Πως να ζητήσω από το σύζυγό μου διαζύγιο;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2022
    Posts
    5

    Unhappy Πως να ζητήσω από το σύζυγό μου διαζύγιο;

    Γεια σας,

    Είμαι παντρεμένη εδώ και 6 χρόνια και σε σχέση μαζί του για τουλάχιστον 12.. Εξακολουθώ να τον αγαπάω σαν άνθρωπο, αλλά πια δεν αντέχω να είμαι μαζί του. Θα μου πείτε "και γιατί δεν χωρίζεις;" Εύκολα το λες, δύσκολα γίνεται. Γενικά τα πράγματα από την αρχή δεν ήταν εύκολα με μας. Πάντα υπήρχε δυσκολία στο να κατανοήσει ο ένας τι εννοεί ο άλλος. Πολλοί τσακωμοί ειδικά τον πρώτο χρόνο. Μετά δεθήκαμε, βρήκαμε το ρυθμό μας, πολλή συζήτηση και κάθε φορά ρωτούσαμε ο ένας τον άλλο τι εννοείς και λύνονταν οι περισσότερες παρεξηγήσεις. Ήμουν κι ερωτευμένη (κι αυτός) και γενικά εγώ με πολύ χαμηλή αυτοεκτίμηση. Τώρα που το σκέφτομαι αν δεν είχα τόσο χαμηλή αυτοεκτίμηση μπορεί να το είχαμε λήξει πολύ νωρίτερα. Από την αρχή σχεδόν. Τέλος πάντων...
    Ο σύζυγός μου δε δέχεται εύκολα την κριτική (αν και για μένα ό,τι του λέω δεν είναι κριτική) και οι συζητήσεις μας από ένα σημείο και μετά ειδικά για ένα θέμα ψυχικής υγείας που έχει και χρειάζεται φαρμακευτική αγωγή (σύμφωνα με τη γνώμη ψυχιάτρου που είχε επισκεφτεί) πέφτουν πάνω σε τοίχο. Θεωρεί πως δεν τον δέχομαι, πως τον πιέζω κλπ. Δεν εργάζεται τα τελευταία 3 χρόνια... είχε κάνει κάποιες προσπάθειες - ελάχιστες κατά τη γνώμη μου - να βρει δουλειά που δεν απέδωσαν. Πως να αποδώσουν κιόλας όταν από το άγχος του, τον τεράστιο εγωισμό που έχει επίσης, κλείνεται στον εαυτό του και θεωρεί όλους κατώτερους... Εγώ παράλληλα αυτό το διάστημα και λίγο πριν (δηλαδή εδώ και 4 χρόνια) έχω ένα σοβαρό θέμα υγείας. Το θέμα υγείας μπορεί να προέκυψε και επειδή πιέζομαι πολύ.. από τους κοντινούς μου συγγενείς και τον σύζυγο. Προσπάθησα να βοηθηθώ με τα θέματα με την οικογένειά μου κάνοντας ψυχοθεραπεία και μπορώ να πω πως έχω κάνει πολλά βήματα, κυρίως να βάζω τα όριά μου και να βρω τον εαυτό μου. Προσπαθώ να δουλέψω το να αγαπήσω τον εαυτό μου και ας πουμε πως είμαι σε καλό δρόμο... Δεν τον έχω αγαπήσει ακόμη αλλά αναγνωρίζω πως πρέπει και πως έχω ακόμη δουλειά μπροστά μου.
    Από τις αρχές του 22 έχουν γίνει διάφορα με τον σύζυγο που με έχουν βάλει σε σκέψεις... Καταρχήν μάλωσε άσχημα με αγαπημένο μου οικογενειακό άτομο (εννοώ πως κατά κάποιο τρόπο του επιτέθηκε και το έδιωξε από το σπίτι). Του ζήτησα χρόνο να σκεφτώ, κάναμε άλλη μια μεγάλη συζήτηση πως αυτό που έκανε ήταν λάθος άσχετα αν είχε δίκιο - ο τρόπος ήταν λάθος - και του ζήτησα να πάρει βοήθεια. Την οποία δε δέχτηκε.. Για ένα διάστημα ήμασταν πιο ήρεμα (με σκέψεις όμως στο μυαλό μου για χωρισμό) αλλά μετά άρχισε να με κατηγορεί πως δεν ασχολούμαι μαζί του, πως αδιαφορώ, πως περνάμε τη μέρα μας χωρίς επικοινωνία και πως ακόμη και στο σεξ δεν υπάρχει πια ευχαρίστηση. Ναι έχει δίκιο πως δεν ασχολούμαι, αλλά όταν είμαι η μόνη που εργάζεται πως να γίνει αυτό; Αν εργαζόταν ο ίδιος προφανώς και θα είχα εγώ το χρόνο να δουλεύω λιγότερο για να μπορώ να είμαι και καλύτερα με το θέμα υγείας που έχω. Ναι μπορεί και να αδιαφορώ γιατί κουράστηκα πια... Κουράστηκα να νιώθω πως τον νταντεύω... πως αντί να έχω ένα σύζυγο με τον οποίο αλληλοστηριζόμαστε, τον στηρίζω εγώ μόνο...
    Οκ αχάριστη δεν είμαι... με έχει στηρίξει στο θέμα της υγείας μου πάρα πολύ, αλλά πολλές φορές λόγω και του ψυχιατρικού θέματος που έχει νιώθω πως είμαι εγώ η ενήλικη κι αυτός ο ανήλικος.
    Έχει βιώσει δύσκολες καταστάσεις στην παιδική του ηλικία, αλλά αν δεν αποφασίσει να κάνει κάτι γι' αυτό, εγώ τι να κάνω;

    Εμ πάσει περιπτώσει από τα μέσα του καλοκαιριού συνέβησαν διάφορα που με έκαναν να καταλάβω πως αυτή η σχέση δεν έχει μέλλον, πως αν μείνω, θα πάθω εγώ κατάθλιψη και θα χρειαστώ ψυχοφάρμακα. Έχω ήδη χάσει κιλά γιατί στρεσάρομαι πολύ.
    Το θέμα είναι πως από την άνοιξη έχει πάρει κάποιες αποφάσεις για να αλλάξει τη ζωή του (για το εργασιακό μιλάω - και επιπλέον σπουδές) και ψάχνει μανιωδώς για εργασία (του το αναγνωρίζω - στα όσα χρόνια είμαστε μαζί ποτέ δεν έψαχνε τόσο πολύ), έλα όμως που ήρθαν απανωτά χτυπήματα γι' αυτόν... Πρώτα έχασε τον πατέρα του και αργότερα σε συνδυασμό με το άγχος του για την εργασία και για μένα που αρρώστησα ξανα και βρέθηκα νοσοκομείο τον έπιασε έντονη αγχώδη διαταραχή με νοσοφοβία, με κρίσεις πανικού και έψαξε επιτέλους να βρει ψυχίατρο. Ξεκίνησε αγωγή αλλά μόλις η αγωγή του έφερε διάφορες παρενέργειες είναι πάλι σε άρνηση να την πάρει..

    Το θέμα μου είναι τώρα πως τον χωρίζω... Ειλικρινά δεν αντέχω άλλο. Τον αγαπώ σαν άνθρωπο και νιώθω - με συγχωρείτε για την έκφραση - σκατιένια το λιγότερο και υπάνθρωπο που θέλω να χωρίσω ειδικά τώρα, αλλά πραγματικά δεν αντέχω άλλο... Σκέφτηκα να περιμένω να ορθοποδήσει, αλλά εφόσον αρνείται να βοηθηθεί και μέχρι στιγμής δεν έχει βρει δουλειά, πόσο να περιμένω;

    Παρακαλώ βοηθήστε με!!!

    ΥΓ¨Δεν κινδυνεύει η σωματική μου ακεραιότητα - η ψυχική μου υγεία όμως ναι

  2. #2
    kopela93
    Guest
    Αν βρει δουλειά σύντομα τα πράγματα θα αλλάξουν

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2022
    Posts
    432
    Εαν καταλαβεις οτι δεν εχεις την ευθυνη ενος αλλου ενηλικου ανθρωπου, θα βρεις τον τροπο να χωρισεις.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2022
    Posts
    5
    Quote Originally Posted by Olivia View Post
    Εαν καταλαβεις οτι δεν εχεις την ευθυνη ενος αλλου ενηλικου ανθρωπου, θα βρεις τον τροπο να χωρισεις.

    Αυτο είναι το θέμα... ότι νιώθω πως έχω την ευθύνη του... είναι κι επειδή με βοήθησε οικονομικά κάποια στιγμή... Αν είχα τα χρήματα τώρα θα του έδινα ένα ποσό να ξεκινήσει τη ζωή του, αλλά δεν... Νιώθω να πνίγομαι

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2022
    Posts
    432
    Δεν εχεις την ευθυνη του! Κι επειδη σε βοηθησε οικονομικα, του χρωστας τη ζωη σου;
    Απλα τα πραγματα, αν θες οντως να χωρισεις, χωρισε!
    Μονο στον εαυτο σου χρωστας να τον φροντιζεις!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2021
    Location
    Athens
    Posts
    926
    Αν το αγαπημένο σου πρόσωπο που έδιωξε από το σπίτι είναι αδελφή σου ή κάποιος από τους γονείς σου, το μόνο λάθος ίσως είναι ότι δεν το έδιωξε νωρίτερα.Δεν θα είχατε φτάσει εδώ. Ένα από τα μεγαλύτερα προβλήματα παντρεμένης ελληνίδας, είναι η αδελφή της. Μπορεί να καταστρέψει τα πάντα. Γιορτές, το γάμο , βαπτίσεις, συγκεντρώσεις με φίλους , ταξίδια , διακοπές ακόμη και την απόκτηση καινούριου αυτοκινήτου. Καρκίνωμα.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Γενικα λεσ θεωρει τουσ αλλουσ κατωτερουσ εγω οταν ημουν 17 χρονων ειχα δουλεια με λεφτα κοπελα κι εκανα οτι ηθελα οχι μαλακιεσ με τισ δουλειεσ δουλευα οποτε ηθελα εβγαζα οσα ηθελα κ μετα καθομουν ξερεισ τι ψυχολογια ειχα σαν στρατηγου που κανει οτι γουσταρει τα ειχα ολα στα 17 στα 20 μασουσα πλακακια εκτεθηκα σε κριση 10 ατομων 100 ατομων δουλευα σε μια εταιρεια σε 200 ατομα πηγα στρατο κ χεστκα πανω μου με αυτα που ακουσα κι αφου δεν δουλευει πεσ του να μπει στην κιμαδομηχανη κ μετα 20 με 30 χρονια να δουμε τι κιμασ θα βγει γτ θα βγει κιμασ

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,745
    Quote Originally Posted by Al_Bundy View Post
    Αν το αγαπημένο σου πρόσωπο που έδιωξε από το σπίτι είναι αδελφή σου ή κάποιος από τους γονείς σου, το μόνο λάθος ίσως είναι ότι δεν το έδιωξε νωρίτερα.Δεν θα είχατε φτάσει εδώ. Ένα από τα μεγαλύτερα προβλήματα παντρεμένης ελληνίδας, είναι η αδελφή της. Μπορεί να καταστρέψει τα πάντα. Γιορτές, το γάμο , βαπτίσεις, συγκεντρώσεις με φίλους , ταξίδια , διακοπές ακόμη και την απόκτηση καινούριου αυτοκινήτου. Καρκίνωμα.
    εχει πλακα
    να το βρηκες!

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2022
    Posts
    5
    Quote Originally Posted by Al_Bundy View Post
    Αν το αγαπημένο σου πρόσωπο που έδιωξε από το σπίτι είναι αδελφή σου ή κάποιος από τους γονείς σου, το μόνο λάθος ίσως είναι ότι δεν το έδιωξε νωρίτερα.Δεν θα είχατε φτάσει εδώ. Ένα από τα μεγαλύτερα προβλήματα παντρεμένης ελληνίδας, είναι η αδελφή της. Μπορεί να καταστρέψει τα πάντα. Γιορτές, το γάμο , βαπτίσεις, συγκεντρώσεις με φίλους , ταξίδια , διακοπές ακόμη και την απόκτηση καινούριου αυτοκινήτου. Καρκίνωμα.
    Νομίζω πως κάνετε προβολή δικά σας προσωπικά βιώματα. Δεν έχω καν αδερφή και όχι κανένας δεν έχει προσπαθήσει να εμπλακεί στη σχέση μας. Ξέρετε ενίοτε οι άνθρωποι μαλώνουν γιατί πολύ απλά δεν ελέγχουν τα νεύρα τους, ε; Επίσης τότε ο σύζυγός μου περνούσε άλλη μια δύσκολη φάση με έντονο στρες και πολύ θυμό που δυστυχώς τον ξέσπασε χωρίς λόγο εκεί που δεν έπρεπε

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2021
    Location
    Athens
    Posts
    926
    Quote Originally Posted by Distressed Dianna View Post
    Νομίζω πως κάνετε προβολή δικά σας προσωπικά βιώματα. Δεν έχω καν αδερφή και όχι κανένας δεν έχει προσπαθήσει να εμπλακεί στη σχέση μας.
    Μας είπατε ότι έδιωξε δικό σας άνθρωπο από το σπίτι . Αυτό δεν είναι δικό μου βίωμα, δικό στα γραφόμενο είναι. Σε οποιαδήποτε ένταση μεταξύ δύο ατόμων , θεωρώ ότι πάρα πολύ σπάνια, φταίει 100% το ένα άτομο και το άλλο είναι άγιο . Εφόσον δεν λέτε ποιό ήταν το άλλο άτομο και τι είχε κάνει, οι περισσότεροι φανταζόμαστε ότι το έδιωξε δικαιολογημένα.

    Από περιέργεια ... εσείς (αμφότεροι) πηγαίνατε στο σπίτι του άλλο ατόμου ;; ή ήταν από τα άτομα που πάνε αποκλειστικά στα σπίτια των άλλων και τα δικά τους είναι ... ΑΒΑΤΑ;
    Αυτή και μόνο η στάση πολλών ατόμων , είναι αρκετή για να τα διώχνει κάποιος ΜΕ ΚΛΩΤΣΙΕΣ.

    Το ότι συζητάτε να τον χωρίσετε, επειδή έδιωξε τρίτο άτομο , της δικής σας οικογένειας, δείχνει ότι εξαρχής , αυτός, έκανε κακή επιλογή συζύγου. Εσάς. Οι καλές σύζυγοι , βάζουν πάνω από όλους το συζυγό τους και κανέναν άλλο . Φυσικά δεν ανήκετε σε αυτές.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Al_Bundy View Post
    Μας είπατε ότι έδιωξε δικό σας άνθρωπο από το σπίτι . Αυτό δεν είναι δικό μου βίωμα, δικό στα γραφόμενο είναι. Σε οποιαδήποτε ένταση μεταξύ δύο ατόμων , θεωρώ ότι πάρα πολύ σπάνια, φταίει 100% το ένα άτομο και το άλλο είναι άγιο . Εφόσον δεν λέτε ποιό ήταν το άλλο άτομο και τι είχε κάνει, οι περισσότεροι φανταζόμαστε ότι το έδιωξε δικαιολογημένα.

    Από περιέργεια ... εσείς (αμφότεροι) πηγαίνατε στο σπίτι του άλλο ατόμου ;; ή ήταν από τα άτομα που πάνε αποκλειστικά στα σπίτια των άλλων και τα δικά τους είναι ... ΑΒΑΤΑ;
    Αυτή και μόνο η στάση πολλών ατόμων , είναι αρκετή για να τα διώχνει κάποιος ΜΕ ΚΛΩΤΣΙΕΣ.

    Το ότι συζητάτε να τον χωρίσετε, επειδή έδιωξε τρίτο άτομο , της δικής σας οικογένειας, δείχνει ότι εξαρχής , αυτός, έκανε κακή επιλογή συζύγου. Εσάς. Οι καλές σύζυγοι , βάζουν πάνω από όλους το συζυγό τους και κανέναν άλλο . Φυσικά δεν ανήκετε σε αυτές.
    μπαντι, η εμπαθεια σου, σου θολωνει την κριση.
    βλεπεις πραγματα που δεν ειπωθηκαν ποτε και πουθενα, παρα εχουν συμβει σε εσενα, οπως μας εχεις εξιστορησει.

    ΠΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΕΠΕΙΔΗ ΕΔΙΩΞΕ ΤΟΝ ΓΝΩΣΤΟ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΧΩΡΙΣΕΙ;;;;
    ΕΙΠΕ 200 ΣΟΒΑΡΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΧΩΡΙΣΕΙ ΚΑΙ Ο ΔΙΩΓΜΟΣ ΗΤΑΝ ΕΝΑ ΚΕΡΑΣΑΚΙ ΚΑΙ ΜΟΝΟ στην τουρτα των προβληματων που παρουσιαζει ο τυπος!!

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2022
    Posts
    5
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    μπαντι, η εμπαθεια σου, σου θολωνει την κριση.
    βλεπεις πραγματα που δεν ειπωθηκαν ποτε και πουθενα, παρα εχουν συμβει σε εσενα, οπως μας εχεις εξιστορησει.

    ΠΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΕΠΕΙΔΗ ΕΔΙΩΞΕ ΤΟΝ ΓΝΩΣΤΟ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΧΩΡΙΣΕΙ;;;;
    ΕΙΠΕ 200 ΣΟΒΑΡΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΧΩΡΙΣΕΙ ΚΑΙ Ο ΔΙΩΓΜΟΣ ΗΤΑΝ ΕΝΑ ΚΕΡΑΣΑΚΙ ΚΑΙ ΜΟΝΟ στην τουρτα των προβληματων που παρουσιαζει ο τυπος!!
    ακριβώς αυτό! ήταν απλά το κερασάκι... Έχουν συμβεί πολλα... περισσότερα απ' όσα αναφέρω. Εννοείται πως θα του έδινα δίκιο αν απλά έδιωχνε έναν που προσπαθεί να μπει εμπόδιο στη σχέση μας... Δεν είναι καν αυτό το θέμα. Το θέμα είναι πως ο σύζυγος έχει πολλά θέματα που δεν θέλει καν να αγγίξει που κάνουν τη σχέση μαζί του δύσκολη. Κι απλά έχω κουραστεί πια να προσπαθώ να τον βοηθήσω και να το βλέπει και ως χειραγώγηση και κριτική από πάνω... Τεσπά, θα περιμένω να πάρει λίγο τα πάνω του. Ευτυχώς ξαναπήγε στον ψυχίατρό του κι ακολουθεί την αγωγή. Ευτυχώς γιατί πέρα απ' όλα τα άλλα θέλω να είναι καλά.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Θα του πεισ μαγκα μου εισαι για μια νυχτα που κανεισ ποτε μασ δε θα ξεχασει κι οτι καταλαβει

Similar Threads

  1. Πρόβλημα με το σύζυγό μου
    By dimimall in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 5
    Last Post: 08-09-2022, 00:59
  2. Πως να ζητήσω σεξ απο φίλο
    By lullaby_ in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 18
    Last Post: 08-01-2017, 05:39
  3. Θέλω να ζητήσω κάτι...
    By Κύκνος in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 19
    Last Post: 30-09-2015, 16:15
  4. Να ζητήσω αντικαταθλιπτικά?
    By louvika in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 1
    Last Post: 24-07-2015, 09:27
  5. ΠΟΥ ΝΑ ΖΗΤΗΣΩ ΒΟΗΘΕΙΑ
    By jonpap34 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 2
    Last Post: 04-12-2008, 03:32

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •