Μια γνωμη περι γυναικολογικων - Page 5
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 5 of 6 FirstFirst ... 3456 LastLast
Results 61 to 75 of 83
  1. #61
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2022
    Posts
    432
    Quote Originally Posted by Αποστολια View Post
    Ναι εγώ χρονια που έχω χαμηλό σιδηρο.από πάντα δηλαδή είχα. Μόνο 20 χρόνων πήρα σίδηρο. Για ένα εξαμηνο και μετά τέλος. Μέχρι σήμερα δεν μου έδινε σιδηρο γιατί σύμφωνα με τα δικά του κριτηρια δεν χρειαζοταν γιατί θα μου προκαλουσε χειροτερη ζημιά στο εντερο όπως λέει. Ε και χρόνο με το χρόνο επεφτε σιγά σιγά. Και τώρα μου ξανά έδωσε πάλι για ένα εξαμηνο.ενώ του εξήγησα ότι δεν τρωω απολυτως τίποτα που να περιεχει σίδηρο αυτός έλεγε τα δικά του.Σε άλλον που πήγα πέρυσι μου γραψε σίδηρο βιταμινη 12 βιταμινιη d φυλλικο οξυ όλα μαζί χωρίς να μου πει κάτι παραπανω.θέλω να πω ότι κάθε γιατρός μου λεγε τα δικά του.δεν ξέρω και εγώ ποιον να ακουσω.
    Όπως και να έχει καλό θα ήταν να το συζητήσω με την γυναικολογο που πήγα τότε. Ήταν καλή η μία που πήγα γιατί πήγα και σε άλλη και δεν ξανά παταω.απλά είναι τοσο μεγάλη η ντροπή που νοιωθω που έχω αγχωθει πάρα πολύ.
    Δεν εχεις κανει τπτα κακο για να ντρεπεσαι! Εγω θα ντρεπομουν για οποιον γιατρο θα σε κανε να νιωσεις ντροπη!
    Αφου εκεινη η γιατρος σου φερθηκε καλα, τι φοβασαι; Γιατι να αλλαξει σταση τωρα;

  2. #62
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,754
    Quote Originally Posted by Olivia View Post
    Σεξ ειναι οποια πραξη προκαλει αμοιβαια ευχαριστηση. Σεξ κανουν κι οι λεσβιες, και.μπορει να χρησιμοποιησουν δονητες, μπορει και οχι.
    σωστα, τα λες δεν το ειχα σκεφτει

  3. #63
    Quote Originally Posted by Olivia View Post
    Δεν εχεις κανει τπτα κακο για να ντρεπεσαι! Εγω θα ντρεπομουν για οποιον γιατρο θα σε κανε να νιωσεις ντροπη!
    Αφου εκεινη η γιατρος σου φερθηκε καλα, τι φοβασαι; Γιατι να αλλαξει σταση τωρα;
    Είναι πολύ άσχημο να λες είσαι 35 και παρθένα.Και μόνο που το άκους σοκάρεσαι.όπως και να έχει σίγουρα κάποια στιγμή θα χρειαστεί να το ξανά πω και ξανά και ξανά. Είναι πολύ κρίμα να επηρεάζει αυτό το θέμα και στο θέμα της υγείας. Προσπαθώ να το αποδέχτω.αναρωτιέμαι οι ασεξουαλ τουλάχιστον όσοι δεν έχουν κάνει ποτέ σεξ από αυτούς πως νιωθουν απέναντι στους άλλους? Δεν νιωθουν μειονεκτικα?
    Last edited by Αποστολια; 04-09-2022 at 16:58.

  4. #64
    kopela93
    Guest
    Θα σταματήσεις να νιώθεις άσχημα γι'αυτό που είσαι και για τις επιλογές σου; Είτε έτσι είτε γιουβέτσι σε κόβω να νιώθεις άσχημα. Είναι τρόπος σκέψης που πρέπει να απορριφθεί. Δε σημαίνει τίποτα νασαι παρθένα ετών 35. Εσύ να είσαι καλά μετράει. Αν δεν είσαι καλά άλλαξε το

  5. #65
    Quote Originally Posted by kopela93 View Post
    Θα σταματήσεις να νιώθεις άσχημα γι'αυτό που είσαι και για τις επιλογές σου; Είτε έτσι είτε γιουβέτσι σε κόβω να νιώθεις άσχημα. Είναι τρόπος σκέψης που πρέπει να απορριφθεί. Δε σημαίνει τίποτα νασαι παρθένα ετών 35. Εσύ να είσαι καλά μετράει. Αν δεν είσαι καλά άλλαξε το
    Το πρόβλημα είναι ότι δεν μπορώ να το αποδεχτω.είδες ποσο δυσκολευτηκα να πω στον παθολογο ότι ξέρετε δεν έχω σεξουαλικες επαφές να κάνω κολπικο υπερηχο?μια απορία που θα μου είχε λυθεί εκεινη την στιγμή αν του το έλεγα.

  6. #66
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2022
    Posts
    432
    Quote Originally Posted by Αποστολια View Post
    Είναι πολύ άσχημο να λες είσαι 35 και παρθένα.Και μόνο που το άκους σοκάρεσαι.όπως και να έχει σίγουρα κάποια στιγμή θα χρειαστεί να το ξανά πω και ξανά και ξανά. Είναι πολύ κρίμα να επηρεάζει αυτό το θέμα και στο θέμα της υγείας. Προσπαθώ να το αποδέχτω.αναρωτιέμαι οι ασεξουαλ τουλάχιστον όσοι δεν έχουν κάνει ποτέ σεξ από αυτούς πως νιωθουν απέναντι στους άλλους? Δεν νιωθουν μειονεκτηκα?
    Εαν καποιος σοκαρεται, προβλημα του.
    Υπαρχουν παρθενοι απο επιλογη, παρθενοι επειδη ετσι ετυχε, παρθενοι ασεξουαλ, λεσβιες που δεν εχουν κανει ποτε διεισδυτικο σεξ.
    Και να σου πω και κατι, σεξ οπως προειπα, δεν ειναι μονο η διεισδυση. Εαν ξεκολουσαμε απο αυτη την ιδεα, θα ηταν πολυ απελευθερωτικο και για αντρες με προβληματα στυσης, και για γυναικε ςμε ορμονολογικα προβληματα. Υπαρχουν κι αλλοι τροποι να ευχαριστηθει κανεις σεξουαλικα.

  7. #67
    Quote Originally Posted by Olivia View Post
    Εαν καποιος σοκαρεται, προβλημα του.
    Υπαρχουν παρθενοι απο επιλογη, παρθενοι επειδη ετσι ετυχε, παρθενοι ασεξουαλ, λεσβιες που δεν εχουν κανει ποτε διεισδυτικο σεξ.
    Και να σου πω και κατι, σεξ οπως προειπα, δεν ειναι μονο η διεισδυση. Εαν ξεκολουσαμε απο αυτη την ιδεα, θα ηταν πολυ απελευθερωτικο και για αντρες με προβληματα στυσης, και για γυναικε ςμε ορμονολογικα προβληματα. Υπαρχουν κι αλλοι τροποι να ευχαριστηθει κανεις σεξουαλικα.
    Πολύ καλά τα λες κούκλα μου αλλά πες σε κάποιον αντρα πχ οτι δεν εκανα να σεξ να δεις αντιδραση.εγώ ενοιωσα και νοιώθω πολύ άσχημα όταν τα λέω. Το είπα συνολικα σε τρεις άντρες εκτός από γιατρούς και τέτοια. Οι γιατροί με ρωτουσαν γιατί. Οι άντρες επεφταν από τα συννεφα.άσε που οι δύο με κανανε να νοιωσω άσχημα.
    Ωραία θα ήταν να υπάρχει αυτη η απελευθέρωση έτσι ώστε να μην ενοιωθε κανεις άσχημα για αυτό. Εκτός από το σεξ παντως οι ενεργα δραστηριοι σεξουαλικα καθε άλλο τρόπο ευχαριστησης τον βλέπουν ανοησία.

  8. #68
    kopela93
    Guest
    Quote Originally Posted by Αποστολια View Post
    Το πρόβλημα είναι ότι δεν μπορώ να το αποδεχτω.είδες ποσο δυσκολευτηκα να πω στον παθολογο ότι ξέρετε δεν έχω σεξουαλικες επαφές να κάνω κολπικο υπερηχο?μια απορία που θα μου είχε λυθεί εκεινη την στιγμή αν του το έλεγα.
    Προσπαθώ να καταλάβω. Δε θα πρέπει να σε νοιάζει τι λέει ο γιατρός. Στην τελική αν τόσο σε νοιάζει τι θα πει, μην ξανά πας. Αλλά απλά ξεκόλλα. Δεν είναι κάτι κακό. Τόσα συμβαίνουν εκεί έξω. Εσύ με το πρόβλημα σου δε βλάπτεις κανέναν. Μπορείς να το δεις έτσι; Απλά προσπαθώ να σού βρω οπτικές για να το δεις αλλιώς μήπως και νιώσεις καλύτερα.
    Οι απορίες σου μπορούν να λυθούν και από το ίντερνετ. Ρώτα ένα γιατρό ονλαιν.

  9. #69
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    237
    Αποστολία, θα ήταν καλό (για εσένα) να δεις το θέμα της υγείας σαν κίνητρο για να ξεπεράσεις τον φόβο σου.
    Αλλά αν δε θες να το κάνεις αυτό, ξεπέρασε το οτι νιώθεις μειονεκτικά.
    Υπάρχει κάποιο ποσοστό ανθρώπων (διαφορετικό ανα περίπτωση) που θα σε κρίνουν για κάτι.
    Μπορεί να σε κρίνουν γιατί είσαι παρθένα, για το χρώμα του δέρματος, για το αν έχεις κοντά μαλλιά, για το οτι δεν έκανες παιδιά, για το οτι έκανες παιδιά αλλά δεν έγιναν αστροναύτες...
    Για ΑΠΕΙΡΑ πράγματα θα σε κρίνουν. Οι άνθρωποι που "κρίνουν" δεν θα αλλάξουν ποτέ. Δε θα καθορίσεις τη ζωή σου όμως επειδή αυτοί σκέφτονται έτσι.
    Στη περίπτωση σου, είναι και πολύ μικρό το ποσοστό που θα σε κρίνει.
    Θα το σκεφτούν σαν κάτι σπάνιο (διαφορετικό απο τους ίδιους) αλλά όχι κακό. Όπως και να χει, μην μπαίνεις στη λογική τους.
    Ξεκόλλα απο τις σκέψεις σου, πάρε τηλέφωνο τον γιατρό και ενημέρωσε τον.
    Η αντίδραση του μπορεί να είναι διαφορετική απο αυτή που περιμένεις.
    Αλλά και να μην είναι, αν νιώσεις οτι προσβάλλεσαι, άλλαξε γιατρό. Δε θα τον ξαναδείς καν.

  10. #70
    Quote Originally Posted by kopela93 View Post
    Προσπαθώ να καταλάβω. Δε θα πρέπει να σε νοιάζει τι λέει ο γιατρός. Στην τελική αν τόσο σε νοιάζει τι θα πει, μην ξανά πας. Αλλά απλά ξεκόλλα. Δεν είναι κάτι κακό. Τόσα συμβαίνουν εκεί έξω. Εσύ με το πρόβλημα σου δε βλάπτεις κανέναν. Μπορείς να το δεις έτσι; Απλά προσπαθώ να σού βρω οπτικές για να το δεις αλλιώς μήπως και νιώσεις καλύτερα.
    Οι απορίες σου μπορούν να λυθούν και από το ίντερνετ. Ρώτα ένα γιατρό ονλαιν.
    Σκέφτηκα να πάρω τηλεφωνο την γυναικολογο που είχα ξανά παει πριν πάω και να την ρωτήσω τι θα κάνω και αν χρειάζεται να κάνω κατι άλλο.θα αποφυγω τουλάχιστον την ντροπή αυτή. Βέβαια και από το τηλεφωνο ντρέπομαι να τα πω.δεν μπορείς να φανταστεις πόσο άσχημα νοιώθω όταν πρέπει να το πω.νοιώθω μειονεκτικα απέναντι σε όλες τις άλλες γυναικες και τους άντρες. Νοιώθω ότι υστερω.και έτσι είναι.
    Για αυτό ρώταω άλλοι ασεξουαλ πως νοιωθουν όταν αναγκαζονται να πουν αυτό το πράγμα?

  11. #71
    Quote Originally Posted by Cmos View Post
    Αποστολία, θα ήταν καλό (για εσένα) να δεις το θέμα της υγείας σαν κίνητρο για να ξεπεράσεις τον φόβο σου.
    Αλλά αν δε θες να το κάνεις αυτό, ξεπέρασε το οτι νιώθεις μειονεκτικά.
    Υπάρχει κάποιο ποσοστό ανθρώπων (διαφορετικό ανα περίπτωση) που θα σε κρίνουν για κάτι.
    Μπορεί να σε κρίνουν γιατί είσαι παρθένα, για το χρώμα του δέρματος, για το αν έχεις κοντά μαλλιά, για το οτι δεν έκανες παιδιά, για το οτι έκανες παιδιά αλλά δεν έγιναν αστροναύτες...
    Για ΑΠΕΙΡΑ πράγματα θα σε κρίνουν. Οι άνθρωποι που "κρίνουν" δεν θα αλλάξουν ποτέ. Δε θα καθορίσεις τη ζωή σου όμως επειδή αυτοί σκέφτονται έτσι.
    Στη περίπτωση σου, είναι και πολύ μικρό το ποσοστό που θα σε κρίνει.
    Θα το σκεφτούν σαν κάτι σπάνιο (διαφορετικό απο τους ίδιους) αλλά όχι κακό. Όπως και να χει, μην μπαίνεις στη λογική τους.
    Ξεκόλλα απο τις σκέψεις σου, πάρε τηλέφωνο τον γιατρό και ενημέρωσε τον.
    Η αντίδραση του μπορεί να είναι διαφορετική απο αυτή που περιμένεις.
    Αλλά και να μην είναι, αν νιώσεις οτι προσβάλλεσαι, άλλαξε γιατρό. Δε θα τον ξαναδείς καν.
    Σε ευχαριστώ για τις συμβουλές σου.από το τηλέφωνο ίσως νιωσω καλύτερα. Αλλά μετά πρέπει να πω και στον παθολογο γιατί δεν έκανα κολπικο ελεγχο αν που πει να μην κάνω. Δύσκολο αλλά για το θέμα υγείας θα πρέπει να το πω.

  12. #72
    kopela93
    Guest
    Να πας εκεί να το πεις ακόμα κι αν χρειαστεί να αλλάξεις εκατό χρώματα..Στην τελική, δεν είναι δικοί σου άνθρωποι για να πρέπει να σε νοιάζει η άποψή τους. Είναι ένας άσχετος γιατρός.
    Στείλτο σε μέιλ. Μην το πεις σε τηλέφωνο. Ντρέπεσαι ακόμα και το μέιλ; Έλα! Κάντο.
    Στείλτο μέιλ και πες αυτό και κλείσε ραντεβού

  13. #73
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    237
    Quote Originally Posted by Αποστολια View Post
    Σε ευχαριστώ για τις συμβουλές σου.από το τηλέφωνο ίσως νιωσω καλύτερα. Αλλά μετά πρέπει να πω και στον παθολογο γιατί δεν έκανα κολπικο ελεγχο αν που πει να μην κάνω. Δύσκολο αλλά για το θέμα υγείας θα πρέπει να το πω.
    Να το πεις και στον παθολόγο και σε όποιον άλλο χρειαστεί. Μην κολλάς. Δεν "υστερείς" πουθενά.
    Και αν είναι κανένας περίεργος, και σε ρωτήσει "γιατί", να τον αρχίσεις στο δούλεμα.
    Πες "δεν βρήκα κάποιον 100% άντρα, έχεις κάποιο γνωστό?"
    Δεν είσαι υποχρεωμένη να δίνεις σε κανέναν λογαριασμό για τις επιλογές που κάνεις στη ζωή σου.

    Αυτό που θέλω να πω είναι πως η ερώτηση "γιατί" είναι εκτος αρμοδιοτήτων τους.
    Αν δε θες να απαντήσεις με χιούμορ, μπορείς να πεις "για προσωπικούς λόγους".
    Δεν είναι ψυχολόγος ο άλλος για να του πεις τα προσωπικά σου, και δεν θα έπρεπε να τον ενδιαφέρουν.

    Μάθε για τις επιπτώσεις απο γυναικολόγο (αν υπάρχουν επιπτώσεις) και αποφάσισε μόνη σου τι είναι καλύτερο για εσένα.
    Last edited by Cmos; 04-09-2022 at 17:36.

  14. #74
    Quote Originally Posted by kopela93 View Post
    Να πας εκεί να το πεις ακόμα κι αν χρειαστεί να αλλάξεις εκατό χρώματα..Στην τελική, δεν είναι δικοί σου άνθρωποι για να πρέπει να σε νοιάζει η άποψή τους. Είναι ένας άσχετος γιατρός.
    Στείλτο σε μέιλ. Μην το πεις σε τηλέφωνο. Ντρέπεσαι ακόμα και το μέιλ; Έλα! Κάντο.
    Στείλτο μέιλ και πες αυτό και κλείσε ραντεβού
    Στη συγκεκριμένη που ξέρω ξέρω ότι είναι καθετη με το κολπικο σε παρθένα το είχαμε συζητησει τότε
    Βέβαια δεν είχε προκύψει τοτε η γνώμαστευση του παθολογου αν και τότε είχα χαμηλό σιδηρο μετά από τόσα χρόνια μου είπε για κολπικο σου λέω προφανώς γιατί λόγω ηλικίας δεν θεωρεί ότι δεν έχω κάνει σεξ.εγώ λέω αρχικά να πάρω σίδηρο και μετά από δύο μήνες βλέπουμε πως θα πάει με τον παθολογο και τις εξετασεις αιματος.

  15. #75
    Quote Originally Posted by Cmos View Post
    Να το πεις και στον παθολόγο και σε όποιον άλλο χρειαστεί. Μην κολλάς. Δεν "υστερείς" πουθενά.
    Και αν είναι κανένας περίεργος, και σε ρωτήσει "γιατί", να τον αρχίσεις στο δούλεμα.
    Πες "δεν βρήκα κάποιον 100% άντρα, έχεις κάποιο γνωστό?"
    Δεν είσαι υποχρεωμένη να δίνεις σε κανέναν λογαριασμό για τις επιλογές που κάνεις στη ζωή σου.

    Αυτό που θέλω να πω είναι πως η ερώτηση "γιατί" είναι εκτος αρμοδιοτήτων τους.
    Αν δε θες να απαντήσεις με χιούμορ, μπορείς να πεις "για προσωπικούς λόγους".
    Δεν είναι ψυχολόγος ο άλλος για να του πεις τα προσωπικά σου, και δεν θα έπρεπε να τον ενδιαφέρουν.

    Μάθε για τις επιπτώσεις απο γυναικολόγο (αν υπάρχουν επιπτώσεις) και αποφάσισε μόνη σου τι είναι καλύτερο για εσένα.
    Είναι δύσκολο στην πράξη να το κάνω αλλά αν φτάσω στο αμήν θα το κάνω. Ίσως μιλήσω και τηλεφωνικα πιο εύκολο μου φαίνεται και ότι χρειαστεί και μου πει να το κάνω.

Page 5 of 6 FirstFirst ... 3456 LastLast

Similar Threads

  1. περι φιλιας
    By Macgyver in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 31
    Last Post: 07-09-2020, 01:05
  2. Περί σεξ
    By Tomtim98 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 57
    Last Post: 14-04-2020, 19:51
  3. περι γουστου
    By lena86 in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 16
    Last Post: 26-12-2016, 22:37
  4. Περι αδικίας στη ζωή
    By serios in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 37
    Last Post: 20-08-2016, 21:46
  5. Περι κατανόησης
    By stefanos14587 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 0
    Last Post: 31-10-2012, 13:03

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •