Είμαι Άσχημη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2022
    Posts
    1

    Είμαι Άσχημη

    Είμαι 17 χρόνων και η εικόνα του εαυτού μου και ιδιαίτερα του προσώπου μου με απασχολεί αρκετά χρόνια . Όταν ήμουν μικρή ( όσο δύναμαι να με θυμάμαι ) φυσικά κάτι τέτοιο δεν με απασχολούσε , ήμουν αγοροκόριτσο , είχα αμέτρητους φίλους και σε γενικές γραμμές δεν είχα μπει στην διαδικασία να σκεφτώ πως φαίνομαι ως παρουσία στα μάτια των άλλων . Φυσικά έτυχε να ερωτευτώ συμμαθητές και λίγο λόγο της εμφάνισης λίγο του τότε στυλ μου είχα φάει άκυρο αρκετές φορές . Η πραγματική πρόσκρουση μου με την πραγματικότητα ήρθε όμως στο γυμνάσιο . Τότε σε μια μικρή κόμμοπολη ,αυτά τα χρόνια του σχολείου δεν μπορούσαν παρά εφιαλτικά να είναι για εμένα . Θυμάμαι πως ότι μπορώ από τις 3 τάξεις αυτές του γυμνασίου να αναπολήσω είναι ένας διαρκής αγώνας να «ταιριάξω» με τους συμμαθητές μου τόσο εξωτερικά όσο και στο επίπεδο της προσωπικότητας και των ενδιαφερόντων ( όλα κενά νοήματος ). Η κατάσταση είχε ως εξής : αγόρια που μιλάνε για τα όμορφα κορίτσια
    Κορίτσια που μιλάνε για αγόρια και τις μεταξύ τους περιπέτειες
    Και τέλος εγώ που ακόμα αναρωτιέμαι την θέση μου σε όλη αυτήν την κατάσταση .
    Τότε ειχα παραπάνω κιλά , πολλά παραπάνω ….. ερωτευμένη λοιπόν με έναν συμμαθητή μου βάλθηκα να τα αποβάλω από πάνω μου ελπίζοντας πως εκείνη είναι η πηγή του κακού. Πράγματι το καλοκαίρι μεταξυ 1ης 2ας γυμνασίου έχασα τουλάχιστον 15 κιλά ομως σύντομα κατάλαβα πως τα χαρακτηριστικά του προσώπου μου δεν ήταν τόσο εύκολο να τα αποβάλω . Για να μην μακρολογω εκείνο το παιδί ποτέ δεν με θέλησε, αντίθετα είχε εκφράσει ανοιχτά το ενδιαφέρον του για την ωραία του σχολείου όπως και κάθε αγόρι στην ηλικία του . Προσωπικά εκείνη η κοπέλα ήταν φίλη μου και ποτέ δεν ένιωσα ζήλια η κακιά μαζί της ίσα ίσα την θαύμαζα και επιθυμούσα να της μοιάσω ακόμα και αν πάντα ένιωθα ένα παράπονο που δεν θα μπορούσε ποτέ κάτι τέτοιο να συμβεί . Από εκείνο περίπου τον καιρό σταμάτησα να βγαίνω φωτογραφίες επειδή δεν μπορούσα να τις κοιτάω , και όταν τύχαινε να με πιάνει ξώφαλτσα καμία ομαδική λήψη δεν πίστευα αυτό που έβλεπα . Έτσι άρχισα να φτιάχνω εγώ μια εικόνα για τον εαυτό μου μέσω ενός μαγικού εργαλείου που λέγεται σελφι . Όλα ήταν πολύ εύκολα γωνία ,φως ,λήψη και ποστάρισμα χωρίς να νιώθω παραμορφωμένο τέρας . Τα χρόνια στο λύκειο ήταν ήρεμα είχα ξεκαθαρίσει λίγο τις παρέες μου και δεν ένιωθα τόσο μειονεκτικά είχα να μιλάω για πράγματα που με ενδιέφεραν ,να ψάχνομαι ,να διαβάζω περισσότερο . Ωστόσο εξακολουθούσε να με πληγώνει η αντιμετώπιση από το άλλο φύλο , είχα ερωτικες επαφές αρκετές μάλιστα ίσως περισσότερες από κάθε άλλο κορίτσι . Όμως ξέρω πως ποτέ δεν εξέλαβα αυτόν τον θαυμασμό την διεκδίκηση κτλπ . ο πρωτος ερωτικος μου σύντροφος κάποτε μου είπε « εγώ έχω πάει με κοπέλες που μπροστά σου είναι γυναικάρες» δεν ήξερα πως να απαντήσω μπορεί και να μην απάντησα δεν πολύ θυμάμαι πάντως ξέρω πως με συνέτριψε …. Ο όρος γυναικάρα για εμένα ήταν κάτι πολύ ειδυλλιακό . Μπορεί να αναγνωρίζω κοπέλες όμορφες αλλά πολύ λίγες είναι γοητευτικές με όλη την σημασία της λέξης . Γυναικάρες για εμένα είναι οι μούσες ,αυτές που έχουν αυτήν την δυναμική που κάνει τον κόσμο και την τέχνη να περιστρέφεται . Μάλιστα πέρασα μια περίοδο που τόσο θαύμαζα το γυναικείο φύλλο που νόμιζα πως είμαι ομοφυλόφιλη . Νομίζω αυτό μου το πέρασε η μάνα μου. Η ίδια πάντα ήταν πολύ εντυπωσιακή γυναίκα όμορφη ψιλή με γοητευτική κινησιολογία ( το αντίθετο με εμένα ) θυμάμαι ακόμα να μιλάει για άλλες γυναίκες με τέτοιο θαυμασμό . Και τώρα το μόνο που μπορώ να σκεφτώ , είναι πως ποτέ δεν θα μιλήσει κάποιος για εμένα έτσι .Δεν έχω αυτήν την χάρη και ποτέ δεν θα την αποκτήσω γεγονός που με πληγώνει βαθύτατα . Όταν κοιτάω τον εαυτό μου στον καθρέφτη αναρωτιέμαι αν ντρέπεται η μαμά μου που είμαι κόρη της και αν νιώθει άβολα να με συστήνει ως τέτοια . Καμία φορά μάλιστα δεν έβγαινα έξω επειδή ένιωθα άσχημη , ενώ αλλες φορες όταν είμαι έξω προσπαθώ να μην μιλάω πολύ η να μην γελάω για να μην κάνω εκφράσεις με το πρόσωπο μου που αποκαλύπτουν την ασυμμετρία του . Δεν μπορώ να καταλάβω με όσους συντρόφους είχα τι ακριβώς βρίσκαν επάνω μου έστω και λίγο ελκυστικό . Μια φορά είχα ξεσπάει σε δυο καλές φίλες μου , διατύπωσα ανοιχτά τις ανησυχίες μου και μου είπαν πως είμαι όμορφη και πως η προσωπικότητα μου το κάνει ακόμα καλύτερο , Όμως εγώ δεν ρώτησα για την προσωπικότητα μου ….και από την στιγμή που την ανέφεραν κατάλαβα πως η εξωτερική μου εμφάνιση είναι έως πολύ ανεπαρκής
    Σε μια άλλη φίλη είχα ομολογήσει πως καταλαβαίνω ότι δεν είμαι εμφανίσιμη και δεν απάντησε . Στην πραγματικότητα ακούω καλά λόγια για την εμφάνιση που και που από την Μητέρα μου η οποία βέβαια μιλάει συνεχώς όπως και οι υπόλοιποι συγγενείς μου για τον αδερφό μου ο οποίος πράγματι είναι πολύ ωραίο παιδί . Μάλιστα ο ίδιος μιλώντας κάποτε για τις κατακτήσεις του ανέφερε πως καμία κοπέλα με ιδιαίτερο όνομα δεν μπορεί να είναι άσχημη , εγώ ντράπηκα παρά πολύ διότι έχω ένα αρκετά ξεχωριστό όνομα και τίποτα το όμορφο επάνω μου και ξέρω πως το σκεφτικέ και εκείνος . Με τον αδερφό μου κάνουμε αρκετή παρέα αφού έχουμε μόνο 4 χρόνια διαφορά και πολλούς κοινούς φίλους , όμως πάντα όταν βγαίνουμε μαζί οι φίλες μου φλερτάρουν με την παρέα του αδερφού μου και εγώ νιώθω άσχημα γιατί ποτέ δεν θα γύρναγε να με κοιτάξει κανείς τους . Έχω βαρεθεί να ακούω από τον κόσμο ποσό έξυπνη είμαι ποσό χιούμορ έχω ποσό καλή είμαι γιατί τίποτα από αυτά στην κοινωνία που ζούμε δεν έχει τελικά σημασία και όσοι τα αναφέρουν « η προσωπικότητα μετράει , η εσωτερική ομορφιά» είναι υποκριτές όπως και εγώ γιατί πάντα βλέπουμε το αντικειμενικά όμορφο και το ζητάμε . Πλέον φοβάμαι τόσο πολύ για την εμφάνιση μου που σκέφτομαι να κάνω πλαστική ( στην μύτη και κανένα λίφτινγκ στα μάτια ) για να μην καταλήξω μόνη όταν μεγαλώσω . Η μοναξιά είναι ο μεγαλύτερος φόβος μου και έχω πραγματικά πίστει ότι με την εμφάνιση μου είναι το αναπόφευκτο .

  2. #2
    Quote Originally Posted by ilefst View Post
    Είμαι 17 χρόνων και η εικόνα του εαυτού μου και ιδιαίτερα του προσώπου μου με απασχολεί αρκετά χρόνια . Όταν ήμουν μικρή ( όσο δύναμαι να με θυμάμαι ) φυσικά κάτι τέτοιο δεν με απασχολούσε , ήμουν αγοροκόριτσο , είχα αμέτρητους φίλους και σε γενικές γραμμές δεν είχα μπει στην διαδικασία να σκεφτώ πως φαίνομαι ως παρουσία στα μάτια των άλλων . Φυσικά έτυχε να ερωτευτώ συμμαθητές και λίγο λόγο της εμφάνισης λίγο του τότε στυλ μου είχα φάει άκυρο αρκετές φορές . Η πραγματική πρόσκρουση μου με την πραγματικότητα ήρθε όμως στο γυμνάσιο . Τότε σε μια μικρή κόμμοπολη ,αυτά τα χρόνια του σχολείου δεν μπορούσαν παρά εφιαλτικά να είναι για εμένα . Θυμάμαι πως ότι μπορώ από τις 3 τάξεις αυτές του γυμνασίου να αναπολήσω είναι ένας διαρκής αγώνας να «ταιριάξω» με τους συμμαθητές μου τόσο εξωτερικά όσο και στο επίπεδο της προσωπικότητας και των ενδιαφερόντων ( όλα κενά νοήματος ). Η κατάσταση είχε ως εξής : αγόρια που μιλάνε για τα όμορφα κορίτσια
    Κορίτσια που μιλάνε για αγόρια και τις μεταξύ τους περιπέτειες
    Και τέλος εγώ που ακόμα αναρωτιέμαι την θέση μου σε όλη αυτήν την κατάσταση .
    Τότε ειχα παραπάνω κιλά , πολλά παραπάνω ….. ερωτευμένη λοιπόν με έναν συμμαθητή μου βάλθηκα να τα αποβάλω από πάνω μου ελπίζοντας πως εκείνη είναι η πηγή του κακού. Πράγματι το καλοκαίρι μεταξυ 1ης 2ας γυμνασίου έχασα τουλάχιστον 15 κιλά ομως σύντομα κατάλαβα πως τα χαρακτηριστικά του προσώπου μου δεν ήταν τόσο εύκολο να τα αποβάλω . Για να μην μακρολογω εκείνο το παιδί ποτέ δεν με θέλησε, αντίθετα είχε εκφράσει ανοιχτά το ενδιαφέρον του για την ωραία του σχολείου όπως και κάθε αγόρι στην ηλικία του . Προσωπικά εκείνη η κοπέλα ήταν φίλη μου και ποτέ δεν ένιωσα ζήλια η κακιά μαζί της ίσα ίσα την θαύμαζα και επιθυμούσα να της μοιάσω ακόμα και αν πάντα ένιωθα ένα παράπονο που δεν θα μπορούσε ποτέ κάτι τέτοιο να συμβεί . Από εκείνο περίπου τον καιρό σταμάτησα να βγαίνω φωτογραφίες επειδή δεν μπορούσα να τις κοιτάω , και όταν τύχαινε να με πιάνει ξώφαλτσα καμία ομαδική λήψη δεν πίστευα αυτό που έβλεπα . Έτσι άρχισα να φτιάχνω εγώ μια εικόνα για τον εαυτό μου μέσω ενός μαγικού εργαλείου που λέγεται σελφι . Όλα ήταν πολύ εύκολα γωνία ,φως ,λήψη και ποστάρισμα χωρίς να νιώθω παραμορφωμένο τέρας . Τα χρόνια στο λύκειο ήταν ήρεμα είχα ξεκαθαρίσει λίγο τις παρέες μου και δεν ένιωθα τόσο μειονεκτικά είχα να μιλάω για πράγματα που με ενδιέφεραν ,να ψάχνομαι ,να διαβάζω περισσότερο . Ωστόσο εξακολουθούσε να με πληγώνει η αντιμετώπιση από το άλλο φύλο , είχα ερωτικες επαφές αρκετές μάλιστα ίσως περισσότερες από κάθε άλλο κορίτσι . Όμως ξέρω πως ποτέ δεν εξέλαβα αυτόν τον θαυμασμό την διεκδίκηση κτλπ . ο πρωτος ερωτικος μου σύντροφος κάποτε μου είπε « εγώ έχω πάει με κοπέλες που μπροστά σου είναι γυναικάρες» δεν ήξερα πως να απαντήσω μπορεί και να μην απάντησα δεν πολύ θυμάμαι πάντως ξέρω πως με συνέτριψε …. Ο όρος γυναικάρα για εμένα ήταν κάτι πολύ ειδυλλιακό . Μπορεί να αναγνωρίζω κοπέλες όμορφες αλλά πολύ λίγες είναι γοητευτικές με όλη την σημασία της λέξης . Γυναικάρες για εμένα είναι οι μούσες ,αυτές που έχουν αυτήν την δυναμική που κάνει τον κόσμο και την τέχνη να περιστρέφεται . Μάλιστα πέρασα μια περίοδο που τόσο θαύμαζα το γυναικείο φύλλο που νόμιζα πως είμαι ομοφυλόφιλη . Νομίζω αυτό μου το πέρασε η μάνα μου. Η ίδια πάντα ήταν πολύ εντυπωσιακή γυναίκα όμορφη ψιλή με γοητευτική κινησιολογία ( το αντίθετο με εμένα ) θυμάμαι ακόμα να μιλάει για άλλες γυναίκες με τέτοιο θαυμασμό . Και τώρα το μόνο που μπορώ να σκεφτώ , είναι πως ποτέ δεν θα μιλήσει κάποιος για εμένα έτσι .Δεν έχω αυτήν την χάρη και ποτέ δεν θα την αποκτήσω γεγονός που με πληγώνει βαθύτατα . Όταν κοιτάω τον εαυτό μου στον καθρέφτη αναρωτιέμαι αν ντρέπεται η μαμά μου που είμαι κόρη της και αν νιώθει άβολα να με συστήνει ως τέτοια . Καμία φορά μάλιστα δεν έβγαινα έξω επειδή ένιωθα άσχημη , ενώ αλλες φορες όταν είμαι έξω προσπαθώ να μην μιλάω πολύ η να μην γελάω για να μην κάνω εκφράσεις με το πρόσωπο μου που αποκαλύπτουν την ασυμμετρία του . Δεν μπορώ να καταλάβω με όσους συντρόφους είχα τι ακριβώς βρίσκαν επάνω μου έστω και λίγο ελκυστικό . Μια φορά είχα ξεσπάει σε δυο καλές φίλες μου , διατύπωσα ανοιχτά τις ανησυχίες μου και μου είπαν πως είμαι όμορφη και πως η προσωπικότητα μου το κάνει ακόμα καλύτερο , Όμως εγώ δεν ρώτησα για την προσωπικότητα μου ….και από την στιγμή που την ανέφεραν κατάλαβα πως η εξωτερική μου εμφάνιση είναι έως πολύ ανεπαρκής
    Σε μια άλλη φίλη είχα ομολογήσει πως καταλαβαίνω ότι δεν είμαι εμφανίσιμη και δεν απάντησε . Στην πραγματικότητα ακούω καλά λόγια για την εμφάνιση που και που από την Μητέρα μου η οποία βέβαια μιλάει συνεχώς όπως και οι υπόλοιποι συγγενείς μου για τον αδερφό μου ο οποίος πράγματι είναι πολύ ωραίο παιδί . Μάλιστα ο ίδιος μιλώντας κάποτε για τις κατακτήσεις του ανέφερε πως καμία κοπέλα με ιδιαίτερο όνομα δεν μπορεί να είναι άσχημη , εγώ ντράπηκα παρά πολύ διότι έχω ένα αρκετά ξεχωριστό όνομα και τίποτα το όμορφο επάνω μου και ξέρω πως το σκεφτικέ και εκείνος . Με τον αδερφό μου κάνουμε αρκετή παρέα αφού έχουμε μόνο 4 χρόνια διαφορά και πολλούς κοινούς φίλους , όμως πάντα όταν βγαίνουμε μαζί οι φίλες μου φλερτάρουν με την παρέα του αδερφού μου και εγώ νιώθω άσχημα γιατί ποτέ δεν θα γύρναγε να με κοιτάξει κανείς τους . Έχω βαρεθεί να ακούω από τον κόσμο ποσό έξυπνη είμαι ποσό χιούμορ έχω ποσό καλή είμαι γιατί τίποτα από αυτά στην κοινωνία που ζούμε δεν έχει τελικά σημασία και όσοι τα αναφέρουν « η προσωπικότητα μετράει , η εσωτερική ομορφιά» είναι υποκριτές όπως και εγώ γιατί πάντα βλέπουμε το αντικειμενικά όμορφο και το ζητάμε . Πλέον φοβάμαι τόσο πολύ για την εμφάνιση μου που σκέφτομαι να κάνω πλαστική ( στην μύτη και κανένα λίφτινγκ στα μάτια ) για να μην καταλήξω μόνη όταν μεγαλώσω . Η μοναξιά είναι ο μεγαλύτερος φόβος μου και έχω πραγματικά πίστει ότι με την εμφάνιση μου είναι το αναπόφευκτο .
    =
    Καλημερα κοριτσακι μου.
    οταν διαβασα αυτα που εγραφες ειναι σαν να ακουω εμενα.το ιδιο ασχημη ενιωθα και νιωθω και εγω.
    Δεν διαβασα καπου ομως να σου εχει πει κανενας οτι εισαι ασχημη.ουτε οι συμμαθητες σου στο σχολειο.απο που εβγαλες αυτο το συμπερασμα αφου ειχες οπως λες και πολλες περιπετειες με αγορια.αν ησουν πραγματι ασχημη δεν θα σε πλησιαζε κανενας.το νεαρο της ηλικιας σου ισως σε οδηγει σε τετοια συμπερασματα.
    εχεις κολλησει σε καποια ασημαντα γεγονοτα που σου λενε οι αλλοι πχ οτι εχεις προσωπικοτητα και διαφορα τετοια.δεν σου εχει ποτε κανενας οτι εισαι ομορφη?ποτε?μη σκεφτεσαι την μοναξια απο τωρα.17 χρονων κοριτσακι εισαι εχεις ολη τη ζωη μπροστα σου.η εικονας μας μπορει να βελτιωθει με πολλους τροπους.πχ αν εχεις παραπανιασια κιλα η αν σε ενοχλει το σωμα σου μπορει να κανεις διατροφη και γυμναστικη.επισης μπορει να περιποιησε τον εαυτο σου τα μαλλια σου το δερμα σου να ντυνεσαι ομορφα ,ολα αυτα θα σε βοηθησουν στη αυτοπεποιθηση σου,εγω τουλαχιστον αυτο κανω και νιωθω ομορφα.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,745
    ασφαλως εχεις σωματομορφικη διαταραχη που με λιγα λογια σημαινει οτι νομιζεις οτι εχεις διαφορα ελλατωματα που δεν σου επιτρεπουν να πας μπροστα οπως οι αλλοι ανθρωποι.
    θα πρεπει να ξερεις οτι ολα αυτα ειναι μονο μεσα στο μυαλο σου και η λυση ειναι μονο ο ψυχολογος

  4. #4
    kopela93
    Guest
    Λυπάμαι που το περνάς αυτό και εύχομαι πραγματικά να το ξεπεράσεις όσο πιο γρήγορα γίνεται γιατί όσο περνάνε τα χρόνια θα έχεις να αντιμετωπίσεις πολλούς ανθρώπους πολλούς στόχους προσωπικούς δικούς σου και η άποψη που έχεις τώρα θα σε εμποδίσει από το να είσαι ευτυχισμένη.
    Εύχομαι πραγματικά να μην υποφέρεις άλλο με την εικόνα σου. Ειλικρινά η κοινωνία είναι τέτοια που θα σε πείσει ότι σε όλα είσαι λάθος. Κάποιοι θα σε θεωρήσουν όμορφη και κάποιοι άσχημη. Άλλοι θα σε θεωρήσουν πολύ άσχημη. Αλλά όλα αυτά δεν έχουν νόημα γιατί ο καθένας βλέπει με τα δικά του μάτια τι είσαι εσύ και στο λέει ευθαρσώς ή στο δείχνει κτλ αλλά δεν πρέπει να έχει δύναμη πάνω σου η όποια άποψή τους. Καταλαβαίνω ότι αυτό που σού λέω δεν πρόκειται να το κάνεις γιατί είναι πολύ δύσκολο και όλοι έτσι νιώθουμε. Ανεπαρκείς. Δε φταίει η ηλικία σου αλλά η ηλικία σου είναι ένα παραπάνω εμπόδιο στο να το καταλάβεις αυτό. Παίρνεις επιρροές από παντού σε αυτήν την ηλικία και είναι δύσκολο να πιστέψεις στον εαυτό σου. Όλα αυτά είναι αντικειμενικές δυσκολίες που ισχύουν για όλα τα παιδιά της ηλικίας σου και για πολλούς για να μην πω για όλους τους ενήλικες . Είναι μια κατάσταση που μπορεί να βελτιωθεί με ψυχοθεραπεία και με υποστηρικτικό περιβάλλον. Άτομα που θα βλέπουν τα καλά σου στοιχεία και θα στο λένε. Αν δεν έχεις αρκετά υποστηρικτική οικογένεια (λίγοι έχουν μη νομίζεις. Μην πιστέψεις σε αυτό το ψέμα χαχα) ή υποστηρικτικούς φίλους που απλά θέλουν το καλό σου χωρίς κέρδος, δύσκολα θα βγεις από αυτό το λάκκο. Αν υπάρχουν λεφτά για ψυχοθεραπεία ξεκίνα το από τώρα βρες έναν ειδικό ψάξε απο το ινστα μήπως βρεις κανέναν που να ειδικεύεται στην αυτοαξία αυτοαγάπη αυτοπεποίθηση πραγματοποίηση στόχων κτλ γιατί όλα αυτά σχετίζονται με το πώς νιώθεις για σένα..
    Το ότι σού είπαν ότι η προσωπικότητα μετράει και εσύ το αποκλειεις πάει να πει πως δεν έχεις καταλάβει ακόμα ότι έτσι είναι. Δεν το πιστεύεις επειδή το περιβάλλον σου τα παιδιά της ηλικίας σου είναι τόσο ποτισμένα από τα σοσιαλ που πιστεύουν ότι η εμφάνιση είναι το παν και επειδή είσαι και εσύ μέσα σε αυτό το περιβάλλον προφανώς θες να νιώθεις ομάδα με αυτούς. Ουσιαστικά όμως δεν ξέρουν τι αξίζει και τι όχι σε έναν άνθρωπο. Η εποχή μας όπως λες δίνει πολλή σημασία στην εμφάνιση και έτσι είναι. Αλλά σημαίνει ότι εσύ θα πρέπει να ακολουθείς; Δεν μπορείς να πιστεύεις κάτι άλλο; Γιατί η εμφάνιση να είναι τόσο σημαντική για σένα αναρωτήθηκες;; Η εμφάνιση μέχρι πού μπορεί να σε πάει στη ζωή; Πόσο μακριά; Η προσωπικότητα από την άλλη πόσο μακριά μπορεί να σε πάει; Αν έχεις καλή προσωπικότητα και κάνεις και πράγματα για να νιώθεις εσύ καλά με αυτό που είσαι, δε χρειάζεσαι κάτι άλλο. Έχεις πετύχει αυτό που πολλοί θέλουν. Αλλά ξέρω ότι δεν το θες τώρα γιατί καίγεσαι να γίνεις αποδεκτή εμφανισιακά. Σε μερικά χρόνια όμως θα γυρίσεις να διαβάσεις αυτό το ποστ που γράφεις ή κάποιο τυχαίο άρθρο στο ίντερνετ και θα καταλάβεις ότι λάθος πίστευες για την εμφάνιση. Η προσωπικότητα τελικά ήταν πιο σημαντική. Αλλά τότε θα είναι αργά γιατί θα έχεις ήδη ρίξει αρκετό "μίσος" πάνω στη εμφάνιση σου προκειμένου να "εκδικηθείς" τον εαυτό σου που δεν τυχαίνει να είναι όμορφος. Το να στο λέω δε θα σε πείσω φυσικά, απλά θα το δεις μόνη σου στο μέλλον.
    Εκτός από ψυχοθεραπεία μπορείς να δοκιμάσεις και coaching να σε βάλει δηλαδή σε μια διαδικασία πειθαρχίας ώστε να αναπτύξεις τα χόμπι και τα ενδιαφέροντα σου, πετυχαίνοντας στόχους αποκτάς άλλη άποψη για τον εαυτό σου και εσύ το χρειάζεσαι για να νιώσεις καλά. Στόχος σου να είναι να νιώσεις καλά με αυτό που είσαι. Ζεις με τον εαυτό σου 24/7 άρα αξίζει να δουλέψεις πάνω σε αυτό το κομμάτι. Να είσαι εσύ χαρούμενη γιατί ο κόσμος θα συνεχίσει να είναι όπως είναι.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2022
    Posts
    432
    Διαβασε ξανα οσα εγραψες για να διαπιστωσεις μονη σου τις αντιφασεις.
    Μονη σου εχεις βγαλει το.συμπερασμα οτι δεν εισαι ομορφη χωρις να το βασιζεις ομως σε πραγματικα γργονοτα.
    Π.χ διαβασε ξανα την απαντηση των 2 φιλων σου. Επισης, εχεις κατακτησεις αρα αρεσεις!
    Για τον πρωτο σου συντροφο που σου το πε αυτο, μη μασας κοριτσι μου, τα αγορια τα λενε αυτα στα κοριτσια για να τις μειωσουν και να εξυψωσουν τον εαυτο τους.
    Αυτι ειναι το ενα σκελος του θεματος.
    Το αλλο ειναι πως εισαι εφηβη και στην εφηβεια η εξωτερικη εμφανιση ειναι ενα πολυ σημαντικο πραγμα. Επισης, εισαι γυναικα και δυστυχως η κοινωνια θεωρει την ομορφια στη γυναικα ως υπερτατο αγαθο. Ακου ομως κατι, δεν ειναι. Ναι, ειναι προνομιο αλλα τι νομιζεις οτι θα πετυχαινες παραπανω αν ησουν πολυ ομορφη; Σχεσεις και σεξ δεν κανουν μονο οι ωραιοι, παιδια δεν κανουν μονο οι ωραιοι, επαγγελματικη επιτυχια δεν εχουν μονο οι ωραιοι.
    Αλλα επειδη αυτα σιγουρα τα ακους βερεσε(ελπιζω στο μελλον να καταλαβεις τι εννοω) επι του πρακτεω, φροντισε να φτιαξεις το στυλ σου, το ντυσιμο σου, τα μαλλια σου, να αποκτησεις εναν δικο σου μοναδικο τυπο. Καλλιεργησε τον εαυτο σου, μορφωσε τον με ταινιες, μουσικη, βιβλια, ταξιδια, ο,τι σου αρεσει. Οι ανθρωποι δεν ειμαστε εξωτερικη ομορφια και προσωπικοτητα, ειναι αυτο που βγαζουμε ως αυρα, ο τροπος που κινουμαστε που μιλαμε, που γελαμε. Απεκτησε χομπι, εμπειριες, περνα καλα. Και κατι τελευταιο, ποτε των ποτων μην συγκρινεις τον εαυτο σου με αλλες κι αλλους. Παντα θα συγκρινεις τον εαυτο σου με τον εαυτο σου, δηλ με αυτο που ησουν και με αυτο που εισαι τωρα.

  6. #6
    garfield
    Guest
    Εγώ θα σου απαντήσω από προσωπική εμπειρία γιατί κι εγώ έχω μεγάλη μύτη και άχαρη ενω αν είχα κάνει πλαστική θα μπορούσα να ειμαι όχι όμορφη αλλα συμπαθητική και ισως χαριτωμένη. Αν το νιώθεις τόσο βάρος μέσα σου πηγαινε να τη φτιάξεις. Μην κουβαλάς αυτό το βάρος μεσα σου. Εγώ τώρα ειμαι σαράντα χρονών και πάντα θα αναρωτιέμαι αν η ζωή μου θα ηταν διαφορετική αν είχα κάνει ρινοπλαστικη. Αλλά εμένα οι γονείς μου ηταν στον κοσμο τους και εγώ δεν εχω δικά μου λεφτά για να πάω να την κάνω. Απλά βρες καλο γιατρό που μα τον εμπιστεύεσαι.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2021
    Location
    Athens
    Posts
    926
    Quote Originally Posted by garfield View Post
    κι εγώ έχω μεγάλη μύτη και άχαρη ενω αν είχα κάνει πλαστική θα μπορούσα να ειμαι όχι όμορφη αλλα συμπαθητική και ισως χαριτωμένη.
    Σε πολλούς άνδρες, αρέσουν οι μεγάλες μύτες. Αν θεωρεί κάποιος μια γυναίκα άσχημη , λόγω ... σχήματος μύτης, είναι ηλίθιος, καλό είναι να μένεις μακριά, έτσι κι αλλιώς. Αν δεν συνοδεύεται από πολλά κιλά, δεν νομίζω ότι την καθιστά απωθητική και ότι τη βρίσκουν πολλοί άσχημη . Δες πόσες διάσημες πορνοστάρ υπάρχουν με μεγάλες μύτες ! Lauren Phillips , Stella Cox , Luscious Lopez , Emylia Argan , Jessie Volt . Αν τις θεωρούσαν άσχημες, δεν θα γύριζαν πορνό . Πολλοί τις θεωρούν ούλτρα σέξυ !

    Για το κορίτσι που έγραψε το θέμα, λόγω μικρής ηλικίας, έχει ακόμη μικρό κύκλο . Όταν ξεφύγει από το σχολικό περιβάλλον , ανοίγει ο κύκλος και θα υπάρχουν πολλοί που θα τη θεωρούν όμορφη . Υπάρχουν κατακτήσεις για όλους. Όσοι μένουν μόνοι , είναι λόγω συμπεριφοράς και επιλογών , όχι λόγω εμφάνισης. Σε σχολική ηλικία, πολλοί δεν ήταν δημοφιλείς , για συγκεκριμένους λόγους, προτιμήσεων του εκάστοτε σχολικού κύκλου. Τα κριτήρια αυτά, είναι πάντα ηλίθια και όταν ξεφεύγεις από το χαζό σχολικό κύκλο , τα προσπερνάς. Όταν ήμουν στο λύκειο , θυμάμαι την απόρριψη που βίωναν στους κύκλους ιδιωτικών λυκείων των ΒΠ, όσοι δεν έμεναν σε συγκεκριμένα ΒΠ. Οι απόφοιτοι τέτοιων σχολείων , ακόμη έχουν αυτό το ρατσισμό . Οι συμμαθητές τους που τελείωσαν και ξέφυγαν , τον άφησαν πίσω.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    αχαχαχαχαχαχαχαχαααα!!!!
    ρε μπαντι..
    το οτι ξερεις ολες τις πορνοσταρ με μεγαλη μυτη με ονοματεπωνυμο (και προφανως και αυτες με μικρη μυτη), μας δειχνει πως περνας τα βραδια σου...

  9. #9
    kopela93
    Guest
    Λες και αυτό ήταν το πρόβλημα. Πώς περνάει τα βράδια του.
    Εδώ εκφράζει απόψεις στο φόρουμ και τρώει συνέχεια κράξιμο με αυτά που λέει. Δεν είναι κοινώς αποδεκτά.

  10. #10
    Member
    Join Date
    Oct 2021
    Location
    Athens
    Posts
    92
    Εγώ θυμάμαι χαρακτηριστικά μια κοπέλα στη δουλειά μου που οκ... δε θα έλεγε κανείς εύκολα ότι ήταν ωραία. Προσωπικά, όμως, τη θεωρούσα πολύ σέξι. Λες και αυτό το... "άσχημο" που είχε, ήταν τελικά ελκυστικό.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2022
    Posts
    432
    Quote Originally Posted by garfield View Post
    Εγώ θα σου απαντήσω από προσωπική εμπειρία γιατί κι εγώ έχω μεγάλη μύτη και άχαρη ενω αν είχα κάνει πλαστική θα μπορούσα να ειμαι όχι όμορφη αλλα συμπαθητική και ισως χαριτωμένη. Αν το νιώθεις τόσο βάρος μέσα σου πηγαινε να τη φτιάξεις. Μην κουβαλάς αυτό το βάρος μεσα σου. Εγώ τώρα ειμαι σαράντα χρονών και πάντα θα αναρωτιέμαι αν η ζωή μου θα ηταν διαφορετική αν είχα κάνει ρινοπλαστικη. Αλλά εμένα οι γονείς μου ηταν στον κοσμο τους και εγώ δεν εχω δικά μου λεφτά για να πάω να την κάνω. Απλά βρες καλο γιατρό που μα τον εμπιστεύεσαι.
    Παντως και στα 40 μπορεις να αλλαξεις τη μυτη σου. Εισαι πολυ νεα ακομη!

  12. #12
    Ξέχασε φαίνεται πως άνοιξε θέμα στο φόρουμ, αν και από μακροσκελέστατο του σημαίνει πως το θέμα της είναι τόσο σημαντικό που ήδη θα πρεπε να μπει σε συζήτηση με αυτούς που απάντησαν.

    Πόσων χρονών είσαι δηλαδή σήμερα? Πως γίνεται η μητέρα σου προφανώς να ήταν και είναι τόσο όμορφη και δεν σου το πέρασε και σένα λαμβάνοντας υπόψη πως εχετε κι είχατε πάντα απ ότι καταλαβαίνω μια άριστη σχέση?
    γιάννης

  13. #13
    garfield
    Guest
    Olivia ναι σκέφτομαι να κλείσω ενα ραντεβού με εναν γιατρό που έχει καλές κριτικές και βλέπουμε. Είναι πολύ σημαντικό για μενα να ανεβάσω την αυτοπεποίθησή μου με κάθε τρόπο.

    Al Bundy μα εννοείται ότι κάνεις δεν προσέχει τη μύτη σε μία πορνοστάρ. Και σίγουρα υπάρχουν γυναίκες που δεν τις χαλάει η μεγάλη μύτη όπως η Φαίη Σκορδά η οποία όμως έχει και κορμάρα και γενικά είναι πολύ εντυπωσιακή. Δεν είμαστε όλες έτσι ομως.
    Προσωπικά δεν θεωρώ τις πλαστικές κάτι κακό αρκεί μα μην το παρακάνει κανείς και βγει άλλος άνθρωπος.

Similar Threads

  1. Άσχημη κατάσταση
    By alexandra. in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 35
    Last Post: 26-01-2016, 22:39
  2. Η μαμά μου με λέει ότι είμαι άσχημη
    By δελφίνι in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 23
    Last Post: 13-03-2015, 18:48
  3. άσχημη συμπεριφορά...
    By mina@@ in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 6
    Last Post: 03-12-2013, 02:10
  4. Καθρέφτη, καθρεφτάκι μου... Είμαι η πιο άσχημη του κόσμου;
    By Ava_ed in forum Αυτοεκτίμηση - Αυτοπεποίθηση
    Replies: 4
    Last Post: 03-10-2011, 08:43
  5. ασχημη διαθεση.
    By sunset in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 18
    Last Post: 26-10-2009, 22:03

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •