Μια γνωμη περι γυναικολογικων
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 6 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 83
  1. #1

    Μια γνωμη περι γυναικολογικων

    Παιδιά καλησπέρα!
    Όπως σας έχω πει σχεδόν όλοι γνωρίζετε το θέμα μου.είμαι 35 και δεν έχω κάνει σεξ.
    Κάνοντας εξετάσεις αίματος μου βρήκαν πολύ χαμηλη σιδηρο και αιματοκριτη.έχω δηλαδή εδώ και πολλά χρόνια απλά τώρα έπεσε λίγο πιο χαμηλα.
    Ο παθολογος που με παρακουλουθει μου είπε να βρούμε την αιτία που έχω χαμηλό αιματοκριτη.Και μου προτεινε να κάνω γυναικολογικες εξετασεις μήπως οφείλεται σε κάποια κυστη η ινομυωμα.μου είπε να παω να κάνω κολπικο υπερηχο.δεν ξερει ότι δεν έχω κάνει σεξ.
    Γινεται ενώ δεν έχω κάνει σεξ να κάνω τέτοιο υπερηχο?έχω χρόνια να πάω σε γυναικολογο και ντρεπομαι και να το συζητησω μαζι του.
    Έχει κάποια παρομοια περίπτωση με το σιδηρο?πιστεύα δεν είναι σοβαρό αλλά με τρομαξε με τόσα που μου είπε.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2022
    Posts
    432
    Σε γυναικες που δεν εχουν σεξ επαφες γινεται κοιλιακος υπερηχος.
    Ο γιατρος σου μαλλον πιθανολογει οτι απο καπου αιμορραγει και σου πεφτει σιδηρος κι αιματοκριτης.. Βεβαια, τοτε θα το ξερες γιατι οι κυστες και τα ινομυωματα ενδεχεται να προκαλεσουν βαριες περιοδους.
    Οταν πεφτει ο σιδηρος πεφτει κι ο αιματοκριτης. Μηπως δεν τρως αρκετο κρεας; η γενικα δεν προσεχεις τη διατροφη σου;

  3. #3
    Quote Originally Posted by Olivia View Post
    Σε γυναικες που δεν εχουν σεξ επαφες γινεται κοιλιακος υπερηχος.
    Ο γιατρος σου μαλλον πιθανολογει οτι απο καπου αιμορραγει και σου πεφτει σιδηρος κι αιματοκριτης.. Βεβαια, τοτε θα το ξερες γιατι οι κυστες και τα ινομυωματα ενδεχεται να προκαλεσουν βαριες περιοδους.
    Οταν πεφτει ο σιδηρος πεφτει κι ο αιματοκριτης. Μηπως δεν τρως αρκετο κρεας; η γενικα δεν προσεχεις τη διατροφη σου;
    ναι αυτο πιθανολογει αλλα του εξηγησα οτι δεν τρωω εδω και χρονια σχεδον τιποτα που να περιεχει σιδηρο και βιταμινες για αυτο εχω και χαμηλες βιταμινες.κοιλιακο υπερηχο εκανα ολα οκ.αλλα μου ειπε για πιο σιγουρα να κανω κολπικο δεν ξερει οτι δεν εχω κανει σεξ ομως.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2022
    Posts
    432
    Ε, δεν μπορεις να κανει κολπικο. Εχω ακουσει οτι οταν υπαρχουν ισχυρες ενδειξεις στον κοιλιακο, μπορουν να κανουν απο τον πρωκτο (με επιφυλαξη το μεταφερω, μου φαινεται και κουλο).
    Πηγαινε παρε ενα συμπληρωμα εκει σιδηρου και μετα απο 3 μηνες κανε ξανα εξετασεις. Εαν δεν τρωε μωρε, πως θα χεις σιδηρο; πολλεε γυναικες εχουν χαμηλο σιδηρο λογω περιοδου.
    Παρε δευτερη γνωμη

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    548
    Quote Originally Posted by Olivia View Post
    Ε, δεν μπορεις να κανει κολπικο. Εχω ακουσει οτι οταν υπαρχουν ισχυρες ενδειξεις στον κοιλιακο, μπορουν να κανουν απο τον πρωκτο (με επιφυλαξη το μεταφερω, μου φαινεται και κουλο).
    Πηγαινε παρε ενα συμπληρωμα εκει σιδηρου και μετα απο 3 μηνες κανε ξανα εξετασεις. Εαν δεν τρωε μωρε, πως θα χεις σιδηρο; πολλεε γυναικες εχουν χαμηλο σιδηρο λογω περιοδου.
    Παρε δευτερη γνωμη
    Αφού η παρθενια ειπες σε αλλο θεμα ειναι ένα κοινωνικό κατασκεύασμα και ειναι το ιδιο και το αυτο να σαι παρθενα με το να μην εισαι, γιατι να μην μπορεί να κάνει;

  6. #6
    Quote Originally Posted by Olivia View Post
    Ε, δεν μπορεις να κανει κολπικο. Εχω ακουσει οτι οταν υπαρχουν ισχυρες ενδειξεις στον κοιλιακο, μπορουν να κανουν απο τον πρωκτο (με επιφυλαξη το μεταφερω, μου φαινεται και κουλο).
    Πηγαινε παρε ενα συμπληρωμα εκει σιδηρου και μετα απο 3 μηνες κανε ξανα εξετασεις. Εαν δεν τρωε μωρε, πως θα χεις σιδηρο; πολλεε γυναικες εχουν χαμηλο σιδηρο λογω περιοδου.
    Παρε δευτερη γνωμη
    μου γραψε συμπληρωμα σιδηρου τωρα αλλα μου ειπε να κανω ελεγχο και στα γυναικολογικα μου μηπως προερχεται απο αυτο ο χαμηλος αιματοκριτης.οι αλλοι γιατροι οχι ποτε δεν μου ειπαν να κανω περαιτερω εξετασεις απλα μου γραφανε συμπληρωμα.αυτος ειναι ο μοναδικος που θα ψαξει τα παντα τα παντα ομως αλλα θεωρω οτι ειναι και καλος.παντως μου φαινεται θα αλλαξω γιατρο γιατι με αγχωνει υπερβολικα.εχει δεν εχει δικιο υπερηχο κολπικο δεν θα κανω.τουλαχιστον αν δεν εχω κανενα αλλο συμπτωμα οπως πονους στη περιοδο εντονη αιμορραγια και τετοια.

  7. #7
    kopela93
    Guest
    Αν σού λέγανε ότι πρέπει να το κάνεις τον υπέρηχο γιατί η ζωή σου κινδυνεύει θα έκανες ένα βήμα ;

  8. #8
    Quote Originally Posted by kopela93 View Post
    Αν σού λέγανε ότι πρέπει να το κάνεις τον υπέρηχο γιατί η ζωή σου κινδυνεύει θα έκανες ένα βήμα ;
    Δεν ξερω δεν εχω ερθει ποτε σε αυτη τη θεση για να ξερω πως θα ενοιωθα και τι θα εκανα.πιστευω αν η ζωη μου κινδυνευε να υπηρχαν και αλλοι τροποι να γινει η εξεταση οπως με καποια αναισθησια.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2022
    Posts
    432
    Πηγαινε σε εναν γυναικολογο για να σε κατατοπισει σχετικα.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2022
    Posts
    432
    Πηγαινε σε νεα γυναικα για να νιωσεις ανετα

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,744
    Quote Originally Posted by Olivia View Post
    Πηγαινε σε νεα γυναικα για να νιωσεις ανετα
    πολυ Ρατσιστικο και Μισανδρο το σχολιο σου προς ολους τους αντρες γυναικολογους.
    βεβαια, δεν εντυπωσιαζομαι καθολου

  12. #12
    Quote Originally Posted by Olivia View Post
    Πηγαινε σε νεα γυναικα για να νιωσεις ανετα
    Σε γυναίκα πηγαινα πιο παλιά. Τώρα έχω 5-6 χρονια να πάω. Ντρέπομαι να λέω πάλι από την αρχή δεν έχω κάνει σεξ και να με ρωτανε τι πως γιατί. Είναι για μένα πολύ αγχωδη διαδικασία.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by little View Post
    Αφού η παρθενια ειπες σε αλλο θεμα ειναι ένα κοινωνικό κατασκεύασμα και ειναι το ιδιο και το αυτο να σαι παρθενα με το να μην εισαι, γιατι να μην μπορεί να κάνει;
    για τεχνικους λογους βρε λιτλ!! οχι για κοινωνικους!
    αφου η κοπελα λεει οτι δεν μπορει να γινει διεισδυση. τι δεν καταλαβαινεις;

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Αποστολια View Post
    Σε γυναίκα πηγαινα πιο παλιά. Τώρα έχω 5-6 χρονια να πάω. Ντρέπομαι να λέω πάλι από την αρχή δεν έχω κάνει σεξ και να με ρωτανε τι πως γιατί. Είναι για μένα πολύ αγχωδη διαδικασία.
    συγνωμη, αλλα ο γιατρος δεν εχει καμια δουλεια να σε ρωταει τι πως και γιατι, αν δεν ζητησεις την γνωμη του!!!
    αν ρωτησει κατι σχετικο , πες του οτι αυτο δεν θελεις να το συζητησεις κι ηρθες για συγκεκριμενους λογους.
    ΟΜΩΣ για να ψαξεις αυτα που σου λεει να ψαξεις, προυποθεση ειναι να εχεις πολυ βαρια περιοδο και θελει να ψαξει τους λογους της μεγαλης αιμοραγιας. αν δεν εχεις, δεν χρειαζεται να ψαχτεις. εχεις εσυ βαρια περιοδο;

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2022
    Posts
    432
    Quote Originally Posted by Αποστολια View Post
    Σε γυναίκα πηγαινα πιο παλιά. Τώρα έχω 5-6 χρονια να πάω. Ντρέπομαι να λέω πάλι από την αρχή δεν έχω κάνει σεξ και να με ρωτανε τι πως γιατί. Είναι για μένα πολύ αγχωδη διαδικασία.
    Σε καταλαβαινω που σε αγχωνει ολο αυτο.
    Κανενας γιατρος δεν εχει δικαιωμα να σου κανει τετοιες ερωτησεις! Το γιατι δεν κανεις σεξ θα ηταν επιτρεπτη ερωτηση μονο αν σχετιζοταν με καποιο προβλημα υγειας.
    Για αυτο σου ειπα να βρεις μια νεα γυναικα που θα ναι πιο ανοιχτομυαλη. Βαλε τα ορια σου, δεν εχεις κανενα λογο να ντρεπεσαι!

Page 1 of 6 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. περι φιλιας
    By Macgyver in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 31
    Last Post: 07-09-2020, 02:05
  2. Περί σεξ
    By Tomtim98 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 57
    Last Post: 14-04-2020, 20:51
  3. περι γουστου
    By lena86 in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 16
    Last Post: 26-12-2016, 23:37
  4. Περι αδικίας στη ζωή
    By serios in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 37
    Last Post: 20-08-2016, 22:46
  5. Περι κατανόησης
    By stefanos14587 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 0
    Last Post: 31-10-2012, 14:03

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •