Wellbutrin και 22 εφιαλτικές μέρες μέχρι στιγμής - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 33
  1. #16
    Δεν έχω τρέμουλο στα χέρια!!!! Νεύρα επιθετικότητα άγχος σύγχυση θολή όραση και τεράστιους πονοκεφάλους!!!! Αυτά τα….ολιγά χαχα

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    350
    Έχω προσθέσει πλέον κι άλλα συμπληρώματα γιατί ο κόβιντ μου δημιούργησε τρομερή αϋπνία και υποψιάζομαι ότι πρόκειται για long covid syndrome.
    Γενικα το χρόνιο άγχος μειώνει τα επίπεδα μαγνησίου,βιταμινών κτλ και μαζι με το γεγονός ότι πέρασα και κοβιντ κάνει την ύπαρξη αυτών των συμπληρωμάτων στην διατροφή μου επιβεβλημένη.
    Στο παρελθόν δεν έκανα ποτέ συστηματική χρήση επειδή έπαιρνα τα αντικαταθλιπτικα και απαναπαυωμουν. Πλεον θα το παλεύω έτσι.

    Ω3 Ε-EPA 1.5gr (TOLONEN Ε-EPA 500mg)
    B COMPLEX (health aid) (για γενιοη τόνωση του οργανισμού)
    D3 400IU
    ΚΟΥΡΚΟΥΜΙΝΗ 600mg (health aid)
    ΠΡΟΒΙΟΤΙΚΑ (health aid mood probio)
    ΓΛΥΚΙΝΙΚΟ ΜΑΓΝΗΣΙΟ (health aid)
    ΘΡΕΟΝΙΚΟ ΜΑΓΝΗΣΙΟ (now) θα το ξεκινήσω σύντομα.
    ΜΕΛΑΤΟΝΙΝΗ 3mg(now)
    ΗΛΕΚΤΡΟΛΥΤΕΣ

    Οψόμεθα!

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    350
    Και εμένα αυτά μου προκαλούσε το wellbutrin.
    Κανένα αντικαταθλιπτικο δεν είχε περισσότερα θετικά από ότι αρνητικά και έτσι κατέληξα δοκιμάσω 7-8 διαφορετικά φάρμακα! Ειδικά εκείνο το efexor με έκανε 10 φορές χειρότερα και δεν μπορούσα να ηρεμήσω από το άγχος και το σφίξιμο και το πήρα και ενάμισι μήνα στα 150mg ! Το τελευταίο που δοκίμασα ήταν το brintellix και το εκοψα αρχες Απριλίου .Είναι από τα νεότερα αντικαταθλιπτικα και λενε πως έχει λίγες παρενέργειες και κυρίως στομαχικές.Εμενα στα 10 mg που ανέβασε το άγχος και με έκανε να νιώθω διαρκώς ανήσυχος και στα 20 mg με εκανε να μη θέλω να σηκωθώ από το κρεβάτι από την κατάθλιψη που μου προκάλεσε. Φυσικά μετά από αυτό λέω τέλος θα περιμένω να δω αν θα έχω δυνατό στερητικό σύνδρομο που δεν είχα (επειδή το brintelix το πηρα μονο 2 μηνες έπειτα απο απουσία αντικαταθλιπτικου για 9 μηνες) και θα στραφώ σε βιταμίνες αμινοξέα κτλ κτλ.

  4. #19
    Να ξέρεις ότι έκανα σκριν σοτ όλα τα συμπληρώματα που έγραψες κ Δευτέρα τρέχω φαρμακείο!!!! Όλα αυτά τα πίνεις από 1 καθημερινά;;; Όλα μαζί μετά από το φαγητό;;;; Δώσε μου τα φώτα σου είμαι άσχετη!!!!

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    350
    Περίμενε δεν είναι έτσι απλά.
    Κάνε την έρευνα σου στο διαδίκτυο για όλα αυτά που βλέπεις στην λίστα μου .
    Ας πούμε τα Ω3 τα παίρνω επειδή δεν τρώω καθόλου ψαρι απο μικρός αλλα και επειδή υπάρχουν έρευνες που υποστηρίζουν ότι βοηθούν στις διαταραχές διάθεσης κτλ. σε υψηλές όμως δοσολογίες
    Τα TOLONEN έχουν 500gr καθαρό EPA ανά κάψουλα και εγώ παίρνω 3 για να φτάσω το 1.5gr που είναι η μέση ποσότητα που χρησιμοποιήθηκε στις έρευνες
    Το μαγνήσιο το παίρνω επειδή θεωρό ότι η διατροφή μας δεν μπορεί να μας δώσει 400mg ημερησίως εύκολα και έτσι αρκετός κόσμος παρουσιάζει έλλειψη με κάποια χαρακτηριστικά συμπτώματα. Οι εξετάσεις δείχνουν τα επίπεδα που κυκλοφορούν στο αίμα και είναι ένα ποσοστό και έτσι δεν εντοπίζεται εύκολα η έλλειψη μαγνησίου εκτός αν εστιάσεις σε καπια συμπτώματα και με το γεγονός ότι δεν τρεφομαστε με τροφές πλούσιες σε μαγνήσιο. Ερεύνησε για αυτά που θα πάρεις .Δες πως σχετίζονται με το άγχος κτλ , μην πάρεις "γουρούνι στο σακί " που λένε.

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    350
    Οι βιταμίνες δίνουν ενέργεια οπότε το πρωί με το πρωινό. Όπως και τα προβιοτικά εναλλακτικά το μεσημέρι με το φαγητό.
    Κουρκουμίνη οπότε θέλω την παίρνω, κυρίως μεσημεράκι.
    Ω3 μετά από ένα πλούσιο γεύμα για καλύτερη απορρόφηση δηλαδή μετά το μεσημεριανό η και το βραδινό αν είναι λιπαρό γεύμα.
    Μαγνήσιο μεσημέρι 1 χαπάκι 2 το βράδυ μισή ωρα πρι τον ύπνο μαζι με μια μελατονίνη ( η μελατονίνη βοηθάει στο να σε πάρει ποιο γρήγορα ο ύπνος σε περίπτωση που δυσκολεύεσαι να αποκοιμηθείς ή αν δουλεύεις βάρδιες που απορυθμιζεται το βιολογικό ρολόι, για ποιοτικό ύπνο πάρε ένα σκεύασμα με συνδυασμό συμπληρωμάτων ύπνου)
    D3 μεσημέρι η πρωί
    Ηλεκτρολύτες μεσημέρι μετά τη δουλειά η κατά την εργασία

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,088
    Ανεξάρτητα από αυτά που είπε ο Ιωσήφ καλό θα ήταν να κάνεις εξετάσεις για θυρεοειδή και επίπεδα βιταμινών b12, d, φυλλικό οξύ, αν δεν έχεις ήδη κάνει.

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    458
    Quote Originally Posted by Νεκταρια View Post
    Καλημέρα menis. Θα σου πω… Ένας ψυχίατρος που πήγαινα το 2016-2017 μου είχε πει για ΓΑΔ. Μετά χωρίσαμε τα τσανάκια μας γιατί όταν τον πήρα ένα απόγευμα για κάποια μου ανάγκη με αποπηρε λέγοντας μου να κλείσω ραντεβού για ότι θέλω. Μετά τα σταμάτησα. Ένιωθα λίγο καλύτερα κ λέω μια χαρά είμαι θα το παλέψω έτσι.
    Το 2918 πήγα σε άλλον. Μου έδωσε αλλα. Πάλι θέμα ανοργασμιας του το λέω μου τα αλλάζει …..το πρόβλημα συνεχίστηκε! Τα κόβω πάλι. Και αυτή η ιστορία κάθε χρόνο. Διάγνωση ξεκάθαρη δεν έχω πάρει. Τους λέω ότι έχω ατονία δεν έχω διάθεση να κάνω πράγματα κ γενικά δεν βρίσκω χαρά στα καθημερινά κ αυτοί απλά συνταγογραφούν….
    Ίσως να χρειάζομαι ψυχανάλυση η ψυχοθεραπεία τελικά… Κι αυτήν την ξεκίνησα 2 φορές στο τρίτο ραντεβού έφευγα. Δεν είχα υπομονή ήθελα πιο άμεσα αποτελέσματα!
    Τα Wellbutrin τέλος. Χθες δεν ήπια κ ούτε θα πιω. Οι πονοκέφαλοι μου ήταν τρομεροί. Έπινα τα νιουροφεν σαν καραμέλες! Άσε το άγχος που το smartwatch μου βάραγε κόκκινα όλη μέρα στην μέτρηση άγχους χαχαχα….Βρε λες να είναι όλα θέμα μυαλού,οπτικής κ γυμναστικής για ενδορφινες σε εμάς που δεν έχουμε πιο σοβαρά όπως πχ OCD , διπολική κτλ; Και να πετάξουμε τα χάπια;; Δεν ξέρω φιογκος το μυαλό μου πια!!!!
    Μα και η ψυχιατρικη ειναι τοσο αμφιταλαντευομενη ιατρικη που δεν θα βρεις ευκολα ακρη... 10 διαφορετικους ψυχιατρους να βρεις, 10 διαφορετικες διαγνωσεις θα παρεις με 10 διαφορετικους συνδοιασμους φαρμακων... (εδω που τα λεμε ο καταλαγος με τις ψυχικες διαταραχες ειναι ατελειωτος)

    το θεμα ειναι ποσο εσυ θελεις να υπομενεις αυτα που νιωθεις, και πως θα δεχθεις να τα αντιμετωπισεις, χρυσο χαπι δεν βρεθηκε ακομα, και δεν νομιζω να βρεθει... εγω για παραδειγμα στην ηλικια των 20 οταν πηγα εκει ημουν τελειος ανιδεος και τους εμπιστευομουν σαν αυθεντια, ολοκληρη επιστημη θα αμφισβητισουμε ταχα? υστερα απο 7 χρονια απορω ακομα πως δεχθηκα να παρω οτι με εγραψαν και πως κανεις ψυχιατρος δεν γυρισε να πει τι εναλλαχτικες θα μπορουσα να δοκιμασω πριν καταφυγω σε αυτα... οποτε θυμα απατης? οπως θες πες το, δεν καμαρωνω και πολυ για τα χαπια αυτα, ουτε τους ψυχιατρους ουτε για την ολη διαχειριση των ψυχικων συναισθηματων

  9. #24
    Αυτά ακριβώς που λες!!!! Κι επειδή δεν είδα ούτε ιδιαίτερο ενδιαφέρον από κανέναν τους ούτε ιδιαίτερη βοήθεια από όλη αυτήν την χημεία….θα προσπαθήσω με πιο φυσικούς τρόπους.
    Και προς θεού δεν αναιρώ τις αγωγές. Ίσα ίσα θεωρώ ότι σε πιο σοβαρές καταστάσεις πχ μανία,σχιζοφρένεια,διπολικ οτητα κτλ είναι απαραίτητα!!!

  10. #25
    Ιωσηφ θα το ψάξω ένα προς ένα!!! Σ ευχαριστω υπερβολικά πολύ!!!

  11. #26
    Niels έκανα προ διμήνου επειδή έχω κάτι όζους κ το παρακολουθώ! Αν θυμάμαι κακά ήταν οκ αυτά που λες…Το φυλικο οξύ δεν θυμάμαι να υπήρχε! Θα το κοιτάξω,ευχαριστω!!!!

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,088
    Ωραία. Απλά να προσθέσω ότι η πλειοψηφία των γιατρών αρκείται στο να βρίσκονται τα επίπεδα των βιταμινών εντός των φυσιολογικών ορίων. Για άτομα όμως με προβλήματα όπως η κατάθλιψη και η ΓΑΔ υπάρχει η άποψη που την υποστηρίζουν κάποιοι γιατροί ότι πρέπει να μην βρίσκονται στα κατώτερα φυσιολογικά αλλά στα βέλτιστα επίπεδα. Ιδίως σε βιταμίνες που σχετίζονται με την ψυχική υγεία όπως η b12, d, φυλλικό οξύ. Έχε το κατά νου. Βέβαια θέλει μέτρο, κάποιες βιταμίνες μπορεί να δημιουργήσουν σοβαρά προβλήματα σε πολύ υψηλές δόσεις για μεγάλο χρονικό διάστημα. Δυστυχώς οι ψυχίατροι δεν είναι δεκτικοί σε συζητήσεις για συμπληρώματα, γενικά όταν αντιδρούμε στο αντικαταθλιπτικό το παίρνουν προσωπικά νομίζω.

  13. #28
    Πολύ σωστά! Επίσης θεωρώ ότι ίσως και κάποια ψυχοθεραπεία με βοηθήσει. Αλλά εδώ και αν έχω θέμα!!! Δεν ξέρω αν πρέπει να είναι ψυχοθεραπεία η ψυχανάλυση …αν πρέπει να είναι ψυχοδυναμική η συμπεριφορική η αν κάτι άλλο. Γενικά είμαι σ ένα λαβύρινθο αυτόν τον καιρό!!!

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,088
    Κανείς μας δεν ήξερε πριν ξεκινήσει. Εγώ είχα ψάξει διάφορες σχολές ψυχοθεραπείας (με βιβλία, ίντερνετ κλπ) και επέλεξα με βάση ένα συνδυασμό πραγμάτων, σχολή ψυχοθεραπείας, βιογραφικό θεραπευτή, αν βολεύει η τοποθεσία του γραφείου του, η αμοιβή του κλπ. Πιο πολύ μετράει ίσως η προσωπικότητα του θεραπευτή και η σχέση σου μαζί του. Αρκεί ένα πράγμα να μην βολεύει που στην αρχή μπορεί να παραβλέψουμε αλλά στη συνέχεια να αποτελέσει την αφορμή να σταματήσουμε. Επίσης καλό θα είναι πριν ξαναπάς να σκεφτείς τι ακριβώς περιμένεις από την ψυχοθεραπεία, ποιο είναι το αίτημα. Εννοώ πέρα από το προφανές ότι να μην έχεις πια ΓΑΔ ή κατάθλιψη (τα οποία δεν θεωρώ ότι εξαφανίζονται με την ψυχοθεραπεία αλλά μαθαίνεις να τα διαχειρίζεσαι, οι θεραπευτές βέβαια έχουν άλλη άποψη και ίσως έχουν δίκιο, εγώ την εμπειρία μου περιγράφω) ίσως πρέπει από πριν να διακρίνεις επιμέρους ζητήματα που σε δυσκολεύουν, εκκρεμότητες συναισθηματικές κλπ ώστε να τα θέσεις ως βασικά. Βέβαια στην πορεία μπορεί να μεταβληθούν αυτά, να επανεστιασεις, να θέσεις άλλες προτεραιότητες κλπ.

  15. #30
    Niels ειλικρινά σαν να μπαίνεις στο μυαλό μου!!! Ναι κ συναισθηματικές εκκρεμότητες υπάρχουν….και άλλες δυο φορές που ξεκίνησα σε ψυχοθεραπευτή στην αρχή κάτι δεν βόλεψε-άρεσε και στην πορεία από αυτό σταμάτησα. Δεν ξέρω αν είσαι αγόρι η κορίτσι αλλά αν είσαι κοντά Πειραιά ευχαρίστως θα έκανα συνεδρίες μαζί σου τελικά χαχα ….
    Πέρα από την πλάκα αυτές τις μέρες ψάχνω τι είναι η συμπεριφορική τι η ψυχοδυναμική το το emrd κτλ….
    Δεν έχω πολύ βγάλει άκρη αλλά θα πάω ενστικτωδώς!!!

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Similar Threads

  1. ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΛΕΙΣΤΩ ΣΕ ΜΟΝΑΣΤΗΡΙ...ΓΙΑ ΟΛΑ ΟΣΑ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΜΕΧΡΙ ΣΤΙΓΜΗΣ...
    By crystal_heart in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 28
    Last Post: 08-07-2022, 14:40
  2. Γιατί δεν έχω νιώσει μέχρι στιγμής έλξη για το άλλο φύλο;
    By girly14 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 22
    Last Post: 02-05-2018, 14:42
  3. ΘΑ ΠΕΡΑΣΩ ΤΡΕΙΣ ΕΦΙΑΛΤΙΚΕΣ ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ
    By fragile in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 27
    Last Post: 23-06-2014, 13:31
  4. ΣΚΕΨΕΙΣ ΣΤΙΓΜΗΣ
    By Deleted-member-220416 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 18
    Last Post: 23-11-2013, 18:33
  5. Λογια απλα της στιγμης
    By soft in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 4
    Last Post: 12-03-2010, 21:43

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •