Wellbutrin και 22 εφιαλτικές μέρες μέχρι στιγμής
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 33
  1. #1

    Wellbutrin και 22 εφιαλτικές μέρες μέχρι στιγμής

    Επανέρχομαι γιατί για άλλη μια φορά θέλω την βοήθεια σας. Είχα γράψει σε παλαιότεροι ποστ πως τα αντικαταθλιπτικά μου δημιουργούσαν στο δίμηνο ανοργασμια. Και τα έκοβα! Θυμάμαι το λαντοζ το λαμοτριξ κ κάποια αλλά παρόμοια. Να αναφέρω ότι η διάγνωση μου είναι ΓΑΔ. Όποτε ο γιατρός μου πρότεινε αυτήν την φορά να δικιμασουμε το Wellbutrin που φαίνεται ως το λιγότερο ένοχο για τέτοιο θέμα. Οπερ κ εγενετο κ το ξεκίνησα στις 10 του Αυγούστου. Πως πέρασαν οι μέρες κ πως είμαι τώρα. Το άγχος μου είναι τριπλάσιο είμαι επιθετική έχω τρελούς πονοκεφάλους κ το άλλο το περίεργο είναι ότι ενώ έγραψα γυαλιά πρεσβυωπίας 6 μήνες πριν….άρχισα να θολώνει η όραση μου πήγα σε οπτομετρη με μέτρησε κ μου είπε ότι από 2 έχω 2,75 ! Έφτιαξα νέα γυαλιά κ πάλι βλέπω σχετικά θολά. Αυτά στον γιατρό τα είπα κ μου είπε ότι είναι μόλις 22 μέρες κ να δώσω λίγο χρόνο στο φάρμακο και να περνώ γιαυτον τον δύσκολο καιρό 2 ζαναξ (0,25) πρωί βράδυ.

    Και ρωτώ….Έχετε εμπειρία από αυτό το χάπι; Είχατε περίπου τέτοιες παρενέργειες; Εννοώ είναι από αυτό η απλά έχω ψυχοσωματικά; Και αν είχατε ηρεμήσατε μετά; Σας έκανε δουλειά;;;

    Ευχαριστω κάθε συμβουλή σας θα είναι σωτήρια!!!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    350
    Εμένα με έκανε να έχω νεύρα και να βρίζω τους πάντες και εννοείται στο δίμηνο το έκοψα

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    350
    Το λαμοτριξ είναι η ουσία λαμοτριγίνη, σταθεροποιητης που συνήθως χορηγείται στη διπολική διαταραχή αλλά δίνεται και για άγχος και μόνοπολικη κατάθλιψη.
    Τι εμπειρία είχες με αυτό θυμάσαι; Είναι η μονη κατηγορία που δεν έχω δοκιμάσει

  4. #4
    Μια από τα ίδια Ιωσηφ αλλά δεν βλέπω να φτάνω τρίμηνο! Τους τρομερούς πονοκεφάλους το είπα; Ε το λέω κ αυτό!

  5. #5
    Με τα λαμοτριξ θυμάμαι πήγαινα καλά! Ο μόνος λόγος που τα σταμάτησα είναι το κλασικό θέμα στο σεξ που σε κάποιους δημιουργεί! Δεν ξέρω είμαι σε φάση να τα πετάξω όλα!!!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    350
    Εγώ τα πέταξα!
    Από το 2018 έχω δοκιμάσει όλες τις κατηγορίες αντικαταθλιπτικων. Μόνο το σεροξατ με βοήθησε λίγο στη διαχείριση του άγχους αλλά το πήρα για 6 μήνες και το σταμάτησα λογο περενεργειών και επειδή ένιωθα ότι δεν έχει να μου προσφέρει κάτι παραπάνω. Τ
    Επίσης φοβάμαι πολύ το σύνδρομο στέρησης που οι γιατροί αποφεύγουν να αναφέρουν για αυτό και δεν έχω πάρει αγωγή για πάνω από έξι μήνες.
    Πλέον καταλαβαίνω ότι δεν τα χρειάζομαι, παλεύεται και χωρίς φάρμακα η περίπτωση μου.
    Παίρνω μόνο συμπληρωμα διατροφής όπως μαγνήσιο, προβιοτικά ω3 και σύμπλεγμα βιταμινών Β

  7. #7
    Επειδή μ αρέσει αυτό που διαβάζω περί συμπληρωμάτων μπορείς να μου πεις τι ήταν αυτό που σε οδήγησε σε φάρμακα; Θέλω να δω τι νίκησες μήπως πάρω κουράγιο!!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    350
    Το άγχος μου το δημιουργεί ο χαρακτήρας μου. Ίσως να έχω κάποια διαταραχή προσωπικότητας. Δεν ξέρω.
    Η διάγνωση μου ήταν διαταραχή γενικευμένου άγχους το 2018 και αργότερα απέκτησα και καταθλιπτικα στοιχεία χωρίς να πληρώ κριτήρια για μείζον κατάθλιψη. Δυσθυμία θα το έλεγα. Νομίζω πως ανέκαθεν είχα και ίσως να αποτελεί τον λόγο που έφτασα στο γενικευμένο άγχος με τα ψυχοσωματικα.
    Είμαι τελειομανής, θέλω να ελέγχω πράγματα πέραν των δυνατοτήτων μου, είμαι εσωστρεφής με χαμηλή αυτοπεποίθηση και νιώθω άνετα μόνο με πολύ δικούς μου ανθρώπους, οτιδήποτε άλλο μπορεί να με αγχώσει.
    Επίσης δεν τα πάω καλά με την αναγνώριση και εξωτερικευση συναισθημάτων.

  9. #9
    Σαν να γράφω εγω είναι αυτά που γράφεις!!! Αν καταφέρνεις κ το παλεύεις με συμπληρώματα -μεταξύ άλλων- θα το δοκιμάσω κ εγω!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Nεκταρια είναι αντιψυχωσικο αυτό που παίρνεις η αντικαταθλιπτικό;

  11. #11
    Βούποπριονη είναι….άτυπο αντικαταθλιπτικό γράφει η περιγραφή!!!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    459
    το wellbutrin ειναι απο τα λιγα αντικαταθλιπτικα που δεν προκαλουν θεματα στις σεξουαλικες ορμες ανθρωπων (γυναικες-ανδρες)... το εχω παρει για πανω απο ενα χρονο γιατι ολα τα αλλα βαζουν βαρος... το θεμα αν εχεις μονο αγχωδη διαταραχη χωρις καταθλιπτικα συμπτωματα, ισως θα επρεπε να φυγεις απο αυτα? το wellbutrin ειναι πολυ καλο για την καταθλιψη, βεβαια και εγω βιωνα παρομοιες παρενεργειες, οπως αυξηση του αγχους, ταχυπαλμιες, ενα ειδος πονοκεφαλου, τρεμουλο στα δαχτυλα, αισθημα νευρικοτητας και επιθετικοτητας να θελω να μαλωνω με τους αλλους... αν η απορια σου ειναι οι πονοκεφαλοι απο το αντικαταθλιπτικο, η απαντηση ειναι καταφατικη... για την αυξηση της πρεσβυωπιας ή μυωπιας η απαντηση ειναι αρνητικη... το ερωτημα που εβαλες σε εμας, βαλε ενα και ερωτημα στον ευατο σου, μηπως πρεπει να προσεγγισεις καπως διαφορετικα την αγχωδη διαταραχη?

  13. #13
    Καλημέρα menis. Θα σου πω… Ένας ψυχίατρος που πήγαινα το 2016-2017 μου είχε πει για ΓΑΔ. Μετά χωρίσαμε τα τσανάκια μας γιατί όταν τον πήρα ένα απόγευμα για κάποια μου ανάγκη με αποπηρε λέγοντας μου να κλείσω ραντεβού για ότι θέλω. Μετά τα σταμάτησα. Ένιωθα λίγο καλύτερα κ λέω μια χαρά είμαι θα το παλέψω έτσι.
    Το 2918 πήγα σε άλλον. Μου έδωσε αλλα. Πάλι θέμα ανοργασμιας του το λέω μου τα αλλάζει …..το πρόβλημα συνεχίστηκε! Τα κόβω πάλι. Και αυτή η ιστορία κάθε χρόνο. Διάγνωση ξεκάθαρη δεν έχω πάρει. Τους λέω ότι έχω ατονία δεν έχω διάθεση να κάνω πράγματα κ γενικά δεν βρίσκω χαρά στα καθημερινά κ αυτοί απλά συνταγογραφούν….
    Ίσως να χρειάζομαι ψυχανάλυση η ψυχοθεραπεία τελικά… Κι αυτήν την ξεκίνησα 2 φορές στο τρίτο ραντεβού έφευγα. Δεν είχα υπομονή ήθελα πιο άμεσα αποτελέσματα!
    Τα Wellbutrin τέλος. Χθες δεν ήπια κ ούτε θα πιω. Οι πονοκέφαλοι μου ήταν τρομεροί. Έπινα τα νιουροφεν σαν καραμέλες! Άσε το άγχος που το smartwatch μου βάραγε κόκκινα όλη μέρα στην μέτρηση άγχους χαχαχα….Βρε λες να είναι όλα θέμα μυαλού,οπτικής κ γυμναστικής για ενδορφινες σε εμάς που δεν έχουμε πιο σοβαρά όπως πχ OCD , διπολική κτλ; Και να πετάξουμε τα χάπια;; Δεν ξέρω φιογκος το μυαλό μου πια!!!!

  14. #14
    .
    Παίρνω μόνο συμπληρωμα διατροφής όπως μαγνήσιο, προβιοτικά ω3 και σύμπλεγμα βιταμινών Β[/QUOTE]


    Iwsif μήπως μπορείς να μου πεις τα σκευάσματα που παίρνεις κ την ποσότητα;;

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Nεκταρια, μου ακούγεται βαρύ για αντικαθληπτικο το χαπακι αυτό . Τρέμουλο στα χέρια κάνουν τα αντιψυχωτικά έτσι τουλάχιστον ξέρω.
    Έτσι αρχίζει η κατάθλιψη και μετά φτάνει στο επόμενο επίπεδο και στο επόμενο και τραβάς πόνους και πολλά άλλα. Σε κάποια στιγμή ούτε από το σπίτι δεν βγαινεις.Ψυχοθεραπεία πάλι , αμφίβολη. Πρέπει να βρεις πολύ καλόν ειδικό και να έχεις και money, φυσικά.

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΛΕΙΣΤΩ ΣΕ ΜΟΝΑΣΤΗΡΙ...ΓΙΑ ΟΛΑ ΟΣΑ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΜΕΧΡΙ ΣΤΙΓΜΗΣ...
    By crystal_heart in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 28
    Last Post: 08-07-2022, 13:40
  2. Γιατί δεν έχω νιώσει μέχρι στιγμής έλξη για το άλλο φύλο;
    By girly14 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 22
    Last Post: 02-05-2018, 13:42
  3. ΘΑ ΠΕΡΑΣΩ ΤΡΕΙΣ ΕΦΙΑΛΤΙΚΕΣ ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ
    By fragile in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 27
    Last Post: 23-06-2014, 12:31
  4. ΣΚΕΨΕΙΣ ΣΤΙΓΜΗΣ
    By Deleted-member-220416 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 18
    Last Post: 23-11-2013, 17:33
  5. Λογια απλα της στιγμης
    By soft in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 4
    Last Post: 12-03-2010, 20:43

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •