Αρρωστοφοβια και αυχενας
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    162

    Αρρωστοφοβια και αυχενας SOS!!!!

    Καλησπερα παιδια καινουριοσ και εγω στο φορουμ και θελω να σασ πω κατι που με απασχολει εδω και αρκετο καιρο.. Εδω και χρονια εχω λαθος σταση σωματος ειμαι 21 χρονων και μου λενε συνεχεια να φτιαξω την σταση του σωματος μου.. Λοιπον εδω και 1 2 χρονια λοιπον εχω δυσκαμψια στον αυχενα και εχει πρηστει στο πλαι εκει που ειναι περιπου ο τραπεζωειδης.. Ειχα παει σε γιατρο μου ειχε πει να παρω μυοχαλαρωτικα δεν εκαναν τιποτα.. Πηγα εκανα αθλητικο μασαζ πριν 1 μιση μηνα μου ειπε οτι εχει πολυ ενταση ο αυχενας και εχει κομπους.. Ξαναπηγα λοιπον προχθες στον ορθοπεδικο και το ειδε.. Και μου ειπε οτι ειναι μυικη σπασμοι και να παρω τα νορτζεσικ.. Η δυσκαμψια περιοριστικε καπως αλλα το πρηξιμο ειναι ακομα και δεν εχει περασει και εχω βαλει στο μυαλο μου τα χειροτερα για να μην σας πω οτι νομιζα οτι ηταν λεμφαδενας μεχρι που πηγα στον γιατρο και μου ειπε οτι δεν υπαρχει λεμφαδενας στο συγκεκριμενο σημειο.. Πραγματικα παιδια δεν ξερω τι να κανω ειναι πρησμενο και φοβαμαι πολυ το μυαλο μου παει στα χειροτερα ειχε κανενας το ιδιο και αν ναι τι εκανε και το ξεπερασε;

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2022
    Posts
    1
    Μαγνητική έκανες ; Είχα και εγώ τα ίδια συμπτώματα και μέχρι να μάθω ακριβώς τι ήταν πέρασαν πολλά από το μυαλό μου αλλά έλεγε ο ένας γιατρός αλλά ο άλλος και αλλά ο φυσιοθεραπευτής και τελικά η μαγνητική έφειξε ότι ο ένας δίσκος είναι λίγο έξω πράγμα συνήθες για τους άνω των 30 αλλά μπορεί και κάποιος τραυματισμός να το προκαλέσει ..

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    162
    Οχι ρε φιλε ο γιατροσ μου ειπε δεν ειναι τιποτα ειναι μυικοσ σπασμοσ που μαζι με το αγχος που εχω και πολυ αγχος γινεται χειροτερο μου εγραψε νορτζεσικ τα οποια κανουν δουλεια το πρηξιμο δηλαδη καπωσ σαν να εχει χαλαρωσει δεν ειναι τοσο σκληρο.. Αλλα λογω αρρωστοφοβιας που εχω τα μεγενθυνω ολα

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Location
    Μορντορ
    Posts
    418
    Εγω εχω 3 κηλες στον αυχενα,στενωση και πιεση νευρικης ριζας α5 α6.Μυικο σπασμο εχω και στον τραπεζοειδη και ψηλα στον αυχενα υπαρχει ενα σχεδον μονιμο γρομπαλακι.Εμενα κανουν δουλεια τα panadol extra μαζι με muscoril,,και τα ζεστα εμπλαστρα.Πηγαινε να σου γραψουν φυσιοθεραπειες τωρα που εισαι νεος μην το αφησεις.Και ισχυει οτι πρεπει να φτιαξεις τη σταση σωματος ,εστω κι αν χρειαστεις καποια ειδικη ζωνη.

  5. #5
    Quote Originally Posted by Thanos View Post
    Καλησπερα παιδια καινουριοσ και εγω στο φορουμ και θελω να σασ πω κατι που με απασχολει εδω και αρκετο καιρο.. Εδω και χρονια εχω λαθος σταση σωματος ειμαι 21 χρονων και μου λενε συνεχεια να φτιαξω την σταση του σωματος μου.. Λοιπον εδω και 1 2 χρονια λοιπον εχω δυσκαμψια στον αυχενα και εχει πρηστει στο πλαι εκει που ειναι περιπου ο τραπεζωειδης.. Ειχα παει σε γιατρο μου ειχε πει να παρω μυοχαλαρωτικα δεν εκαναν τιποτα.. Πηγα εκανα αθλητικο μασαζ πριν 1 μιση μηνα μου ειπε οτι εχει πολυ ενταση ο αυχενας και εχει κομπους.. Ξαναπηγα λοιπον προχθες στον ορθοπεδικο και το ειδε.. Και μου ειπε οτι ειναι μυικη σπασμοι και να παρω τα νορτζεσικ.. Η δυσκαμψια περιοριστικε καπως αλλα το πρηξιμο ειναι ακομα και δεν εχει περασει και εχω βαλει στο μυαλο μου τα χειροτερα για να μην σας πω οτι νομιζα οτι ηταν λεμφαδενας μεχρι που πηγα στον γιατρο και μου ειπε οτι δεν υπαρχει λεμφαδενας στο συγκεκριμενο σημειο.. Πραγματικα παιδια δεν ξερω τι να κανω ειναι πρησμενο και φοβαμαι πολυ το μυαλο μου παει στα χειροτερα ειχε κανενας το ιδιο και αν ναι τι εκανε και το ξεπερασε;
    Έχω κυφωση και θέμα σε πλάτη και αυχένα...Η μαγνητική επιβεβαίωσε την κυφωση καιρό θέμα σε 3 σπονδυλους. Πονάω φρικτα στην πλάτη και ηρεμώ μόνο οταν ξαπλώνει στα πλακάκια. Επίσης πονάω και στον αυχένα (δεν έχω κάνει μαγνητική αυχένα ακόμα) κάνω θεραπευτική μασάζ κ νιώθω κάπως καλύτερα. Πηγαίνω και σε χειροπρακτη που μου έδειξε ασκήσεις για την στάση. Τα μυοχαλαρωτικα δεν μου κάνουν τίποτα... Κανένα παυσίπονο με ηρεμεί κάπως κάι ξάπλα κατάχαμα.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    162
    Ένα μικρό update παιδιά. Τα νορτζεσικ που μου είπε ο γιατρός να πάρω για μια βδομάδα έκαναν φανταστική δουλειά πραγματικά δεν το περίμενα.. το πρήξιμο έχει υποχώρησει σε ποσοστό τουλάχιστον 75% το μόνο που μένει εινΑι λίγο η δυσκαμψία και λίγος πόνος ειδικά άμα κάθομαι στραβά η αν αγχωθώ.. Θα ξεκινήσω φυσικοθεραπείες και ελπίζω να γίνει τελείως καλά.. Μια παρατήρηση που θέλω να κάνω είναι ότι έχω παρατηρήσει ουι το αγχος το μεγενθύνει το πρόβλημα..

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    Αθήνα
    Posts
    317
    Ε βεβαια, όλο το άγχος πάει και συσσωρευεται στον αυχένα από το σφίξιμο των μυών.. Χαιρομαι που είσαι καλύτερα..

Similar Threads

  1. Αυχενας
    By Thanos in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 04-09-2022, 22:28
  2. Αυχενας και εγκεφαλικο
    By Speaker14 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 13-09-2019, 17:57
  3. Πονοκεφαλος - αυχενας - δυσανεξια σε ηχους
    By dolce_21 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 32
    Last Post: 30-10-2013, 08:11
  4. πιασμενος αυχενας!!
    By aggelikoula89 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 24-12-2012, 17:48
  5. Ενοχληση μασελα/αυχενας/κεφαλι!!!
    By Παστελι in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 04-08-2009, 18:52

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •