Με καταπιέζει η μητέρα μου για τα κιλά και με συγκρίνει συνέχεια με τους άλλους
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    425

    Thumbs down Με καταπιέζει η μητέρα μου για τα κιλά και με συγκρίνει συνέχεια με τους άλλους

    Καλησπέρα,στα lockdown και με τις δυσκολίες που αντιμετώπισα τόσο στο εργασιακό περιβάλλον,όσο και γενικά με καταθλιψεις,κοινωνικό στρες,θεραπευτική αγωγή με λεξοτανιλ,βενλαφαξινη για 1,5 χρόνο,είχα πάρει 15 κιλά επιπλέον,κατά διαστήματα ξεκινούσα διατροφή,έκανα λίγο βασική άσκηση και έχανα μερικά κιλά,άλλες φορές τα έπαιρνα πίσω.

    Δέχομαι πολύ μπουλινγκ και πρήξιμο από τη μάνα μου για τα κιλά,με συγκρίνει συνέχεια με τους άλλους,με κοιτάει συνέχεια περίεργα,μου λέει ότι είμαι χοντρός και αν μου αρέσει αυτό,μου κάνει φασαρία αν ακούει το ψυγείο να ανοίγει,έχω κουραστεί με αυτή την κατάσταση,δεν είμαι σε φάση να χάσω αυτή τη στιγμή κιλά,δεν έχω τον απαραίτητο χρόνο να αφιερώσω σε διατροφή και άσκηση,ούτε την ψυχολογία να υποστηρίξω κάτι τέτοιο,πιέζομαι με τη δουλειά,πιέζομαι με τα οικονομικά επίσης,με την αποφευτική διαταραχή που βιώνω,δεν μπορώ να έχω και αυτή την καταπιεστική κατάσταση καθημερινά.

  2. #2
    kopela93
    Guest
    Ένα μιουτ να μπορούσαμε να βάλουμε σε όλους τους κομπλεξικούς με τα κιλά και την εμφάνιση γενικότερα να το βουλωσουν να ησυχάσουμε. Κανένα ελαφρυντικό!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    898
    Τα ίδια τραβάω κ εγώ με το περιβάλλον μου, έβαλα δεκαπέντε κιλά λόγω αγωγής κ άγχους κ έτσι τ έριξα στο φαγητό αλλά ακούω συνέχεια αρνητικά σχόλια από το περιβάλλον μου.
    Προσπάθησε να εξηγήσεις στην μάνα σου τι λούκι τραβάς και ότι δεν είσαι σε φάση να τα χάσεις.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    425

    Thumbs down

    Quote Originally Posted by Player View Post
    Τα ίδια τραβάω κ εγώ με το περιβάλλον μου, έβαλα δεκαπέντε κιλά λόγω αγωγής κ άγχους κ έτσι τ έριξα στο φαγητό αλλά ακούω συνέχεια αρνητικά σχόλια από το περιβάλλον μου.
    Προσπάθησε να εξηγήσεις στην μάνα σου τι λούκι τραβάς και ότι δεν είσαι σε φάση να τα χάσεις.
    Το εχω εξηγησει αρκετες φορες αλλα δεν καταλαβαινει,μου λεει πραγματα οπως σου αρεσει να εισαι χοντρος,δεν σου κανει το παντελονι,θα γινεις σαν τον ταδε που ειναι παχυσαρκος,ο αλλος πως ειναι λεπτος και εσυ δεν μπορεις κλπ.Εχω βαρεθει και εχω κουραστει,οταν εχω την διαθεση να ασχοληθω με αυτο θα το κανω,εχω χασει και αλλες φορες κιλα,ξερω τον τροπο,απλα δεν ειμαι στην καταλληλη φαση και στιγμη να το ξεκινησω.Γιατι οι γονεις ειναι τοσο καταπιεστικοι πια.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by JohnyK33 View Post
    Καλησπέρα,στα lockdown και με τις δυσκολίες που αντιμετώπισα τόσο στο εργασιακό περιβάλλον,όσο και γενικά με καταθλιψεις,κοινωνικό στρες,θεραπευτική αγωγή με λεξοτανιλ,βενλαφαξινη για 1,5 χρόνο,είχα πάρει 15 κιλά επιπλέον,κατά διαστήματα ξεκινούσα διατροφή,έκανα λίγο βασική άσκηση και έχανα μερικά κιλά,άλλες φορές τα έπαιρνα πίσω.

    Δέχομαι πολύ μπουλινγκ και πρήξιμο από τη μάνα μου για τα κιλά,με συγκρίνει συνέχεια με τους άλλους,με κοιτάει συνέχεια περίεργα,μου λέει ότι είμαι χοντρός και αν μου αρέσει αυτό,μου κάνει φασαρία αν ακούει το ψυγείο να ανοίγει,έχω κουραστεί με αυτή την κατάσταση,δεν είμαι σε φάση να χάσω αυτή τη στιγμή κιλά,δεν έχω τον απαραίτητο χρόνο να αφιερώσω σε διατροφή και άσκηση,ούτε την ψυχολογία να υποστηρίξω κάτι τέτοιο,πιέζομαι με τη δουλειά,πιέζομαι με τα οικονομικά επίσης,με την αποφευτική διαταραχή που βιώνω,δεν μπορώ να έχω και αυτή την καταπιεστική κατάσταση καθημερινά.
    Καλησπερα !

    Εσυ πως εισαι ?
    Πως νοιωθεις με την εικονα που βλεπεις στον καθρεπτη σου ?

    Το ξερεις οτι αν πρωτα εσυ ο ιδιος δεν αγαπησεις τον ευατο σου, οπως και να εισαι, μια ζωη θα σε ενοχλει τι λενε οι αλλοι ?

    Θα ξαναπω κατι χιλιοειπομενο αλλα το μυστικο ολου αυτου ..
    Παντα ξεκιναμε απο τον ευατο μας ...αλλαζουμε εμας ,αγαπαμε τον ευατο μας ...μην περιμενεις ποτε να αλλαξει ο κοσμος γυρω σου ,μονο αν αλλαξεις εσυ τον τροπο που τους αντιμετωπιζεις και τους δινεις χωρο στη ζωη σου θα μπορεσεις να πας παρακατω χωρις να σε ενδιαφερουν
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    425
    Εχω δυσκολια στο να συμπαθησω η να πω οτι αγαπαω αρκετα τον εαυτο μου,καθως δεν εχω τη ζωη και καθημερινοτητα που επιθυμω ολα αυτα τα χρονια,επισης αλλο πραγμα να σου κανει μπουλινγκ ενας τριτος,που ειναι ενας γνωστος-αγνωστος και αλλο αυτο να το δεχεσαι μεσα απο την οικογενεια σου,ειναι πολυ πιο ενοχλητικο και αποκλειεται να μην σε πειραξει.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    425
    Τελικα,αν δεν μπορεις να ανεξαρτητοποιηθεις και να εισαι στον δικο σου private χωρο,δεν μπορεις να βρεις ηρεμια,αλλα με δουλειες των 500-600 ευρω,δεν γινεται να το κανεις αυτο.

  8. #8
    kopela93
    Guest
    Μόνο με συγκάτοικο μπορείς να φύγεις

  9. #9
    Member
    Join Date
    Sep 2022
    Location
    @evdemonia_
    Posts
    30
    Αν φύγεις θα φύγεις γιατί το θες εσυ. Αν θες να αδυνατίσεις να το κάνεις επειδή εσύ το θες. Θεωρώ πως οφείλεις να γίνεις πιο καλός με εσένα, να σε αγαπήσεις, να σου αρέσεις. Βλέπω πως κι εσύ ο ίδιος θες να αλλάξεις διάφορα στη ζωή σου. Επικεντρώσου σε αυτό.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    425
    Quote Originally Posted by evdemonia_ View Post
    Αν φύγεις θα φύγεις γιατί το θες εσυ. Αν θες να αδυνατίσεις να το κάνεις επειδή εσύ το θες. Θεωρώ πως οφείλεις να γίνεις πιο καλός με εσένα, να σε αγαπήσεις, να σου αρέσεις. Βλέπω πως κι εσύ ο ίδιος θες να αλλάξεις διάφορα στη ζωή σου. Επικεντρώσου σε αυτό.
    Θελω πραγματι να κανω αλλαγες,αλλα οταν θα ειμαι ετοιμος εγω και οχι υπο το βαρος της πιεσης των αλλων,επειδη υπαρχει το "πρεπει να χασεις κιλα". Eιμαι σε μια δουλεια ορισμενου χρονου και απλα παιρνω εναν βασικο μισθο,οποτε οχι δεν φτανουν τα χρηματα με τα σημερινα δεδομενα ωστε να φυγω απο το σπιτι των γονιων μου.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,455
    εδω σα να βλεπω εμενα με την δικη μου μανα φιλε .........................

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    425
    Moυ τα εκανε τσουρεκια και παλι σημερα με τα κιλα,ελεος πια με τους καταπιεστικους γονεις.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    425

    Thumbs down

    Η ανεξαρτησια ειναι σημαντικη για αυτο τον λογο,οταν μενεις μονος σου,δεν εχεις πανω απο το κεφαλι σου γονεις να σε πρηζουν,να σε σχολιαζουν και διαφορα,οταν ομως δεν μπορεις οικονομικα να το κανεις αυτο,θα ακους τη μανα να σε κατακρινει για την εμφανιση και τα κιλα,τον πατερα να σε κατακρινει γιατι δεν βρισκεις καλυτερη δουλεια κλπ.

  14. #14
    Δεν έχεις και πολλές επιλογες.

    Ή θα χάσεις τα κιλά τώρα ή θα φύγεις απο το σπίτι ή θα αναγκάζεσαι να την ακούς και δεν θα δίνεις πολλή σημασία. Καταλαβαίνω ότι είναι σπαστικό να κρίνουν συνέχεια την εμφάνιση σου, άσε που αν τα χάσεις για τη μανα σου θα τα ξαναπάρεις γρήγορα.

    Μόνο αν το θελήσεις για σένα θα το κάνεις πετυχημένα. Οπότε , υπομονή για τώρα

Similar Threads

  1. Replies: 5
    Last Post: 05-11-2017, 23:39
  2. Δύσκολη η επικοινωνία με τους άλλους για μας τους ομοιοπαθείς..
    By vasilianna85 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 25-12-2014, 00:08
  3. Δεν εχω φιλες και η μητερα μου με συγκρινει συνεχεια με αλλα ατομα. :(
    By Χρυσα18 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 48
    Last Post: 01-12-2012, 00:34
  4. Επικοινωνια με τους άλλους
    By xρυσα in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 17
    Last Post: 27-02-2010, 15:34
  5. Εξάρτηση από τους άλλους...
    By donald_girl in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 12
    Last Post: 30-01-2009, 21:54

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •