Χρόνιος πόνος στη μέση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Posts
    1

    Χρόνιος πόνος στη μέση

    Καλησπέρα εδώ και τρία χρόνια σχεδόν διαγνώστηκα με καρκίνο ωοθηκών αλλά δεν είναι αυτό το θέμα μου το έχω ξεπεράσει. Το θέμα είναι ότι από τουτε πονάει πολύ η μέση μου. Ξεκινάω να πάω μια βόλτα κάνω καμιά δεκαριά βήματα και ξαφνικά πετρώνει η μέση και πονάει το ίδιο παθαίνω όταν στέκομαι και όρθια. Δεν έχω κανένα πρόβλημα όταν σκύβω η κάνω πλάγιες κινήσεις. Δεν το αντέχω πλέον πήγα σε γιατρούς και δεν μου λένε τπτ μόνο κάνε μαγνητική δεν σε ρωτάνε αν μπορείς να κάνεις η αν χώρας πλέον μέσα εκεί. Σε εξωτερικά ιατρεία κοστίζει μια περιουσία. Έχω παχύνει πολύ γιατί από την ώρα που το έπαθα δεν μπορώ πλέον να κάνω πολύ γυμναστική κάθομαι στο σπίτι μου και κλαίω. Δεν μπορώ πλέον άλλο η θα γίνω καλά να περπατήσω η να παραλυσω εντελώς και να σταματήσω να πονάω η να δώσω οριστικό τέλος. Βαρέθηκα. Οι γιατροί δίνουν χάπια τα οποία μου κατάστρεψαν το στομάχι μου και τα έντερα μου.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,090
    Η μέση δεν απαιτεί πολλή γυμναστική αλλά σωστή γυμναστική. Ένας φυσιατρος μπορεί να σου συστήσει συγκεκριμένες ασκήσεις. Βέβαια θα τον διευκόλυνε κι αυτόν μια μαγνητική για να ξέρει πόσο σοβαρό είναι το πρόβλημα σου. Το θέμα των κιλών κάνεις κάτι να το αντιμετωπίσεις; Γιατί όλα συνδέονται, όχι μόνο για το αν χωράς στο μηχάνημα για μαγνητική. Αλήθεια ρώτησες και σου είπαν δεν γίνεται; Γενικότερα το βάρος επιβαρύνει γόνατα κλπ. Τα χάπια αυτά κάνουν κακό και στην καρδιά. Πάρε αποφάσεις, μην πέφτεις ψυχολογικά στο να λυπάσαι τον εαυτό σου.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by Nana2298 View Post
    Καλησπέρα εδώ και τρία χρόνια σχεδόν διαγνώστηκα με καρκίνο ωοθηκών αλλά δεν είναι αυτό το θέμα μου το έχω ξεπεράσει. Το θέμα είναι ότι από τουτε πονάει πολύ η μέση μου. Ξεκινάω να πάω μια βόλτα κάνω καμιά δεκαριά βήματα και ξαφνικά πετρώνει η μέση και πονάει το ίδιο παθαίνω όταν στέκομαι και όρθια. Δεν έχω κανένα πρόβλημα όταν σκύβω η κάνω πλάγιες κινήσεις. Δεν το αντέχω πλέον πήγα σε γιατρούς και δεν μου λένε τπτ μόνο κάνε μαγνητική δεν σε ρωτάνε αν μπορείς να κάνεις η αν χώρας πλέον μέσα εκεί. Σε εξωτερικά ιατρεία κοστίζει μια περιουσία. Έχω παχύνει πολύ γιατί από την ώρα που το έπαθα δεν μπορώ πλέον να κάνω πολύ γυμναστική κάθομαι στο σπίτι μου και κλαίω. Δεν μπορώ πλέον άλλο η θα γίνω καλά να περπατήσω η να παραλυσω εντελώς και να σταματήσω να πονάω η να δώσω οριστικό τέλος. Βαρέθηκα. Οι γιατροί δίνουν χάπια τα οποία μου κατάστρεψαν το στομάχι μου και τα έντερα μου.
    Aκου δεν θα βγάλεις μαγνητική γιατί δεν έχει νόημα να την βγάλεις. Εχεις πρόβλημα από το βάρος σου το οποίο δεν το αντέχει το μυοσκελετικό σου σύστημα και για αυτό πονάς. Αυτό που χρειάζεται να κάνεις είναι να βρεις ένα ακτινοδιαγνωστικό που έχει dexa (ντέξα) και θα βγάλεις μια ακτινογραφία (ψηφιακή είναι) μέσω της οποίας θα δούνε την σύσταστη του σώματος σου. Δεν έχει σημασία αν είσαι υπέρβαρη ή αν για παράδειγμα έχεις 35-40 τοις εκατό λίπος, δεν θέλουμε να δούμε το λίπος, αυτό που θελουμε να δούμε από τη dexa και θα σου τα πούνε αυτοί που θα σου την βγάλουν, είναι σε τι κατάσταση βρίσκεται ο μεταβολισμός και πόσες θερμίδες καιει το σώμα σε κατάσταση ηρεμίας.

    Το σώμα καλώς ή κακώς θα χρειαστεί κάποιο καιρό για να μπορέσει να επανέλθει εκεί που πρέπει, αλλά για να γίνει αυτό μέχρι να μπορεί σιγά σιγά να ανταπεξέλθει στην άσκηση είναι να κάνεις μία διατροφή. Πρέπει να ξεκινήσεις από την διατροφή και πολύ ελαφρια άσκηση ιδανική είναι η κολύμβηση για αρχή ακόμα και αν είναι ένα απλό πλατσούρισμα και στη συνέχεια όταν θα νιώθεις το σώμα σου να γίνεται ελαφρύτερο θα μπορέσεις να το βάλεις στη διαδικασία του περπατήματος και της άσκησης. Πρέπει όμως να ξεκινήσεις με τη διατροφή και για να ξεκινήσεις με τη διατροφή, πρέπει να βγάλεις μία dexa για να ξέρεις περίπου τι θερμίδες καιει ο οργανισμός σου όταν είσαι σε αδράνεια. Μετά μπορείς να υπολογίσεις πόσο πρέπει να τρως για να αρχίζεις να χάνεις λίπος και να νιώθεις σωματικά καλύτερη.

    Την Dexa αν ζεις στην Αθηνα μπορείς να την βρεις και σε σταθμό πλησίον του μετρό της γραμμής 2 με 20 ευρώ. Και ανα εξάμηνο κάνεις μία αλλά στο ίδιο μέρος γιατί κρατάνε αρχείο και μελετάνε τις διαφορές. Πίστεψε πως μπορείς να το κάνεις και ξεκίνησε. Δεν είναι τρομερό, ούτε εύκολο, απλώς θέλει υπομονη και πειθαρχία!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,231
    Quote Originally Posted by Nana2298 View Post
    Καλησπέρα εδώ και τρία χρόνια σχεδόν διαγνώστηκα με καρκίνο ωοθηκών αλλά δεν είναι αυτό το θέμα μου το έχω ξεπεράσει. Το θέμα είναι ότι από τουτε πονάει πολύ η μέση μου. Ξεκινάω να πάω μια βόλτα κάνω καμιά δεκαριά βήματα και ξαφνικά πετρώνει η μέση και πονάει το ίδιο παθαίνω όταν στέκομαι και όρθια. Δεν έχω κανένα πρόβλημα όταν σκύβω η κάνω πλάγιες κινήσεις. Δεν το αντέχω πλέον πήγα σε γιατρούς και δεν μου λένε τπτ μόνο κάνε μαγνητική δεν σε ρωτάνε αν μπορείς να κάνεις η αν χώρας πλέον μέσα εκεί. Σε εξωτερικά ιατρεία κοστίζει μια περιουσία. Έχω παχύνει πολύ γιατί από την ώρα που το έπαθα δεν μπορώ πλέον να κάνω πολύ γυμναστική κάθομαι στο σπίτι μου και κλαίω. Δεν μπορώ πλέον άλλο η θα γίνω καλά να περπατήσω η να παραλυσω εντελώς και να σταματήσω να πονάω η να δώσω οριστικό τέλος. Βαρέθηκα. Οι γιατροί δίνουν χάπια τα οποία μου κατάστρεψαν το στομάχι μου και τα έντερα μου.
    Καλημερα

    Φυσικα και θα κανεις μαγνητικη και αμεσα κιολας
    Κανενας γιατρος δεν μπορει να σου δωσει καμια αγωγη αν δεν ξερει απο που προερχεται ..Δυστηχως η μεση ειναι υπουλο πραγμα ,μπορει να εχεις κηλες που να πιεζουν νευρα ακομακαι τον μυελο ..μπορει να εχεις στενωσεις ή μετατωπισεις σπονδυλων ...
    Μην το αμελής κανε μια μαγνητικη και βαση αυτης θα κανεις την απαιτουμεη θεραπεια και το κυριοτερο η μεση θελει πολυ ασκηση ,αλλα εξιδικευμενη οχι απο ατομα που δεν γνωριζουν ..

    Την υποθεση μεση την ξερω πιο καλα απο τον καθενα, μιας που εκανα ενα χειρουργειο που θα μπορουσε να αποφευχθει αν ειχα κανει μια μαγνητικη και ο φυσιοθεραπευτης και ο γυμναστης μου ηξεραν οτι ειχα κηλη μεσοσπονδηλιου δισκου και μου εκαναν το κατάλληλο προγραμμα ..Δεν παιζουμε με αυτα εγω εφτασα να παραλύσω ..
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

Similar Threads

  1. Χρόνιος πονος στο αιδοίο!!! Βοηθεια!!!
    By Jo1997 in forum Χρόνιος Πόνος, Ψυχολογία Ασθένειας/Υγείας
    Replies: 3
    Last Post: 22-02-2022, 18:23
  2. ΣΠΟΝΔΥΛΟΔΕΣΙΑ, ΟΣΦΥΑΛΓΙΑ, ΧΡΟΝΙΟΣ ΠΟΝΟΣ, LYRICA, ΒΕΛΟΝΙΣΜΟΣ
    By YokoChoco in forum Χρόνιος Πόνος, Ψυχολογία Ασθένειας/Υγείας
    Replies: 17
    Last Post: 31-07-2020, 16:25
  3. Χρόνιος πόνος, floaters, stress
    By Bumblebee in forum Χρόνιος Πόνος, Ψυχολογία Ασθένειας/Υγείας
    Replies: 1
    Last Post: 14-07-2020, 13:20
  4. Χρόνιος πόνος στο στερνο
    By ChriZiri in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 27-12-2019, 22:47
  5. Χρόνιος πόνος,stress και ψυχολογικές προεκτάσεις..
    By be_aware in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 29-05-2009, 21:24

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •