Η ΙΨΔ μου αρχισε παλι να με ενοχλει εντονα ενω ειχε καιρο.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 3 of 3
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2022
    Posts
    4

    Η ΙΨΔ μου αρχισε παλι να με ενοχλει εντονα ενω ειχε καιρο.

    Πριν καποια χρόνια ανησυχούσα για το κάπνισμα. Ανησυχούσα για την υγεία μου και ανησυχούσα οτι μετρούσε σαν αμαρτία.

    Μια μέρα λόγω φόβου είπα στον Θεό του χριστιανισμού (γιατί σε Αυτόν πίστευα) ότι δεν θα ξανακαπνίσω.


    Μια μέρα κάπνισα πάλι και άρχισα να αγχώνομαι εντονα ότι ο Θεός ίσως με τιμωρήσει επειδή είχα πει οτι δεν θα ξανακάπνιζα. Λόγω φόβου αποφάσισα να κάνω υπόσχεση οτι δεν θα ξανακαπνίσω και ζήτησα μια αδιευκρίνιστη τιμωρία σε περιπτωση που σπαγα την υπόσχεση. Εκανα υπόσχεση για 2 λόγους.

    Α) γιατί κουράστηκα να προσπαθω να το κόψω και να αγχώνομαι

    Β) γιατί λόγω φόβου τιμωρίας σκέφτηκα ότι αν εκανα υπόσχεση θα απεδεικνυε στον Θεό ότι αξίζω δευτερη ευκαιρία.

    Ο λόγος που ζήτησα χωρις να το θέλω αδιευκρινιστη τιμωρία είναι επειδή ήθελα να χρησιμοποιήσω τον φόβο της τιμωρίας για να εξαναγκάσω τον εαυτό μου ουτε καν να μπει στο διλημμα καπνίσματος.

    Τελικά έχασα την πίστη μου. Άρχισα να αγχώνομαι ότι κάποιοι άλλοι Θεοί δέχτηκαν την υπόσχεση. Η ιψδ μου δημιούργησε εναν φόβο μιας πολυ συγκεκριμένης τιμωρίας. Μιας τιμωριας που δεν ζήτησα ποτέ και αν αυτός ο φόβος εμφανίζοταν νωρίτερα, δεν θα εκανα αυτη την υπόσχεση.


    Τελικα κάπνισα κυρίως για να νιωσω ελευθερος. Καθε μερα ηταν βασανο να υπακουω την ιψδ μου. Τελικα ενιωσα καλυτερα και για μηνες δεν αγχωνομουν πολυ. Τωρα εχω 3 μέρες που αγχωνομαι για την υπόσχεση. Ειχα ζητησει πολλες φορες ολες οι υποσχεσεις να ακυρωθουν. Απλα δεν ξερω αν για την υπόσχεση με το κάπνισμα ευθύνεται η Ιψδ μου.

    Απο την μια ειχα πληρη ελεγχο των λεξεων μου οταν προσπαθησα να κανω υπόσχεση από την άλλη νομιζω ημουν σε κατασταση άγχους. Νομιζα οτι αν δεν εκανα υποσχεση, ο Θεός δεν θα μου δινε αλλη ευκαιρία.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,088
    Κάνεις κάτι για την ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχή;

  3. #3
    Παίρνεις θεραπεία για την ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχή ? και εμένα πριν 2 χρόνια μου είχε επανέλθει η ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχή μου όταν με απέλυσαν από την δουλειά αλλά προσπαθησα να ηρεμήσω σκεφτόμουν συνέχεια ότι εντάξει με απέλυσαν θα βρεθεί κάτι άλλο και ανά διαστήματα μου έρχονται και διαφορετικές εμμονές ιδέες αλλά τώρα δεν τις δίνω και πολύ σημασία νομίζω ότι ποτέ δεν μας περνάει τελείως ίσως να περνάνε διάστημα ύφεσης της ασθενείας αλλά ποτέ τελείως .

Similar Threads

  1. Μοναξιά, είχε καιρό να με πιάσει!!
    By andreas86 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 14
    Last Post: 12-07-2020, 12:38
  2. Replies: 45
    Last Post: 12-02-2015, 15:40
  3. Αρχισε η πτωση και παλι..
    By -wow- in forum Παχυσαρκία
    Replies: 11
    Last Post: 04-05-2013, 14:47
  4. ο πατερας αρχισε παλι να με χτυπαει
    By markela in forum Κακοποίηση
    Replies: 72
    Last Post: 12-07-2012, 17:12
  5. Η μάνα μου άρχισε την πρέζα
    By Anine in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 42
    Last Post: 21-06-2009, 14:19

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •