Μια γνωμη περι γυναικολογικων - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 6 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 31 to 45 of 83
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2022
    Posts
    432
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    δεν αρκει το λιπαντικο, χρειαζεται και χαλαρωση.. εδω, ουτε σε μη παρθενα δεν μπαινει αν δεν ειναι χαλαρη..
    εξαρταται απο λεπτομερειες κατασκευης του υμενα. διαφερει η κατασκευη τους. αλλα ο γιατρος μπορει να πει αν γινεται η δεν γινεται εσωτερικος υπερηχος, οταν εξετασει την κατασταση καποιας συγκεκριμενης γυναικας.
    Μπορει. Κρινω απο εμενα που δεν ειμαι ποτε χαλαρη αλλς ποτε δεν ειχα προβλημα.

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Olivia View Post
    Μπορει. Κρινω απο εμενα που δεν ειμαι ποτε χαλαρη αλλς ποτε δεν ειχα προβλημα.
    ναι, αλλα δεν εισαι και παρθενα, υποθετω... δεν ειναι το ιδιο... ειπαμε οτι γινεται, δεν ειπαμε οτι μπαινοβγαινει κατι οπως και οταν το κανεις καθε μερα...

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2022
    Posts
    432
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    ναι, αλλα δεν εισαι και παρθενα, υποθετω... δεν ειναι το ιδιο... ειπαμε οτι γινεται, δεν ειπαμε οτι μπαινοβγαινει κατι οπως και οταν το κανεις καθε μερα...
    Δεν διαφωνω.
    Παντως, δεν ειναι αυτος ο λογος που δεν το κανουν σε παρθενες. Ο κυριος λογος εχει να κανει με ψυχολογικα αιτια, κυριως.

  4. #34
    Quote Originally Posted by kopela93 View Post
    Σε ένα γιατρό που πήγα πρόσφατα νεφρολόγο με έβαλε να κάνω αρκετές εξετάσεις και παρόλα αυτά μου είπε ότι ο σωστός γιατρός δεν σου βάζει 200 εξετάσεις να κάνεις. Το είπε μόνος του χωρίς εγώ να πω κάτι χωρίς να στραβώσω και τα λοιπά. Καμιά φορά δεν ξέρεις καλό είναι να κάνεις και αυτές τις εξετάσεις όχι φυσικά 200 εξετάσεις στο χρόνο αλλά δεν είναι κακό να κάτσεις για να ψάξεις είτε το έντερό σου είτε το στομάχι σου ποτέ δεν ξέρεις τι μπορεί να βρεις Δεν σου είπα να τα κοιτάς εμμονικά και να τα ψάχνεις αλλά καν τα τώρα για παράδειγμα και μετά πάντα μετά από τρία χρόνια. Δεν είναι κακή η προσέγγιση του γιατρού σου απλώς σε βάζει σε ταλαιπωρία Και σε έξοδα.
    Δεν είπα είναι κακό να κάνεις έλεγχο. Αντίθετα καλό είναι. Αλλά υπάρχει και ο φόβος μετά και το αγχος.αν είναι να πας πχ για χαμηλό σιδηρο και να σου βάζει ένα σωρό εξετάσεις τι να πω. Δηλαδή αν του έλεγα ότι ποναω κάπου τι θα με εβαζε να κάνω.

  5. #35
    Quote Originally Posted by Olivia View Post
    Για μενα καλος γιατρος ειναι αυτος πιυ ξερει ποτε πρεπει να υποβακει καποιον σε εξετασεις. Πολλες εξετασεις χωρις λογο κοστιζουν και οικινομικα και ψυχικα.
    Η λογικη λεει οτι εανπατει συμπληρωματα σιδηρου και αυξηθει ο σιδηρος κι ο αιματοκριτγς, δεν τοαρχει θεμα.
    Επιπλεον, απο ο,τι λεει η θεσμοθετρια, παντα ειχε χαμγκο ςιματοκριτη. Το ανησυχητικο θα ηταν μια αποτομη πτωση του.
    Βεβαια γιατροι δεν ειμαστε, ετσι; Εγω ειτε θα πηγαινα να παρω και δευτερη γνωμη ειτε εφοσον εμπιστευομουν τον συγκεκριμενο γιατρο, θα κανα τις εξετασεις που μου λεει, και για τις γυναικολογικες, θα συμβουλευομουν γυναικολογο.
    Έχω παει και σε άλλους γιατρους κάνεις δεν μου τα ειπε αυτά. Απλα μου είπαν να πάρω σιδηρο.αυτός είναι ο μόνος που δεν με αφήνει να πάρω σιδηρο γιατί λέει προκαλει μεγαλύτερη ζημιά στο εντερο.μόνο αν πέσει πολύ χαμήλα θα μου έδινε πραγμα που ουσιαστικά έγινε τώρα μετα όμως από 10-15 χρόνια που έχω να πάρω σιδηρο.όταν ειχα πάει κάποτε είχε ανέβει αμεσως.λογικά και τώρα θα ανεβει.μάλλον δεν θα ξανά πάω σε αυτόν για να ηρέμησω.
    Last edited by Αποστολια; 02-09-2022 at 22:59.

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Γκρίνιαζε μία γνωστή μου ότι ο γιατρός είναι υπερβολικός, έκανε απλά εξετάσεις αίματος και δεν πήγαινε για τις άλλες που της λέγαν και βρήκε χρόνια μετά κάτι κυστάρες ναααα στις ωοθήκες κι ένα συρίγγιο ανάμεσα σε δύο σημεία του εντέρου επίσης ναααα κι αυτή έλεγε "Μα δεν έχω βαριά περίοδο, μα λίγο δυσκοίλια είμαι". Αποτέλεσμα 3 χειρουργία μέσα σε ένα χρόνο και πόνο και προβλήματα στο έντερο που θα τα είχε προλάβει, αλλά "Εγώ γιατρός δεν είμαι, αλλά ο γιατρός είναι υπερβολικός και κάνω του κεφαλιού μου κατά τα άλλα".
    Λέω εγώ τώρα.

  7. #37
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Γκρίνιαζε μία γνωστή μου ότι ο γιατρός είναι υπερβολικός, έκανε απλά εξετάσεις αίματος και δεν πήγαινε για τις άλλες που της λέγαν και βρήκε χρόνια μετά κάτι κυστάρες ναααα στις ωοθήκες κι ένα συρίγγιο ανάμεσα σε δύο σημεία του εντέρου επίσης ναααα κι αυτή έλεγε "Μα δεν έχω βαριά περίοδο, μα λίγο δυσκοίλια είμαι". Αποτέλεσμα 3 χειρουργία μέσα σε ένα χρόνο και πόνο και προβλήματα στο έντερο που θα τα είχε προλάβει, αλλά "Εγώ γιατρός δεν είμαι, αλλά ο γιατρός είναι υπερβολικός και κάνω του κεφαλιού μου κατά τα άλλα".
    Λέω εγώ τώρα.
    Δεν είπα ότι δεν θέλω να κάνω τις εξετάσεις είπα ότι φόβαμαι.και επίσης ρωταω αν γίνεται κι αν έχει κάνει κάποια που είναι παρθενα κολπικο έλεγχο.
    Οι κυσταρες όπως λες μου είπε θα φαινοταν στον υπέρηχο τον κοιλιακο που εκανα.οπότε ψάχνει για μικρες κυστες που φαίνονται μόνο με κολπικο ελεγχο.Επίσης έχω πάει σε τρεις γιατρούς παθολογους και όλοι μου είπαν να πάρω σιδηρο.Αυτός όμως μου έλεγε να μη πάρω μέχρι να πέσει πολύ χαμηλα.Γιατρός δεν ειμαι και εγώ αλλά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί να μη πάρω σιδηρο και να ψαξω από που χάνω αιμα ενώ στην ουσία χάνω αίμα στην περίοδο και δεν τρωω καμία τροφή με σίδηρο. Δηλαδή με την απλή λογική δεν το καταλαβαίνω. Εκεί μου μοιαζει υπερβολικος.κατά τα άλλα καλό είναι να κάνουμε τα πάντα από εξετάσεις για να ξέρουμε τι μας γίνεται. Απλά η φοβια μου με το σεξ όπως καταλαβαίνεις καθιστα αδύνατο να κάνω κολπικο έλεγχο.

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Μα κι αυτηνής της λέγανε οι περισσότεροι γιατροί πάρε σίδηρο και βιταμίνες και ανεβαίνανε οι δείκτες, για να μην ανεβαίνουνε πάει να πει ότι η κατάσταση θα έχει φτάσει στο απροχώρητο πλέον. Το ζήτημα είναι ότι αν έκανε τις εξετάσεις που της έλεγε στην ώρα τους, δεν θα είχε φτάσει σε αυτό το χάλι, θα το είχε προλάβει. Δεν θα γινόντουσαν οι κύστες κυστάρες και δεν θα είχε φτάσει να έχει συρίγγια με διακλαδώσεις που θέλαν δύο χειρουργεία κι ίσως και να μην γιάνουν ποτέ εντελώς πιά, αυτό λέω. Μπορεί να μην δείξουν και τίποτα οι εξετάσεις σου και να είναι όλα μια χαρά, αλλά για αυτό λέγονται και προληπτικές εξετάσεις, δεν τις κάνουμε μόνο όταν είναι αργά πια!

    Συζήτηση καφενείου είναι αυτή που κάνουμε εδώ πέρα βασικά, άλλος σου λέει δεν έχεις κανένα σοβαρό σύμπτωμα οπότε μην τις κάνεις, άλλος λέει ναι, η άλλη δεν τις έκανε και της βγήκε κάτι σοβαρό. Προσωπικά φοβάμαι-ξεφοβάμαι, βαριέμαι-ξεβαριέμαι, γενικά στους γιατρούς δεν τρέχωμε το παραμικρό, αλλά τους βασικούς ελέγχους τους κάνω τακτικά (αίματος, γυναικολόγο, οδοντίατρο μια φορά τον χρόνο, καρδιολόγο, ενδοκρινολόγο κάθε 3-4 χρόνια κτλ) κι αν μου πουν για κάποια εξέταση επιπλέον σίγουρα την κάνω.

    Σχετικά με το γνωστό θέμα του σεξ, το έχουμε εξαντλήσει νομίζω. Ίσως πρέπει να αρχίσεις να σκέφτεσαι πέρα από την ψυχολογική πλευρά πόσο σε επηρεάζει και σε θέματα υγείας όλο αυτό, όπως τώρα. Χρειάζεται μία ειλικρινή συζήτηση με τον γιατρό όμως, μπορεί να σου προτείνει κάποιες εναλλακτικές στις εξετάσεις ή να σου πει κάτι άλλο που δεν μπορούμε να σκεφτούμε εσύ κι εγώ.

  9. #39
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Μα κι αυτηνής της λέγανε οι περισσότεροι γιατροί πάρε σίδηρο και βιταμίνες και ανεβαίνανε οι δείκτες, για να μην ανεβαίνουνε πάει να πει ότι η κατάσταση θα έχει φτάσει στο απροχώρητο πλέον. Το ζήτημα είναι ότι αν έκανε τις εξετάσεις που της έλεγε στην ώρα τους, δεν θα είχε φτάσει σε αυτό το χάλι, θα το είχε προλάβει. Δεν θα γινόντουσαν οι κύστες κυστάρες και δεν θα είχε φτάσει να έχει συρίγγια με διακλαδώσεις που θέλαν δύο χειρουργεία κι ίσως και να μην γιάνουν ποτέ εντελώς πιά, αυτό λέω. Μπορεί να μην δείξουν και τίποτα οι εξετάσεις σου και να είναι όλα μια χαρά, αλλά για αυτό λέγονται και προληπτικές εξετάσεις, δεν τις κάνουμε μόνο όταν είναι αργά πια!

    Συζήτηση καφενείου είναι αυτή που κάνουμε εδώ πέρα βασικά, άλλος σου λέει δεν έχεις κανένα σοβαρό σύμπτωμα οπότε μην τις κάνεις, άλλος λέει ναι, η άλλη δεν τις έκανε και της βγήκε κάτι σοβαρό. Προσωπικά φοβάμαι-ξεφοβάμαι, βαριέμαι-ξεβαριέμαι, γενικά στους γιατρούς δεν τρέχωμε το παραμικρό, αλλά τους βασικούς ελέγχους τους κάνω τακτικά (αίματος, γυναικολόγο, οδοντίατρο μια φορά τον χρόνο, καρδιολόγο, ενδοκρινολόγο κάθε 3-4 χρόνια κτλ) κι αν μου πουν για κάποια εξέταση επιπλέον σίγουρα την κάνω.

    Σχετικά με το γνωστό θέμα του σεξ, το έχουμε εξαντλήσει νομίζω. Ίσως πρέπει να αρχίσεις να σκέφτεσαι πέρα από την ψυχολογική πλευρά πόσο σε επηρεάζει και σε θέματα υγείας όλο αυτό, όπως τώρα. Χρειάζεται μία ειλικρινή συζήτηση με τον γιατρό όμως, μπορεί να σου προτείνει κάποιες εναλλακτικές στις εξετάσεις ή να σου πει κάτι άλλο που δεν μπορούμε να σκεφτούμε εσύ κι εγώ.
    Καλημέρα.
    Και εγώ κάθε εξαμηνο κάνω εξετάσεις αιματος και οδοντιατρο και όλα τα απλά και άλλα που θα μου πουν.
    Κοίτα πιο παλιά που πήγα σε γυναικολογο δεν μου είπε να κάνω κολπικο.και υποθετω και στον παθολογο αν έλεγα ότι δεν έκανα σεξ δεν θα με εστελνε για κολπικο.Μου προτεινε και μια εναλλακτικη να κανω αξονικη για αυτό. Απλά είπε ο κολπικος έλεγχος θα τα δειξει όλα.
    Τι να σου πω τωρα προτιμω να μου κάνουν κάτι είτε χειρουργειο ειτε οτιδηποτε με ναρκωση πάρα να κάνω κολπικο.
    Μη κολλάς στο θέμα μου με το σεξ.πες ότι μέσα μου το είχα αποδεχτει ότι είμαι ασεξουαλ και δεν κάνω σεξ.θα υπάρχουν κι αλλες που δεν έχουν κάνει σεξ.τον θέμα τον γυναικολογικων πως το αντιμετωπιζω?μάλλον θα πρέπει να πάω πάλι σε γυναικολογο να ρωτήσω. Απλά επειδή ειχα ξανά πάει δεν θεωρω ότι θα έχουν αλλάξει και πολλά από αυτά που θα μου πει.

  10. #40
    kopela93
    Guest
    Αν είναι έτσι ας σου κάνουν κάποια αναισθησία. Το θέμα σου όμως είναι ότι δε θες να δεις κατάματα το φόβο οπότε θα χρειαστεί να κάνεις ολική αναισθησία να μην καταλαβαίνεις τι γίνεται εκείνη την ώρα. Γενικά όμως δεν κάνουν ολική αναισθησία σε απλές εξετάσεις ρουτίνας. Ο κολπικός υπέρηχος πραγματικά κρατάει λίγα δευτερόλεπτα δεν είναι κάτι. Ειλικρινά. Ο διαστολέας από την άλλη είναι λίγο μπρούταλ για το τεστ Παπ λέω. Αλλά και πάλι. Είναι μερικά δευτερόλεπτα. Για μερικά δευτερόλεπτα να κάνεις αναισθησία; Τζάμπα αναισθησία. Που δε νομίζω ότι θα δεχτούν να σού κάνουν κιόλας. Αλλά και πάλι. Σε αυτές τις περιπτώσεις φοβιών δεν ξέρω τι κάνουν γιατί δεν το έχω ψάξει. Οπότε ουσιαστικά σε βλέπω απλά να μην το κάνεις.

  11. #41
    Quote Originally Posted by kopela93 View Post
    Αν είναι έτσι ας σου κάνουν κάποια αναισθησία. Το θέμα σου όμως είναι ότι δε θες να δεις κατάματα το φόβο οπότε θα χρειαστεί να κάνεις ολική αναισθησία να μην καταλαβαίνεις τι γίνεται εκείνη την ώρα. Γενικά όμως δεν κάνουν ολική αναισθησία σε απλές εξετάσεις ρουτίνας. Ο κολπικός υπέρηχος πραγματικά κρατάει λίγα δευτερόλεπτα δεν είναι κάτι. Ειλικρινά. Ο διαστολέας από την άλλη είναι λίγο μπρούταλ για το τεστ Παπ λέω. Αλλά και πάλι. Είναι μερικά δευτερόλεπτα. Για μερικά δευτερόλεπτα να κάνεις αναισθησία; Τζάμπα αναισθησία. Που δε νομίζω ότι θα δεχτούν να σού κάνουν κιόλας. Αλλά και πάλι. Σε αυτές τις περιπτώσεις φοβιών δεν ξέρω τι κάνουν γιατί δεν το έχω ψάξει. Οπότε ουσιαστικά σε βλέπω απλά να μην το κάνεις.
    Η γυναικολογος θεωρώ θα μου πει να μη το κάνω αν δεν έχω σοβαρές ενδειξεις με την περίοδο μου.Άπο την άλλη αν πω στο παθολογο ότι δεν μπορώ να κάνω κολπικο υπέρηχο επειδή δεν έχω κάνει σεξ και έχω φοβια με το όλο θέμα μάλλον θα μου συστησει αξονικη για να αποκλισει το γυναικολογικο που και πάλι δεν ξέρουμε αν θα έχει εγκυρα αποτέλεσμα. Ένα μπερδεμα και στα θέματα υγείας μαζί με τα σεξουαλικα.ας τα να πάνε.

  12. #42
    Αλήθεια υπάρχει κάποια εδώ στο φόρουμ που έχει χαμηλο σίδηρο και αιματοκριτη?η μοναδική είμαι?

  13. #43
    kopela93
    Guest
    Να φορτωθείς δηλαδή την αξονική ενώ μπορείς να κάνεις έναν υπέρηχο τριών δευτερολέπτων. Τέλος πάντων. Συγγνώμη που δεν μπορώ να σε καταλάβω στο φάσμα που πρέπει. Αλλά θα ένιωθες πολύ δυνατή αν το αντιμετώπιζες τελικά. Σκέψου πως θα έφευγε ένα τεράστιο βάρος από πάνω σου. Ουσιαστικά πάνω από το 50% των ψυχολογικών σου. Σού φαίνεται καθόλου δελεαστικό έτσι;

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Αποστολια View Post
    Αλήθεια υπάρχει κάποια εδώ στο φόρουμ που έχει χαμηλο σίδηρο και αιματοκριτη?η μοναδική είμαι?
    εγω, αλλα ειναι απο περιοδο και το ξερω. γι αυτο σου λεμε, πηγαινε και σε εναν αλλον γιατρο, φιαξε την διατροφη σου, παρε κανενα συμπληρωμα και το ξαναβλεπεις.

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2022
    Posts
    432
    Ρε παιδια, κανενας σωφρων γυναικολογος δεν θα εκανε τετοια εξεταση σε μια παρθενα!
    Επισης, δεν διακινδυνευει την υγεια της επειδη ειναι παρθενα! Υπαρχουν παρθενες απο επιλογη! Υπαρχουν γυναικες που κανουν σεξ αλλα δεν εχουν κανει διεισδυση, σεξ δεν ειναι μονο η διεισδυση! Στο κατω κατω, αν μπουμε τωρα σε αυτη τη συζητηση, με.το σεξ κινδυνευει η υγεια μας περισσοτερο, βλεπε καρκινο του τραχηλου της μητρας
    Κοριτσι μου, πηγαινε σε εναν/μια γυναικολογο και θα σου δωσει εναλλακτικες ασφαλεις.

Page 3 of 6 FirstFirst 12345 ... LastLast

Similar Threads

  1. περι φιλιας
    By Macgyver in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 31
    Last Post: 07-09-2020, 02:05
  2. Περί σεξ
    By Tomtim98 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 57
    Last Post: 14-04-2020, 20:51
  3. περι γουστου
    By lena86 in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 16
    Last Post: 26-12-2016, 23:37
  4. Περι αδικίας στη ζωή
    By serios in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 37
    Last Post: 20-08-2016, 22:46
  5. Περι κατανόησης
    By stefanos14587 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 0
    Last Post: 31-10-2012, 14:03

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •