Τι ήθελε από μένα τελικά; - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 6 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 83
  1. #16
    Honorata
    Guest
    Να θέλει να κλείσει ένα κεφάλαιο της ζωής του φέρνοντας το αδιέξοδο....για εξήγησε το αυτο γιατί έπιασες και εσυ ένα άλλο μέρος της αλήθειας.
    Quote Originally Posted by Cmos View Post
    Θα μπορούσε να είναι κάτι απο αυτά που λες, θα μπορούσε να είναι και "υπερβολική ειλικρίνεια" λόγω εμπιστοσύνης,
    αλλά θα μπορούσε να θέλει "να κλείσει κάποιο κεφάλαιο" στη ζωή του φέρνοντας την κατάσταση σε αδιέξοδο.
    Στη συγκεκριμένη περίπτωση, πρέπει να επισημάνουμε πως ήταν παντρεμένη. Με το ίδιο σκεπτικό, ήταν και εκείνη "άπιστη" στην πράξη.
    Θεωρώ πιθανότερη την εκδοχή της "υπερβολικής ειλικρίνειας" στη συγκεκριμένη περίπτωση. Αλλά μπορεί και να το έκανε για να την ξενερώσει.

    Στο θέμα της Νεφέλης, συμφωνώ με Sonia και Remedy. Δεν έχει νόημα να επαναλάβω αυτά που έγραψαν.

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    237
    Quote Originally Posted by Honorata View Post
    Να θέλει να κλείσει ένα κεφάλαιο της ζωής του φέρνοντας το αδιέξοδο....για εξήγησε το αυτο γιατί έπιασες και εσυ ένα άλλο μέρος της αλήθειας.
    Στη συγκεκριμένη περίπτωση που γνωριζόντουσαν απο παλιά, μπορεί να υπήρχαν ελπίδες πως κάποια στιγμή θα ήταν μαζί.
    Και όταν έχεις ελπίδες για κάτι τέτοιο, μπορεί να κάνεις επιπόλαιες επιλογές με το σκεπτικό πως κάποια στιγμή θα καταλήξεις εκεί.
    Ο μόνος τρόπος να το ξεπεράσεις αυτό, είναι να καταστρέψεις τις ελπίδες και μαζί (αναπόφευκτα) την όποια σχέση έχεις με αυτό το άτομο.

    Ο συγκεκριμένος, μπορεί και να το έκανε για να αποκλείσει το ενδεχόμενο της "δέσμευσης"-"σχέσης" και να κάνουν μόνο σεξ περιστασιακά.
    Δεν μπορούμε να ξέρουμε τι είχε το μυαλό του. Αλλά ούτε και τι θα έκανε όντως στην πράξη.

  3. #18
    Honorata
    Guest
    Σωστό ....
    Quote Originally Posted by Cmos View Post
    Στη συγκεκριμένη περίπτωση που γνωριζόντουσαν απο παλιά, μπορεί να υπήρχαν ελπίδες πως κάποια στιγμή θα ήταν μαζί.
    Και όταν έχεις ελπίδες για κάτι τέτοιο, μπορεί να κάνεις επιπόλαιες επιλογές με το σκεπτικό πως κάποια στιγμή θα καταλήξεις εκεί.
    Ο μόνος τρόπος να το ξεπεράσεις αυτό, είναι να καταστρέψεις τις ελπίδες και μαζί (αναπόφευκτα) την όποια σχέση έχεις με αυτό το άτομο.

    Ο συγκεκριμένος, μπορεί και να το έκανε για να αποκλείσει το ενδεχόμενο της "δέσμευσης"-"σχέσης" και να κάνουν μόνο σεξ περιστασιακά.
    Δεν μπορούμε να ξέρουμε τι είχε το μυαλό του. Αλλά ούτε και τι θα έκανε όντως στην πράξη.

  4. #19
    Nefeli28
    Guest
    Λοιπόν σας διαβάζω προσεκτικά όλους και συμφωνώ σε πολλά.
    Με τον συγκεκριμένο ημασταν κ παλιά μαζί όπως ειπα. Εκείνος από τότε έλεγε πως ίσως κάποτε ξαναβρεθούμε.
    Και να που βρεθήκαμε τόσα χρόνια μετά φυσικά κάτω από άλλες συνθήκες.
    Από παλιά ήξερα ότι ήταν άπιστος. Σε όλες του τις σχέσεις. Τότε που έγινε κάτι μεταξύ μας εκείνος ήταν αρραβωνιασμένος. Ο,τι να ναι δηλ. Δεν ξέρω γιατί μου τα έλεγε. Τις απιστίες εννοώ. Είχε πάντα την εικόνα του «κακού» παιδιού. Και νομίζω πως αυτό πλάσαρε πάντα. Μηχανοβιος, ροκάς κλπ.
    Πάντως μου πέρασε απο το μυαλό με όλα αυτά που μου έλεγε ότι μπορεί και με εμένα ειδικά να άλλαζε και να μην με απατούσε στη συνέχεια. Για να είμαι ειλικρινής το σκέφτηκα.
    Αλλά η λογική μου έλεγε άλλα. Κι έτσι δεν έμεινα μαζί του.
    Πιστεύω πως τέτοιο τύποι είναι τρομερά ανασφαλείς με τον εαυτό τους.
    Κάποιες φορές μου έδινε την εντύπωση ότι με εμπιστεύεται και μου τα λέει όλα με λεπτομέρειες για τη ζωή του.
    Δεν ξέρω. Το γεγονός όμως ότι εξαφανίστηκε μέσα σε ένα βράδυ χωρίς καμία εξήγηση μετά απο τόσο μεγάλα λόγια και υποσχέσεις, δεν μου δίνει το περιθώριο να σκεφτώ κάτι καλό για τον συγκεκριμένο άνθρωπο.

  5. #20
    Honorata
    Guest
    Quote Originally Posted by Nefeli28 View Post
    Λοιπόν σας διαβάζω προσεκτικά όλους και συμφωνώ σε πολλά.
    Με τον συγκεκριμένο ημασταν κ παλιά μαζί όπως ειπα. Εκείνος από τότε έλεγε πως ίσως κάποτε ξαναβρεθούμε.
    Και να που βρεθήκαμε τόσα χρόνια μετά φυσικά κάτω από άλλες συνθήκες.
    Από παλιά ήξερα ότι ήταν άπιστος. Σε όλες του τις σχέσεις. Τότε που έγινε κάτι μεταξύ μας εκείνος ήταν αρραβωνιασμένος. Ο,τι να ναι δηλ. Δεν ξέρω γιατί μου τα έλεγε. Τις απιστίες εννοώ. Είχε πάντα την εικόνα του «κακού» παιδιού. Και νομίζω πως αυτό πλάσαρε πάντα. Μηχανοβιος, ροκάς κλπ.
    Πάντως μου πέρασε απο το μυαλό με όλα αυτά που μου έλεγε ότι μπορεί και με εμένα ειδικά να άλλαζε και να μην με απατούσε στη συνέχεια. Για να είμαι ειλικρινής το σκέφτηκα.
    Αλλά η λογική μου έλεγε άλλα. Κι έτσι δεν έμεινα μαζί του.
    Πιστεύω πως τέτοιο τύποι είναι τρομερά ανασφαλείς με τον εαυτό τους.
    Κάποιες φορές μου έδινε την εντύπωση ότι με εμπιστεύεται και μου τα λέει όλα με λεπτομέρειες για τη ζωή του.
    Δεν ξέρω. Το γεγονός όμως ότι εξαφανίστηκε μέσα σε ένα βράδυ χωρίς καμία εξήγηση μετά απο τόσο μεγάλα λόγια και υποσχέσεις, δεν μου δίνει το περιθώριο να σκεφτώ κάτι καλό για τον συγκεκριμένο άνθρωπο.
    Προφανώς και θα σκεφτείς άσχημα εφόσον ήδη είχες άσχημη γνώμη για αυτόν από πριν.

    Ξέρεις καλά ότι δεν θα μπορούσατε να έχετε κάτι πιο ουσιαστικό. Ούτε και εσένα σου κάνει.....φανταζομαι.
    Αν είσαι γυναίκα που θες δέσμευση και ασφάλεια τότε δεν είναι καλή ιδέα να μπλέξεις με έναν μαλακα ασταθή άπιστο.....αστον να πάει.

  6. #21
    Nefeli28
    Guest
    Ένα από αυτά που είχε πει και μου είχε φανεί πολύ κάπως ήταν όταν μου είπε πως αυτό που έχουμε οι δυο μας είναι κάτι πολύ πάνω από σχέση. Δεν μπορεί καν να προσδιοριστεί, δεν μπορούμε καν να του δώσουμε ένα όνομα….
    Ρε παιδιά αυτά δεν είναι πολύ μεγάλα λόγια για κάποιον που δεν έχεις ζήσει κάποια βασικά πράγματα μαζί του; Να τον ζήσεις λόγο τον άλλο, να συνδεθείς μαζί του με όλους τους τρόπους… δεν ξέρω… μήπως τον αδικώ;

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    237
    Quote Originally Posted by Nefeli28 View Post
    Ένα από αυτά που είχε πει και μου είχε φανεί πολύ κάπως ήταν όταν μου είπε πως αυτό που έχουμε οι δυο μας είναι κάτι πολύ πάνω από σχέση. Δεν μπορεί καν να προσδιοριστεί, δεν μπορούμε καν να του δώσουμε ένα όνομα….
    Ρε παιδιά αυτά δεν είναι πολύ μεγάλα λόγια για κάποιον που δεν έχεις ζήσει κάποια βασικά πράγματα μαζί του; Να τον ζήσεις λόγο τον άλλο, να συνδεθείς μαζί του με όλους τους τρόπους… δεν ξέρω… μήπως τον αδικώ;
    Αυτό το "κάτι πολύ πάνω από σχέση", ήταν "ελεύθερη σχέση"!
    Μπορεί να το είχε όντως πολύ ρομαντικά στο μυαλό του, αλλά στην πράξη αυτό πιστεύω πως εννοούσε.

  8. #23
    Honorata
    Guest
    Quote Originally Posted by Nefeli28 View Post
    Ένα από αυτά που είχε πει και μου είχε φανεί πολύ κάπως ήταν όταν μου είπε πως αυτό που έχουμε οι δυο μας είναι κάτι πολύ πάνω από σχέση. Δεν μπορεί καν να προσδιοριστεί, δεν μπορούμε καν να του δώσουμε ένα όνομα….
    Ρε παιδιά αυτά δεν είναι πολύ μεγάλα λόγια για κάποιον που δεν έχεις ζήσει κάποια βασικά πράγματα μαζί του; Να τον ζήσεις λόγο τον άλλο, να συνδεθείς μαζί του με όλους τους τρόπους… δεν ξέρω… μήπως τον αδικώ;
    Όχι δεν τον αδικεις...

    Όλο λόγια ήταν ο τύπος....έλεγε έλεγε μόνο έλεγε.. από πράξεις τι εκανε;;

    Την έκανε!..εξαφανίστηκε με ελαφρά πηδηματάκια

  9. #24
    Nefeli28
    Guest
    Quote Originally Posted by Cmos View Post
    Αυτό το "κάτι πολύ πάνω από σχέση", ήταν "ελεύθερη σχέση"!
    Μπορεί να το είχε όντως πολύ ρομαντικά στο μυαλό του, αλλά στην πράξη αυτό πιστεύω πως εννοούσε.
    Γενικά όλα τα έκανε πολύ ρομαντικά. Τόσο που έλεγα δεν μπορεί να είναι τόσο καλος…
    Το θέμα είναι όπως λες τι πραγματικά είχε στο μυαλό του.
    Όσο και να τον ήθελα, όσο κι αν ήθελα να πιστεύω αυτά που έλεγε, αυτό που με κρατούσε πίσω ήταν το γεγονός ότι ήταν γυναικας και άπιστος. Αυτό δεν μπορούσα να το ξεπεράσω.
    Δεν ξέρω πραγματικά η πρωην γυναίκα του πως τον παντρεύτηκε και έκανε και παιδιά μαζί του.
    Κι αυτή την κεράτωσε όπως μου είπε.
    Ίσως να χώρισαν και γι’αυτο ποιος ξέρει.
    Προσπάθησε πάντως πολύ να με πείσει ότι εγώ ήμουν η μια και μοναδική στη ζωή του, η μόνη που του έβγαζα τέτοια συναισθήματα και αυτή που θα ζούσε μαζί της στο μέλλον.

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    237
    Εσύ γιατί τον θυμήθηκες? Έγινε κάτι? Σου έστειλε πχ?

  11. #26
    Nefeli28
    Guest
    Quote Originally Posted by Cmos View Post
    Εσύ γιατί τον θυμήθηκες? Έγινε κάτι? Σου έστειλε πχ?
    Ναι.
    Είχε στείλει και μετά από ένα χρόνο μνμ και ξαναστειλε τώρα για ευχές στη γιορτη μου.
    Έχουν περάσει 3 χρόνια και μέσα σε αυτό το διάστημα περασα πολύ ασχημα λόγω της ιδψ και της κατάθλιψης.
    Τώρα που νιώθω καλύτερα είναι σαν να βλέπω τα πράγματα από απόσταση και να προσπαθώ να καταλάβω τι τελικά έγινε τοτε…
    Έφυγε χωρίς καμία εξήγηση, αλλά στέλνει μετά από 3 χρόνια μηνύματα για ευχές.
    Εσείς τι καταλαβαίνετε;;

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    237
    Quote Originally Posted by Nefeli28 View Post
    Ναι.
    Είχε στείλει και μετά από ένα χρόνο μνμ και ξαναστειλε τώρα για ευχές στη γιορτη μου.
    Έχουν περάσει 3 χρόνια και μέσα σε αυτό το διάστημα περασα πολύ ασχημα λόγω της ιδψ και της κατάθλιψης.
    Τώρα που νιώθω καλύτερα είναι σαν να βλέπω τα πράγματα από απόσταση και να προσπαθώ να καταλάβω τι τελικά έγινε τοτε…
    Έφυγε χωρίς καμία εξήγηση, αλλά στέλνει μετά από 3 χρόνια μηνύματα για ευχές.
    Εσείς τι καταλαβαίνετε;;
    Σε ενδιαφέρει ακόμη ή απλά τον θυμήθηκες επειδή σου έστειλε? Τον σκεφτόσουν πριν στείλει?
    Αν σου έλεγε εκείνος να συναντηθείτε, και ταυτόχρονα σου έλεγε να συναντηθείτε και κάποιος άλλος που σου άρεσε, ποιον θα διάλεγες?

  13. #28
    Nefeli28
    Guest
    Quote Originally Posted by Cmos View Post
    Σε ενδιαφέρει ακόμη ή απλά τον θυμήθηκες επειδή σου έστειλε? Τον σκεφτόσουν πριν στείλει?
    Αν σου έλεγε εκείνος να συναντηθείτε, και ταυτόχρονα σου έλεγε να συναντηθείτε και κάποιος άλλος που σου άρεσε, ποιον θα διάλεγες?
    Σίγουρα με ενδιαφέρει να καταλάβω τι έγινε τότε. Αν ενδιαφερόταν πραγματικά για μένα η έπαιζε. Μετά από όλα εκείνα εγώ έγινα πολύ χάλια. Έπιασα πάτο. Για πολλούς λογους. Η αφορμή πάντως ήταν αυτοί οι 2 μήνες μαζί του
    Τον σκεφτόμουν και πριν στείλει ναι.
    Μέσα στο καλοκαίρι όμως άρχισα να τον σκέφτομαι πολύ έντονα. Ειδικά από όταν έστειλε και μετά.
    Νομίζω πως δεν θα τον διάλεγα όσο κι αν τον θέλω. Επειδή ξέρω πως παρακάτω καπου θα με πληγώσει.

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2021
    Location
    Athens
    Posts
    926
    Αυτή 43 παντρεμένη , αυτός 48 χωρισμένος. Είχαν πλατωνική σχέση πριν 20 χρόνια. Μετά από 20 χρόνια , ξαναβρέθηκαν ... πλατωνικά.
    Μου προκαλεί θλίψη η ιστορία . Πρώτα από όλα θλίψη που ζω στην ίδια χώρα .
    Έπειτα θλίψη , που μιλάω την ίδια γλώσσα μαζί τους και μπορώ και διαβάζω την "ιστορία" αυτή .
    Άραγε αν φύγω τώρα , στα 45 , από τη χώρα για πάντα, έχω ελπίδες να έχω ξεχάσει τη γλώσσα αυτή , μέχρι να φύγω από τη ζωή ;;

  15. #30
    Nefeli28
    Guest
    Quote Originally Posted by Al_Bundy View Post
    Αυτή 43 παντρεμένη , αυτός 48 χωρισμένος. Είχαν πλατωνική σχέση πριν 20 χρόνια. Μετά από 20 χρόνια , ξαναβρέθηκαν ... πλατωνικά.
    Μου προκαλεί θλίψη η ιστορία . Πρώτα από όλα θλίψη που ζω στην ίδια χώρα με αυτά τα άτομα.
    Έπειτα θλίψη , που μιλάω την ίδια γλώσσα μαζί τους και μπορώ και διαβάζω το χάλι τους και την κατάντια τους.
    Άραγε αν φύγω τώρα , στα 45 , από τη χώρα για πάντα, έχω ελπίδες να έχω ξεχάσει τη γλώσσα αυτή , μέχρι να φύγω από τη ζωή ;;
    Τι ακριβώς σου προκαλεί θλίψη;;;

Page 2 of 6 FirstFirst 1234 ... LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 0
    Last Post: 17-03-2022, 17:36
  2. Υπάρχει ενδιαφέρον, ή απλά ήθελε επιβεβαίωση;
    By taekwondis in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 9
    Last Post: 09-08-2021, 09:54
  3. Τι θελει από μένα τελικα;;;
    By louloudaki1 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 6
    Last Post: 28-10-2015, 09:28
  4. εγω η κοπελα μου και γιατι δεν ηθελε σεξ..
    By αλεξανδρος_77 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 56
    Last Post: 04-04-2013, 01:54
  5. για μενα
    By sunset in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 5
    Last Post: 23-09-2009, 20:07

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •