Πάλι με έπιασε το αγχος
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    133

    Πάλι με έπιασε το αγχος

    Έχω καιρό να γράψω. Είχα άγχη αλλά σε βαθμό που μπορούσα να τα ελέγξω.
    Όμως έχει 2 που με ταλαιπωρουν και δεν μπορω, με φοβίζει.
    Το πρώτο είναι ότι η αδελφή μου μου έκλεισε εισιτήριο για ταξίδι ενώ της είπα ότι δεν θέλω. Φοβάμαι.
    Τρεις φορές ταξίδεψα όλες κι όλες και τη Τέταρτη με έπιασε τρομερη κρίση πανικού που δεν μπήκα καν στο αεροπλάνο. Το 2019. από τότε δεν ξαναπήγα έπεσε και ο κοβιντ και βρήκα δικαιολογία. Φοβάμαι μην μου ξανασυμβεί το ίδιο.
    Το δεύτερο είναι οι μουσικές από το διαμερίσματα. Δεν σέβονται τους γείτονες. Απόψε ακουγονται. Δεν ξέρω άλλες βραδιές δεν έβαζαν. Φοβάμαι μην είναι καινούργοι στη γειτονιά και το κάνουν επανελειμενα. Φοβάμαι μήπως γίνει συνήθειο. Εγώ δεν μπορώ έχω φοβία με τους θορύβους. Τα δύο περιστατικά συνδέονται έγιναν τον ίδιο μήνα
    Τις προάλλες στη παραλία σαν λιαζομουν ήσυχα ήρθε μια οικογένεια 2 μεγάλοι και 1 μωρό. Και η μητέρα με το που ξάπλωσε άρχισε να βάζει αυτές τις μουσικές τις ηλεκτρονικές. Αγχώθηκα νευρίασα και σηκώθηκα και έφυγα. Φυσικά θα φευγαμε έτσι κι αλλιώς όμως μου χάλασε τη διάθεση. Πήγα σε μια παραλία που είναι σχετικά ήρεμη. Το beachbar είναι στη δίπλα παραλία. Ας πήγαινε σ' αυτήν. Μου χάλασε τη διάθεση. Δεν μπορώ έχω θέμα
    Last edited by Meli-meli; 03-09-2022 at 22:59.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    898
    Καλησπέρα, εφόσον δεν θες να πας ταξίδι δεν μπορεί κανείς να σε αναγκάσει να πας με το ζόρι.
    Σε παρακολουθεί κάποιος ψυχίατρος;ψυχολόγος; Παίρνεις κάποια αγωγή για το άγχος;
    Και εγώ θέμα με άγχος και κρίσεις πανικού έχω.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    133
    Quote Originally Posted by Player View Post
    Καλησπέρα, εφόσον δεν θες να πας ταξίδι δεν μπορεί κανείς να σε αναγκάσει να πας με το ζόρι.
    Σε παρακολουθεί κάποιος ψυχίατρος;ψυχολόγος; Παίρνεις κάποια αγωγή για το άγχος;
    Και εγώ θέμα με άγχος και κρίσεις πανικού έχω.
    Δεν καταλαβαίνεις, την προηγούμενη φορά δεν μου μιλούσε ένα μήνα γιατί της το χάλασα.
    Ήθελα να πάω απλά είχα κι άλλα πράγματα εκείνη τη περίοδο που με αγχωναν και μου βγήκε σε πανικό. Πήγα νοσοκομείο.
    Και τώρα φοβάμαι μην πάθω το ίδιο. Της είπα όχι. Μου είπε τώρα το έκλεισα . Φυσικά τώρα έχει κι αλλη παρέα δεν θα είμαστε οι δύο μόνο.
    Δεν καταλαβαίνει από όχι.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    898
    Quote Originally Posted by Meli-meli View Post
    Δεν καταλαβαίνεις, την προηγούμενη φορά δεν μου μιλούσε ένα μήνα γιατί της το χάλασα.
    Ήθελα να πάω απλά είχα κι άλλα πράγματα εκείνη τη περίοδο που με αγχωναν και μου βγήκε σε πανικό. Πήγα νοσοκομείο.
    Και τώρα φοβάμαι μην πάθω το ίδιο. Της είπα όχι. Μου είπε τώρα το έκλεισα . Φυσικά τώρα έχει κι αλλη παρέα δεν θα είμαστε οι δύο μόνο.
    Δεν καταλαβαίνει από όχι.
    Να της εξηγήσεις τι νιώθεις και ότι αγχώνεσαι;
    Έχετε μιλήσει ποτέ για αυτό;

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    133
    Quote Originally Posted by Player View Post
    Να της εξηγήσεις τι νιώθεις και ότι αγχώνεσαι;
    Έχετε μιλήσει ποτέ για αυτό;
    Όλοι το ξέρουν. Πρέπει να το ξεπεράσω μου λένε. Δεν καταλαβαίνουν ότι τα τελευταία χρόνια περνώ μια παρατεταμένη περίοδο συνεχούς άγχους.
    Συν το ότι μαζεύω λεφτά για να φτιάξω το σπίτι μου και κάθε ευρώ μετράει.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    133
    Αγαπω την οικογένεια μου όμως δεν ξέρουμε πως να συμπεριφερθουμε σε μια κατάσταση αγχωτικη. Όλο φωνάζουμε
    Εγώ δεν μπορώ να λειτουργήσω έτσι.κσι έχω και αλλά θέματα να ασχοληθώ. Ευτυχώς τώρα μετακόμισε μόνη της. Μου προκαλούσε κι άλλο άγχος. Κάθε μέρα έφερνε τα προβλήματα της δουλειάς σπίτι. Δεν μπορώ να ασχολουμαι και με άλλους.
    Εγώ όπως έγραψα έχω θέμα με τους θορύβους και αγχώνομαι με το παραμικρό. Πάντα έχει κάτι να πει γι αυτό. Δεν φταίω εγώου τα δημιούργησαν κάποιοι άλλοι.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    898
    Quote Originally Posted by Meli-meli View Post
    Όλοι το ξέρουν. Πρέπει να το ξεπεράσω μου λένε. Δεν καταλαβαίνουν ότι τα τελευταία χρόνια περνώ μια παρατεταμένη περίοδο συνεχούς άγχους.
    Συν το ότι μαζεύω λεφτά για να φτιάξω το σπίτι μου και κάθε ευρώ μετράει.
    Και εγώ εδώ και ενάμιση χρόνο δυστυχώς περνάω μια περίοδο με άγχος και κρίσεις πανικού.
    Πας σε κάποιον ειδικό; Παίρνεις κάποια αγωγή;

    Άμα δεν μπορείς να μην πας στο ταξίδι μην πιέσεις και άλλο την εαυτό σου, σιγά σιγά, η πίεση συνήθως φέρνει αντίθετα αποτελέσματα.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    133
    Απλά ηθελα να πω ότι τελικά κατάφερα και πήγα ταξίδι. Όλα καλά. Δόξα σοι ο θεός.

Similar Threads

  1. ΝΕΑ ΜΕΘΟΔΟΣ ΚΑΤΑ ΤΗΣ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗΣ...ΣΕ ΜΕΝΑ ΕΠΙΑΣΕ
    By kapamaru!! in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 21
    Last Post: 11-07-2020, 23:56
  2. Έκανα χρηση χασις (μπαφου) και με επιασε πονος στο στηθος
    By karudi in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 2
    Last Post: 22-02-2016, 23:00
  3. αγχος και παλι
    By kaity in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 20-12-2014, 13:51
  4. Αγχος παλι.
    By sunset in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 17-04-2014, 00:33
  5. αγχος ...παλι εγω
    By maria- in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 02-05-2010, 21:50

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •