Πότε τελειώνει η ψυχοθεραπεία; - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 5 FirstFirst ... 2345 LastLast
Results 46 to 60 of 71
  1. #46
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Για αυτό το τελευταίο και μόνο, δηλαδή την αυτογνωσία, αξίζει η θεραπεία. Γιατί λες ότι τρώει λεφτά ο ψυχολόγος; Επάγγελμα είναι, δεν θα πληρώνεται; Θεωρείς ότι μας εξαπατούν;
    Αν είδες καλό εσύ δεν σε εξαπάτησαν, πως ήσουν πριν πας και πως μετά την ψυχοθεραπεία; Για μένα, είναι απαγορευτικές οι τιμές οπότε ποτέ δεν θα μάθω.

  2. #47
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    898
    Quote Originally Posted by take a break View Post
    Αν είδες καλό εσύ δεν σε εξαπάτησαν, πως ήσουν πριν πας και πως μετά την ψυχοθεραπεία; Για μένα, είναι απαγορευτικές οι τιμές οπότε ποτέ δεν θα μάθω.
    Τριάντα ευρώ η συνέδρια παίζει η είναι ποιο ακριβά;

  3. #48
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Quote Originally Posted by Player View Post
    Τριάντα ευρώ η συνέδρια παίζει η είναι ποιο ακριβά;
    Ήταν η πιο χαμηλή τιμή που έβρισκα το 2017 που έψαχνα. Συνήθως ήταν πιο ακριβά (40-50). Υπήρχε πιο χαμηλή σε κέντρο που έκαναν πρακτική εκπαίδευση οι απόφοιτοι ψυχολογίας.

  4. #49
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Quote Originally Posted by Player View Post
    Τριάντα ευρώ η συνέδρια παίζει η είναι ποιο ακριβά;
    Κοίταξα ο μέσος όρος είναι 40 με πενήντα και φυσικά την βδομάδα γιατί σου λένε ότι πρέπει να έχεις επικοινωνία 1 φορά την βδομάδα. Υπάρχει με τρίαντα αλλά λίγοι. Με 100 δεν ειδα η αλήθεια, 100 ξέρω ότι παίρνουν οι ψυχίατροι όχι βέβαια κάθε βδομάδα. Αλλά μέρες οικονομικής κρίσεως βρε παιδί μου , εδώ παίρνουν καρδιολόγοι με μεταπτυχιακά, διδακτορικό τριάντα και σαράντα ευρώ για πλήρη έλεγχο.

  5. #50
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Quote Originally Posted by take a break View Post
    Αν είδες καλό εσύ δεν σε εξαπάτησαν, πως ήσουν πριν πας και πως μετά την ψυχοθεραπεία; Για μένα, είναι απαγορευτικές οι τιμές οπότε ποτέ δεν θα μάθω.
    Μην τρελαίνεσαι, εδώ ολόκληρη εγγονή του Φρόιντ δήλωσε ότι δεν έκανε ποτέ ψυχανάλυση και ότι τη θεωρεί ναρκισσιστική πολυτέλεια.

  6. #51
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Μην τρελαίνεσαι, εδώ ολόκληρη εγγονή του Φρόιντ δήλωσε ότι δεν έκανε ποτέ ψυχανάλυση και ότι τη θεωρεί ναρκισσιστική πολυτέλεια.
    Τρελαίνομαι γιατί δεν είμαι καλά, ειδάλλως τι θα ένοιαζε η ψυχανάλυση και όλα τα συναφη

  7. #52
    Senior Member
    Join Date
    May 2016
    Location
    somewhere out there...
    Posts
    154
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Δυστυχώς παντού κρύβονται δυσκολίες. Όλα μετράνε, από το αν είμαστε ακριβείς στα ραντεβού ή έχουμε την τάση να ακυρώνουμε ή αργούμε στα ραντεβού (οι λεπτομέρειες δείχνουν τον βαθμό δέσμευσης ή το πόσο επενδύουμε) ή ο θεραπευτής είναι περισσότερο παρεμβατικός απ'όσο αντέχεις ή αν είναι και ψυχίατρος μπορεί να διαφωνείς για την αγωγή και να επηρεάσει την ψυχοθεραπεία η διαφωνία αυτή, μπορεί να μην καταλαβαίνεις τι εννοεί ο θεραπευτής (μου τύχαινε να καταλάβω αφού είχα φύγει από το γραφείο του). Επίσης είναι πιο σύνθετο από ο,τι φαίνεται το πέρασμα από την θεωρία στην πράξη. Πολλές φορές η πραγματικότητα σε σχέση με την αντίληψη που έχουμε για την πραγματικότητα δεν συμβαδίζει. Εγώ μπορεί να είχα προχωρήσει αρκετά αλλά αισθανομουν στάσιμος. Αυτό έχει να κάνει με μένα, με την τάση να θέλω να φαντάζομαι τον εαυτό μου με ένα συγκεκριμένο τρόπο. Δεν είναι παθητικό, δεν αρκεί να σου δείξει, πρέπει να μπορείς να δεις, κι αυτό δεν είναι μόνο αντιληπτική ικανότητα, νοητική, αλλά και συναισθηματική. Όταν θα είσαι έτοιμος θα τα εφαρμόσεις, όταν το κάνεις εν είδει συνταγής δεν δουλεύει. Πιέζεις τον εαυτό σου, πράγματα και καταστάσεις. Γενικά στην ψυχοθεραπεία υπάρχει ένα φαινόμενο που λέγεται αντίσταση στην θεραπεία, εξαρτάται και από το πόσο έντονο θα είναι.

    Όντως η ψυχοθεραπεία είναι πολυσύνθετη και πιο δύσκολη απ'ότι δείχνει. Όλα παίζουν ρόλο.

    Από αυτά που γράφεις δείχνει ότι το έχεις ψάξει αρκετά και ότι είσαι αρκετά ώριμος. Μακάρι να βρεις αυτό που θέλεις.

  8. #53
    Senior Member
    Join Date
    May 2016
    Location
    somewhere out there...
    Posts
    154
    Quote Originally Posted by take a break View Post
    Τρελαίνομαι γιατί δεν είμαι καλά, ειδάλλως τι θα ένοιαζε η ψυχανάλυση και όλα τα συναφη
    Αν είσαι Αθήνα (ή αν δέχονται skype) μπορείς να δοκιμάσεις με χαμηλότερο κόστος αυτό το κέντρο που λέει ο Niels

  9. #54
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    898
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Ήταν η πιο χαμηλή τιμή που έβρισκα το 2017 που έψαχνα. Συνήθως ήταν πιο ακριβά (40-50). Υπήρχε πιο χαμηλή σε κέντρο που έκαναν πρακτική εκπαίδευση οι απόφοιτοι ψυχολογίας.
    Πολύ ακριβά είναι.
    Δηλαδή πρέπει να έχεις δύο χιλιάρικα στην άκρη για να αρχίσεις ψυχοθεραπεία.

  10. #55
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    898
    Quote Originally Posted by take a break View Post
    Κοίταξα ο μέσος όρος είναι 40 με πενήντα και φυσικά την βδομάδα γιατί σου λένε ότι πρέπει να έχεις επικοινωνία 1 φορά την βδομάδα. Υπάρχει με τρίαντα αλλά λίγοι. Με 100 δεν ειδα η αλήθεια, 100 ξέρω ότι παίρνουν οι ψυχίατροι όχι βέβαια κάθε βδομάδα. Αλλά μέρες οικονομικής κρίσεως βρε παιδί μου , εδώ παίρνουν καρδιολόγοι με μεταπτυχιακά, διδακτορικό τριάντα και σαράντα ευρώ για πλήρη έλεγχο.
    Εκμεταλλεύονται το ότι δεν υπάρχουν δομές για την ψυχολογία του ατόμου στην Ελλάδα.
    Σαράντα κ πενήντα ευρώ η συνεδρία είναι πανάκριβα πως θα μπορέσουμε να αρχίσουμε ψυχοθεραπεία; Και μάλιστα χωρίς σίγουρο αποτέλεσμα;
    Αδιέξοδο μου φαίνεται.

  11. #56
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,352
    Quote Originally Posted by Player View Post
    Εκμεταλλεύονται το ότι δεν υπάρχουν δομές για την ψυχολογία του ατόμου στην Ελλάδα.
    Σαράντα κ πενήντα ευρώ η συνεδρία είναι πανάκριβα πως θα μπορέσουμε να αρχίσουμε ψυχοθεραπεία; Και μάλιστα χωρίς σίγουρο αποτέλεσμα;
    Αδιέξοδο μου φαίνεται.
    Όπου μπορείτε υπάρχουν δομές που παρέχουν δωρεάν ψυχολόγους.

  12. #57
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Quote Originally Posted by EmaFil View Post
    Αν είσαι Αθήνα (ή αν δέχονται skype) μπορείς να δοκιμάσεις με χαμηλότερο κόστος αυτό το κέντρο που λέει ο Niels
    Δεν είμαι Αθήνα δυστυχώς.

  13. #58
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Quote Originally Posted by Player View Post
    Εκμεταλλεύονται το ότι δεν υπάρχουν δομές για την ψυχολογία του ατόμου στην Ελλάδα.
    Σαράντα κ πενήντα ευρώ η συνεδρία είναι πανάκριβα πως θα μπορέσουμε να αρχίσουμε ψυχοθεραπεία; Και μάλιστα χωρίς σίγουρο αποτέλεσμα;
    Αδιέξοδο μου φαίνεται.
    Απλά δεν αρχίζεις. Υπάρχουν δομές μόνο που υπολειτουργούν και φυσικά οι δημόσιες συνεδρίες είναι λίγες.

  14. #59
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    898
    Quote Originally Posted by take a break View Post
    Απλά δεν αρχίζεις. Υπάρχουν δομές μόνο που υπολειτουργούν και φυσικά οι δημόσιες συνεδρίες είναι λίγες.
    Ναι αλλά άμα δεν αρχίσεις θα μείνεις στα ίδια.
    Περνάνε τα χρόνια και τα τρώμε μέσα στην κατάθλιψη και το άγχος γιατί έχουμε ένα σάπιο σύστημα που δεν έχει την δυνατότητα και τις δομές να βοηθήσει ψυχικά άρρωστους ανθρωπους.
    Και τώρα εμείς πρέπει να βρούμε το χρυσό πορτοφόλι εάν θέλουμε να ζήσουμε μια αξιοπρεπή ζωή

  15. #60
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Quote Originally Posted by Player View Post
    Ναι αλλά άμα δεν αρχίσεις θα μείνεις στα ίδια.
    Περνάνε τα χρόνια και τα τρώμε μέσα στην κατάθλιψη και το άγχος γιατί έχουμε ένα σάπιο σύστημα που δεν έχει την δυνατότητα και τις δομές να βοηθήσει ψυχικά άρρωστους ανθρωπους.
    Και τώρα εμείς πρέπει να βρούμε το χρυσό πορτοφόλι εάν θέλουμε να ζήσουμε μια αξιοπρεπή ζωή
    Mια κουβέντα είναι αυτό και είναι πολύ δύσκολο. Αν ήταν εύκολο δεν θα ήμασταν και σε αυτήν την κατάσταση.

Page 4 of 5 FirstFirst ... 2345 LastLast

Similar Threads

  1. Τελειώνει ποτέ η ψυχοθεραπεία
    By ariana in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 15
    Last Post: 02-09-2020, 15:13
  2. Υπάρχει άλλος που δεν έκανε ποτέ ψυχοθεραπεία;
    By philosopher in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 17-02-2020, 03:03
  3. Δεν τελειώνει ποτέ...
    By dreams in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 03-10-2012, 09:45
  4. Πότε επιτέλους τελειώνει η εφηβεία;
    By αλεξια κυκλος in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 11
    Last Post: 24-02-2011, 21:40
  5. ΤΕΛΕΙΩΝΕΙ ΠΟΤΕ;;
    By akoma in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 23-08-2005, 19:33

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •