατάλαβα ο ψυχίατρος σου , τι ηλικίας αν επιτρέπεται; Αν σε κάνει να νιωθεις άσχημα, μην το συζητάς ψάξε για άλλο.

  9. #9
    garfield
    Guest
    Ειναι κάπως μεγάλης ηλικίας δεν θέλω να πω ακριβώς γιατί είναι σαν να τον φωτογραφίζω.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Quote Originally Posted by garfield View Post
    Ειναι κάπως μεγάλης ηλικίας δεν θέλω να πω ακριβώς γιατί είναι σαν να τον φωτογραφίζω.
    Καθόλου δεν τον φωτογραφίζεις τόσοι ψυχίατροι υπάρχουν. Βρες καλύτερα έναν πιο νέο ούτως ή άλλως η συνεργασία σας δεν τράβα...

  11. #11
    garfield
    Guest
    Και σε άλλον να πάω η σε άλλη φοβάμαι ότι πάλι σε αδιέξοδο θα οδηγηθούμε. Δεν ξέρω θα το σκεφτώ.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Αυτό που μοιραστηκες μαζί μας πρέπει να του το επικοινωνήσεις, ότι δηλαδή αισθάνεσαι να σου φέρεται απαξιωτικά. Η σχέση με τον ψυχοθεραπευτή είναι προσομοίωση σχέσης με τον σύζυγο, σύντροφο, συνάδελφο κλπ. Εάν εκλαμβάνεις τη συμπεριφορά του ως κακοποιητικη και την υπομένεις, το ίδιο θα κάνεις και εκτός συνεδρίας. Το αν είναι ή όχι κακοποιητικη δεν είναι το πιο σημαντικό εν προκειμένω αλλά να εκφράσεις το συναίσθημα.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Quote Originally Posted by garfield View Post
    Και σε άλλον να πάω η σε άλλη φοβάμαι ότι πάλι σε αδιέξοδο θα οδηγηθούμε. Δεν ξέρω θα το σκεφτώ.
    Όλοι οι άνθρωποι δεν είναι το ίδιο. Δεν ξέρω αν θα σε βοηθήσει ουσιαστικά ένας άλλος γιατρός αλλά δεν θα σε επικρίνει κιόλας για τα κιλά η για το πτυχίο σου που άργησες να το πάρεις .

Similar Threads

  1. ΓΑΔ - απορία
    By Maria10 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 19
    Last Post: 20-10-2019, 03:38
  2. Απορια
    By GeorgeGr1 in forum Διαταραχές Αποπροσωποποίησης & Αποπραγματοποίησης
    Replies: 2
    Last Post: 10-11-2017, 15:46
  3. απορια !
    By το αγχος προσωποποιημενο! in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 07-04-2013, 13:46
  4. Απορία
    By TYR in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 11
    Last Post: 03-12-2012, 00:42
  5. απορία
    By zeta23_ed in forum Παχυσαρκία
    Replies: 0
    Last Post: 30-01-2011, 20:03

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •