Νιώθω λίγη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 22
  1. #1
    garfield
    Guest

    Νιώθω λίγη

    Νιώθω ότι πάντα πρέπει να προσπαθώ περισσότερο σε όλα. Πράγματα που για τους άλλους είναι απλά για μένα δεν είναι. Το κάθε τι μου φαίνεται βουνό. Επίσης δεν έχω κοινωνικές δεξιότητες αλλά ούτε και όρεξη να βρίσκομαι πολύ με ανθρώπους. "Δεν θα τους γοητευσεις" οπως ειπε και ο ψυχοθεραπευτής μου όταν του είπα ότι φοβάμαι ότι οι άνθρωποι δεν θα με συμπαθησουν. Νιώθω λίγη σε όλα.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    898
    Πρέπει να δουλέψεις λίγο την αυτοεκτίμηση,αυτοπεποίθησ� � σου.
    Νομίζω ότι αυτό γίνεται και μέσα από την ψυχοθεραπεία.
    Ούτε εγώ έχω όρεξη να βρίσκομαι πολύ με ανθρώπους τον τελευταίο ενάμιση χρόνο που έπαθα αυτό που έπαθα αλλά ζοριζομαι ν βρίσκομαι όσο μπορώ για να μην χάσω τις κοινωνικές δεξιότητες που είχα οι οποίες πλέον είναι λίγες.
    Οπότε σαν συμβουλή έχω να σ πω το εξής κανείς δεν είναι λίγος, προσπάθησε να βγαίνεις όσο μπορείς από το σπίτι με οποιαδήποτε πρόφαση ώστε να αρχίσει να σου γίνεται συνήθεια και να ξεκολλήσει από το σπίτι για να σου έρθει η όρεξη να βρίσκεσαι με ανθρώπους.
    Έχεις κακές εμπειρίες σε παλιές συναναστροφές σου και δεν έχεις όρεξη να βρίσκεσαι Μ ανθρώπους; Η είσαι μοναχικό άτομο από την φύση σου; Και αν ναι θες να το αλλάξεις αυτό;.

  3. #3
    garfield
    Guest
    Συνήθως οι άνθρωποι με απομονώνουν με τη συμπεριφορά τους ας πούμε όταν πήγαινα σχολείο δεν με έκανε κανείς παρέα αλλά όλοι με κατηγορούσαν πίσω από την πλάτη μου κάποιες φορές και μπροστά μου. Και τώρα μου συμβαίνει όταν πηγαίνω ας πούμε στο χωριό των γονιών μου περπατάω στο δρόμο και ακούω να με κουτσομπολευουν. Δηλαδή αισθάνομαι οτι γίνομαι ο σάκος του μποξ για μερικούς ανθρώπους ή ότι τους βγάζω το χειρότερο τους εαυτό. Δεν ξέρω αν αυτο έχει να κάνει με τη χαμηλή αυτοεκτίμηση.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    898
    Οκ στο σχολείο και στο χωριό να το δεχτώ μπορεί π.χ να κριτικάρουν κάποιον για κάτι,αλλά από ότι καταλαβαίνω μένεις σε πόλη.
    Εκεί έχεις προσπαθήσει να κοινωνικοποιηθεί ; Έχεις κανέναν φίλο η κάποιον γνωστό;

  5. #5
    garfield
    Guest
    Δεν μπορείς να γνωρίσεις κανέναν αν δεν έχεις χρήματα. Όσοι ξέρω δουλεύουν και θέλουν να βγαίνουν λογικό είναι. Εξάλλου σε κατηγορούν και για το ότι δεν έχεις δουλειά, δεν καταλαβαίνουν πόσο δύσκολο είναι για κάποιο άτομο σαν εμένα να κρατήσει και να βρει ακόμα μια δουλειά με τόσες απαιτήσεις που έχουν οι εργοδότες.
    Όμως το θεμα είναι ποιοι σε στηρίζουν σε μια δύσκολη στιγμή όχι όταν είσαι καλά.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,278
    όμως όταν είσαι σε μια δύσκολη στιγμή, δυστυχώς πρέπει να έχεις ήδη φίλους. αλλιώς γίνεσαι πιο μόνος, απομονώνεσαι.
    είσαι αρκετή, γεννήθηκες αρκετή. αξίζεις μόνο και που υπάρχεις. δεν πάει τίποτα στραβά με εσένα.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Εγώ δεν θα προσπαθήσω να σε πείσω ότι είσαι αρκετή κλπ γιατί είναι προφανές ότι όσα ανεβαστικα λόγια και να ακούσεις δεν θα τα πιστέψεις. Εμείς δεν σε ξέρουμε οπότε δεν μπορούμε να έχουμε άποψη για το αν θα τους γοητεύσεις ή όχι, για το πώς σε βλέπουν οι άλλοι, για τις δυσκολίες που αντιμετωπίζεις σε σχέση με άλλους κλπ. Νομίζω πως το σημαντικό είναι να θέσεις συγκεκριμένους στόχους, βήματα εφικτά με βάση τις επιθυμίες σου ώστε το μέτρο αυτοαξιολόγησης να είναι το αν προχωράς, αν τα πετυχαίνεις αυτά που έθεσες ως στόχους και όχι να συγκρινεσαι με τον οποιονδήποτε. Δεν είμαστε όλοι ίδιοι, ούτε σε σωματικής δύναμη ούτε νοητικά, δεν ξεκινούμε από την ίδια αφετηρία ούτε σε ο,τι αφορά το βιοτικό επίπεδο. Οι συγκρίσεις δεν βοηθούν. Θέσε μικρούς ρεαλιστικούς στόχους και καταστρωσε σχέδιο για τον καθένα τους.

  8. #8
    garfield
    Guest
    Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις. Προσπαθώ να βάζω στόχους και να τους πετύχω, να μάθω πράγματα όπως ξένες γλώσσες, να βελτιώσω το βιογραφικό μου και αυτό με βοηθάει να απασχολω το μυαλό μου και να μην σκέφτομαι τα προβλήματα μου. Η καλύτερη ψυχοθεραπεία για μενα είναι να ασχολούμαι με κάτι. Όμως όταν βρίσκομαι με άλλους είναι δύσκολα.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    898
    Quote Originally Posted by garfield View Post
    Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις. Προσπαθώ να βάζω στόχους και να τους πετύχω, να μάθω πράγματα όπως ξένες γλώσσες, να βελτιώσω το βιογραφικό μου και αυτό με βοηθάει να απασχολω το μυαλό μου και να μην σκέφτομαι τα προβλήματα μου. Η καλύτερη ψυχοθεραπεία για μενα είναι να ασχολούμαι με κάτι. Όμως όταν βρίσκομαι με άλλους είναι δύσκολα.
    Ίσως επειδή δεν έχεις συνηθίσει να βρίσκεσαι με άλλους για αυτό είναι δύσκολα.
    Προσπάθησε να βρίσκεσαι όσο το δυνατόν περισσότερο με οποιοδήποτε άτομο.
    Σε αυτό με την δουλειά συμφωνώ, κ εγώ δεν έχω δουλειά και εκτός ότι Μ ρίχνει την αυτοπεποίθηση δεν μπορώ να ακολουθήσω τους άλλους που έχουν λεφτά κ δουλεύουν.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,278
    κάνεις την καλύτερη δουλειά. μην σταματήσεις να έχεις χόμπι, είναι πολύ σημαντικό.
    ούτε κι εγώ μπορώ τους άλλους όμως κάποτε τους μπορούσα.
    βασικά ξεπερνιέται μέσω της έκθεσης όπως είπαν χωρίς να καταπιέζεσαι.

  11. #11
    Quote Originally Posted by garfield View Post
    Συνήθως οι άνθρωποι με απομονώνουν με τη συμπεριφορά τους ας πούμε όταν πήγαινα σχολείο δεν με έκανε κανείς παρέα αλλά όλοι με κατηγορούσαν πίσω από την πλάτη μου κάποιες φορές και μπροστά μου. Και τώρα μου συμβαίνει όταν πηγαίνω ας πούμε στο χωριό των γονιών μου περπατάω στο δρόμο και ακούω να με κουτσομπολευουν. Δηλαδή αισθάνομαι οτι γίνομαι ο σάκος του μποξ για μερικούς ανθρώπους ή ότι τους βγάζω το χειρότερο τους εαυτό. Δεν ξέρω αν αυτο έχει να κάνει με τη χαμηλή αυτοεκτίμηση.
    Να κάνεις τα πράγματα που φοβάσαι να κάνεις ή για τα οποία θεωρείς τον εαυτό σου λίγο, λες και όλοι αυτοί που προανέφερες δεν υπάρχουν. Διάλεξε λίγα άτομα που σε εκτιμάνε για παρέα και αφιλία, και δες με αφοσίωση και πείσμα τις σπουδές ή το επάγγελμα σου ή πως θα μπεις σε εκείνον τον τομέα σπουδών ή δουλειάς που βρίσκεται σ' αυτά τα καταπιεσμένα από την χαμηλή αυτοεκτίμηση όνειρα σου.
    Δυστυχώς άμα κάποτε μας κουτσομπόλευαν ή μας κοροίδευαν ή μας έβριζαν ή μας κατηγορούσαν πίσω από τη ράχη μας, αυτό γίνεται αίτιο, με την πάροδο των χρόνων, οποιαδήποτε συμπεριφορά δούμε που με τον τρόπο με τον οποίο συμβαίνει (πχ κοίταγμα ή τρόπος που μιλάνε) μας θυμίζει εκείνο που μας έκαναν, να νομίζουμε πως μας ξανακάνουν το ίδιο, κι ίσως αυτό να μην ισχύει ή να μην ισχύει πάντα.
    Απλά δούλεψε όπως σου είπα κι όπως σου είπαν κι άλλοι εδώ και αγνόησε πλήρως αυτούς που με τυχόν κακεντρέχεια ασχολούνται μαζί σου.
    γιάννης

  12. #12
    καλησπερα και απο εμενα, θελησα να απαντησω γιατι και εγω εχω βρεθει και βρισκωμαι σε αυτην την φαση. ομως ξες τι πιστευω? πλεον ολοενα και περισωτεροι στην ελλαδα ερχωνται σε αυτην ρην θεση, και το συζητουσα με κατι καλα μου φιλαρακια αυτο. σε μεγαλο βαθμο φταει η κατασταση της χώρας μας, επειδη σου κωβουν ελευθεριες και δυνατότητες συνεχος σε κανουν να νιωθεις αχρηστος, κ;θ το κακο ειναι οτι ακομα και ατομα πολυ χαρισματικα και αποδοτικα πεφτουν σε αυτο, πιστευω προσοπικα δεν πρεπει να δηνουμε σιμασια σε αυτο. ψαξε για καλους ανθωρπους γυρο σου, και μια καλη σχεση ισως σε βοηθουσε, αλλα οχι με καποιον κλαρινογαμπρο αλλα με καποιον που θα σε στιριζε πραγματικα γτ χρειαζωνται ολλα πλεον στους καιρους που ζουνε

  13. #13
    και εμενα υπυρχαν πολλοι που μου ελεγαν οτι δεν θελω να κανω τιποτα και οτι βαριεμαι και οτι θελω να χαζολογαω μονι χωρις να ξερουν ουτε το παρελθον μου ουτε τι προσπαθω να κανω. αλλα στα δυσκολα ξεγυμνωνωνται ολλοι και ολλα. σε ενα βαθμο μεγαλο και εγω ειχα παρατησει την προοδο στην ζωη μου. τωρα προπσθαω να α μαζεψω αλλα και το παραμικρο που καμω με γεμιζει χαρα, γιατι ξερω εστο και λιγο βγαινει καλο απο εκει. το αρνιτικο πιστευω ειναι μονονστο μυαλο. ειναι στεναχωρο να βλεπεις ποσα νεα παιδια να νομιζουν οτι τελειωσαν ολλανγιατι εκει τους παει το συστημα αλλα ακομα και κατι μικρο να κανουμε, υπο κανονικες συνθηκες θα ηταν πολυ μεγαλύτερο. αυτο οου θελω περισωτερο τωρα ειναι να εχω τους καταληλους ανθωρπους στην ζωη μου. ειναι θυσαυρος αυτο και βοηθαει και σε ολλα τα αλλα,

  14. #14
    garfield
    Guest
    Συμφωνώ εν μέρει φταίει το σύστημα στη χώρα μας γιατί και να έχει κάποιος όνειρα στην Ελλάδα δεν μπορεί να τα πραγματοποιησει, εδω υπάρχουν μόνο καφετέριες, σουβλατζίδικα και μπιτς μπαρ το καλοκαίρι. Και αυτά μέχρι κάποια ηλικία. Δεν θελουν τον άνθρωπο να προοδεύσει τον θελουν στασιμο να μένει σε μια δουλειά που δεν τον γεμίζει και για λίγα λεφτα.
    Εγώ δυστυχώς δεν έχω κανέναν να με στηρίζει ακόμα και που αποφάσισα να δώσω για πριφισενσι με ειρωνεύονται (τώρα το θυμηθηκες μου λένε οι γονείς μου τόσα χρόνια τι έκανες); Οπότε κι εγώ έχω κλειστεί στον εαυτό μου.
    Γενικά παρατηρώ ότι όσοι τα έχουν τακτοποιημένα όλα στη ζωή τους δεν δείχνουν καμία κατανόηση (οχι ολοι, οι περισσότεροι) γιατί τα θεωρούν όλα εύκολα και πως εμείς δεν θέλουμε να κάνουμε κάτι στη ζωή μας. Και νομίζουν ότι περνάμε και καλά και ότι εμείς δεν έχουμε προβλήματα.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Ακόμη κι αυτοί που δεν τα έχουν όλα τακτοποιημένα στη ζωή τους, δεν δείχνουν κατανόηση. Γενικά η ενσυναίσθηση είναι σπάνιο πράγμα. Το σύνηθες είναι η κακία λόγω ζήλιας και συμπλέγματος κατωτερότητας. Sad but true.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 3
    Last Post: 15-10-2018, 02:23
  2. λιγη βοηθεια!!!
    By xrhstos in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 6
    Last Post: 17-06-2011, 01:29
  3. λίγη βοήθεια!!!
    By το κουρδιστό πουλί in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 21
    Last Post: 23-02-2011, 23:27
  4. Ενω εχω αναγκη απο φιλιες νιωθω παραξενα καπως εξαρτημενη κ θελω να φευγω..νιωθω ενοχη γι αυτο..
    By Girl25 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 26
    Last Post: 22-07-2010, 02:20
  5. Λιγη βοηθεια
    By sweetgirl in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 13
    Last Post: 31-07-2009, 11:32

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •