Πότε τελειώνει η ψυχοθεραπεία; - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 71
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Quote Originally Posted by take a break View Post
    Τριάντα ευρώ την βδομάδα δεν έχω να τα προσφέρω, πρέπει να κάνω τρομακτικές θυσίες. Θα τις έκανα μόνο αν ήξερα ότι θα είχα σίγουρο αποτέλεσμα και πως δεν θα έμπαινα σε φάρμακα πιο βαθιά. 100 ευρώ ψυχολόγος ; Πολλά λεφτά βρε παιδί μου , έχει κανείς τέτοιο ποσό να δώσει; Ολόκληρος μισθός το μηνα. Γιατί τέτοια διαφορά στις τιμές;
    Εγώ έδινα σαράντα τη συνεδρία. Δεν υπάρχει σίγουρο αποτέλεσμα. Και δεν είναι όλα ρόδινα. Υπάρχει και κίνδυνος εξάρτησης ή κακής κατεύθυνσης, υπάρχουν και παρεμβατικοι, τουλάχιστον αυτή είναι η δική μου άποψη. Έγκειται στον γιατρό βέβαια να μην την καλλιεργεί (την εξάρτηση).

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Εγώ έδινα σαράντα τη συνεδρία. Δεν υπάρχει σίγουρο αποτέλεσμα. Και δεν είναι όλα ρόδινα. Υπάρχει και κίνδυνος εξάρτησης ή κακής κατεύθυνσης, υπάρχουν και παρεμβατικοι, τουλάχιστον αυτή είναι η δική μου άποψη. Έγκειται στον γιατρό βέβαια να μην την καλλιεργεί (την εξάρτηση).
    Πολλά λεφτά, τουλάχιστον θεωρείς ότι άξιζαν; Ακριβώς δεν είναι σίγουρες οι υπηρεσίες αυτές όπως σε άλλες ασθένειες όπως πχ.στον διαβήτη η στον καρκίνο που κάποια πράγματα είναι fix τι πρέπει να γίνει και ορατά τα αποτελέσματα και πάλι κανείς δεν παίρνει τόσα λεφτά. Και ο ψυχίατρος παίρνει πενήντα , εξήντα αλλά στο τρίμηνο.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Quote Originally Posted by EmaFil View Post
    Κάποιοι έχουν να τα δώσουν.....

    Γιατί όπως και σε όλα τα επαγγέλματα ο κάθε επαγγελματίας κοστολογεί τις υπηρεσίες του όπως αυτός πιστεύει
    Ναι ο καθένας κοστολογεί τον εαυτό του όπως θέλει αλλά εγώ θα έχω απτά αποτελέσματα η θα πετάξω απλά λεφτά και μετά θα βγω στα συσσίτια; Με 500 και 600 ευρώ ζει οικογένεια ελληνική πλέον τον μηνα. Δεν στο προσυπογράφει κανείς αυτό ,τα λεφτά όμως θα δοθούν.
    Μετά ζούμε σε πολύ δύσκολες εποχές οικονομικά και πολλά από τα προβλήματα μας προέρχονται από την έλλειψη χρημάτων. Τριάντα ευρώ την εβδομάδα θεωρώ ότι για τις μέρες μας είναι μια καλή τιμή εδώ άλλοι γιατροί παίρνουν είκοσι στο τόσο και έχεις πραγματικά αποτελέσματα.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    δεν ακοω κανενος τις μπουρδες , κανω αυτο που νομιζω ο ιδιος ....οχι, δεν βοηθηκα καθολου απο την ψυχοθεραπεια ( εκανα 9 χρονια ) , συνηλθα ( μερικως ) ιδιας δυναμεις .......

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    δεν ακοω κανενος τις μπουρδες , κανω αυτο που νομιζω ο ιδιος ....οχι, δεν βοηθηκα καθολου απο την ψυχοθεραπεια ( εκανα 9 χρονια ) , συνηλθα ( μερικως ) ιδιας δυναμεις .......
    Mac , δεν είναι έτσι ακριβώς και το ξέρουμε. Η έχεις ανθρώπους να σε βοηθήσουν δικούς σου η έχεις οικονομική δυνατότητα; Δεν σηκώνεσαι έτσι. Και εγώ προέρχομαι από πολύ κακοποιητικο , αδιαφορο σπίτι και λόγω οικονομικών δεν μπορώ να το αλλάξω. Είναι πολύπλοκα τα πράγματα και δύσκολη η ζωή. Μην τα ρωτάς καλύτερα....

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    May 2016
    Location
    somewhere out there...
    Posts
    154
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    οταν ξεμεινεις απο χρηματα ................
    είναι και αυτή μια αλήθεια ...που όντως σε κάποιες φορές μπορεί να ισχύει....αλλά θεωρητικά, αν υπάρχουν τα χρήματα, ....η ψυχοθεραπεία λογικά κάποτε θα πρέπει να τελειώνει....για την γνωστική έχω διαβάσει ότι είναι βραχυχρόνια μέθοδος αλλά πρακτικά τι σημαίνει αυτό....;

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    May 2016
    Location
    somewhere out there...
    Posts
    154
    Quote Originally Posted by take a break View Post
    Ναι ο καθένας κοστολογεί τον εαυτό του όπως θέλει αλλά εγώ θα έχω απτά αποτελέσματα η θα πετάξω απλά λεφτά και μετά θα βγω στα συσσίτια; Με 500 και 600 ευρώ ζει οικογένεια ελληνική πλέον τον μηνα. Δεν στο προσυπογράφει κανείς αυτό ,τα λεφτά όμως θα δοθούν.
    Μετά ζούμε σε πολύ δύσκολες εποχές οικονομικά και πολλά από τα προβλήματα μας προέρχονται από την έλλειψη χρημάτων. Τριάντα ευρώ την εβδομάδα θεωρώ ότι για τις μέρες μας είναι μια καλή τιμή εδώ άλλοι γιατροί παίρνουν είκοσι στο τόσο και έχεις πραγματικά αποτελέσματα.
    Σίγουρα το οικονομικά είναι ένα ζήτημα.....αλλά πουθενά και κανένας δεν σου προσυπογράφει ότι τα λεφτά που θα δώσεις θα πιάσουν τόπο.....ακόμα και για τις άλλες ειδικότητες γιατρών ή και σε άλλα επαγγέλματα....

    Βλέπεις κάποιος θέλει να κάνει μία επέμβαση, σκάει ένα σωρό λεφτά και κάτι πάει στραβά....ή φωνάζεις τον μάστορα να σου κάνει μια δουλειά και στο τέλος όλα πάνε στραβά....

    Αστο αυτό μη το ψάχνεις....ο καθένας από εμάς κάνει τον λογαριασμό του και βλέπει αν αξίζει και με πόσα χρήματα.....

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    May 2016
    Location
    somewhere out there...
    Posts
    154
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Εγώ έδινα σαράντα τη συνεδρία. Δεν υπάρχει σίγουρο αποτέλεσμα. Και δεν είναι όλα ρόδινα. Υπάρχει και κίνδυνος εξάρτησης ή κακής κατεύθυνσης, υπάρχουν και παρεμβατικοι, τουλάχιστον αυτή είναι η δική μου άποψη. Έγκειται στον γιατρό βέβαια να μην την καλλιεργεί (την εξάρτηση).
    Σωστά όλα αυτά που γράφεις για τους κινδύνους.....Εσύ όλα αυτά που αποκόμισες από την ψυχοθεραπεία σε βοηθάνε τώρα;.....αν κ δεν ξέρω ποιο είναι το θέμα σου, νιώθεις ότι τα φέρνεις βόλτα; Δλδ αυτά που έχετε πει τα χρησιμοποιείς σαν οδηγό;

    Τι μέθοδο έχεις χρησιμοποιήσει......; Και όταμ γράφεις ότι κουράστηκες τι εννοείς....από αυτά που λέγατε; υπήρχε ανακύκλωση;

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by take a break View Post
    Mac , δεν είναι έτσι ακριβώς και το ξέρουμε. Η έχεις ανθρώπους να σε βοηθήσουν δικούς σου η έχεις οικονομική δυνατότητα; Δεν σηκώνεσαι έτσι. Και εγώ προέρχομαι από πολύ κακοποιητικο , αδιαφορο σπίτι και λόγω οικονομικών δεν μπορώ να το αλλάξω. Είναι πολύπλοκα τα πράγματα και δύσκολη η ζωή. Μην τα ρωτάς καλύτερα....

    δεν μπορεσα να εντοπισω την αιτια της κτθλψης μου , σηκωθηκα ιδιαις δυναμεις οπως προανφερω , ο ψυχοθεραπευτης μου μουλεγε σωστα πραματα ( βγες , δουλεψε , κανε παρεες , ) ναι, ρε φιλε , καλα τα λες , αλλα δεν μπορουσα να τα κανω , και συνηλθα μερικως στα καλα του καθουμενου, χωρις καμμια φανερη αιτια ..........τα φαρμακα ( αντικαταθλιπτικα ) δεν ειχαν κανενα αποτελεσμα σε μενα ........χαιρετισμους στον Emafil και σε σενα .....

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Quote Originally Posted by EmaFil View Post
    είναι και αυτή μια αλήθεια ...που όντως σε κάποιες φορές μπορεί να ισχύει....αλλά θεωρητικά, αν υπάρχουν τα χρήματα, ....η ψυχοθεραπεία λογικά κάποτε θα πρέπει να τελειώνει....για την γνωστική έχω διαβάσει ότι είναι βραχυχρόνια μέθοδος αλλά πρακτικά τι σημαίνει αυτό....;
    Μπορεί και να μην σημαίνει τίποτα απολύτως. Εννοώ ότι by the book διαρκεί 12 εβδομάδες αλλά είναι αστείο και να το συζητάμε ότι κάποιος με σοβαρά θέματα προς επίλυση θα βοηθηθεί σε τρεις μήνες. Ίσως να έχει αποτέλεσμα σε συγκεκριμένες περιπτώσεις. Από κει και πέρα έχει να κάνει με τις αντοχές του καθενός, οικονομικές, ψυχικές κλπ. το πόσο διαρκεί. Γενικά δεν είναι καλό σημάδι για το πώς θα πάει η θεραπεία όταν σε απασχολεί πριν καν ξεκινήσεις το πόσο θα κρατήσει κλπ. Εγώ ξεκίνησα επειδή αισθανομουν σε αδιέξοδο, δεν είχα δεύτερες σκέψεις. Το πώς θα εξελιχθεί δεν μπορείς να το προδικασεις. Ούτε ταιριάζει σε όλους, ούτε θα βοηθηθούν όλοι.

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Quote Originally Posted by EmaFil View Post
    Σωστά όλα αυτά που γράφεις για τους κινδύνους.....Εσύ όλα αυτά που αποκόμισες από την ψυχοθεραπεία σε βοηθάνε τώρα;.....αν κ δεν ξέρω ποιο είναι το θέμα σου, νιώθεις ότι τα φέρνεις βόλτα; Δλδ αυτά που έχετε πει τα χρησιμοποιείς σαν οδηγό;

    Τι μέθοδο έχεις χρησιμοποιήσει......; Και όταμ γράφεις ότι κουράστηκες τι εννοείς....από αυτά που λέγατε; υπήρχε ανακύκλωση;
    Όταν τελειώνει κάτι το καταλαβαίνεις, δεν έχεις άλλο να δώσεις, δεν είναι ότι αισθάνεσαι ότι δεν έχεις να πάρεις αλλά δεν έχει νόημα να πηγαίνεις με το ζόρι, να πιέζεις τον εαυτό σου. Οι σχολές ψυχοθεραπείας που έχει εκπαιδευτεί ο ψυχοθεραπευτής μου ήταν η συστημική και η γνωσιακή. Βασικά πάντα ήμουν λειτουργικός, αλλά όχι σε όλους τους τομείς. Όταν κάνεις τόσα χρόνια θεραπεία ήδη βάζεις πράγματα που συζητάς με τον θεραπευτή στην καθημερινότητα σου, τα δοκιμάζεις και τα υιοθετείς. Αυτό το έχω κάνει εδώ και καιρό σε διάφορα θέματα. Έχω καταλάβει τι μου συμβαίνει. Δεν έχω φτάσει εκεί που θα μπορούσα αλλά έκανα πολλά βήματα. Κοινότοπο αλλά θα το πω: το μεγαλύτερο εμπόδιο είναι η αντίληψη που έχουμε για τον εαυτό. Γύρω από αυτή γεννιέται και ο φόβος.

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Eγω δεν είμαι πια λειτουργική σε κανένα τομέα της ζωής μου . Τώρα θα μου πεις αφού δεν έχω χρήματα να το ψάξω παραπέρα το αφήνω εδώ που είναι.

  13. #28
    kopela93
    Guest
    Quote Originally Posted by take a break View Post
    Eγω δεν είμαι πια λειτουργική σε κανένα τομέα της ζωής μου . Τώρα θα μου πεις αφού δεν έχω χρήματα να το ψάξω παραπέρα το αφήνω εδώ που είναι.
    Όταν λες σε κανένα τομέα...;;
    Πόσο καιρό σού πήρε ώστε να φτάσεις στο σημείο να μην είσαι λειτουργική πουθενά;

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Quote Originally Posted by kopela93 View Post
    Όταν λες σε κανένα τομέα...;;
    Πόσο καιρό σού πήρε ώστε να φτάσεις στο σημείο να μην είσαι λειτουργική πουθενά;
    Σταδιακά έγινε σε βάθος χρόνου,εδώ και 14 χρόνια

  15. #30
    kopela93
    Guest
    Quote Originally Posted by take a break View Post
    Σταδιακά έγινε σε βάθος χρόνου,εδώ και 14 χρόνια
    έχεις κάνει κάτι να ξεφύγεις;

Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast

Similar Threads

  1. Τελειώνει ποτέ η ψυχοθεραπεία
    By ariana in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 15
    Last Post: 02-09-2020, 15:13
  2. Υπάρχει άλλος που δεν έκανε ποτέ ψυχοθεραπεία;
    By philosopher in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 17-02-2020, 03:03
  3. Δεν τελειώνει ποτέ...
    By dreams in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 03-10-2012, 09:45
  4. Πότε επιτέλους τελειώνει η εφηβεία;
    By αλεξια κυκλος in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 11
    Last Post: 24-02-2011, 21:40
  5. ΤΕΛΕΙΩΝΕΙ ΠΟΤΕ;;
    By akoma in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 23-08-2005, 19:33

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •