φοβος για καρκινο μαστου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 23
  1. #1
    Member
    Join Date
    Aug 2019
    Location
    Greece
    Posts
    61

    φοβος για καρκινο μαστου

    καλημερα! ευχομαι να ειστε ολοι καλα...ειμαι 35 χρονων στα 36 και μολις προχθες εκανα την πρωτη μου μαστογραφια...τα αποτελεσματα ηταν στοιχεια ινοκυστικης μαστοπαθειας σε αμφοτερους τους μαστους και στικτες επασβεστωσεις σε αμφοτερους τους μαστους...δεν μπορεσα να κανω υπερηχο γιατι δεν ειχαν ραντεβου στο διαγνωστικο που πηγα και εκλεισα αλλου τον αλλο μηνα. επειδη ειμαι νοσοφοβικη οσο δεν παει διαβασα οτι οι επασβεστωσεις μπορει να υποδηλωνουν καρκινο και εχω καταρρευσει κλαιω ολη μερα! ξερω οτι δεν ειστε γιατροι αλλα οσες φορες εχω μιλησει και εκφρασει τα συναισθηματα μου εδω ενιωσα οτι τουλαχιστον υπαρχουν ανθρωποι που καταλαβαινουν τον φοβο και τον τρομο μου...Ευχαριστω σε οποιον κι αν μπει στον κοπο να διαβασει ή απαντησει...Να ειστε ολοι καλα

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,752
    επασβετωσεις σημαινει αυτο ακριβως και τιποτα περισσοτερο. θα τις παρακολουθα ο γιατρος με μαστογραφιες οπως σε ολες τις αλλες γυναικες.

  3. #3
    Member
    Join Date
    Aug 2019
    Location
    Greece
    Posts
    61
    ευχαριστω που μπηκατε στον κοπο να απαντησετε να ειστε καλα...

  4. #4
    Member
    Join Date
    Jan 2024
    Posts
    38
    Γιατί δε ρωτάτε καλύτερα τον γιατρό σας;;
    Γυναικολόγο , μαστολογο , όποιον έχετε εσείς εμπιστοσύνη..
    Το να διαβάζουμε διαφορά στο διαδίκτυο,μας τρελαίνει..και από τις 10 περιπτώσεις που θα διαβάσουμε , δυστυχώς όσοι έχουμε τη νοσοφοβια , θα κρατήσουμε μόνο ένα το χειρότερο και οχι τα υπόλοιπα εννέα.
    Καταλαβαίνω τον τρόμο σας , αλλά πιστέψτε με μόνο ένας γιατρός μπορεί να απαντησει έγκυρα σε αυτό και όχι οι δικές μας αναζητήσεις στο ίντερνετ.

  5. #5
    Member
    Join Date
    Aug 2019
    Location
    Greece
    Posts
    61
    πρεπει πρωτα να κανω τον υπερηχο 20 φεβρουαριου και μετα μου ειπε οτι τωρα δεν μπορει να ξερει..εννοειται πως πρωτα επικοινωνησα με τον γιατρο

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,801
    αυτο που εχεις δε ειναι καρκινος απλα καποια πάθηση που με φαρμακα θα περασει . ο γιατρος θα το φτιαξει οπως πρεπει .
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  7. #7
    Member
    Join Date
    Aug 2019
    Location
    Greece
    Posts
    61
    Ευχαριστω πολυ για την απαντηση να ειστε καλα!! υγεια ψυχικη και σωματικη για ολους ευχομαι!

  8. #8
    Σε κάθε μαστογραφία είδε η μητέρα μου το ίδιο αλλά δν ήταν ποτέ καρκίνος ....είναι ακριβώς αυτό που γράφει ...θεωρώ πως είναι όλα καλά απλώς υπάρχει αυτό ...απλή παρακολούθηση της είχαν πει .,,είναι 64 κ είναι μια χαρά !!!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,680
    Θέλω να δηλώσω εδώ είμαι ο μόνος που γεννήθηκα δεξιός δηλαδή υγιείς ασχολούμαι με τους αριστερούς γτ είμαι κουτσομπολησ κ ζηλιάρης ΤΟΥΣ δεξιούς ΤΟΥΣ βαριέμαι πιστεύω ότι περνάτε καλύτερα από εμάς μέχρι μια ηλικία μετά έχετε προβλήματα θέλω να λύσετε τα προβλήματα υγείας έχω αγαπήσει αριστερές κ θέλω να είναι καλά για πάντα να πείτε στον πρωθυπουργό να σασ τα λύσει θεωρώ αυτό που ανήκετε σε μαφιεσ με τίτλους εγκληματιών κλπ απαράδεκτο σασ δώσανε τεχνολογία πείτε ΤΟΥΣ να σασ δώσουν κ υγεία εμένα δε θα με πείραζε να τα φτιάξω με αριστερή αλλά ειστε ολεσ μπλεγμενεσ καπνίζω κι όλα προσπαθώ να καταλάβω πως είναι να είσαι αριστερός αλλά δεν μπορώ πάντως αναπτύχθηκε αίσθημα η έτσι νομίζω κι εγώ δεν ήξερα ότι είναι ΠΩΣ θα γεννηθείς ζήσω πεθάνω εγώ σασ ψιλοζηλευω να ξέρετε
    Αυτά από το μέτωπο

  10. #10
    Member
    Join Date
    Aug 2019
    Location
    Greece
    Posts
    61
    μακαρι να συμβαινει το ιδιο και με μενα φοβισμενη μου....35 χρονων χωρις παιδια νοσοφοβικη ολα μου πανε στραβα τα τελευυταια χρονια...και μονο που μπαινεις σ αυτο το τρυπακι των παρακολουθησεων σου σκαει η ιδεα πως θα συμβει κατι κακο...ο γυναικολογος μου απλα περιμενει τον υπερηχο δεν μου ειπε τιποτα! κλαιω καθε μερα και ευχομαι για ολους υγεια και στην ψυχη και στο σωμα. ευχαριστω για τον χρονο και την διαθεση σου να μου απαντησεις

  11. #11
    Member
    Join Date
    Jan 2024
    Posts
    38
    Quote Originally Posted by babygirl View Post
    μακαρι να συμβαινει το ιδιο και με μενα φοβισμενη μου....35 χρονων χωρις παιδια νοσοφοβικη ολα μου πανε στραβα τα τελευυταια χρονια...και μονο που μπαινεις σ αυτο το τρυπακι των παρακολουθησεων σου σκαει η ιδεα πως θα συμβει κατι κακο...ο γυναικολογος μου απλα περιμενει τον υπερηχο δεν μου ειπε τιποτα! κλαιω καθε μερα και ευχομαι για ολους υγεια και στην ψυχη και στο σωμα. ευχαριστω για τον χρονο και την διαθεση σου να μου απαντησεις
    Προσπάθησε όσο περισσότερο να αποσπασεις την προσοχή σου από τις αρνητικές σκέψεις , να δεις μια ταινία, να βγεις έξω με φίλους..μέχρι να έρθει η ώρα της εξέτασης..
    Το καλό με τον υπέρηχο είναι ότι εκείνη την ώρα μαθαίνεις κάποια πράγματα και δεν έχεις την αναμονή όπως σε άλλες απεικονιστικές..
    Εύχομαι καλή επιτυχία από καρδιάς , αν και πιστεύω πως όλα θα είναι καλά !!!!
    Να μας γράψεις όταν πάρεις τα αποτελέσματα..

  12. #12
    Αν αρχίσω να σου περιγράφω πόσες αρρώστιες πίστευα η πιστεύω ότι έχω ,....αν ψάξεις το προφίλ μου θα δεις ..σε καταλαβαίνω πιο πολύ απ' ότι φαντάζεσαι ... πότε έχεις ραντεβού ; ευτυχώς όπως σου λέει η beladona ο υπέρηχος βγαίνει απευθείας κ δεν θα έχεις αγωνία

  13. #13
    Member
    Join Date
    Aug 2019
    Location
    Greece
    Posts
    61
    Σας ευχαριστώ τόσο πολύ για τις απαντήσεις νιώθω ευγνώμων!!! Προσπαθώ να σταθώ στα πόδια μου και να μη σκέφτομαι αρνητικά ως τις 20 Φεβρουαριου που έχω ραντεβού πρώτα ο Θεός! Απλά η ψυχολογία μου από το καλοκαίρι μετά από κύηση που δεν πήγε καλά με πήρε τόσο απο κάτω που έχω κυριολεκτικά βουλιάξει και το να διαβάζω υποστηρικτικά μηνύματα με βοηθάει πολύ! Σας ευχαριστώ!!!!????????????

  14. #14
    Member
    Join Date
    Jan 2024
    Posts
    38
    Σε λίγες μέρες όταν θα μάθεις ότι όλο αυτό είναι αθωας προελευσης, θα το σκέφτεσαι και θα γελάς..
    Σε καταλαβαίνουμε απόλυτα γιατί και εγώ τώρα που σου γράφω ,κάθομαι και σκαλίζω το λαιμό μου με τις βλακείες που σκέφτομαι..
    Τις περισσότερες φορές υποφέρουμε πιο πολύ απ' την ιδέα ότι έχουμε κάτι , πάρα ότι ισχύει αυτό το πράγμα στην πραγματικότητα!!!
    Είναι σαν ένας μηχανισμός άμυνας του μυαλού μας να πιάνεται από θέματα υγείας..
    Αν είχα πίσω τα χρήματα που έχω χαλάσει σε επισκέψεις γιατρών και εξετάσεων ,θα είχα αγοράσει σπίτι πραγματικά !!!!

  15. #15
    Member
    Join Date
    Aug 2019
    Location
    Greece
    Posts
    61
    Είναι που πάντα πέφτουν όλα μαζί!!! Έχω να σκεφτώ τόσα πράγματα και τσουπ έρχεται κι αυτό... κορίτσι μου σε ευχαριστώ που διάβασες και απάντησες στον προβληματισμό και το άγχος μου να είσαι καλά! Έχω πολλούς φόβους και ψυχολογικά που απλά δεν θέλω να κουράσω κανέναν με τα δικά μου ακόμα και τους δικούς μου ανθρώπους....

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Φόβος για καρκίνο
    By Koopatroopa in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 1
    Last Post: 26-08-2022, 21:03
  2. Φόβος για καρκίνο!!!(SOS)
    By minaspap in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 1
    Last Post: 09-11-2021, 23:39
  3. Φοβος για καρκινο μαστού
    By aliki21 in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 31
    Last Post: 14-05-2016, 04:35
  4. Φόβος για καρκίνο του μαστού.
    By ΒΙΒΙΑΝ in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 9
    Last Post: 27-12-2015, 13:07
  5. Φόβος για καρκίνο
    By imagine in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 10-05-2008, 21:42

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •