Μια γνωμη περι γυναικολογικων - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 6 FirstFirst ... 23456 LastLast
Results 46 to 60 of 83
  1. #46
    kopela93
    Guest
    Είπαμε διακινδυνεύει αν δεν κάνει τις εξετάσεις που πρέπει. Όχι επειδή είναι παρθένα.

  2. #47
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,636
    συμφωνω με ολιβια. τι διαστολεις και συστολεις. εδω η κοπελα δεν μπορει να βαλει ταμπον, για διαστολεα, ειναι; και τι ολικη ναρκωση και σαχλαμαρες; αν ειναι δυνατον να κανει ολικη ναρκωση ΜΗΠΩΣ και ειναι απαραιτητος ο κολπικος υπερηχος!
    ξεκινα απο εναν/ μια γυναικολογο που σου εμπνεει εμπιστοσυνη. ετσι κι αλλιως το χρειαζεσαι και συζητα μαζι του το θεμα την αναιμιας κι αναλογα με αυτα που θα σου προτεινει τα ξανασκεφτεσαι ολα. δεν χρειαζεται να πεις στον παθολογο τα σεξουαλικα σου. ισως χρειαζεται να παρεις κι αλλη γνωμη παθολογου. εγω, πρωτη φορα ακουω παθολογος να μην προτεινει συμπληρωματα για την αναιμια...
    επισης εχε υποψιν, οτι και ο γυναικολογος μπορει να σου προτεινει λυσεις για την αναιμια, γιατι αν εισαι αδυναμος οργανισμος, μπορει και η φυσιολογικη εμμηνη ρυση να σου προκαλει αναιμια. τα αντιμετωπιζουν συχνα αυτα οι γυναικολογοι. οποτε, ασε τον παθολογο ακι επισκεψουν γυναικολογο. σου χρειαζεται, εξαλλου.

  3. #48
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,636
    Quote Originally Posted by kopela93 View Post
    Είπαμε διακινδυνεύει αν δεν κάνει τις εξετάσεις που πρέπει. Όχι επειδή είναι παρθένα.
    ποιες "πρεπει", βρε κοπελα;
    ο παθολογος θα κρινει αν μια παρθενα θα κανει κολπικο υπερηχο; παμε καλα;
    ας επισκεφθει πρωτα εναν καλο γυναικολογο που θα της πει αν πρεπει η δεν πρεπει.

  4. #49
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,754
    Quote Originally Posted by Olivia View Post
    Ρε παιδια, κανενας σωφρων γυναικολογος δεν θα εκανε τετοια εξεταση σε μια παρθενα!
    Επισης, δεν διακινδυνευει την υγεια της επειδη ειναι παρθενα! Υπαρχουν παρθενες απο επιλογη! Υπαρχουν γυναικες που κανουν σεξ αλλα δεν εχουν κανει διεισδυση, σεξ δεν ειναι μονο η διεισδυση! .
    θα μας τρελλανεις πρωι πρωι!!!

    τελος παντων, μια γυναικα μπορει να ειναι παρθενα αλλα να εχει κανει σεξ διεισδυση δηλαδη απο τον πρωκτο.
    σε αυτη την περιπτωση υπολογιζω δεν ειναι παρθενα εστω και αν τα φαινομενα απατουν και τον πιο εμπειρο γιατρο

  5. #50
    kopela93
    Guest
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    ποιες "πρεπει", βρε κοπελα;
    ο παθολογος θα κρινει αν μια παρθενα θα κανει κολπικο υπερηχο; παμε καλα;
    ας επισκεφθει πρωτα εναν καλο γυναικολογο που θα της πει αν πρεπει η δεν πρεπει.
    Ρέμεντυ είπα να πάει σε γυναικολόγο να κάνει απαραίτητες γυναικολογικές εξετάσεις ετήσιες που κάνουν όλες οι γυναίκες και πρέπει να τις κάνει άσχετα τώρα αν δεν μπορεί. Σού λέω ότι είναι απαραίτητες να γίνουν. Αν όχι για τον υπέρηχο, τουλάχιστον το Παπ είναι υποχρεωτικό για να ανιχνεύσει κύτταρα. Αυτό δε γίνεται με κανέναν υπέρηχο και καμιά αξονική. Στο θέμα της Αποστολίας το ξέρω ότι είναι δύσκολο να γίνει αλλά προσπαθώ να της πω ότι αν δε γίνει βάζει σε κίνδυνο τη ζωή της. Δεν είπα ότι έχει κάτι και πρέπει να τρέξει να κάνει τη συγκεκριμένη εξέταση αλλά σού λέω πως δεν είναι καλό να αφήνουμε κάτι τέτοια. Είναι πόσο; 35? Πρέπει να το δουλέψει αυτό το θέμα με ψυχολόγο η απλά να πιέσει τον εαυτό της να πάει να το κάνει. Είναι δηλαδή να παίζουμε με αυτά τα θέματα; Γάμα το σίδηρο οκει πάρε συμπλήρωμα κάνε ο,τι πρέπει να κάνεις κάνε και αξονική κάτω κοιλίας και άνω άμα θέλεις και; Κάποιες εξετάσεις δείχνουν συγκεκριμένα πράγματα που δεν μπορεί καμία άλλη εξέταση να δείξει. Εφιστώ την προσοχή σε αυτά τα πράγματα για να μη λέμε κι ο,τι θέλουμε. Πώς να το κάνουμε τώρα κάποια πράγματα είναι υποχρεωτικά. Να αφήνουμε την τάδε φοβία να μπαίνει ανάμεσα στην υγεία μας; Είναι θέμα υγείας. Άντε τις διαπροσωπικές σχέσεις χεστηκες μην κάνεις και ποτέ σεξ δική σου επιλογή και μπράβο σου αν αυτό θέλεις δε χρειάζεται να κάνουμε όλοι σεξ.
    Δηλαδή εσύ πιστεύεις ότι θα πάει στο γυναικολόγο και θα της πει πχ.ναι εντάξει μην κάνεις Παπ όλα καλά. Ποιος γιατρός λέει κάτι τέτοιο; Κανένας. Τέλος πάντων. Ό,τι ναναι καταλαβαίνουμε εδώ μέσα.

  6. #51
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2022
    Posts
    432
    [QUOTE=kopela93;1204961]Ρέμεντυ είπα να πάει σε γυναικολόγο να κάνει απαραίτητες γυναικολογικές εξετάσεις ετήσιες που κάνουν όλες οι γυναίκες και πρέπει να τις κάνει άσχετα τώρα αν δεν μπορεί. Σού λέω ότι είναι απαραίτητες να γίνουν. Αν όχι για τον υπέρηχο, τουλάχιστον το Παπ είναι υποχρεωτικό για να ανιχνεύσει κύτταρα. Αυτό δε γίνεται με κανέναν υπέρηχο και καμιά αξονική. Στο θέμα της Αποστολίας το ξέρω ότι είναι δύσκολο να γίνει αλλά προσπαθώ να της πω ότι αν δε γίνει βάζει σε κίνδυνο τη ζωή της. Δεν είπα ότι έχει κάτι και πρέπει να τρέξει να κάνει τη συγκεκριμένη εξέταση αλλά σού λέω πως δεν είναι καλό να αφήνουμε κάτι τέτοια. Είναι πόσο; 35? Πρέπει να το δουλέψει αυτό το θέμα με ψυχολόγο η απλά να πιέσει τον εαυτό της να πάει να το κάνει. Είναι δηλαδή να παίζουμε με αυτά τα θέματα; Γάμα το σίδηρο οκει πάρε συμπλήρωμα κάνε ο,τι πρέπει να κάνεις κάνε και αξονική κάτω κοιλίας και άνω άμα θέλεις και; Κάποιες εξετάσεις δείχνουν συγκεκριμένα πράγματα που δεν μπορεί καμία άλλη εξέταση να δείξει. Εφιστώ την προσοχή σε αυτά τα πράγματα για να μη λέμε κι ο,τι θέλουμε. Πώς να το κάνουμε τώρα κάποια πράγματα είναι υποχρεωτικά. Να αφήνουμε την τάδε φοβία να μπαίνει ανάμεσα στην υγεία μας; Είναι θέμα υγείας. Άντε τις διαπροσωπικές σχέσεις χεστηκες μην κάνεις και ποτέ σεξ δική σου επιλογή και μπράβο σου αν αυτό θέλεις δε χρειάζεται να κάνουμε όλοι σεξ.
    Δηλαδή εσύ πιστεύεις ότι θα πάει στο γυναικολόγο και θα της πει πχ.ναι εντάξει μην κάνεις Παπ όλα καλά. Ποιος γιατρός λέει κάτι τέτοιο; Κανένας. Τέλος πάντων. Ό,τι ναναι καταλαβαίνουμε εδώ μέσα.[/QUOTE

    Ο καθε ανθρωπος εχει το δικαιωμα της σεξ του επιλογης. Τελεια και παυλα.
    Το τεστ παπ σε παρθενες γινεται οταν συντρεχουν λογοι σοβαροι. Και μπορει να γινει χωρις διακορρευση παρθενικου υμενα.
    Αν μια γυναικα φοβαται να το κανει, ο γιατρος θα κρινει το ρισκο κια τις εναλλακτικες. Εχουμε δικαιωμα και στις φοβιες!

  7. #52
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,636
    Quote Originally Posted by kopela93 View Post
    Ρέμεντυ είπα να πάει σε γυναικολόγο να κάνει απαραίτητες γυναικολογικές εξετάσεις ετήσιες που κάνουν όλες οι γυναίκες και πρέπει να τις κάνει άσχετα τώρα αν δεν μπορεί. Σού λέω ότι είναι απαραίτητες να γίνουν. Αν όχι για τον υπέρηχο, τουλάχιστον το Παπ είναι υποχρεωτικό για να ανιχνεύσει κύτταρα. Αυτό δε γίνεται με κανέναν υπέρηχο και καμιά αξονική. Στο θέμα της Αποστολίας το ξέρω ότι είναι δύσκολο να γίνει αλλά προσπαθώ να της πω ότι αν δε γίνει βάζει σε κίνδυνο τη ζωή της. Δεν είπα ότι έχει κάτι και πρέπει να τρέξει να κάνει τη συγκεκριμένη εξέταση αλλά σού λέω πως δεν είναι καλό να αφήνουμε κάτι τέτοια. Είναι πόσο; 35? Πρέπει να το δουλέψει αυτό το θέμα με ψυχολόγο η απλά να πιέσει τον εαυτό της να πάει να το κάνει. Είναι δηλαδή να παίζουμε με αυτά τα θέματα; Γάμα το σίδηρο οκει πάρε συμπλήρωμα κάνε ο,τι πρέπει να κάνεις κάνε και αξονική κάτω κοιλίας και άνω άμα θέλεις και; Κάποιες εξετάσεις δείχνουν συγκεκριμένα πράγματα που δεν μπορεί καμία άλλη εξέταση να δείξει. Εφιστώ την προσοχή σε αυτά τα πράγματα για να μη λέμε κι ο,τι θέλουμε. Πώς να το κάνουμε τώρα κάποια πράγματα είναι υποχρεωτικά. Να αφήνουμε την τάδε φοβία να μπαίνει ανάμεσα στην υγεία μας; Είναι θέμα υγείας. Άντε τις διαπροσωπικές σχέσεις χεστηκες μην κάνεις και ποτέ σεξ δική σου επιλογή και μπράβο σου αν αυτό θέλεις δε χρειάζεται να κάνουμε όλοι σεξ.
    Δηλαδή εσύ πιστεύεις ότι θα πάει στο γυναικολόγο και θα της πει πχ.ναι εντάξει μην κάνεις Παπ όλα καλά. Ποιος γιατρός λέει κάτι τέτοιο; Κανένας. Τέλος πάντων. Ό,τι ναναι καταλαβαίνουμε εδώ μέσα.
    εγω "λεω" κατι παρα πολυ απλο.
    να παει σε γυναικολογο, να τον εμπιστευθει και να τα συζητησει ολα αυτα μαζι του.
    δεν ξερουμε τι θα της προτεινει και ποσα απο ολα αυτα.
    εκεινος ξερει.

    υ.γ. τι δουλεια εχει ο διαστολεας σε μια παρθενα;; μην τα λες αυτα και τρομαζουν οι γυναικες που δενε χουν κανει σεξ. υπαρχουν κι αλλοι τροποι.

  8. #53
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2022
    Posts
    432
    Quote Originally Posted by nikos2 View Post
    θα μας τρελλανεις πρωι πρωι!!!

    τελος παντων, μια γυναικα μπορει να ειναι παρθενα αλλα να εχει κανει σεξ διεισδυση δηλαδη απο τον πρωκτο.
    σε αυτη την περιπτωση υπολογιζω δεν ειναι παρθενα εστω και αν τα φαινομενα απατουν και τον πιο εμπειρο γιατρο
    Σεξ ειναι οποια πραξη προκαλει αμοιβαια ευχαριστηση. Σεξ κανουν κι οι λεσβιες, και.μπορει να χρησιμοποιησουν δονητες, μπορει και οχι.

  9. #54
    kopela93
    Guest
    Quote Originally Posted by Olivia View Post

    Ο καθε ανθρωπος εχει το δικαιωμα της σεξ του επιλογης. Τελεια και παυλα.
    Το τεστ παπ σε παρθενες γινεται οταν συντρεχουν λογοι σοβαροι. Και μπορει να γινει χωρις διακορρευση παρθενικου υμενα.
    Αν μια γυναικα φοβαται να το κανει, ο γιατρος θα κρινει το ρισκο κια τις εναλλακτικες. Εχουμε δικαιωμα και στις φοβιες!
    Σου ξέφυγε το quote.
    Είπα εγώ ότι δεν έχει δικαίωμα να είναι παρθένα; Αν είναι δυνατόν κι εσύ!
    Το τεστ Παπ σε παρθένες γίνεται αν συντρέχουν σοβαροί λόγοι λες. Δεν το έχω ψάξει γιατί δε χρειάστηκε ποτέ. Από εκεί και πέρα εφόσον εσύ το λες με σιγουριά άρα θα το έψαξες. Ελπίζω!
    Δικαίωμα και να φοβάσαι έχεις και έχεις και τις συνέπειες των φοβιών σου. Σωστά

  10. #55
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2022
    Posts
    432
    Quote Originally Posted by kopela93 View Post
    Σου ξέφυγε το quote.
    Είπα εγώ ότι δεν έχει δικαίωμα να είναι παρθένα; Αν είναι δυνατόν κι εσύ!
    Το τεστ Παπ σε παρθένες γίνεται αν συντρέχουν σοβαροί λόγοι λες. Δεν το έχω ψάξει γιατί δε χρειάστηκε ποτέ. Από εκεί και πέρα εφόσον εσύ το λες με σιγουριά άρα θα το έψαξες. Ελπίζω!
    Δικαίωμα και να φοβάσαι έχεις και έχεις και τις συνέπειες των φοβιών σου. Σωστά
    Ο καρκινος του τραχηλου της μητρας πτοκυπτει κυριως απο το σεξ.
    Οι συστασεις παλαια ηταν να γινεται οταν καποια κανει για πρωτη φορα σεξ. Εχουν αλλαξει καπως τωρα και λενε οταν μια γυναικα γινει 21 να κανει παπ ανεξαρτητα σεξουαλικων επαφων. Δεν ξερω ομως κατα ποσο τηρειται αυτο στην ελλαδα.
    Εγω δεν λεω να το κανει η οχι. Εγω λεω να παει σε γτναικολογο να της πει τι θα κανει!

  11. #56
    kopela93
    Guest
    Δε νομίζω ότι θα συμφωνήσω. Αν δεν έχω εξετασει το θέμα πρώτα να κάνω την έρευνά μου ονλαιν να δω από τι προκύπτει κτλ. Τεσπά. Ας αποφασίσει η Αποστολία τι θα κάνει με το γιατρό της.
    Ο καθένας λέει τη γνώμη του εδώ μέσα!

  12. #57
    Quote Originally Posted by kopela93 View Post
    Να φορτωθείς δηλαδή την αξονική ενώ μπορείς να κάνεις έναν υπέρηχο τριών δευτερολέπτων. Τέλος πάντων. Συγγνώμη που δεν μπορώ να σε καταλάβω στο φάσμα που πρέπει. Αλλά θα ένιωθες πολύ δυνατή αν το αντιμετώπιζες τελικά. Σκέψου πως θα έφευγε ένα τεράστιο βάρος από πάνω σου. Ουσιαστικά πάνω από το 50% των ψυχολογικών σου. Σού φαίνεται καθόλου δελεαστικό έτσι;
    Κοίτα με επιφυλαξη στο λέω αλλά η γυναικολογος που πηγαινα ήταν καθετη με τον κολπικο υπερηχο μου είπε δεν θα κάνω επειδή δεν έχω κάνει σεξ δεν χρειάζοταν τότε. Βέβαια τώρα δεν πήγα να της πω ότι ο παθολογος για τον σίδηρο μου είπε αυτο και αυτο αλλά θεωρω πάλι δεν θα μου κάνει.
    Να φανταστεις την πρώτη φορά που πήγα της εξηγησα ότι δεν εχω κάνει σεξ και οτι είχα σχέση που μου είπε μήπως έχω γυναικολογικο θέμα και δεν κάνω σεξ και μου είπε από την αρχή δεν χρειάζεται να σε δω καν πες του φίλου σου πήγε με πολλές παρθένες και ξέρει πως είναι? Βέβαια μετά με εξετασε εξωτερικά αλλά σου λέω ότι ήταν βεβαιη ότι ήταν από το άγχος μου πριν καν με εξετασει.

  13. #58
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    εγω, αλλα ειναι απο περιοδο και το ξερω. γι αυτο σου λεμε, πηγαινε και σε εναν αλλον γιατρο, φιαξε την διατροφη σου, παρε κανενα συμπληρωμα και το ξαναβλεπεις.
    Ναι ναι έτσι θα κάνω. Διατροφή δηλαδή δεν μπορώ να αλλάξω άλλο όταν πάρω σκευασματα θα ανεβει.απλά μου έβαλε την υποψια.
    Εσύ πως το ξέρεις ότι είναι από την περίοδο? Είχες κανει τις αντίστοιχες εξετάσεις που λέω και βεβαιωθηκες ότι δεν έχεις κάτι άλλο? Και όταν σταματας να παιρνεις σίδηρο σου καταβαινει παλι?

  14. #59
    Quote Originally Posted by Olivia View Post
    Ρε παιδια, κανενας σωφρων γυναικολογος δεν θα εκανε τετοια εξεταση σε μια παρθενα!
    Επισης, δεν διακινδυνευει την υγεια της επειδη ειναι παρθενα! Υπαρχουν παρθενες απο επιλογη! Υπαρχουν γυναικες που κανουν σεξ αλλα δεν εχουν κανει διεισδυση, σεξ δεν ειναι μονο η διεισδυση! Στο κατω κατω, αν μπουμε τωρα σε αυτη τη συζητηση, με.το σεξ κινδυνευει η υγεια μας περισσοτερο, βλεπε καρκινο του τραχηλου της μητρας
    Κοριτσι μου, πηγαινε σε εναν/μια γυναικολογο και θα σου δωσει εναλλακτικες ασφαλεις.
    Ναι ισως πρέπει να πάω να τα ξανα ξανά συζήτησω.

  15. #60
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    συμφωνω με ολιβια. τι διαστολεις και συστολεις. εδω η κοπελα δεν μπορει να βαλει ταμπον, για διαστολεα, ειναι; και τι ολικη ναρκωση και σαχλαμαρες; αν ειναι δυνατον να κανει ολικη ναρκωση ΜΗΠΩΣ και ειναι απαραιτητος ο κολπικος υπερηχος!
    ξεκινα απο εναν/ μια γυναικολογο που σου εμπνεει εμπιστοσυνη. ετσι κι αλλιως το χρειαζεσαι και συζητα μαζι του το θεμα την αναιμιας κι αναλογα με αυτα που θα σου προτεινει τα ξανασκεφτεσαι ολα. δεν χρειαζεται να πεις στον παθολογο τα σεξουαλικα σου. ισως χρειαζεται να παρεις κι αλλη γνωμη παθολογου. εγω, πρωτη φορα ακουω παθολογος να μην προτεινει συμπληρωματα για την αναιμια...
    επισης εχε υποψιν, οτι και ο γυναικολογος μπορει να σου προτεινει λυσεις για την αναιμια, γιατι αν εισαι αδυναμος οργανισμος, μπορει και η φυσιολογικη εμμηνη ρυση να σου προκαλει αναιμια. τα αντιμετωπιζουν συχνα αυτα οι γυναικολογοι. οποτε, ασε τον παθολογο ακι επισκεψουν γυναικολογο. σου χρειαζεται, εξαλλου.
    Ναι εγώ χρονια που έχω χαμηλό σιδηρο.από πάντα δηλαδή είχα. Μόνο 20 χρόνων πήρα σίδηρο. Για ένα εξαμηνο και μετά τέλος. Μέχρι σήμερα δεν μου έδινε σιδηρο γιατί σύμφωνα με τα δικά του κριτηρια δεν χρειαζοταν γιατί θα μου προκαλουσε χειροτερη ζημιά στο εντερο όπως λέει. Ε και χρόνο με το χρόνο επεφτε σιγά σιγά. Και τώρα μου ξανά έδωσε πάλι για ένα εξαμηνο.ενώ του εξήγησα ότι δεν τρωω απολυτως τίποτα που να περιεχει σίδηρο αυτός έλεγε τα δικά του.Σε άλλον που πήγα πέρυσι μου γραψε σίδηρο βιταμινη 12 βιταμινιη d φυλλικο οξυ όλα μαζί χωρίς να μου πει κάτι παραπανω.θέλω να πω ότι κάθε γιατρός μου λεγε τα δικά του.δεν ξέρω και εγώ ποιον να ακουσω.
    Όπως και να έχει καλό θα ήταν να το συζητήσω με την γυναικολογο που πήγα τότε. Ήταν καλή η μία που πήγα γιατί πήγα και σε άλλη και δεν ξανά παταω.απλά είναι τοσο μεγάλη η ντροπή που νοιωθω που έχω αγχωθει πάρα πολύ.

Page 4 of 6 FirstFirst ... 23456 LastLast

Similar Threads

  1. περι φιλιας
    By Macgyver in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 31
    Last Post: 07-09-2020, 01:05
  2. Περί σεξ
    By Tomtim98 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 57
    Last Post: 14-04-2020, 19:51
  3. περι γουστου
    By lena86 in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 16
    Last Post: 26-12-2016, 22:37
  4. Περι αδικίας στη ζωή
    By serios in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 37
    Last Post: 20-08-2016, 21:46
  5. Περι κατανόησης
    By stefanos14587 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 0
    Last Post: 31-10-2012, 13:03

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •