θελω και εγω καπου να μιλήσω
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 40
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,449

    θελω και εγω καπου να μιλήσω

    ειχα γραψει και χθες ενα κειμενο μα δε το βρισκω πιθανον να μην το εβαλα στη σωστη ενωτιτα και διεγραφει λογικα .ελπιζω να μην διαγραφει το κειμενο που εγραψα νομιζω το εβαλα στη σωστη ενωτιτα . ειμαι η μαρια και εχω ασπεργερ με ΔΕΠΥ και δυσλεξια ηθελα κι εγω καπου να μιλησω γιατι δε εχω που να τα πω κι εγω κανεις δε με ακουει . εχω αυτο το συνδρομο και γενικα δυσκολιες με την επικοινωνια μου με το κοσμο βλεπεις οι ανθρωποι δε εχουν διαθεση να δείξουν ουτε κατανόηση ουτε να σου χαρισουν τον χρονο τους αν δε τους αρεσεις γενικα . παλευω με τα κιλα μου λογο βουλιμίας απο τα 13 μου χανω βαζω συνεχεια και αυτο εχει τα επακολουθα του ταλαιπωρείται το σωμα και φαίνεται πιο γερασμενο και σε περνάνε και για πιο μεγαλο απο οτι εισαι στην ηλικια σου .το σπιτι που ζω ειναι προβληματικο δε υπαρχει ηρεμια υπαρχουν εντασεις προβληματα αγχος στεναχωρια μοναξια . στιριξη απο πουθενα δε εχω .απορριψη δεχομαι απο παντου απο την οικογενεια την θετη που ζω και γενικα απ τον περιγυρο μου .νιωθω πως δε αξιζω να με αγαπά κανενας γιατι ειμαι ανθρωπος αχρηστος και βαρος στη κοινωνια .η θετη μανα μου με θελει κοντα της για να την στιριζω και να ειμαι σα βοηθητικο προσωπικο μου το λεει απο οταν με πηρε στα 4 και μισο χρονια που ζουσα σε ίδρυμα που με παράτησε η βιολογικη μανα μου οταν ειμουν 6 μηνων μωρο .για ολλους ειμουν και θαμε μια ενοχλητικη παρουσια που απλα ανεχοντε και μου κανουν χαρη γιατι σα χαρακτιρας ειμαι κακότροπη απροσάρμοστη και χαζοφέρνω και ντρεποντε να κανουν παρεα μαζι μου .τωρα που εχω φτασει κοντα 40 ετων βλεπω πως ειχα κι εγω ανάγκες όνειρα προσδοκίες που θαφτικαν πισω πισω για να προβαλοντε οι ανάγκες των αλλων μια κι αυτες ειχαν πιο πολυ σημασια . δε αζησα τιποτα εγω ουτε λιγη αποδοχη μονον που και που κανα ψίχουλο λυπισης απο κανεναν καλο ανθρωπο που μου εδινε λιγες στιγμές απο το πολυτιμο χρονο του και αυτο δανικά και μετα γεια σας .τωρα ζω με την μεγαλη σε ηλικια θετη μανα μου μονες γιατι ο θετος πατερας δε ζει πλεον και η ζωη ειναι γυρο απο το να φροντιζω τις αναγκες της μια και πλεον ειναι με αρχες ανιας και χριαζετε συνεχια ατομο κοντα της .ουτε λογος για προσοπικη ζωη γιατι και να προσπαθισα τιποτε δε καταφερα λογο και των αλλων τις προθεσεις που ειχαν που δε τεριαζαν με τα δικα μου κριτιρια που ζηταγα αποδοχη φροντίδα προσοχή στήριξη. δε τα βρήκα ποτε αυτα κι ετσι κλείστηκα στον εαυτο μου οπως οταν ημουν παιδι και δε θελω κανεναν κοντα μου δε εμπιστευομε πια .δε μπορω να ανταπεξέλθω και ολας σε κανονικές σχεσεις γιατι εχω χασει πολλα σκαλιά προσαρμογής και δε υπάρχει επαφη πια .οι ανθρωποι που με ιοθετισαν δε ηταν ουσιαστικά ετοιμοι για κατι τετοιο κι αυτο φανικε απο τη συμπεριφορα τους σε εμενα που δε ειχαν υπομονή ουτε ηρεμια να με νουθετήσουν ηρεμα να προσαρμοστώ σε ενα περιβάλλον νεο .νευρα θυμοί απηλες ξυλο να με βαζει να κανω δουλειες βαριες στο σπιτι απο τα 11 μου χρονια μετα το σχολιο ιδικά απο τη θετη μητερα ειχα καθημερνά γιατι η γυναικα αντιμετώπιζε και προβλήματα ψυχιατρικά μα δε εκανε αγογη να το αντιμετωπίσει . ο πατερας πιο αποστασιοποιιμενος της ελεγε δε επρεπε να υιοθετήσουμε παιδι εγω στα έλεγα .οτι και αν εχω υποστεί απο την μανα μου την θετη την αγαπω γιατι δε εχω αλον στο κοσμο μονον εκείνη και της στέκομε τωρα που με χριαζετε πιο πολυ απο ποτε .αυτα τα γραφω για να τα δουν και αλλοι γονεις που εχουν παιδια με θεματα και προβλήματα οτι θελουν αλο τροπο προσέγγισης και οχι με επιθετικο τροπο . ευχαριστω πολυ για τη προσοχή σας και για τον χρονο που αφιερώσατε να δειτε το κείμενο .

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2022
    Posts
    107
    Χιλια μπραβο που παρα τις αδικιες που εχεις υποστει εχεις μεγαλη καρδια και στηριζεις τη θετη σου μητερα. Αυτο πιστευω ειναι το σημαντικοτερο επιτευγμα σου ανωτερο απο πολλα και παραλληλα διακονημα γιατι το κανεις οχι απο αναγκη ουτε γιατι περιμενεις ανταποδοση. Εισαι μεγαλειο ψυχης κ μακαρι να βρεις δυναμη να συνεχισεις. Λυπαμαι μονο γιατι ησουν σε εγκαταληψη και δεν ελαβες οσα σου αξιζει. Νεανικες δυστροπιες ολοι ειχαμε και πολλοι ειμασταν αντιδραστικοι. Ειδικα εγω που εχω αδερφο στο φασμα δεν θυμαμαι πολλες στιγμες ηρεμιας παλια. Ωστοσο απο τοτε πιυ το αποδεχτηκα η αγαπη κανει θαυματα και ειμαστε πολυ καλυτερα. Ελπιζω και οι δυο μας να συνεχισουμε να ειμαστε δοτικοι προς οσους εχουν αναγκη.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,449
    φιλαρακι μου γεια χαρα εδω βλεπω απαντισεις σου υπεροχες σε θεματα κι σε εκτίμησα ως ατομο. εισαι ενα ατομο με σοφο λογο στο τροπο που γραφεις να εισαι παντα καλα ευτιχως υπαρχει ανθρωπια . ατομα σα κι εσενα ειν να τα ακους κι να γινεσε καλύτερος πνευματικα .
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    424
    Major facepalm attack.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,403
    Έχεις υποστεί μεγάλη κακοποίηση αγάπη μου, που δεν σου αξίζει. Σε κανέναν άνθρωπο δεν αξίζει. Μα η μάνα σου όταν σε υιοθέτησε δεν ήξερε ότι έχεις άσπεργκερ και πώς να ξέρει πώς να σε περιθάλψει.... Πάντως φάνηκε πώς είναι ένας νάρκισσος που σε εκμεταλλεύεται και εσύ ως ψυχούλα την ανέχεσαι γιατί αυτή ξέρεις ως μαμά σου.. Να 'σαι καλά κορίτσι μου... Μην ανησυχείς, η ζωή έχει για όλους, έχει και για εσένα αγάπη μου. Να μπαίνεις εδώ και να μοιράζεσαι τις στεναχώριες σου και να βρεις έναν ψυχοθεραπευτή να σε θεραπεύσει καρδιά μου να τα πεις όλα.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,449

    Thumbs up

    Harley Quinn νασε καλα φιλαρακι μου ευχαριστω πολυ για τα ομορφα λογια εχεις την εκτίμηση μου . :)
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,403
    Quote Originally Posted by asperger39 View Post
    Harley Quinn νασε καλα φιλαρακι μου ευχαριστω πολυ για τα ομορφα λογια εχεις την εκτίμηση μου . :)
    Κι εσύ την δική μου!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,449
    Harley Quinn βλεπω πως υπαρχουν και ψυχες με ομορφη αυρα καλοσυνη και ευγενεια νασε παντα καλα . εδω θα τα λεμε να ανταλλάσσουμε αποψεις με σεβασμο παντα κι εκτιμηση.
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    424
    Quote Originally Posted by asperger39 View Post
    φιλαρακι μου γεια χαρα εδω βλεπω απαντισεις σου υπεροχες σε θεματα κι σε εκτίμησα ως ατομο. εισαι ενα ατομο με σοφο λογο στο τροπο που γραφεις να εισαι παντα καλα ευτιχως υπαρχει ανθρωπια . ατομα σα κι εσενα ειν να τα ακους κι να γινεσε καλύτερος πνευματικα .
    Ναι, είναι ένας τρυφερότατος άνθρωπος, καλλιεργημένος πνευματικά.
    Που βέβαια, ενδιαφέρεται περισσότερο για την ψυχή ενός πουλημένου πολιτικού που ήταν και παιδοβιαστής.
    Υπέροχες απαντήσεις, γεμάτες βρωμιά και θρησκευτικότητα. Πώς αλλιώς; Πάνε χεράκι χεράκι
    θρησκεία και υποκρισία. Και πολιτική.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    424
    Μείωσε ότι σου χαλάει τη ψυχολογία. Αύξησε ότι στη φτιάχνει.
    Χρειάζεσαι κάτι; Κυνήγα το. Άρπαξέ το, χρησιμοποίησέ το.
    Δε φροντίζουμε κανέναν για διακόνημα. Το κάνουμε γιατί θέλουμε να πάρουμε κάτι,
    ή να αποφύγουμε κάτι. Ειλικρίνεια. Δεν είναι ειλικρινές αίσθημα να θες να φροντίσεις
    τον κακοποιητή σου, που φοβάσαι ακόμη, γιατί τον "αγαπάς". Δεν την αγαπάς.
    Τη φοβάσαι και σε ορίζει.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,449
    φιλαρακι γεια χαρα ο Harley Quinn λεει τα πιστευω του σε πολλα με εκφραζει που εχω διαβασει σε αλα ομως δε μπορω του επιβαλω τη γνωμη μου σε αυτα που λεει .αυτα που λεει τα πιστευει κι τα εκφραζει εχει κι αυτος τα πιστευω του εδω λεω κι εγω τη γνωμη μου σε θεματα οπως ολοι .κι εγω αντιπαθώ τους πολιτικους ειναι βρωμια κι οτι πιο σιχαματα δε τους συμπαθω καθολου κανεναν τους . εδω να πω οτι κι εσυ εχεις λογο στιβαρο κι ντόμπρο τα λες στα ισα οτι πιστευεις παντα. την μανα μου την φοβαμαι κι κανω οτι πει γιατι διαφορετικα γινεται μεγαλη φασαρια μα την αγαπω κι ας φερετε ασχημα . δε εχω αλλο ατομο κοντα μου κι ειν το μονο προσωπο που ζω μαζι του χρονια κι εχω συνηθίσει.
    Last edited by asperger39; 09-11-2023 at 17:39.
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2023
    Posts
    9
    Quote Originally Posted by asperger39 View Post
    ειχα γραψει και χθες ενα κειμενο μα δε το βρισκω πιθανον να μην το εβαλα στη σωστη ενωτιτα και διεγραφει λογικα .ελπιζω να μην διαγραφει το κειμενο που εγραψα νομιζω το εβαλα στη σωστη ενωτιτα . ειμαι η μαρια και εχω ασπεργερ με ΔΕΠΥ και δυσλεξια ηθελα κι εγω καπου να μιλησω γιατι δε εχω που να τα πω κι εγω κανεις δε με ακουει . εχω αυτο το συνδρομο και γενικα δυσκολιες με την επικοινωνια μου με το κοσμο βλεπεις οι ανθρωποι δε εχουν διαθεση να δείξουν ουτε κατανόηση ουτε να σου χαρισουν τον χρονο τους αν δε τους αρεσεις γενικα . παλευω με τα κιλα μου λογο βουλιμίας απο τα 13 μου χανω βαζω συνεχεια και αυτο εχει τα επακολουθα του ταλαιπωρείται το σωμα και φαίνεται πιο γερασμενο και σε περνάνε και για πιο μεγαλο απο οτι εισαι στην ηλικια σου .το σπιτι που ζω ειναι προβληματικο δε υπαρχει ηρεμια υπαρχουν εντασεις προβληματα αγχος στεναχωρια μοναξια . στιριξη απο πουθενα δε εχω .απορριψη δεχομαι απο παντου απο την οικογενεια την θετη που ζω και γενικα απ τον περιγυρο μου .νιωθω πως δε αξιζω να με αγαπά κανενας γιατι ειμαι ανθρωπος αχρηστος και βαρος στη κοινωνια .η θετη μανα μου με θελει κοντα της για να την στιριζω και να ειμαι σα βοηθητικο προσωπικο μου το λεει απο οταν με πηρε στα 4 και μισο χρονια που ζουσα σε ίδρυμα που με παράτησε η βιολογικη μανα μου οταν ειμουν 6 μηνων μωρο .για ολλους ειμουν και θαμε μια ενοχλητικη παρουσια που απλα ανεχοντε και μου κανουν χαρη γιατι σα χαρακτιρας ειμαι κακότροπη απροσάρμοστη και χαζοφέρνω και ντρεποντε να κανουν παρεα μαζι μου .τωρα που εχω φτασει κοντα 40 ετων βλεπω πως ειχα κι εγω ανάγκες όνειρα προσδοκίες που θαφτικαν πισω πισω για να προβαλοντε οι ανάγκες των αλλων μια κι αυτες ειχαν πιο πολυ σημασια . δε αζησα τιποτα εγω ουτε λιγη αποδοχη μονον που και που κανα ψίχουλο λυπισης απο κανεναν καλο ανθρωπο που μου εδινε λιγες στιγμές απο το πολυτιμο χρονο του και αυτο δανικά και μετα γεια σας .τωρα ζω με την μεγαλη σε ηλικια θετη μανα μου μονες γιατι ο θετος πατερας δε ζει πλεον και η ζωη ειναι γυρο απο το να φροντιζω τις αναγκες της μια και πλεον ειναι με αρχες ανιας και χριαζετε συνεχια ατομο κοντα της .ουτε λογος για προσοπικη ζωη γιατι και να προσπαθισα τιποτε δε καταφερα λογο και των αλλων τις προθεσεις που ειχαν που δε τεριαζαν με τα δικα μου κριτιρια που ζηταγα αποδοχη φροντίδα προσοχή στήριξη. δε τα βρήκα ποτε αυτα κι ετσι κλείστηκα στον εαυτο μου οπως οταν ημουν παιδι και δε θελω κανεναν κοντα μου δε εμπιστευομε πια .δε μπορω να ανταπεξέλθω και ολας σε κανονικές σχεσεις γιατι εχω χασει πολλα σκαλιά προσαρμογής και δε υπάρχει επαφη πια .οι ανθρωποι που με ιοθετισαν δε ηταν ουσιαστικά ετοιμοι για κατι τετοιο κι αυτο φανικε απο τη συμπεριφορα τους σε εμενα που δε ειχαν υπομονή ουτε ηρεμια να με νουθετήσουν ηρεμα να προσαρμοστώ σε ενα περιβάλλον νεο .νευρα θυμοί απηλες ξυλο να με βαζει να κανω δουλειες βαριες στο σπιτι απο τα 11 μου χρονια μετα το σχολιο ιδικά απο τη θετη μητερα ειχα καθημερνά γιατι η γυναικα αντιμετώπιζε και προβλήματα ψυχιατρικά μα δε εκανε αγογη να το αντιμετωπίσει . ο πατερας πιο αποστασιοποιιμενος της ελεγε δε επρεπε να υιοθετήσουμε παιδι εγω στα έλεγα .οτι και αν εχω υποστεί απο την μανα μου την θετη την αγαπω γιατι δε εχω αλον στο κοσμο μονον εκείνη και της στέκομε τωρα που με χριαζετε πιο πολυ απο ποτε .αυτα τα γραφω για να τα δουν και αλλοι γονεις που εχουν παιδια με θεματα και προβλήματα οτι θελουν αλο τροπο προσέγγισης και οχι με επιθετικο τροπο . ευχαριστω πολυ για τη προσοχή σας και για τον χρονο που αφιερώσατε να δειτε το κείμενο .
    Καλησπέρα Μαρία μου... ξέρω πολύ καλά ποιες είναι οι ιδιαιτερότητες που έχεις.. είμαι εκπαιδευτικός στην ειδική αγωγή και καθημερινά συναστρέφομαι με άτομα που έχουν τις ίδιες ιδιαιτερότητες με σένα.. στεναχωρήθηκα πολύ με την ιστορία σου... δε θα έπρεπε ένα άτομο σα και εσένα να έχει τέτοια ζωή.. εσύ να ξέρεις δε φταις σε κάτι είσαι απλά ένα θύμα.. οι θετοί σου γονείς δε έπρεπε καν να υιοθετήσουν παιδί γιατί δε πιστέυω ότι το ήθελαν πραγματικά... θα έπρεπε να σου ΄δωσουν απέραντη αγαπη από τη στιγνή που ήθελαν παιδιά. Ξέρω ότι είναι πολύ δύσκολο να αφήσεις τη μητέρα σου μόνη αλλά πρέπει να δεις και τη δική σου ζωή. Ποτέ δε είναι αργά...θα μπορούσες να ασχοληθείς με κάτι για να ξεφύγεις λίγο από το σπίτι...υπάρχουν πολλές οργανωσεις και σύλλογοι που θα μπορούσες να παρεις μέρος...θ δεις πόσο καλό θα σου κάνει να βγεις μέσα από το σπίτι...θα κάνεις παρέες και γιατί όχι ίσως να γνωρίσεις και κάποιο καλό παιδί... μακαρι να μπορούσα να σε βοηθήσω...

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    424
    Χρήσιμο ποστ από την απογοητευμένη. Πρόσεξε τι λέει και προσπάθησε να ξεφύγεις απ΄αυτό το περιβάλλον
    που σε καταδικάζει να αφοσιώνεσαι σε μια κακοποιητική ρουτίνα.
    Βάλε όρια στη μητέρα σου, βρες χρόνο για τον εαυτό σου, ΦΤΙΑΞΕ χρόνο για τον εαυτό σου.
    Έχεις φτιάξει μία αυτοθυσιαστική εικόνα του εαυτού σου απέναντι στη μητέρα σου, που νομίζω ενισχύεις
    με τη δική σου αυτοπεριοριστική ματιά σε σένα. Με αυτό εννοώ ότι δε μας δεσμεύουν μόνο οι συνθήκες μας,
    αρκετές φορές απαιτούν τη συναίνεσή μας. Και οι άνθρωποι που εκμεταλλεύονται, ξέρουν να την κερδίζουν
    αυτή τη συναίνεση. Σκέψου το και εδώ είμαστε.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,449
    απογοητευμένη πολυ ομορφα οσα ειπες νασε παντα καλα γλυκια φιλη :)
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    898
    Ασπεγκερ39 συμφωνώ με τους υπόλοιπους, ως πότε θα δέχεσαι λεκτική κακοποίηση;
    Δεν έχεις όνειρα για την ζωή σου; δεν έχεις στόχους; ακόμη και μικρούς.
    Έχεις αφοσιωθεί σε μια μητέρα που σε κακοποιεί.

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. γεια χαρα σε ολλους εχω asperger κι θελω καπου να μιλησω
    By asperger39 in forum Διαταραχές Αυτιστικού Φάσματος - Σύνδρομο Asperger
    Replies: 11
    Last Post: 14-09-2022, 19:39
  2. Θέλω να μιλήσω κάπου
    By DeeJay in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 5
    Last Post: 22-11-2021, 22:37
  3. Απλά θέλω να μιλήσω για την ζωή μου κάπου
    By Girl94 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 4
    Last Post: 30-01-2021, 00:07
  4. Θέλω κάπου να μιλησω
    By Hope 2 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 93
    Last Post: 19-01-2021, 11:21
  5. Θελω καπου να μιλησω
    By reggaeM in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 21
    Last Post: 08-07-2010, 03:18

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •