Θέλω να παραιτηθω
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 23
  1. #1

    Θέλω να παραιτηθω

    Γειά σε όλους. Είχα ξανά στείλει πριν καιρό μήνυμα και είχα πει για το άγχος που έχω για την δουλειά μου. Ήταν μια δύσκολη σεζόν σε ξενοδοχείο και σαν πρώτη φορά για εμένα ήταν πολύ κουραστική. Ειδικά τις τελευταίες μέρες άρχισα να αγχώνομαι πολύ περισσότερο. Μετά βλέπω τον εαυτό μου και ότι δεν τρώω καλά και ότι έχω χάσει κιλά και αγχώνομαι περισσότερο. Έλεγα στον εαυτό μου "έλα ένας μήνας είναι, 30 Σεπτεμβρίου που λήγει η σύμβαση σου φεύγεις." αλλά αυτές οι τελευταίες μέρες ήταν χειρότερες. Ειδικά από την πλευρά της προϊστάμενης μου και καθόμουν 12ωρο και άρχισα να μην νιώθω καλα. Εεεε και σήμερα που σηκώθηκα με έπιασε έντονο άγχος και ίσα που πήγα για δουλειά και ήμουν χάλια, έβαλα και τα κλάματα. Και η ιδιοκτήτρια μου είπε φύγε πήγαινε ξεκουρασου. Πήρα και την μητέρα μου τηλέφωνο που ξέρει ότι δεν είμαι τόσο καλά και κάναμε μια συζήτηση και μου λέει άμα είναι να έρθουμε να σε πάρουμε. Και της λέω ναι. Αλλά πριν από λίγο μιλήσα και με την ιδιοκτήτρια και της εξήγησα όλη την κατάσταση και ότι θέλω να φύγω να παραιτηθώ να πάω σπίτι μου να ξεκουραστώ να ηρεμήσω. Και μου λέει όχι δεν γίνεται τώρα θα χαλαρώσουν τα πράγματα θα δεις θα είναι καλύτερα και μην δίνεις τόσο σημασία στην προϊσταμενη σου είναι πέρα βρέχει. Και μου λέει κάτσε ξεκουρασου θα είσαι καλύτερα. Μίλησα και με την προϊσταμενη και μου λέει συγγνώμη αν φταίω εγώ αν σου είπα κάτι και της είπα αγχώνομαι πολύ για την δουλειά (δεν της είπα ότι λόγω εσάς αγχώνομαι τόσο) και μου λέει εγώ είμαι για να λύσω οποίο πρόβλημα υπάρχει. Εγώ είμαι η προϊσταμενη σε εμένα πέφτει όλο το βάρος. Και μου είπε και αυτή κάτσε ξεκουρασου άμα είναι κάτσε και αύριο. Δεν ξέρω καθόλου τι να κάνω. Θέλω να πάω σπίτι μου να ξεκουραστώ να ηρεμήσω να χαλαρώσω, να αρχίσω να τρώω καλύτερα, να βρω τον παλιό μου εαυτό μου. Αλλά όταν είπα στην ιδιοκτήτρια ότι θέλω να παραιτηθω με έκανε να νιώσω πολύ άσχημα που της το είπα. Ξέρω ότι έγραψα πολλά άλλα αν μπορεί να κάποιος-α να με συμβουλέψει θα το εκτιμούσα πολύ. Χρειάζομαι μια γνώμη ενός ανθρώπου που είναι εκτός από τον στενό μου κύκλο.

  2. #2
    Γεια σου nightwalker , καταρχάς συγχαρητήρια που εχεις φτασει μεχρι εδω στην σεζον. Εαν ηταν αρχες σεζον θα σου έλεγα φυγε μην το σκέφτεσαι καν, οχι οτι τωρα δεν θα στο πω εαν νιωθεις πολλη πιεση, γιατι και εμενα η ΓΑΔ με πολλα ψυχοσωματικα πεοεκυψαν απο στρεσογόνα γεγονότα στην δουλειά. Αυτο που με κρατάει να σου πω σηκω και φύγε, ειναι οτι ένας μηνας σου εμεινε και πως αν δηλωσεις παραίτηση δεν θα δικαιουσαι ταμειο ανεργιας τον χειμωνα, οποτε θεωρω κριμα να χάσεις το ταμειο σου, ενω εχεις κανει τοσο δρόμο ολη τη σεζόν. Το οτι η ιδιοκτήτρια σε καταλαβαίνει, ακομα και η προϊσταμένη ειναι θετικό. Μήπως για τον Σεπτέμβριο τις δυσκολες ωρες που σε καταβαλει το αγχος να παρεις ζαναξ;

  3. #3
    Quote Originally Posted by mary1993 View Post
    Γεια σου nightwalker , καταρχάς συγχαρητήρια που εχεις φτασει μεχρι εδω στην σεζον. Εαν ηταν αρχες σεζον θα σου έλεγα φυγε μην το σκέφτεσαι καν, οχι οτι τωρα δεν θα στο πω εαν νιωθεις πολλη πιεση, γιατι και εμενα η ΓΑΔ με πολλα ψυχοσωματικα πεοεκυψαν απο στρεσογόνα γεγονότα στην δουλειά. Αυτο που με κρατάει να σου πω σηκω και φύγε, ειναι οτι ένας μηνας σου εμεινε και πως αν δηλωσεις παραίτηση δεν θα δικαιουσαι ταμειο ανεργιας τον χειμωνα, οποτε θεωρω κριμα να χάσεις το ταμειο σου, ενω εχεις κανει τοσο δρόμο ολη τη σεζόν. Το οτι η ιδιοκτήτρια σε καταλαβαίνει, ακομα και η προϊσταμένη ειναι θετικό. Μήπως για τον Σεπτέμβριο τις δυσκολες ωρες που σε καταβαλει το αγχος να παρεις ζαναξ;
    Δεν θέλω να φτάσω στο σημείο να πάρω ζαναξ γιατί μετά δεν θα μπορώ να το κόψω. Δεν το περίμενα ότι θα φτάσω τώρα στο τέλος να είμαι έτσι. Νιώθω λες και είμαι άρρωστη. Και πίστευα ότι θα αντεχα έναν μήνα ακόμα αλλά δεν ξέρω....

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by nightwalker77777 View Post
    Γειά σε όλους. Είχα ξανά στείλει πριν καιρό μήνυμα και είχα πει για το άγχος που έχω για την δουλειά μου. Ήταν μια δύσκολη σεζόν σε ξενοδοχείο και σαν πρώτη φορά για εμένα ήταν πολύ κουραστική. Ειδικά τις τελευταίες μέρες άρχισα να αγχώνομαι πολύ περισσότερο. Μετά βλέπω τον εαυτό μου και ότι δεν τρώω καλά και ότι έχω χάσει κιλά και αγχώνομαι περισσότερο. Έλεγα στον εαυτό μου "έλα ένας μήνας είναι, 30 Σεπτεμβρίου που λήγει η σύμβαση σου φεύγεις." αλλά αυτές οι τελευταίες μέρες ήταν χειρότερες. Ειδικά από την πλευρά της προϊστάμενης μου και καθόμουν 12ωρο και άρχισα να μην νιώθω καλα. Εεεε και σήμερα που σηκώθηκα με έπιασε έντονο άγχος και ίσα που πήγα για δουλειά και ήμουν χάλια, έβαλα και τα κλάματα. Και η ιδιοκτήτρια μου είπε φύγε πήγαινε ξεκουρασου. Πήρα και την μητέρα μου τηλέφωνο που ξέρει ότι δεν είμαι τόσο καλά και κάναμε μια συζήτηση και μου λέει άμα είναι να έρθουμε να σε πάρουμε. Και της λέω ναι. Αλλά πριν από λίγο μιλήσα και με την ιδιοκτήτρια και της εξήγησα όλη την κατάσταση και ότι θέλω να φύγω να παραιτηθώ να πάω σπίτι μου να ξεκουραστώ να ηρεμήσω. Και μου λέει όχι δεν γίνεται τώρα θα χαλαρώσουν τα πράγματα θα δεις θα είναι καλύτερα και μην δίνεις τόσο σημασία στην προϊσταμενη σου είναι πέρα βρέχει. Και μου λέει κάτσε ξεκουρασου θα είσαι καλύτερα. Μίλησα και με την προϊσταμενη και μου λέει συγγνώμη αν φταίω εγώ αν σου είπα κάτι και της είπα αγχώνομαι πολύ για την δουλειά (δεν της είπα ότι λόγω εσάς αγχώνομαι τόσο) και μου λέει εγώ είμαι για να λύσω οποίο πρόβλημα υπάρχει. Εγώ είμαι η προϊσταμενη σε εμένα πέφτει όλο το βάρος. Και μου είπε και αυτή κάτσε ξεκουρασου άμα είναι κάτσε και αύριο. Δεν ξέρω καθόλου τι να κάνω. Θέλω να πάω σπίτι μου να ξεκουραστώ να ηρεμήσω να χαλαρώσω, να αρχίσω να τρώω καλύτερα, να βρω τον παλιό μου εαυτό μου. Αλλά όταν είπα στην ιδιοκτήτρια ότι θέλω να παραιτηθω με έκανε να νιώσω πολύ άσχημα που της το είπα. Ξέρω ότι έγραψα πολλά άλλα αν μπορεί να κάποιος-α να με συμβουλέψει θα το εκτιμούσα πολύ. Χρειάζομαι μια γνώμη ενός ανθρώπου που είναι εκτός από τον στενό μου κύκλο.
    Λοιπόν κάνω μία από τις πιο δύσκολες δουλειές που υπάρχουν κυριολεκτικά και ειδικά το καλοκαίρι είναι σκότωμα. Δουλεύω σε μια μεταφορική εταιρία η οποία κάνει μεταφορές από το εξωτερικό αλλά και προς το εξωτερικό ενώ παράλληλα κάνει και διανομή. Φέτος το καλοκαίρι δεν είχαμε τον κοβιντ και πίστεψε με ήταν κόλαση. Ηταν τέτοια κόλαση που βγήκα από το γραφείο, και έπρεπε να φορτωνω, να ξεφορτώνω με το κλαρκ τις καρότσες, να φτιάχνω τις φορτωτικές, να σπαω παλέτες, να φτιάχνω παλέτες, να τις δένω, να δένω τις καρότσες και όλα αυτά πάντα υπό πίεση χρόνου, υπό την πίεση πως το καράβι σε 4 ώρες φεύγει και η καρότσα πρέπει να είναι Πειραιά σε δύο ή ότι πρέπει να είναι η νταλίκα την τάδε ώρα στη Κακκαβια ή στην Πάτρα κοκ. Βεβαιως και δεν τα κάνω ούτε για την ψυχή της μανας μου, ούτε για ένα μέσο μισθό, η αμοιβή μου πιάνει και ξεπερνάει τον μέσο όρο ενός Σκανδιναβού που κάνει το ίδιο αντικειμενο.

    Οι περισσότεροι οδηγοί όταν με κοιτάνε πως δουλεύω, μου λένε πως είτε δεν θα έκαναν την δουλειά μου γιατί δεν θα την άντεχαν, είτε πως δεν υπάρχει τέτοιος κλαρκατζής ούτε στο Ρόττερνταμ, γιατί φαινομενικά όλοι θα σκεφτούν πως έχω την δουλειά για πλάκα. Δεν είναι όμως καθόλου έτσι, αν αναλογιστείς πως μία παλέτα που περιέχει πχ σαμπανιες που το κάθε μπουκάλι έχει 300 ευρώ και η παλέτα έχει 612 μπουκαλια δηλαδή περίπου 180 χιλιάδες ευρώ, αν την σπάσω πάθαμε ζημιά 180 χιλιάδων ευρώ. Θα μου πεις δεν είναι ασφαλισμένη; Ναι είναι, αλλά τα ασφάλιστρα μετά το ατύχημα ανεβαίνουν στο Θεό. Οπως καταλαβαίνεις αυτό φαινομενικά, είναι τρομερό άγχος και όμως την κάνω αυτή τη δουλειά 12 χρόνια.

    Αγχώνομαι; Δεν θα έλεγα πως αγχώνομαι, θα έλεγα πως είμαι σε μία διαφορετική κατάσταση, σε μία κατάσταση τσίτας, σε μία κατάσταση που πρέπει να λειτουργώ γρήγορα και αποτελεσματικά. Δεν σκέφτομαι αν θα μου γίνει μαλακία, γιατί αν το σκεφτώ θα γίνει. Σκέφτομαι πως εγώ θα δίνω το καλύτερο που μπορώ κάθε φορά και από εκεί και πέρα ότι θέλει ας προκύψει. Ετσι λοιπόν δίνω τον καλύτερο μου εαυτό χωρίς όμως να βάζω τον εαυτό μου να ζει ψυχοφθόρες καταστάσεις. Το καράβι είτε αγχωθώ είτε δεν αγχωθώ, σε 4 ώρες θα φύγει ούτως ή άλλως, οπότε το αφήνω στην άκρη αυτό και κοιτάω σκεπτόμενος τι με συμφέρει να κάνω για να καταφέρω το καλύτερο δυνατό στον συντομότερο χρόνο. Αυτό μόνο. Το άγχος αν το αφήσω να με διακατέχει, ούτε θα κάνω το καλύτερο δυνατό, ούτε θα κάνω το συντομότερο δυνατό. Και αυτό δεν αλλάζει...

    Ολες οι δουλειές να ξέρεις πως είναι έτσι (εκτός αν είσαι ΔΥ) οπότε πρέπει να μην σκέφτεσαι την παραίτηση αλλά το πως θα βελτιώσεις τον εαυτό σου σε μία τέτοια κατάσταση που θα την ξαναζήσεις, είναι βέβαιο.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    Αθήνα
    Posts
    317
    Θα συμφωνήσω με τον mindcrime. Η λύση δεν είναι η παραίτηση αλλά να αποδεχτεις αυτό που συμβαίνει να το αγκαλιάσεις και να πορευτείς με αυτό 29 μέρες έμειναν.. Μη το βάζεις κάτω τώρα, η ουρά έμεινε που λέμε..
    Ξεκουρασου σήμερα και αύριο, είναι πολύ σημαντικό που η προϊσταμένη και η ιδιοκτητρια καταλαβαίνουν. Φάε κάτι, πάρε βιταμίνες για να αντέξεις και μες στη μερα σου να κάνεις πράγματα να χαλαρώνεις.. Είτε διαλογισμό, γιόγκα, αναπνοές, περπάτημα με μουσική.. Θα τα καταφέρεις! Πεισμωσε!

  6. #6
    Quote Originally Posted by dream21 View Post
    Θα συμφωνήσω με τον mindcrime. Η λύση δεν είναι η παραίτηση αλλά να αποδεχτεις αυτό που συμβαίνει να το αγκαλιάσεις και να πορευτείς με αυτό 29 μέρες έμειναν.. Μη το βάζεις κάτω τώρα, η ουρά έμεινε που λέμε..
    Ξεκουρασου σήμερα και αύριο, είναι πολύ σημαντικό που η προϊσταμένη και η ιδιοκτητρια καταλαβαίνουν. Φάε κάτι, πάρε βιταμίνες για να αντέξεις και μες στη μερα σου να κάνεις πράγματα να χαλαρώνεις.. Είτε διαλογισμό, γιόγκα, αναπνοές, περπάτημα με μουσική.. Θα τα καταφέρεις! Πεισμωσε!
    Ναι σίγουρα αλλά έχω φτάσει στο σημείο που να μην θέλω να πάω στην δουλειά. Πηγαίνω με μια άσχημη ψυχολογία. Ξυπνάω το πρωί μέσα στο άγχος.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by nightwalker77777 View Post
    Ναι σίγουρα αλλά έχω φτάσει στο σημείο που να μην θέλω να πάω στην δουλειά. Πηγαίνω με μια άσχημη ψυχολογία. Ξυπνάω το πρωί μέσα στο άγχος.
    Γιατί όμως αγχώνεσαι; Αν υποθέσουμε πως κάνεις κάποιο λάθος ή μάλλον το χειρότερο λάθος που θα μπορούσες να κάνεις στην δουλειά σου, ποιο είναι το χειρότερο που μπορεί να συμβεί; Καταρχήν στη δουλειά σου υπάρχει πραγματική πίεση χρόνου; Οταν εννοώ πραγματική πίεση, εννοώ για παράδειγμα να χάσεις πχ αεροπλάνο ή τρένο ή καράβι το οποίο θα προκαλέσει αλυσιδωτές αντιδράσεις.

  8. #8
    Quote Originally Posted by mindcrime View Post
    Γιατί όμως αγχώνεσαι; Αν υποθέσουμε πως κάνεις κάποιο λάθος ή μάλλον το χειρότερο λάθος που θα μπορούσες να κάνεις στην δουλειά σου, ποιο είναι το χειρότερο που μπορεί να συμβεί; Καταρχήν στη δουλειά σου υπάρχει πραγματική πίεση χρόνου; Οταν εννοώ πραγματική πίεση, εννοώ για παράδειγμα να χάσεις πχ αεροπλάνο ή τρένο ή καράβι το οποίο θα προκαλέσει αλυσιδωτές αντιδράσεις.
    Όχι δεν υπάρχει πίεση χρόνου στην δική μου δουλειά. Η μεγαλύτερη πίεση που υπάρχει είναι σε ορισμένα τιμολόγια και αποδείξεις για πελάτες και εταιρείες που χρειάζεται να βγάζω μην κάνω κανένα λάθος. Γιατί αν και έχω βγάλει τιμολόγιο το οποίο κάποια στιγμή έκανα λάθος αλλά το κατάλαβα άμεσα και έκανα την διόρθωση που χρειάζεται να γίνει. Αλλά επειδή έχουν γίνει και άλλα λαθοι σε άλλα τιμολόγια η προϊσταμένη άρχιζε να φωνάζει και να λέει γίνονται λάθη αλλά σε εμένα φωνάζει ο λογιστής γιατί ξέρει ότι εγώ τα έχω αναλάβει. Και από τότε με έχει πιάσει το έντονο άγχος.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    Αθήνα
    Posts
    317
    Quote Originally Posted by nightwalker77777 View Post
    Όχι δεν υπάρχει πίεση χρόνου στην δική μου δουλειά. Η μεγαλύτερη πίεση που υπάρχει είναι σε ορισμένα τιμολόγια και αποδείξεις για πελάτες και εταιρείες που χρειάζεται να βγάζω μην κάνω κανένα λάθος. Γιατί αν και έχω βγάλει τιμολόγιο το οποίο κάποια στιγμή έκανα λάθος αλλά το κατάλαβα άμεσα και έκανα την διόρθωση που χρειάζεται να γίνει. Αλλά επειδή έχουν γίνει και άλλα λαθοι σε άλλα τιμολόγια η προϊσταμένη άρχιζε να φωνάζει και να λέει γίνονται λάθη αλλά σε εμένα φωνάζει ο λογιστής γιατί ξέρει ότι εγώ τα έχω αναλάβει. Και από τότε με έχει πιάσει το έντονο άγχος.
    Μήπως να έκανες μια συζήτηση με την προϊσταμένη και την ιδιοκτήτρια και να τους πεις πως νιώθεις;

  10. #10
    Quote Originally Posted by dream21 View Post
    Μήπως να έκανες μια συζήτηση με την προϊσταμένη και την ιδιοκτήτρια και να τους πεις πως νιώθεις;
    Την έκανα αλλά δεν μπορούν να καταλάβουν. Κοιτάνε μόνο πως θα βγει η δουλειά.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    237
    Προσπάθησε να δεις το άγχος σαν σύμμαχο.
    Σκέψου πως λόγω του άγχους πχ θα είσαι πιο προσεκτική ή θα ξαναδείς τα τιμολόγια και θα διορθώσεις κάποιο λάθος που μπορεί να έχεις κάνει.
    Όσο σκέφτεσαι «δεν θέλω να αγχωθώ» αγχώνεσαι περισσότερο.
    Αλλά και να κάνεις κάποιο λάθος, δε θα έρθει το τέλος του κόσμου.
    Στα τιμολόγια πχ γίνονται διασταυρώσεις ηλεκτρονικά.
    Θα το δει ο λογιστής και θα το διορθώσει. Δεν έγινε κάτι.
    Ότι και αν συμβεί «δεν έγινε κάτι». Το χειρότερο που θα μπορούσε να γίνει είναι να σε απολύσουν.
    Αν φύγεις μόνη σου, θα έχεις κάνει μόνη σου το χειρότερο που θα μπορούσε να συμβεί (την απόλυση).
    Άρα δεν έχεις κάτι να χάσεις με το να συνεχίσεις.

    Δες την κατάσταση σαν πρόκληση.
    Είναι καλύτερα να το περάσεις αυτό και να αποκτήσεις αυτοπεποίθηση λέγοντας «τα κατάφερα»,
    παρά να φύγεις και να σου μείνει η ανάμνηση «δε θα τα καταφέρω» στην επόμενη δουλειά.

    Το "όριο" σε αυτά που λέω είναι η υγεία σου. Προσπάθησε να τρως κανονικά έστω με το ζόρι.
    Αν δεις πως δεν αντέχεις σωματικά (αποκτήσεις ζαλάδες πχ) , μην πιέσεις άλλο τον εαυτό σου.
    Last edited by Cmos; 01-09-2022 at 22:39.

  12. #12
    Quote Originally Posted by Cmos View Post
    Προσπάθησε να δεις το άγχος σαν σύμμαχο.
    Σκέψου πως λόγω του άγχους πχ θα είσαι πιο προσεκτική ή θα ξαναδείς τα τιμολόγια και θα διορθώσεις κάποιο λάθος που μπορεί να έχεις κάνει.
    Όσο σκέφτεσαι «δεν θέλω να αγχωθώ» αγχώνεσαι περισσότερο.
    Αλλά και να κάνεις κάποιο λάθος, δε θα έρθει το τέλος του κόσμου.
    Στα τιμολόγια πχ γίνονται διασταυρώσεις ηλεκτρονικά.
    Θα το δει ο λογιστής και θα το διορθώσει. Δεν έγινε κάτι.
    Ότι και αν συμβεί «δεν έγινε κάτι». Το χειρότερο που θα μπορούσε να γίνει είναι να σε απολύσουν.
    Αν φύγεις μόνη σου, θα έχεις κάνει μόνη σου το χειρότερο που θα μπορούσε να συμβεί.
    Άρα δεν έχεις κάτι να χάσεις με το να συνεχίσεις.

    Δες την κατάσταση σαν πρόκληση.
    Είναι καλύτερα να το περάσεις αυτό και να αποκτήσεις αυτοπεποίθηση λέγοντας «τα κατάφερα»,
    παρά να φύγεις και να σου μείνει η ανάμνηση «δε θα τα καταφέρω» στην επόμενη δουλειά.

    Το "όριο" σε αυτά που λέω είναι η υγεία σου. Προσπάθησε να τρως κανονικά έστω με το ζόρι.
    Αν δεις πως δεν αντέχεις σωματικά (αποκτήσεις ζαλάδες πχ) , μην πιέσεις άλλο τον εαυτό σου.
    Δυστυχώς με αυτή την δουλειά δεν τρώω καλά και σωστά. Δυστυχώς από σήμερα το πρωί με έπιασε έντονο άγχος, έκλαψα πολύ τώρα το βράδυ με έπιασε κρίση άγχους... Πίστευα ότι θα αντεχα και αυτον τον μήνα αλλά δεν....

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by nightwalker77777 View Post
    Όχι δεν υπάρχει πίεση χρόνου στην δική μου δουλειά. Η μεγαλύτερη πίεση που υπάρχει είναι σε ορισμένα τιμολόγια και αποδείξεις για πελάτες και εταιρείες που χρειάζεται να βγάζω μην κάνω κανένα λάθος. Γιατί αν και έχω βγάλει τιμολόγιο το οποίο κάποια στιγμή έκανα λάθος αλλά το κατάλαβα άμεσα και έκανα την διόρθωση που χρειάζεται να γίνει. Αλλά επειδή έχουν γίνει και άλλα λαθοι σε άλλα τιμολόγια η προϊσταμένη άρχιζε να φωνάζει και να λέει γίνονται λάθη αλλά σε εμένα φωνάζει ο λογιστής γιατί ξέρει ότι εγώ τα έχω αναλάβει. Και από τότε με έχει πιάσει το έντονο άγχος.
    Αφου λοιπόν δεν υπάρχει πίεση χρόνου μπορείς με την άνεση σου να διπλοτσεκάρεις και να τριπλοτσεκάρεις κάτι πριν το οριστικοποιήσεις. Οπότε ειλικρινά αν κάνεις αυτό το απλό πράγμα, δεν μπορώ να καταλάβω τον λόγο του άγχους.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Location
    Los Santos
    Posts
    440
    Εγώ είχα πάει Γερμανία σε εστιατόριο για δουλειά αλλά στο συγκεκριμένο εστιατόριο ήταν γτπ από το πρωί μέχρι το βράδυ δουλειά έκατσα 10 μέρες κ έφυγα γύρισα Ελλάδα σιγά μην σκας αν δεν μπορείς σήκω φύγε μην σκας

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    237
    Ότι μπορείς να αντέξεις είναι σίγουρο. Και αν το κάνεις, θα νιώσεις δυνατότερη.
    Το θέμα είναι αν θέλεις να περάσεις από αυτή τη διαδικασία για να διαπιστώσεις τις δυνάμεις σου.

    Το να φύγει κάποιος από το σπίτι του και γενικά από το περιβάλλον του είναι όντως δύσκολο για πολλούς ανθρώπους.
    Ειδικά αν δεν έχεις κάποιον να σε στηρίζει και να περνάς καλά μαζί του. Αν είχες πάει με κάποια φίλη σου πχ θα ήταν ευκολότερο.
    Θα βοηθούσε πολύ να κάνεις κάτι που θα ξεχαστείς εκτός δουλειάς. Κυρίως το να μιλήσεις με κάποιον.
    Προσπάθησε να το δεις σαν "εμπειρία", και βρες τρόπους να περνάς καλά στον ελεύθερο χρόνο σου. Πες πως πήγες διακοπές μόνη σου.
    Βγες για βόλτα πχ ακόμα και μόνη σου. ή κάνε πρόταση σε κάποια απο τη δουλειά για να βγείτε μαζί.
    Αν έχει μπαρ το ξενοδοχείο, θα ήταν το πρώτο που θα έκανα αν ήμουν στη θέση σου. Θα πήγαινα μόνος δλδ (ακομα και αν ήμουν γυναίκα).
    Καταλαβαίνω πως δεν έχεις τη διάθεση να μπεις σε αυτή τη διαδικασία, αλλά αν το κάνεις θα δεις πως θα νιώσεις καλύτερα.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Θέλω να βρω το νόημα του στόχου... θέλω να βρω τον εαυτό μου
    By Anonym462 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 18-09-2020, 16:22
  2. Θέλω να ζω χωρίς εγωισμό, θέλω να γνωρίσω την ψυχή μου
    By IVAN in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 16
    Last Post: 04-07-2018, 21:39
  3. Θέλω να παραιτηθώ από την δουλειά!
    By δελφίνι in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 44
    Last Post: 11-11-2017, 12:04
  4. Replies: 67
    Last Post: 14-02-2016, 00:21
  5. ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΦΙΛΟΥΣ-ΘΕΛΩ ΝΑ ΖΗΣΩ
    By Flumen in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 45
    Last Post: 05-02-2012, 19:31

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •