Ξαφνικός χωρισμός
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 15 of 15
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Posts
    6

    Ξαφνικός χωρισμός

    Καλησπέρα σε όλους.

    Μετά από 8 μήνες σχέσης, η κοπέλα μου με χώρισε πριν 2 μέρες. Είχαμε γνωριστεί online, είχαμε 6.5 χρόνια διαφορά και στους δυο μήνες είχαμε συμφωνήσει και οι δυο ότι θελουμε σχέση. Είχαμε πολλά κοινά ενδιαφέροντα και υπήρχε τρομερή χημεία.

    Στους 5 μήνες της είπα ότι είμαι ερωτευμένος, εκείνη απάντησε ότι το ψάχνει ακόμα. Ανά 2 μίνες εκείνη έφευγε για σπουδές για μια βδομάδα-2 μηνες και επέστρεφε. Δυο φορές με είχε καλέσει και είμασταν μαζί στο μέρος που σπούδαζε.

    Κατά τη διάρκεια της σχέσης, μου εξέφραζε έντονα συναισθήματα, μου έλεγε ότι της λείπω, ότι με θελει κτλ. Το καλοκαίρι είχαμε πάει μαζί διακοπές και μου είπε ότι είμαστε καλά και ότι μας βλέπει σοβαρά.

    Μια βδομάδα αφού γυρίσαμε και αφού είχε έρθει σπίτι μου και είχε αφήσει καποια πράγματα, μου λέει ότι θελει να μιλήσουμε. Μου είπε ότι στους 8 μήνες έχω αισθάνομαι πολύ περισσότερα πράγματα από όσα εκείνη και πως θα έπρεπε να είναι αλλιώς. Έχει καποια συναισθήματα για μένα, αλλά δεν θελει να νιώθει ότι δεν νιώθει. Κάπως έτσι με χώρισε.. Τώρα φεύγει για την τελευταία εξεταστική της, της είπα ότι για να το διαχειριστώ θα σβήσω το κινητό της και τα social media της και μου απάντησε πως αν θέλει τότε να μου στείλει δεν θα μπορεί. Την ρώτησα πόσες πιθανότητες δίνει όταν επιστρέψει να ξανά γίνει κάτι και μου ειπε πως δεν είναι σίγουρη, αλλά δίνει αρκετές.

    Εγώ την σκέφτομαι συνέχεια, όλα μου τη θυμίζουν και η μόνη παρήγορη σκέψη είναι μήπως επιστρέψει.. Έχει κάποιος καμία συμβουλή;

  2. #2
    kopela93
    Guest
    Α δηλαδή ενώ της είπες πως για να το διαχειριστείς χρειάζεσαι μια κάποια απόσταση από εκείνη, εκείνη το χαβα της λέγοντας ότι οκ ρε παιδί μου και γω πώς θα σού στέλνω;
    Μήπως τα θέλει όλα δικά της;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,595
    Quote Originally Posted by Atopos92 View Post
    Καλησπέρα σε όλους.

    Μετά από 8 μήνες σχέσης, η κοπέλα μου με χώρισε πριν 2 μέρες. Είχαμε γνωριστεί online, είχαμε 6.5 χρόνια διαφορά και στους δυο μήνες είχαμε συμφωνήσει και οι δυο ότι θελουμε σχέση. Είχαμε πολλά κοινά ενδιαφέροντα και υπήρχε τρομερή χημεία.

    Στους 5 μήνες της είπα ότι είμαι ερωτευμένος, εκείνη απάντησε ότι το ψάχνει ακόμα. Ανά 2 μίνες εκείνη έφευγε για σπουδές για μια βδομάδα-2 μηνες και επέστρεφε. Δυο φορές με είχε καλέσει και είμασταν μαζί στο μέρος που σπούδαζε.

    Κατά τη διάρκεια της σχέσης, μου εξέφραζε έντονα συναισθήματα, μου έλεγε ότι της λείπω, ότι με θελει κτλ. Το καλοκαίρι είχαμε πάει μαζί διακοπές και μου είπε ότι είμαστε καλά και ότι μας βλέπει σοβαρά.

    Μια βδομάδα αφού γυρίσαμε και αφού είχε έρθει σπίτι μου και είχε αφήσει καποια πράγματα, μου λέει ότι θελει να μιλήσουμε. Μου είπε ότι στους 8 μήνες έχω αισθάνομαι πολύ περισσότερα πράγματα από όσα εκείνη και πως θα έπρεπε να είναι αλλιώς. Έχει καποια συναισθήματα για μένα, αλλά δεν θελει να νιώθει ότι δεν νιώθει. Κάπως έτσι με χώρισε.. Τώρα φεύγει για την τελευταία εξεταστική της, της είπα ότι για να το διαχειριστώ θα σβήσω το κινητό της και τα social media της και μου απάντησε πως αν θέλει τότε να μου στείλει δεν θα μπορεί. Την ρώτησα πόσες πιθανότητες δίνει όταν επιστρέψει να ξανά γίνει κάτι και μου ειπε πως δεν είναι σίγουρη, αλλά δίνει αρκετές.

    Εγώ την σκέφτομαι συνέχεια, όλα μου τη θυμίζουν και η μόνη παρήγορη σκέψη είναι μήπως επιστρέψει.. Έχει κάποιος καμία συμβουλή;
    σοβαρα τωρα; σε χωρισε ετσι στην ψυχρα κι οταν ειπες οτι θα την μπλοκαρεις σου ζητησε να μην το κανεις 'μηπως και της ξαναρθει";;;; και καθοσουν και το συζητουσες, αν υπαρχει πιθανοτητα και τι πιθανοτητα υπαρχει;;;;

    φιλε μου, η κοπελα σε χωρισε επειδη δεν εδειξες πουθενα καμια πυγμη και αξιοπρεπεια. εγινες δεδομενος πολυ συντομα και απολυτα...
    αν στον 5ο μηνα νεας σχεσης "το εψαχνε ακομα" και δεν εβρισκε που ειναι ο ερωτας της, χεστα κι αστα...
    ο μονος λογος που προσπαθει να σε βαλει να περιμενεις, ειναι για να εχει μια καβαντζα μηπως δεν βρει αλλον και μεινει ξεκρεμαστη.
    αποψη μου ειναι οτι επρεπε οπως ειπες να βαλεις ενα οριστικο τελος και να την μπλοκαρεις ΠΑΝΤΟΥ.
    μπορεις και τωρα να το κανεις.
    παντως οσο μενεις ερμαιο της αποτυχιας της να βρει αλλον, τοσο το χειροτερο για σενα.
    ψαξου αλλου, ΑΜΕΣΑ! ειναι τοσο ανασφαλης η κοπελα, που μολις σε δει με αλλη θα αρχισει να σε παρακαλαει.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,595
    λαβε ακομα υποψη, οτι αυτη πρεπει να παιζει με αλλον ή με αλλους και αναλογα με το αν ΝΟΜΙΖΕΙ οτι παει καλα η αλλη φαση, ειχε τα σκαμπανεβασματα της. και τωρα για υτο σου ζητησε να μην την σβησεις. μηπως δεν της βγει αλλη ιστορια η δεν παει καλα και μεινει μονη της..

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Posts
    6
    Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.

    Την περασμένη βδομάδα που ήμασταν διακοπές, μου είχε εξομολογηθεί πως στην προηγούμενη σχέση της που κράτησε σχεδόν 2 μήνες, είχε παράλληλα σεξουαλικές επαφές με κάποιον αλλον. Μου το είπε για να είναι ειλικρινές μαζί μου και εδειχνε ότι ντρεπόταν για αυτό. Επίσης αναφέρθηκε στους πρώτους μήνες της σχέσης μας και μου είπε οτι δεν μπορούσε να δεθεί επειδή σκεφτόταν ακόμα τον άλλον.

    Σε κάθε περίπτωση, μου είπε πως εαν θέλει να κάνει κάτι με κάποιον άλλον, πρώτα θα λήξει τα πράγματα με μένα. Και κάθε φορά που κάποιος της έστελνε μήνυμα μου το έλεγε και μου το έδειχνε.

    Επίσης το βράδυ πριν με χωρίσει με ρώτησε εάν θέλω να βγω μαζί με εκείνη και δυο φίλες της και το αγόρι της μιας.. Είπα ναι αλλά μετά το ξανασκέφτηκε και μου είπε καλύτερα να τα πούμε αύριο.
    Last edited by Atopos92; 29-08-2022 at 11:56.

  6. #6
    kopela93
    Guest
    Λοιπόν, κάτι τέτοια άτομα πρέπει να τους τρίζουν τα δόντια. Δειξτης πόσο λάθος έχει και πόσο δεν ξέρει να φέρεται. Πρέπει να υπάρχει σεβασμός και να μη σε βλέπει δεδομένο. Δεν είναι τίποτα δεδομένο. Για να το καταλάβει αυτό πρέπει να της τριξεις τα δόντια. Αδιαφόρησε γιαυτην ή βρες κάποιον άλλο τρόπο, ώστε να πάρει το μαθημα της. Πήγαινε το μέχρι τέρμα μη διστάσεις. Δε στο λέω με σκοπό να τρέχει πίσω σου και όλα αυτά τα κομπλεξικα που γράφουν στο ινσταγκραμ, τα τοξικά, αλλά αν της δείξεις ότι τίποτα δεν είναι δεδομένο καλό θα της κάνεις αντί για κακό. Και φυσικά δεν αξίζει να κάτσεις στη ζωή της γιατί ακόμη και το μάθημα να πάρει, θα έπρεπε να σε θέλει και να μην περάσεις όλο αυτό για να σε εκτιμήσει.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    341
    Αγαπητέ καλημέρα!Λυπαμαι για τη συναισθηματική φάση που εισαι τώρα, αλλά θα είναι προσωρινή και μέχρι να βρεις μια άλλη, πιο ικανοποιητική και πλήρη σχέση με αμφίδρομα συναισθήματα. Μεινε μακριά της. Ιδίως μετά από όσα σου είπε για την πρώην σχέση της. Και τι πάει να πει δεν έχω δεθεί ή δεν έχω συναισθήματα ακόμη αλλά μένω στη σχέση μήπως και προκύψουν; Δεν πάει έτσι. Ήθελε απλά να περνάει τον χρόνο της, να επιβεβαιώνει τον εγωισμό της και μέχρι να βρει τον επόμενο που θα τον γουστάρει πραγματικά. Μείνε λίγο μόνος να ηρεμήσεις και μην κανείς καμία βλακεία επανασύνδεσης, αν σε ψάξει.

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Posts
    6
    Τελικά το πήρα απόφαση και την έσβησα από όλα τα social media.. Σκέφτηκα ότι εάν θέλει να επικοινωνήσει για κάποιον ουσιαστικό λόγο, αυτό δεν θα την εμποδίσει.

    Είχα παρατηρήσει ότι είχε όλους τους πρώην της στα social και δεν ήθελα να είμαι άλλος ένας.

    Παρόλα αυτά ελπίζω ακόμα με όλο μου το είναι να επιστρέψει..,

  9. #9
    kopela93
    Guest
    Ελπίζεις να επιστρέψει ένα άτομο που σε έχει δεδομένο......σωστά;
    Μήπως να το ξανασκεφτείς; Μήπως να επαναπροσδιορίσεις τις ανάγκες σου;

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    341
    Έχει δίκιο η kopela93. Τι να κάνεις έναν ανθρωπο στη ζωή σου που ουσιαστικά δεν ένιωθε το ίδιο;; Τι ηλικίες έχετε;

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Posts
    6
    Εγώ είμαι 29 εκείνη 23. Απλά μου λείπει απίστευτα, είναι και πολύ φρέσκο.

    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, βοήθησαν αρκετά αλλά δεν μπορώ να χωνέψω αυτό που έχει συμβεί και οι σκέψεις επανασύνδεσης είναι οι μόνες που με ηρεμούν.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    549
    Σε χορευε στο ταψι δηλαδη και εσυ την ανεχόσουν!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2021
    Location
    Athens
    Posts
    926
    Quote Originally Posted by Atopos92 View Post
    Είχα παρατηρήσει ότι είχε όλους τους πρώην της στα social και δεν ήθελα να είμαι άλλος ένας.
    Έχει και ένα καλό αυτό . Αν είχε όλους τους πρωην σε λογαριασμό στο fb, o αριθμός τους, είναι < 5000 . Εκτός κι αν έχει και δεύτερο .
    Όταν δηλώνεις ερωτευμένος σε γυναίκες, αυτές καταλαβαίνουν ότι είσαι άχρηστος που δεν μπορεί να βρει άλλη , οπότε σε φτύνουν .
    Ψάχνουν κάποιον που να τις φτύνει και να τους φέρεται σαν σκουπίδι . Αν είναι και κακοποιός και πρεζάκιας , ακόμη καλύτερα.

    Με εκδιδόμενες πας καθόλου για ποικιλία και αλητεία ; ή μόνο με αγαπούλες ;

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Mην την μπλοκάρεις, απλο unfollow πιστεύω να έκανες. Λοιπον τελευταία φορά ποτε μιλήσατε? ειτε διαδικτυακά ειτε δια ζώσης?

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Posts
    6
    Unfriend την έκανα, όχι μπλοκ. Όποτε θέλει μπορεί να μου στείλει.

    Τελευταία φορά δια ζώσης μιλήσαμε, είχαμε κανονίσει να βρεθούμε απόγευμα και μου είπε ότι θέλει να πάμε μια βόλτα πρώτα.

    Εγώ πήρα μαζί μου τις πιτζάμες της που τις είχε αφήσει σπίτι μου επειδή κατάλαβα ότι μάλλον φεύγει. Φυσικά της έδειξα ότι τις είχα μαζί μου αφού ολοκληρώθηκε η κουβέντα..

    Προσπαθώ να πείσω τον εαυτό μου ότι είτε θα γυρίσει, είτε θα βρεθεί κάτι καλύτερο αλλά η θέληση μου για το οτιδήποτε είναι στα τάρταρα.

Similar Threads

  1. ΞΑΦΝΙΚΟΣ ΧΩΡΙΣΜΟΣ
    By Lizakirg in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 12
    Last Post: 08-10-2019, 19:14
  2. Ξαφνικός προβληματισμός
    By Riddle in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 35
    Last Post: 01-10-2017, 17:12
  3. Ξαφνικός χωρισμός και απογοητευση
    By georgia763 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 25
    Last Post: 28-03-2017, 16:26
  4. ΞΑΦΝΙΚΟΣ ΧΩΡΙΣΜΟΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΔΥΟ ΧΡΟΝΙΑ
    By Law in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 169
    Last Post: 08-01-2016, 13:11
  5. Ξαφνικος πονοκεφαλος..λιγων δευτερολεπτων...
    By Touch_The_Sky in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 06-07-2011, 23:54

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •