Χόρτο
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 3 of 3

Thread: Χόρτο

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Posts
    1

    Χόρτο

    Καλησπέρα σας.
    Είμαι 37 ετών. Δοκίμασα για πρωτη φορά στα 14 . Έπινα αραιά και που. Από τα 22 και μέχρι τώρα η χρήση ήταν σε καθημερινή βάση. Έκοψα μαχαίρι με το που έμαθα ότι είμαι έγκυος, και το κράτησα σε όλη την εγκυμοσύνη και για περιπου ενα χρονο μετά.
    Μετά ξεκίνησα παλι ένα τσιγάρο κάθε βράδυ, καθώς ένιωθα μεγάλη πίεση με την δουλειά, και βρήκα ως "δικαιολογία" Ότι θα με βοηθάει να κοιμάμαι.
    Η αλήθεια είναι πως θεωρώ οτι ειμαι από τους πολυ λειτουργικούς ανθρώπους.
    έπινα και εβγαζα τη δουλειά, στο σπίτι έπινα και έκανα φουλ δουλειές. Όμως....ειμαι τοσο λειτουργική ή το χόρτο με έκανε ψυχωτικη;
    ψυχωση με το να είναι όλα στην εντελεια στο σπίτι, στη δουλειά, ακόμα και όταν είχα κάποιο ραντεβού με έπιανε άγχος και παντα ήθελα να είμαι εκεί να μην αργώ.
    Πραγματικά πλεον δεν ξέρω. Αν ειμαι έτσι εγώ η το χόρτο το προκαλει όλο αυτό.

    Η μνήμη μου πλεον ειναι χρυσόψαρου. Δεν θυμάμαι πολλα πραγματα και γεγονότα της ζωής μου.

    Αυτό που άργησα να συνειδητοποιήσω ήταν τα ξεσπάσματα στα νευρα μου.
    Και το κλάμα με το παραμικρό. Ακουγοντας ένα τραγούδι, βλέποντας μια διαφήμιση, ταινία κτλ...
    Τα νευρα και οι φωνές με το παραμικρο που κάτι θα με στραβωνε, και η αλήθεια είναι ότι με στραβωναν πολλα πραγματα στην καθημερινότητα μου.
    Από την δουλειά, τον άντρα μου που δεν με βοηθάει καθόλου στις δουλειές του σπιτιου, στην οδήγηση..
    Το χειροτερο από όλα ήταν να φωνάζω στο παιδι μου, γιατί μπορεί να μην μάζεψε τα παιχνιδια του, γιατί δεν ακουει και διάφορα άλλα.
    Δυστυχώς άργησα να καταλάβω τα ξέσπασματα μου.
    Το θετικό είναι όμως ότι το κατάλαβα.
    Και αυτό που κατάλαβα είναι το ποσο πολυ με επηρεάζει η χρήση του.
    Άγχος χωρίς να καταλαβαίνω ότι μπορεί να πηγαζει από αυτό.
    Εκανα οφ 15 μέρες σερί.

    Μετά για δυο μερες ήπια αλλά ηταν και η πρωτη φορα που ένιωσα τυψεις για τον εαυτό μου.

    Θέλω να ξεκοψω τελείως και το θέμα είναι ότι με τρώει μέσα μου, το σκέφτομαι πολλες φορες στη διάρκεια της μέρας.
    Ο συζυγος και αυτός μια από τα ίδια.
    Πινει πολλα χρόνια, και τώρα μαζί μου προσπαθεί να κόψει και αυτός.
    Επισης παραλληλα
    Προσπαθώ να κόψω και το τσιγάρο. Αυτό μου φαίνεται ακόμα πιο δυσκολο.
    Τι σας έχει βοηθήσει να ξεχνιέστε;
    Να με συγχωρείτε για το κατεβατό.
    Καλη συνέχεια σε όλους σας.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    458
    καλυτερα να απευθυνθεις σε καποια ομαδα απεξαρτησης απο ναρκωτικες ουσιες.... μεσα στα πλαισια ψυχαγωγιας, το δεχομαι και θα εκανα και εγω, αλλα οταν ειναι σε καθημερινη βαση τοτε ειναι εξη (εθισμος)...

  3. #3
    xaka10
    Guest
    πραγματικα σε θαυμαζω που κανεις τοσα χρονια χρηση και δεν επαθες κατι πιο σοβαρο.εγω για μολις 2 χρονια χρησης επαθα ψυχωση και βασανιζομαι ακομη και τωρα που ειμαι 32 ετων και το εχω κομμενο 17 χρονια στα 15 επαθα την ψυχωση.βεβαια εχω και πολλους συγγενεις και απο τους 2 γονεις μου που εχουν ψυχωση.βεβαια εσυ και ο ανδρας σου για να πινετε τοσα χρονια και να μην εμφανισατε σχιζοφρενεια ή διπολικη διαταραχη παει να πει οτι εχετε γερα γονιδια και δεν εχετε προδιαθεση για σοβαρες ψυχικες παθησεις οπως εχω εγω που εμφανισα σχιζοσυναισθηματικη διαταραχη.οποτε για το παιδι σας θα ειστε σιγουροι οτι ψυχικα θα ειναι δυνατο και δεν θα πασχει απο αυτη την αθλια διαταραχη που πασχω εγω και εχω μεινει πληρως δυσλειτουργικος.βεβαια αυτα τα συμπτωματα να τα θελεις ολα τελεια δεν σημαινει οτι μπορει να ευθυνεται το χορτο και μια ξαδελφη μου ειναι τελειομανης και δεν κανει καθολου καταχρησεις και φυσικα παει σε ψυχιατρο για να την προσεχει η μανα της ζηταει συνεχεια προσοχη κακομαθημενη κοινως.παει ταξιδια σε ολον τον κοσμο προσεχει την διατροφη της δεν τρωει καθολου ζαχαρη τηγανιτα αρμεγει τους γονεις της οικονομικα και το παιζει ψυχολογικα αρρωστη.ας γελασω απλα το θυμηθηκα και βγαζω την μπηχτη μου σε περπτωση που το διαβασει μια και θελει να γινει ψυχιατρος.ερεθιζεται με τα ψυχικα νοσηματα

Similar Threads

  1. Χόρτο
    By Stellapl in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 24-08-2019, 22:54
  2. Σχετικα με το χορτο..
    By thegreekguy in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 78
    Last Post: 19-03-2019, 09:55
  3. Χορτο γισ χσλσρωση?
    By davidh in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 35
    Last Post: 18-08-2018, 01:14
  4. Χορτο και ψυχρολουσια
    By psicho in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 5
    Last Post: 19-02-2016, 00:31
  5. χορτο κ χρηση του σαν αγχολυτικο
    By Soulfly in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 6
    Last Post: 02-06-2012, 06:54

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •