Μια γνωμη περι γυναικολογικων - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 6 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 83
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2022
    Posts
    432
    Quote Originally Posted by nikos2 View Post
    πολυ Ρατσιστικο και Μισανδρο το σχολιο σου προς ολους τους αντρες γυναικολογους.
    βεβαια, δεν εντυπωσιαζομαι καθολου
    Γιατι να εντυπωσιαστεις δηλαδη; Σαφως και δεν υπαρχει κανενας λογος να προτεινω γυναικα γυναικολογο, οποτε καταληγουμε στο ασφαλες συμπερασμα οτι ειμαι μισανδρη.
    Υπαρχουν και χειροτερα, για σκεψου να μουν καμια μισογυνισσα σαν μερικους μερικους εδω μεσα.

  2. #17
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    συγνωμη, αλλα ο γιατρος δεν εχει καμια δουλεια να σε ρωταει τι πως και γιατι, αν δεν ζητησεις την γνωμη του!!!
    αν ρωτησει κατι σχετικο , πες του οτι αυτο δεν θελεις να το συζητησεις κι ηρθες για συγκεκριμενους λογους.
    ΟΜΩΣ για να ψαξεις αυτα που σου λεει να ψαξεις, προυποθεση ειναι να εχεις πολυ βαρια περιοδο και θελει να ψαξει τους λογους της μεγαλης αιμοραγιας. αν δεν εχεις, δεν χρειαζεται να ψαχτεις. εχεις εσυ βαρια περιοδο;
    Εντάξει ίσως μη με ρωτήσει πως και γιατί δεν κάνω σεξ και να είμαι υπερβολικη αλλά νομίζω σε όσους γιατρούς το έχω πει ψυχιατρο ψυχολογο ομοιοπαθητικο μου λενε μα γιατί δεν θες να κάνεις σεξ?και έρχομαι σε δύσκολη θέση. Αδυνατουν να καταλαβουν το λόγο που δεν μπορώ η δεν θέλω. Πάντως θα γίνω ρεζιλι ξανά από την αρχή άμα πάω και ξανά λέω δεν έχω κάνει σεξ.έχω και 5 χρονια να πάω δεν θα θυμάται την περίπτωση μου.
    Όχι δεν έχω βαριά περίοδο αντίθετα με τα χρόνια βελτιώνεται ούτε πονο πολύ στην κοιλιά έχω όπως είχα ούτε παρα πολύ αιμορραγία. Δεν ξέρω πως είναι και η υπερβολικη αιμορραγία. Πχ η αδερφή έχει πιο λίγο. Η φίλη που έχει θέματα με τα γυναικολογικα έχει πολύ δεν μπορει να πάει πουθενά τις πρωτες μέρες. Εγώ είμαι στη μέση κάπου.
    Όταν είχα παει στη γυναικολογο τις είχα πει τι περίοδο έχω ότι έχω λίγο αίμα καμια φορά ενδιαμεσα του κύκλου και μου έδωσε χαπια για λιγους μήνες και ρυθμίσε τον κύκλο.δεν μου βρήκε κάτι ανησυχητικό τότε. Και τότε είχα χαμηλό σίδηρο. Από μικρή έτσι ήμουν. Γενικά δεν εχω ιδιαίτερο θέμα με την περιοδο.
    το καλό είναι ότι αν δεν βρει κάτι λέει στο γυναικολογικο κομματι θα εξετασει μήπως χάνω αιμα από αλλού με γαστροσκοπηση η κολονοσκοπηση.ε εκεί του είπα δεν πρόκειται.
    Last edited by Αποστολια; 02-09-2022 at 18:11.

  3. #18
    Quote Originally Posted by Olivia View Post
    Σε καταλαβαινω που σε αγχωνει ολο αυτο.
    Κανενας γιατρος δεν εχει δικαιωμα να σου κανει τετοιες ερωτησεις! Το γιατι δεν κανεις σεξ θα ηταν επιτρεπτη ερωτηση μονο αν σχετιζοταν με καποιο προβλημα υγειας.
    Για αυτο σου ειπα να βρεις μια νεα γυναικα που θα ναι πιο ανοιχτομυαλη. Βαλε τα ορια σου, δεν εχεις κανενα λογο να ντρεπεσαι!
    Το γιατί φανταζομαι μου το ρωτουσαν γιατί μπορεί να υπεθεσαν ότι είχα προβλημα υγείας.όπως και να έχει είχα ψαχτει σε αυτό το θέμα πριν λίγα χρόνια και δεν είχα τίποτα τοτε .από τότε δεν έχει αλλάξει η περιοδος μου ίσα ισα βελτιωθηκε κάπως. Οπότε θεωρησα υπερβολικο αφού έκανα κοιλιακο υπερηχο να με στείλει και για κόλπικο.βέβαια ο γιατρός καλά κάνει και τα ψαχνει αυτα.σε μια γυναίκα με ενεργη σεξουαλικη ζωή είναι απαραίτητο λενε να κάνει μια φορα το χρόνο τετοιους υπερηχους.αλλά που να ηξερε ότι εγώ δεν έχω κάνει σεξ.αν το ηξερε ίσως δεν μου το προτεινε.

  4. #19
    kopela93
    Guest
    Είναι θέμα υγείας όμως. Μια φορά το χρόνο πρέπει να πηγαίνουμε. Εδώ και 5-6 χρόνια δηλαδή δεν έχεις κάνει γυναικολογικές εξετάσεις; Το τεστ Παπ σου επίσης. Νομίζω μπορείς να το κάνεις και χωρίς να έχεις κάνει σεξ. Δεν το έχω ψάξει. Εσύ τι εξετάσεις έχεις κάνει στο γυναικολόγο ως τώρα;

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2022
    Posts
    432
    Quote Originally Posted by Αποστολια View Post
    Το γιατί φανταζομαι μου το ρωτουσαν γιατί μπορεί να υπεθεσαν ότι είχα προβλημα υγείας.όπως και να έχει είχα ψαχτει σε αυτό το θέμα πριν λίγα χρόνια και δεν είχα τίποτα τοτε .από τότε δεν έχει αλλάξει η περιοδος μου ίσα ισα βελτιωθηκε κάπως. Οπότε θεωρησα υπερβολικο αφού έκανα κοιλιακο υπερηχο να με στείλει και για κόλπικο.βέβαια ο γιατρός καλά κάνει και τα ψαχνει αυτα.σε μια γυναίκα με ενεργη σεξουαλικη ζωή είναι απαραίτητο λενε να κάνει μια φορα το χρόνο τετοιους υπερηχους.αλλά που να ηξερε ότι εγώ δεν έχω κάνει σεξ.αν το ηξερε ίσως δεν μου το προτεινε.
    Σορρυ αλλα ο γιατρος ειναι λιγο υπερβολικος. Απο τη μια λεω καλα κανει αλλα απο την αλλη ειναι κακοποιητικο να κανεις τοσες εξετασεις χωρις ισχυρες ενδειξεις. Ποσω μαλλον που παντα ετσι ηταν οι εξετασεις σου, δεν αλλαξε κατι ξαφνικα.
    Οσον αφορα το θεμα γυναικολογου. Επειδη πρεπει καθε γυναικα.να κανει ετησιο ελεγχο γυναικολογικο (σε μη σεξ ενεργα γυναικες συστηνεται κοιλιακος υπερηχος), καλο θα ταν οπως και να χει να βρεις γυναικολογο να χεις.
    Μην δωσεις πειθωριο για ερωτησεις. Πες δεν κανω σεξ, δεν υπαρχει προβλημα υγειας και κοφτο. Αν σε κανει να νιωσεις αβολα, ψαχνεις για αλλον γιατρο.

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Αποστολια View Post
    Εντάξει ίσως μη με ρωτήσει πως και γιατί δεν κάνω σεξ και να είμαι υπερβολικη αλλά νομίζω σε όσους γιατρούς το έχω πει ψυχιατρο ψυχολογο ομοιοπαθητικο μου λενε μα γιατί δεν θες να κάνεις σεξ?και έρχομαι σε δύσκολη θέση. Αδυνατουν να καταλαβουν το λόγο που δεν μπορώ η δεν θέλω. Πάντως θα γίνω ρεζιλι ξανά από την αρχή άμα πάω και ξανά λέω δεν έχω κάνει σεξ.έχω και 5 χρονια να πάω δεν θα θυμάται την περίπτωση μου.
    Όχι δεν έχω βαριά περίοδο αντίθετα με τα χρόνια βελτιώνεται ούτε πονο πολύ στην κοιλιά έχω όπως είχα ούτε παρα πολύ αιμορραγία. Δεν ξέρω πως είναι και η υπερβολικη αιμορραγία. Πχ η αδερφή έχει πιο λίγο. Η φίλη που έχει θέματα με τα γυναικολογικα έχει πολύ δεν μπορει να πάει πουθενά τις πρωτες μέρες. Εγώ είμαι στη μέση κάπου.
    Όταν είχα παει στη γυναικολογο τις είχα πει τι περίοδο έχω ότι έχω λίγο αίμα καμια φορά ενδιαμεσα του κύκλου και μου έδωσε χαπια για λιγους μήνες και ρυθμίσε τον κύκλο.δεν μου βρήκε κάτι ανησυχητικό τότε. Και τότε είχα χαμηλό σίδηρο. Από μικρή έτσι ήμουν. Γενικά δεν εχω ιδιαίτερο θέμα με την περιοδο.
    το καλό είναι ότι αν δεν βρει κάτι λέει στο γυναικολογικο κομματι θα εξετασει μήπως χάνω αιμα από αλλού με γαστροσκοπηση η κωλονοσκοπιση.ε εκεί του είπα δεν πρόκειται.
    εχμ... το αιμα που ΙΣΩΣ χανεις, καπου πρεπει να πηγαινει, ξερεις... θα το ηξερες αν εχανες αιμα...
    η γνωμη μου ειναι οτι αν δεν εχεις πολυ αιμα, δενε χεις λογο να κανεις κι αλλο υπερηχο κολπικο , αφουε χεις κανει και κοιλιας. για αιμοραγια τα ζηταει αυτα. αφου δενε χεις αιμοραγια, τι να δεις;
    πιθανοτατα ειναι απο διατροφη , μικρο βαρος, κλπ.
    αλλα κακο δεν κανει να βρεις τωρα που δεν επειγει εναν/ μια γυναικολογο που να αισθανεσαι ανετα, γιατι θα σου χρειαστει ετσι κι αλλιως.
    ΑΛΛΟ ειναι ο ψυχιατρος και ο ψυχολογος. αν πας εκει, ειναι βασικο στοιχειο της ψυχολογιας σου το τι γινεται με το σεξ. ΦΥΣΙΚΑ και θα ρωτησουν, αν και βασικα, εκει επρεπε να το πεις ακομα κι αν δεν ρωτουσαν, αλλιως δεν ειχες λογο να πας καν...

  7. #22
    Quote Originally Posted by kopela93 View Post
    Είναι θέμα υγείας όμως. Μια φορά το χρόνο πρέπει να πηγαίνουμε. Εδώ και 5-6 χρόνια δηλαδή δεν έχεις κάνει γυναικολογικές εξετάσεις; Το τεστ Παπ σου επίσης. Νομίζω μπορείς να το κάνεις και χωρίς να έχεις κάνει σεξ. Δεν το έχω ψάξει. Εσύ τι εξετάσεις έχεις κάνει στο γυναικολόγο ως τώρα;
    Έκανα υπερηχο την προγουμενη εβδομαδα.κοιλιακο.όλα καλά μου είπε.
    Τεστ παπ οι παρθενες έχουν διαβάσει ότι κάνουν αλλά στην Ελλάδα μάλλον δε κάνουν.δεν ξέρω σίγουρα. Γι αυτό ρώτησα για να βεβαιωθω.
    Είχα κάνει ορμονικες εξετάσεις αίματος και υπερηχους.αυτά δεν είχα κάνει κάτι άλλο. Και από τότε αφού δεν έχει αλλάξει κάτι με την περίοδο και τους πόνους και το αιμα δεν ξανά πηγα.

  8. #23
    Quote Originally Posted by Olivia View Post
    Σορρυ αλλα ο γιατρος ειναι λιγο υπερβολικος. Απο τη μια λεω καλα κανει αλλα απο την αλλη ειναι κακοποιητικο να κανεις τοσες εξετασεις χωρις ισχυρες ενδειξεις. Ποσω μαλλον που παντα ετσι ηταν οι εξετασεις σου, δεν αλλαξε κατι ξαφνικα.
    Οσον αφορα το θεμα γυναικολογου. Επειδη πρεπει καθε γυναικα.να κανει ετησιο ελεγχο γυναικολογικο (σε μη σεξ ενεργα γυναικες συστηνεται κοιλιακος υπερηχος), καλο θα ταν οπως και να χει να βρεις γυναικολογο να χεις.
    Μην δωσεις πειθωριο για ερωτησεις. Πες δεν κανω σεξ, δεν υπαρχει προβλημα υγειας και κοφτο. Αν σε κανει να νιωσεις αβολα, ψαχνεις για αλλον γιατρο.
    Ο συγκεκριμένος γιατρός έτσι κάνει. Για ότι και να πας θα σου πει κανε ολες μα όλες τις εξετασεις.κάθε φορά να φανταστεις πληρωνω 50 εξετασεις με την συμμετοχή έτσι. Και επιπλέον θέλει υπερηχους μαγνητικες και
    Κολονοσκοπηση γαστροσκοπιση ανάλογα με το θέμα που έχει ο καθένας. Και παλιά είχα πάει γιατί είχα σαλμονελα 20 χρονων τότε και ήθελε να κάνω γαστροσκοπιση την οποία βεβαια φοβομουν να κάνω και δεν έκανα.τον ηξερα δηλαδή οτι είναι υπερβολικος.απλά τον θεωρω και καλό. Αν τα ψάχνει όλα φυσικά θα βρει τι έχεις.
    Κοιλιακο έλεγχο εκανα πριν μια βδομάδα όλα καλά. Γυναικολογο έχω αλλά θα έχει ξεχάσει απο τότε που έχω να πάω. Δεν είχα κάποια θέμα και δεν ξανά πήγα.

  9. #24
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    εχμ... το αιμα που ΙΣΩΣ χανεις, καπου πρεπει να πηγαινει, ξερεις... θα το ηξερες αν εχανες αιμα...
    η γνωμη μου ειναι οτι αν δεν εχεις πολυ αιμα, δενε χεις λογο να κανεις κι αλλο υπερηχο κολπικο , αφουε χεις κανει και κοιλιας. για αιμοραγια τα ζηταει αυτα. αφου δενε χεις αιμοραγια, τι να δεις;
    πιθανοτατα ειναι απο διατροφη , μικρο βαρος, κλπ.
    αλλα κακο δεν κανει να βρεις τωρα που δεν επειγει εναν/ μια γυναικολογο που να αισθανεσαι ανετα, γιατι θα σου χρειαστει ετσι κι αλλιως.
    ΑΛΛΟ ειναι ο ψυχιατρος και ο ψυχολογος. αν πας εκει, ειναι βασικο στοιχειο της ψυχολογιας σου το τι γινεται με το σεξ. ΦΥΣΙΚΑ και θα ρωτησουν, αν και βασικα, εκει επρεπε να το πεις ακομα κι αν δεν ρωτουσαν, αλλιως δεν ειχες λογο να πας καν...
    Φοβάται μήπως το χάνω εσωτερικα από το στομαχι-εντερο δεν ξέρω από που η από την περιοδο ότι χάνω παραπάνω.
    Ναι και η γυναικολογος παλιά τέτοιο υπέρηχο μου εκανε όπως ο ακτινολογος τις προάλλες. Αίμα υπερβολικο οχι δεν έχω. Αλλά του εξήγησα αφού χάνω αιμα από .την περιοδο και δεν τρέφομαι με καμια τροφή που να έχει σιδηρο πως θα έχει ο οργανισμός μου?και αυτός έλεγε τα δικα του.μου ειπε ίσως είναι και η διατροφή ίσως και οχι.
    Γυναικολογο έχω. Αλλά έχω χρόνια να πάω θα με έχει ξεχάσει. Τι να πω πάλι από την αρχή. Ειμαι και 35 τώρα και ντρέπομαι ακόμη πιο πολύ.

  10. #25
    kopela93
    Guest
    Σε ένα γιατρό που πήγα πρόσφατα νεφρολόγο με έβαλε να κάνω αρκετές εξετάσεις και παρόλα αυτά μου είπε ότι ο σωστός γιατρός δεν σου βάζει 200 εξετάσεις να κάνεις. Το είπε μόνος του χωρίς εγώ να πω κάτι χωρίς να στραβώσω και τα λοιπά. Καμιά φορά δεν ξέρεις καλό είναι να κάνεις και αυτές τις εξετάσεις όχι φυσικά 200 εξετάσεις στο χρόνο αλλά δεν είναι κακό να κάτσεις για να ψάξεις είτε το έντερό σου είτε το στομάχι σου ποτέ δεν ξέρεις τι μπορεί να βρεις Δεν σου είπα να τα κοιτάς εμμονικά και να τα ψάχνεις αλλά καν τα τώρα για παράδειγμα και μετά πάντα μετά από τρία χρόνια. Δεν είναι κακή η προσέγγιση του γιατρού σου απλώς σε βάζει σε ταλαιπωρία Και σε έξοδα.

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2022
    Posts
    432
    Για μενα καλος γιατρος ειναι αυτος πιυ ξερει ποτε πρεπει να υποβακει καποιον σε εξετασεις. Πολλες εξετασεις χωρις λογο κοστιζουν και οικινομικα και ψυχικα.
    Η λογικη λεει οτι εανπατει συμπληρωματα σιδηρου και αυξηθει ο σιδηρος κι ο αιματοκριτγς, δεν τοαρχει θεμα.
    Επιπλεον, απο ο,τι λεει η θεσμοθετρια, παντα ειχε χαμγκο ςιματοκριτη. Το ανησυχητικο θα ηταν μια αποτομη πτωση του.
    Βεβαια γιατροι δεν ειμαστε, ετσι; Εγω ειτε θα πηγαινα να παρω και δευτερη γνωμη ειτε εφοσον εμπιστευομουν τον συγκεκριμενο γιατρο, θα κανα τις εξετασεις που μου λεει, και για τις γυναικολογικες, θα συμβουλευομουν γυναικολογο.

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    548
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    για τεχνικους λογους βρε λιτλ!! οχι για κοινωνικους!
    αφου η κοπελα λεει οτι δεν μπορει να γινει διεισδυση. τι δεν καταλαβαινεις;
    Εσεις δεν λέγατε πως ολα μπαινουν κανονικά και ειναι ιδέα τους οτι δεν μπορουν να κανουν διείσδυση;

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by little View Post
    Εσεις δεν λέγατε πως ολα μπαινουν κανονικά και ειναι ιδέα τους οτι δεν μπορουν να κανουν διείσδυση;
    με σεξουαλικη προετοιμασια, μπαινουν λιτλ... δεν νομιζω ο γιατρος να της κανει και προκαταρκτικα...

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2022
    Posts
    432
    Βαζει λιπαντικο ο γιατρος πανω στον υπερηχο. Και στην παρθενα μια χαρα θα γινοταν η διεισδυση. Δεν ειναι αυτο το προβλημα.

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Olivia View Post
    Βαζει λιπαντικο ο γιατρος πανω στον υπερηχο. Και στην παρθενα μια χαρα θα γινοταν η διεισδυση. Δεν ειναι αυτο το προβλημα.
    δεν αρκει το λιπαντικο, χρειαζεται και χαλαρωση.. εδω, ουτε σε μη παρθενα δεν μπαινει αν δεν ειναι χαλαρη..
    εξαρταται απο λεπτομερειες κατασκευης του υμενα. διαφερει η κατασκευη τους. αλλα ο γιατρος μπορει να πει αν γινεται η δεν γινεται εσωτερικος υπερηχος, οταν εξετασει την κατασταση καποιας συγκεκριμενης γυναικας.

Page 2 of 6 FirstFirst 1234 ... LastLast

Similar Threads

  1. περι φιλιας
    By Macgyver in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 31
    Last Post: 07-09-2020, 02:05
  2. Περί σεξ
    By Tomtim98 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 57
    Last Post: 14-04-2020, 20:51
  3. περι γουστου
    By lena86 in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 16
    Last Post: 26-12-2016, 23:37
  4. Περι αδικίας στη ζωή
    By serios in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 37
    Last Post: 20-08-2016, 22:46
  5. Περι κατανόησης
    By stefanos14587 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 0
    Last Post: 31-10-2012, 14:03

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •