Καλησπέρα σε όλους.

Όταν είχα σταθεροποιηθεί στην μηνιαία ένεση Xeplion 100 mg για ένα χρόνο, ξεκίνησα με την υπόδειξη των ψυχιάτρων την ένεση Trevicta που είναι η τρίμηνη ένεση παλιπεριδόνης.

Λίγα λόγια για αυτήν την ενεσούλα: Κατ’ αρχήν να πω ότι πλέον δεν έχω καθόλου ψυχωτικά συμπτώματα (η διάγνωση μου είναι μη καθορισμένη ψύχωση F29).

Θα σας πω λίγο για τις παρενέργειες για να ξέρετε τι παίζει (όχι γιατί θέλω αποτρέψω κάποιον από την συγκεκριμένη αγωγή).

Έχω (1) αϋπνία περίπου 3 ώρες το βράδυ, κάθε μέρα εδώ και αρκετά χρόνια, από τότε που ξεκίνησα την παλιπεριδόνη. Το θέμα είναι ότι δεν μπορώ να ξυπνήσω το πρωί γιατί αισθάνομαι πτώμα. Ξυπνάω μετά τις 11:00. Έχω (2) απώλεια της libido-ανηδονία (η παλιπεριδόνη διαταράσει την ορμόνη που είναι υπεύθυνη για την libido), (3) έχω συνεχόμενο αίσθημα κόπωσης, ειδικά όταν περπατάω έξω, (4) έχω αίσθημα ότι σταματάει η καρδιά μου κάποιες φορές μέσα στη μέρα, (5) έχω ταχυπαλμία αρκετές φορές, (6) έχω χαμηλή όρεξη για φαγητό, (7) έχω αυξημένη χοληστερίνη-τριγλυκερίδια (πριν τις φαρμακευτικές αγωγές δεν είχα), (8) έχω πρόβλημα στην συγκέντρωση ειδικά όταν διαβάζω επιστημονικό κείμενο.

Αυτά! Να ξέρετε ότι όταν κάνετε μία τέτοια ένεση, ουσιαστικά ο ψυχίατρος που σας παρακολουθεί μένει ήσυχος, γιατί ξέρει ότι πήρατε το φάρμακο σας για τρεις ολόκληρους μήνες!