Πότε τελειώνει η ψυχοθεραπεία;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 71
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2016
    Location
    somewhere out there...
    Posts
    154

    Πότε τελειώνει η ψυχοθεραπεία;

    Καλησπέρα.

    Όπως λέει και ο τίτλος, τελειώνει κάποτε η ψυχοθεραπεία; Όταν κάποιος ξεκινάει, στην πορεία μετέπειτα μπαίνει κάποιο πλάνο ολοκλήρωσης;

    Θεωρητικά μπορεί να ΜΗΝ τελειώνει ποτέ, αφού όλο και κάτι πάντα θα υπάρχει που θα μας ταλαιπωρεί, το θέμα όμως είναι να φτάσουμε σε τέτοιο επίπεδο ώστε τα διάφορα θέματα που αντιμετωπίζει ο καθένας και ψάχνει λύσεις μέσω της ψυχοθεραπείας, να μην αποτελούν τροχοπέδη για το άτομο.

    Πότε έρχεται αυτή η στιγμή; Πως γίνεται αντιληπτό από το ίδιο το άτομο;

    Έχει φτάσει κανείς σε αυτό το επίπεδο (και αν ναι, με τεχνική); που να πει ότι "εγώ τώρα δεν χρειάζομαι άλλο την ψυχοθεραπεία", που να έχει πραγματικά βοηθηθεί.

    Πως καταλαβαίνει ότι πλέον η ψυχοθεραπεία έχει γίνει απλά μια άλλη συνήθεια που δεν του προσφέρει κάτι και νιώθει έτοιμος να ανταποκριθεί σε όλα αυτά που τον ταλαιπωρούσαν παλιότερα;

  2. #2
    kopela93
    Guest
    Θεωρητικά μπορεί να τραβήξει και μια ζωή αν όπως λες γίνεται συνήθεια.
    Νομίζω πως είναι καλό να χρησιμοποιηθεί σαν εργαλείο για να ξεπεράσεις ή να τα βάλεις σε μια σειρά έστω, να το διαχειριστείς.Αν το θέμα σου δεν έχει τελειωμό πχ έχεις κάτι πιο σοβαρό και μια ζωή σε ταλανίζει τότε μάλλον θα πηγαίνεις μέχρι να βρεις τρόπο να το διαχειριστείς. Θα σού πάρει παραπάνω χρόνο δηλαδή. Γενικά καλό είναι να μη γίνεται συνήθεια γιατί ουσιαστικά η ψυχοθεραπεία είναι αυτή που θα σε καθοδηγήσει θα σε σπρώξει για να βρεις μια άκρη να κάνεις μια καινούργια αρχή και να το παλέψεις. Πρέπει να το αφήσεις σαν εργαλείο και απλά να κάνεις πρακτική όσα έμαθες.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,295
    εγώ νομίζω ότι τελειώνει όταν δεν έχει κάτι άλλο να σου προσφέρει ή να προσφέρεις. θα το καταλάβεις.
    ιστορίες που έχω ακούσει, τελειώνουν με αυτό, το ότι δεν έχουν πια τίποτα να προσφέρουν ο ένας στον άλλον, σαν θεραπευόμενος και σαν θεραπευτής. αυτό δε σημαίνει ότι τελειώνει η ψυχοθεραπεία στη ζωή σου, απλά κάνε ένα διάλλειμα κι αν χρειαστείς περισσότερα, άλλαξε θεραπευτή.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Μεταξύ μας είδε κάποιος μεγάλο καλό από την χρόνια ψυχοθεραπεία, δηλ.να σταματήσει αντικαταθλιπτικά κτλ.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2016
    Location
    somewhere out there...
    Posts
    154
    Quote Originally Posted by take a break View Post
    Μεταξύ μας είδε κάποιος μεγάλο καλό από την χρόνια ψυχοθεραπεία, δηλ.να σταματήσει αντικαταθλιπτικά κτλ.
    Ε βασικά αυτό θέλω να μάθω κ εγώ.....ή ακόμη και κάποιος που δεν παίρνει φάρμακα...έχει δει βελτίωση με την ψυχοθεραπεία ώστε να πει ότι θα την σταματήσει και μετά από πόσο καιρό;

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Quote Originally Posted by EmaFil View Post
    Ε βασικά αυτό θέλω να μάθω κ εγώ.....ή ακόμη και κάποιος που δεν παίρνει φάρμακα...έχει δει βελτίωση με την ψυχοθεραπεία ώστε να πει ότι θα την σταματήσει και μετά από πόσο καιρό;
    Το έχω ρωτήσει πολλές φορές εδώ μέσα , σαφή απάντηση δεν μου έχουν δώσει. Αν ειναι να παίρνεις ένα κάρο φάρμακα οκ τι θα πετύχεις περισσότερο με την ψυχοθεραπεία.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    898
    Θα ήθελα να ακούσω κ εγώ περισσότερες εμπειρίες σχετικά με την ψυχοθεραπεία και κατά πόσο βοηθάει άτομα με χρόνιο άγχος,κρίσεις πανικού κ.τ.λ.π.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,094
    Θα πετύχεις να μην έχεις ένα μυαλό σαλάτα, θα ξέρεις τι σου γίνεται, εμένα με βοήθησε στο να μην χάνω την ψυχραιμία μου, να μην παρασύρομαι από τις έμμονες σκέψεις που το μυαλό μου θα παράγει ο,τι και να κάνω, να ξεχωρίζω τις καταστάσεις, πότε δηλαδή μιλάει η πάθηση μου και πότε όχι. Το φάρμακο είναι βοηθητικό γιατί το πώς αισθανόμαστε και διάφορα συμπτώματα όπως αϋπνία που έχω κλπ είναι πολυπαραγοντικα, αφού με βοηθάει το φάρμακο γιατί να μην παίρνω και να ταλαιπωρουμαι. Το οικονομικό ζήτημα που εθιξες είναι σημαντικό αλλά υπάρχουν διάφορες τιμές, από 30 έως και 100 ευρώ τη συνεδρία. Βέβαια κάποιος ίσως να μην μπορεί να διαθέσει ούτε τα τριάντα ευρώ. Κι εγώ για να πηγαίνω κάτι θυσίασα.

  9. #9
    kopela93
    Guest
    Θέλω και γω να ξεκινήσω. Ακούγεται πολύ ενθαρρυντικό το μήνυμά σου niels.
    Ελπίζω να μη θυσιασες πάρα πολλά άλλα από ο,τι καταλαβαίνω άξιζε.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,094
    Το μυστικό με όλα τα πράγματα, τις σχέσεις και στην ψυχοθεραπεία, που κι αυτή μια σχέση είναι, είναι όταν νομίζεις ότι δεν έχεις να πάρεις κάτι παραπάνω, ότι δεν οδηγεί πουθενά, όταν αμφιβάλλεις, να κάνεις υπομονή και να συνεχίζεις (εννοώ τον πρώτο καιρό, όχι μετά από χρόνια). Είναι σαν να περνάς επίπεδα, πίστες για όσους παίζουν παιχνίδια. Δεν φαντάζεσαι τι θα σου αποκαλυφθεί στη συνέχεια. Δεν είναι εύκολη διαδικασία. Αξίζει υπό την προϋπόθεση ότι είσαι ανοιχτός και ότι η επιλογή του θεραπευτή είναι σωστή (δεν υπάρχει τρόπος να είσαι εκ των προτέρων σίγουρος αλλά υπάρχει τρόπος να μειώσεις το ρίσκο).

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2016
    Location
    somewhere out there...
    Posts
    154
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Θα πετύχεις να μην έχεις ένα μυαλό σαλάτα, θα ξέρεις τι σου γίνεται, εμένα με βοήθησε στο να μην χάνω την ψυχραιμία μου, να μην παρασύρομαι από τις έμμονες σκέψεις που το μυαλό μου θα παράγει ο,τι και να κάνω, να ξεχωρίζω τις καταστάσεις, πότε δηλαδή μιλάει η πάθηση μου και πότε όχι. Το φάρμακο είναι βοηθητικό γιατί το πώς αισθανόμαστε και διάφορα συμπτώματα όπως αϋπνία που έχω κλπ είναι πολυπαραγοντικα, αφού με βοηθάει το φάρμακο γιατί να μην παίρνω και να ταλαιπωρουμαι. Το οικονομικό ζήτημα που εθιξες είναι σημαντικό αλλά υπάρχουν διάφορες τιμές, από 30 έως και 100 ευρώ τη συνεδρία. Βέβαια κάποιος ίσως να μην μπορεί να διαθέσει ούτε τα τριάντα ευρώ. Κι εγώ για να πηγαίνω κάτι θυσίασα.
    Οκ, σωστά όλα αυτά που γράφεις. Εσύ πιστεύεις ότι έχεις φτάσει σε τέτοιο σημείο ώστε να πεις ότι πλέον δεν την χρειάζεσαι την ψυχοθεραπεία; Έχεις φτάσει σε σημείο κορεσμού με τον ψυχοθεραπευτή σου όπου να λες ότι πλέον δεν έχει κάτι άλλο να μου προσφέρει και πως το αντιμετώπισες;

    Βέβαια σημασία έχει πόσο καιρό (χρόνια) κάνει κάποιος και πόσες φορές την εβδομάδα...

    Φαίνεται οι υπόλοιποι που δεν γράφουν έχουν γίνει καλά και πλέον έχουν φύγει από το φόρουμ....χαχαχα

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Θα πετύχεις να μην έχεις ένα μυαλό σαλάτα, θα ξέρεις τι σου γίνεται, εμένα με βοήθησε στο να μην χάνω την ψυχραιμία μου, να μην παρασύρομαι από τις έμμονες σκέψεις που το μυαλό μου θα παράγει ο,τι και να κάνω, να ξεχωρίζω τις καταστάσεις, πότε δηλαδή μιλάει η πάθηση μου και πότε όχι. Το φάρμακο είναι βοηθητικό γιατί το πώς αισθανόμαστε και διάφορα συμπτώματα όπως αϋπνία που έχω κλπ είναι πολυπαραγοντικα, αφού με βοηθάει το φάρμακο γιατί να μην παίρνω και να ταλαιπωρουμαι. Το οικονομικό ζήτημα που εθιξες είναι σημαντικό αλλά υπάρχουν διάφορες τιμές, από 30 έως και 100 ευρώ τη συνεδρία. Βέβαια κάποιος ίσως να μην μπορεί να διαθέσει ούτε τα τριάντα ευρώ. Κι εγώ για να πηγαίνω κάτι θυσίασα.
    Τριάντα ευρώ την βδομάδα δεν έχω να τα προσφέρω, πρέπει να κάνω τρομακτικές θυσίες. Θα τις έκανα μόνο αν ήξερα ότι θα είχα σίγουρο αποτέλεσμα και πως δεν θα έμπαινα σε φάρμακα πιο βαθιά. 100 ευρώ ψυχολόγος ; Πολλά λεφτά βρε παιδί μου , έχει κανείς τέτοιο ποσό να δώσει; Ολόκληρος μισθός το μηνα. Γιατί τέτοια διαφορά στις τιμές;

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2016
    Location
    somewhere out there...
    Posts
    154
    Quote Originally Posted by take a break View Post
    Τριάντα ευρώ την βδομάδα δεν έχω να τα προσφέρω, πρέπει να κάνω τρομακτικές θυσίες. Θα τις έκανα μόνο αν ήξερα ότι θα είχα σίγουρο αποτέλεσμα και πως δεν θα έμπαινα σε φάρμακα πιο βαθιά. 100 ευρώ ψυχολόγος ; Πολλά λεφτά βρε παιδί μου , έχει κανείς τέτοιο ποσό να δώσει; Ολόκληρος μισθός το μηνα. Γιατί τέτοια διαφορά στις τιμές;
    Κάποιοι έχουν να τα δώσουν.....

    Γιατί όπως και σε όλα τα επαγγέλματα ο κάθε επαγγελματίας κοστολογεί τις υπηρεσίες του όπως αυτός πιστεύει

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,094
    Quote Originally Posted by EmaFil View Post
    Οκ, σωστά όλα αυτά που γράφεις. Εσύ πιστεύεις ότι έχεις φτάσει σε τέτοιο σημείο ώστε να πεις ότι πλέον δεν την χρειάζεσαι την ψυχοθεραπεία; Έχεις φτάσει σε σημείο κορεσμού με τον ψυχοθεραπευτή σου όπου να λες ότι πλέον δεν έχει κάτι άλλο να μου προσφέρει και πως το αντιμετώπισες;

    Βέβαια σημασία έχει πόσο καιρό (χρόνια) κάνει κάποιος και πόσες φορές την εβδομάδα...

    Φαίνεται οι υπόλοιποι που δεν γράφουν έχουν γίνει καλά και πλέον έχουν φύγει από το φόρουμ....χαχαχα
    Έκανα μια φορά την εβδομάδα για πέντε χρόνια την τελευταία φορά (τρίτη φορά, οι δύο προηγούμενες ήταν για μικρότερα χρονικά διαστήματα). Αυτή τη στιγμή έχω σταματήσει, κουράστηκα.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by EmaFil View Post
    Καλησπέρα.

    Όπως λέει και ο τίτλος, τελειώνει κάποτε η ψυχοθεραπεία; Όταν κάποιος ξεκινάει, στην πορεία μετέπειτα μπαίνει κάποιο πλάνο ολοκλήρωσης;

    Θεωρητικά μπορεί να ΜΗΝ τελειώνει ποτέ, αφού όλο και κάτι πάντα θα υπάρχει που θα μας ταλαιπωρεί, το θέμα όμως είναι να φτάσουμε σε τέτοιο επίπεδο ώστε τα διάφορα θέματα που αντιμετωπίζει ο καθένας και ψάχνει λύσεις μέσω της ψυχοθεραπείας, να μην αποτελούν τροχοπέδη για το άτομο.
    Πότε έρχεται αυτή η στιγμή; Πως γίνεται αντιληπτό από το ίδιο το άτομο;
    ;
    οταν ξεμεινεις απο χρηματα ................

Page 1 of 5 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Τελειώνει ποτέ η ψυχοθεραπεία
    By ariana in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 15
    Last Post: 02-09-2020, 14:13
  2. Υπάρχει άλλος που δεν έκανε ποτέ ψυχοθεραπεία;
    By philosopher in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 17-02-2020, 02:03
  3. Δεν τελειώνει ποτέ...
    By dreams in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 03-10-2012, 08:45
  4. Πότε επιτέλους τελειώνει η εφηβεία;
    By αλεξια κυκλος in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 11
    Last Post: 24-02-2011, 20:40
  5. ΤΕΛΕΙΩΝΕΙ ΠΟΤΕ;;
    By akoma in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 23-08-2005, 18:33

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •