Gaslighting
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 15 of 15

Thread: Gaslighting

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    497

    Gaslighting

    Στέλνω σε ένα φίλο κάποιες προτάσεις για μία δραστηριότητα ώστε νά τήν κάνουμε μαζί αν θέλει. Γράφω γράφω καί βλέπω πως τά διαβαζει καί δεν απαντά ενώ ζητώ νά μου πει αν θέλει ώστε νά τό κλείσω(είχε προηγηθεί κουβέντα πριν καί ψηνόταν νόμιζα). Με αφηνει στο διαβάστηκε. Τήν ίδια μέρα από άλλο account στείλαμε κάτι άλλο καί Φεύγει από τό θέμα ξαφνικά καί μου λέει κάτι τελείως άσχετο. Ας μήν μπω σε λεπτομέρειες καταλήγοντας σε ένα δικό του αστείο που μόνο αυτός γέλασε-λεγοντας πως ειμαι ένα τίποτα. Κάποιες φορές τα αστεία τού μπορεί νά είναι μόνο για αυτόν.. εγώ δεν γελάω.
    Καί τήν επόμενη μέρα. Αναφέρω αυτά τά γεγονότα ρωτώντας για ποίο λόγο με έγραψε καί γιατί μου μίλησε υποτιμιτικα. Εξηγώντας ότι περίμενα Μια απάντηση ένα όχι έστω (για τήν πρώτη πρόταση) και ότι αισθάνθηκα άσχημα (για το κρύο αστείο)
    Οι απάντησεις που πήρα:
    -α για νά σού πω εγώ δεν είμαι κουβάς νά μου φορτώνετε όλοι τά ψυχολογικά σας
    -κοιτα να δείς το αν εσύ παίρνεις κάπως τίς κουβέντες μου ειναι δικό Σου θέμα αυτό, όχι δικό μόυ.
    -εγω χτες (που μου έκανες πρόταση για νά κλείσεις νά πάμε Στην τάδε δραστηριότητα καί δεν σού απαντούσα), συγνώμη που ήμουν σε φάση χαλάρωσης..
    -τωρα τρωγεσαι Με τά ρούχα σου

    Ε θέλει νά Με βγάλει τρελή ή δεν θέλει; Δεν είναι εμφανές εδώ ότι δεν ενδιαφέρεται για το τί λέω καί για τό πώς αισθάνθηκα; Από τίς απαντήσεις που πήρα προσπαθεί νά βγεί από πάνω καί ότι εγώ έχω το πρόβλημα. Ενώ αυτό που ζήτησα είναι νά μου εξηγήσει για ποιο λόγο συμπεριφέρθηκε έτσι καί νά καταλάβει ότι ενοχληθηκα.

    Συγνώμη για το σεντόνι. Τα γράφω για νά μου πείτε γνώμες. Καί πώς απαντάμε σε τέτοια άτομα. Νιώθω πως επικεντρώθηκε στον εαυτό του καί όχι σε αυτά που είπα.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    237
    Δεν ξέρω πόσο σημαντικό είναι αυτό το άτομο για εσένα, αλλά νομίζω πως σου κάνει κακό ψυχολογικά.

    Αν επιμείνεις στο να συναναστρέφεσαι μαζί του, μπορείς να ερμηνεύσεις διαφορετικά την συμπεριφορά του και να την αποδεχτείς.
    Αρκεί να καταλάβεις πως πηγάζει απο δικές του ανασφάλειες ή προβλήματα.
    Διαφορετικά πρέπει να ξεκαθαρίσεις πως δεν θέλεις επικοινωνία μαζί του γιατί σε προσβάλλει.
    Να βάλεις "όριο" πως αν σε ξαναπροσβάλλει, δεν θα του ξαναμιλήσεις.
    Και αν το ξανακάνει, να το τηρήσεις.

    Το πρόβλημα δεν είναι κυρίως η συμπεριφορά που είχε, αλλά η αδιαφορία του όταν το συζήτησες.
    Αν δεν τον ενδιαφέρει πως νιώθεις, δεν καταλαβαίνω γιατί να τον έχεις στη ζωή σου.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    341
    Γεια σου Ladybird. Είστε φίλοι χρόνια; Γενικότερα, πώς είναι η μεταξύ σας σχέση; Έχει δείξει έμπρακτα στο παρελθόν οτι ειναι εκεί για εσένα; Ή γενικότερα αδιαφορεί και επικεντρώνεται μόνο σε αυτά που τον ενδιαφέρουν & αφορούν εκείνον;;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    497
    Ακριβώς δεν ήταν πρόβλημα η συμπεριφορά η αρχική τόσο... αυτό που με χαλασε ήταν η αντιμετώπιση στη συνέχεια. Με ένα φυσιολογικό άτομο θά λυνόταν πιο απλά καί θά αισθανομουν καλύτερα. Τό φυσιολογικό άτομο σημαίνει για εμένα νά έχει ένα επίπεδο ενσυναίσθησης καί εδώ είδα ότι δεν υπάρχει.
    Quote Originally Posted by Cmos View Post
    Δεν ξέρω πόσο σημαντικό είναι αυτό το άτομο για εσένα, αλλά νομίζω πως σου κάνει κακό ψυχολογικά.

    Αν επιμείνεις στο να συναναστρέφεσαι μαζί του, μπορείς να ερμηνεύσεις διαφορετικά την συμπεριφορά του και να την αποδεχτείς.
    Αρκεί να καταλάβεις πως πηγάζει απο δικές του ανασφάλειες ή προβλήματα.
    Διαφορετικά πρέπει να ξεκαθαρίσεις πως δεν θέλεις επικοινωνία μαζί του γιατί σε προσβάλλει.
    Να βάλεις "όριο" πως αν σε ξαναπροσβάλλει, δεν θα του ξαναμιλήσεις.
    Και αν το ξανακάνει, να το τηρήσεις.

    Το πρόβλημα δεν είναι κυρίως η συμπεριφορά που είχε, αλλά η αδιαφορία του όταν το συζήτησες.
    Αν δεν τον ενδιαφέρει πως νιώθεις, δεν καταλαβαίνω γιατί να τον έχεις στη ζωή σου.
    Απλά αναρωτιέμαι αν αυτό αλλαζει εξηγώντας εγώ κάποια πράγματα ή αν απλά πρέπει νά διακόψω επικοινωνία.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    497
    Για τήν ακρίβεια ειμαστε friends with benefits. Αλλά πιο πολύ είμαστε τό benefits παρά το friends. Αυτό συμπεραίνω...
    Quote Originally Posted by Renia View Post
    Γεια σου Ladybird. Είστε φίλοι χρόνια; Γενικότερα, πώς είναι η μεταξύ σας σχέση; Έχει δείξει έμπρακτα στο παρελθόν οτι ειναι εκεί για εσένα; Ή γενικότερα αδιαφορεί και επικεντρώνεται μόνο σε αυτά που τον ενδιαφέρουν & αφορούν εκείνον;;
    Αλλά θά ήθελα πρώτα νά του πω κάποια πράγματα όμως νομίζω ότι δεν γίνονται αντιληπτά. Φαίνεται τελείως εγωκεντρικό άτομο με απουσία EQ. Οπότε θά καταλήξω πάλι νά μιλάω μόνη καί να το γυρνάει σε επίθεση μάλλον

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    237
    Quote Originally Posted by ladybird12 View Post
    Απλά αναρωτιέμαι αν αυτό αλλαζει εξηγώντας εγώ κάποια πράγματα ή αν απλά πρέπει νά διακόψω επικοινωνία.
    Αλλάζει με 2 τρόπους.
    Ο ένας είναι να θέλει ο ίδιος να αλλάξει, για λόγους που θα τους βρει μόνος του.
    Και ο άλλος είναι εκβιαστικά. Με την απειλή πχ πως δεν θα του ξαναμιλήσεις.
    Ο τρίτος τρόπος θα ήταν ο διάλογος, αλλά τον δοκίμασες.

    Το αν θα διακόψεις επικοινωνία όμως είναι άσχετο με το αν θα αλλάξει ο άλλος.
    Μπορεί να υπάρχουν όντως δικαιολογίες για τη συμπεριφορά του ή και να αποδέχεσαι αυτή τη συμπεριφορά για δικούς σου λόγους.
    Αν αποδέχεσαι αυτή τη συμπεριφορά, πρέπει να αναγνωρίσεις τους λόγους που το κάνεις αυτό και να τους ξεπεράσεις.
    Διαφορετικά θα μπλέκεις συνέχεια με παρόμοια άτομα.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Για friend δεν κάνει. Τα benefits θα τα βρεις κι αλλού.
    Κόψε επικοινωνία.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    378
    Έχεις πολύ δίκιο σε αυτό που μαντεύεις. Δεν είσαι καθόλου τρελή και συμφωνώ μαζί σου.
    Οποιοδήποτε νορμάλ άτομο με ενσυναίσθηση δεν θα απαντούσε έτσι. Θα σου έλεγε συγγνώμη που δεν σου απάντησε και συγγνώμη για το αστείο του, το οποίο όντως ήταν προσβλητικό και δεν είναι αστείο.
    Μήπως είναι ναρκισσούλης; Υποτίμηση και χαμηλή ενσυναισθηση είναι χαρακτηριστικά στοιχεία.
    Όπως και να έχει, βρες με τον εαυτό σου για ποιο λόγο να συναναστρέφεσαι με έναν άνθρωπο που σε αντιμετωπίζει με αυτό τον τρόπο όσο και να τον γουστάρεις,
    Η ψυχική μας υγεία είναι πάνω απ' όλα

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    142
    Quote Originally Posted by ladybird12 View Post
    Για τήν ακρίβεια ειμαστε friends with benefits. Αλλά πιο πολύ είμαστε τό benefits παρά το friends.
    Το λες μονη σου , γιατι προσπαθεις ν αναβαθμισεις τη σχεση σας σε κατι αλλο?
    Σου ειπε οτι χαλαρωνε και γι αυτο δεν σου απαντουσε.
    Νομιζω πως αυτος ειναι ενταξει, μηπως εσυ τον βλεπεις περισσοτερο ερωτικα?

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    341
    Quote Originally Posted by ladybird12 View Post
    Για τήν ακρίβεια ειμαστε friends with benefits. Αλλά πιο πολύ είμαστε τό benefits παρά το friends. Αυτό συμπεραίνω...Αλλά θά ήθελα πρώτα νά του πω κάποια πράγματα όμως νομίζω ότι δεν γίνονται αντιληπτά. Φαίνεται τελείως εγωκεντρικό άτομο με απουσία EQ. Οπότε θά καταλήξω πάλι νά μιλάω μόνη καί να το γυρνάει σε επίθεση μάλλον
    Έχω περάσει στο παρελθόν τέτοια φάση, με τύπο "friends with benefits", αλλά ήταν μόνο αυτό. Zero EQ. Συμφωνώ οτι μπορείς να βρεις αλλού τα benefits, γιατί ως φίλος δεν κάνει.

  11. #11
    Quote Originally Posted by ladybird12 View Post
    Στέλνω σε ένα φίλο κάποιες προτάσεις για μία δραστηριότητα ώστε νά τήν κάνουμε μαζί αν θέλει. Γράφω γράφω καί βλέπω πως τά διαβαζει καί δεν απαντά ενώ ζητώ νά μου πει αν θέλει ώστε νά τό κλείσω(είχε προηγηθεί κουβέντα πριν καί ψηνόταν νόμιζα). Με αφηνει στο διαβάστηκε. Τήν ίδια μέρα από άλλο account στείλαμε κάτι άλλο καί Φεύγει από τό θέμα ξαφνικά καί μου λέει κάτι τελείως άσχετο. Ας μήν μπω σε λεπτομέρειες καταλήγοντας σε ένα δικό του αστείο που μόνο αυτός γέλασε-λεγοντας πως ειμαι ένα τίποτα. Κάποιες φορές τα αστεία τού μπορεί νά είναι μόνο για αυτόν.. εγώ δεν γελάω.
    Καί τήν επόμενη μέρα. Αναφέρω αυτά τά γεγονότα ρωτώντας για ποίο λόγο με έγραψε καί γιατί μου μίλησε υποτιμιτικα. Εξηγώντας ότι περίμενα Μια απάντηση ένα όχι έστω (για τήν πρώτη πρόταση) και ότι αισθάνθηκα άσχημα (για το κρύο αστείο)
    Οι απάντησεις που πήρα:
    -α για νά σού πω εγώ δεν είμαι κουβάς νά μου φορτώνετε όλοι τά ψυχολογικά σας
    -κοιτα να δείς το αν εσύ παίρνεις κάπως τίς κουβέντες μου ειναι δικό Σου θέμα αυτό, όχι δικό μόυ.
    -εγω χτες (που μου έκανες πρόταση για νά κλείσεις νά πάμε Στην τάδε δραστηριότητα καί δεν σού απαντούσα), συγνώμη που ήμουν σε φάση χαλάρωσης..
    -τωρα τρωγεσαι Με τά ρούχα σου

    Ε θέλει νά Με βγάλει τρελή ή δεν θέλει; Δεν είναι εμφανές εδώ ότι δεν ενδιαφέρεται για το τί λέω καί για τό πώς αισθάνθηκα; Από τίς απαντήσεις που πήρα προσπαθεί νά βγεί από πάνω καί ότι εγώ έχω το πρόβλημα. Ενώ αυτό που ζήτησα είναι νά μου εξηγήσει για ποιο λόγο συμπεριφέρθηκε έτσι καί νά καταλάβει ότι ενοχληθηκα.

    Συγνώμη για το σεντόνι. Τα γράφω για νά μου πείτε γνώμες. Καί πώς απαντάμε σε τέτοια άτομα. Νιώθω πως επικεντρώθηκε στον εαυτό του καί όχι σε αυτά που είπα.

    ...... εγω το μονο που εχω να πω ειναι οτι τετοια ατομα απλα τα αποφευγω. Όσο φιλοι και να ειναι. Γενικώς ειναι δυσκολο να τα ψυχολογησεις και το να μπεις ακόμη σε αυτη τη διαδικασια ειναι σαν να ψαχνεις τη γωνία σε δεκάρικο, ας μου επιτραπεί η έκφραση. Τέτοια ατομα απλα χαρακτηριζονται ως "Τοξικά"
    Αν θες κάνε το εξής πείραμα: συμπεριφέρσου σε αυτο το άτομο, εστω για μια φορά, ακριβως όπως σου συμπεριφέρθηκε και δες αντιδράσεις. Να είσαι ΣΙΓΟΥΡΗ οτι θα τσατιστεί τοσο πολύ που θα μαλώσετε στο τέλος.

  12. #12
    Quote Originally Posted by Art_Phil View Post
    Έχεις πολύ δίκιο σε αυτό που μαντεύεις. Δεν είσαι καθόλου τρελή και συμφωνώ μαζί σου.
    Οποιοδήποτε νορμάλ άτομο με ενσυναίσθηση δεν θα απαντούσε έτσι. Θα σου έλεγε συγγνώμη που δεν σου απάντησε και συγγνώμη για το αστείο του, το οποίο όντως ήταν προσβλητικό και δεν είναι αστείο.
    Μήπως είναι ναρκισσούλης; Υποτίμηση και χαμηλή ενσυναισθηση είναι χαρακτηριστικά στοιχεία.
    Όπως και να έχει, βρες με τον εαυτό σου για ποιο λόγο να συναναστρέφεσαι με έναν άνθρωπο που σε αντιμετωπίζει με αυτό τον τρόπο όσο και να τον γουστάρεις,
    Η ψυχική μας υγεία είναι πάνω απ' όλα
    Ακριβώς το ιδιο σκέφτηκα και εγω

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    497
    Φυσικά καί είναι όλα αυτά που λέτε καί λέμε. Είναι παραμελητικος ναρκισσουλης. Τόσο που δεν θά ξανά στείλει κιόλας υποθέτω. Ή θά κάνει τρείς μέρες νά στείλει. Θά βγεί καί από πάνω. Αλλά θά τόν στείλω εγώ πρώτη.

    Υπάρχουν πολλά άτομα εκεί έξω που φυσικά δεν μπορούμε νά τά αλλάξουμε απλά πρέπει νά μάθουμε να φεύγουμε. Τό έχω κάνει πολλές φορές καί έχω μάθει.
    Ευχαριστώ για τα μηνύματα σας.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,598
    νομιζω οτι το with benefits, μπλεκει τα πραγματα στο να θεωρησει καποιος οτι εχει εναν καλο φιλο και μπορει να του απευθυνεται οποτε θελει και να κανονιζει κοινες δραστηριοτητες.
    πιθανολογω οτι ο τυπος θεωρει οτι προσπαθεις να κανεις την σχεση σας κατι παραπανω απο αυτο που θελει εκεινος και γι αυτο σε γειωνει.
    κατα τα αλλα, δεν θα εβγαζα με τπτ συμπερασματα με ενα περιστατικο, αλλα αν αυτα που λες ειναι μια συνηθισμενη του συμπεριφορα, εγω κρινω οτι σε γειωνει και θελει πιο απομακρη την σχεση σας. για την ακριβεια, οχι πιο απομακρη, αλλα πιο αραιή...
    λες ηδη οτι εκανε 3 μερες να εμφανιστει. σορι αλλα σ εμια σχεση φιλων με προνομια, τα διαστηματα μπορει να εινια πολυ μεγαλυτερα , χωρις να αναρωτιεται κανεις.
    δλδ αν εχεις φιλια και σεξ και καθημερινη επαφη, εισαι αλλη σχεση, οχι φιλος...

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,295
    ο τύπος είναι αγενέστατος.
    γνωρίζεστε πολύ καιρό;
    όταν λέει ότι όλοι τον χρησιμοποιείτε για κουβά ψυχολογικών, τί φάση; αυτό το λες μετά απο μεγάλο φόρτωμα όχι σχέση αραιά και που.
    κάνει προβολή τα δικά του και σε προσβάλλει όπως το βλέπω εγώ.
    ή του το λες και το διορθώνει, ή ξεκόβεις. πιστεύω πως κάποιοι ανθρώποι δεν νιώθουν ότι είναι προσβλητικοί

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •