Πότε τελειώνει η ψυχοθεραπεία; - Page 5
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 5 of 5 FirstFirst ... 345
Results 61 to 71 of 71
  1. #61
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Κάθε περίπτωση είναι διαφορετική και είναι δύσκολο να τα βάλεις σε ζυγαριά τα ψυχολογικά προβλήματα. Έχουν ρίζες στην παιδική μου ηλικία τα προβλήματα μου, έκανα πέντε χρόνια θεραπεία την τελευταία φορά, παίρνω αγωγή πολλά χρόνια με διακοπές, κάθε μέρα είναι αγώνας και εφαρμογή όσων μου έδειξε ο θεραπευτής μου, για τον οποίο ανεξάρτητα από τις όποιες διαφωνίες μας για την αγωγή ή για το κομμάτι της ψυχοθεραπείας, έχω πολύ θετική άποψη γιατί αισθάνομαι ότι μοιράστηκε μαζί μου τα μυστικά του επαγγέλματος του, σαν να τράβηξε μια κουρτίνα και με άφησε να δω τι κρύβεται από πίσω, ο τρόπος αυτός μου έδωσε πολλά, δεν μου έλεγε κάνε αυτό ή κάνε εκείνο, αλλά το τι υπάρχει πίσω από τα φαινόμενα. Όποιος όμως ψάχνει για μεταμόρφωση θα απογοητευτεί, κανείς θεραπευτής δεν το υπόσχεται αυτό. Το θέμα των χρημάτων είναι και αντικειμενικό, όταν κάποιος δεν έχει δουλειά, ένα σταθερό εισόδημα κλπ, και υποκειμενικό, όταν στην ουσία δεν αποτελεί προτεραιότητα για αυτόν η ψυχοθεραπεία παρά την ύπαρξη ενός μέσου εισοδήματος.

    Και στην ψυχοθεραπεία χρειάζεται ατομική προσπάθεια, όχι μόνο για να κατανοήσεις τι σου συμβαίνει αλλά για να πας απ' τη θεωρία στην πράξη. Η διάγνωση είναι μια ρευστή διαδικασία, είναι υπερεκτιμημένη από τους ασθενείς. Το μόνο που αρκεί είναι η αγωγή να κινείται στο φάσμα της πάθησης, από κει και πέρα είναι θέμα προτίμησης του γιατρού τι θα προτείνει και γιατί και σε συμφωνία με τον ασθενή. Στο ζήτημα της ψυχοθεραπείας η διάγνωση είναι μια ταμπέλα που δημιουργεί εμπόδια, οι σωστοί θεραπευτές την αποφεύγουν.
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Για αυτό το τελευταίο και μόνο, δηλαδή την αυτογνωσία, αξίζει η θεραπεία. Γιατί λες ότι τρώει λεφτά ο ψυχολόγος; Επάγγελμα είναι, δεν θα πληρώνεται; Θεωρείς ότι μας εξαπατούν;
    Δεν σε εξαπατούν. Σε εξαπατούν μόνο όταν συνεχίζουν να σε βλέπουν όταν διαπίστωσαν ότι όσα είχαν να σου προσφέρουν σου τα πρόσφεραν και πρόσθετα ούτε έχεις πλέον ανάγκη από στήριξη - ενθάρρυνση. Αλλο θέμα το να ξαναπάς στο ψυχολόγο για να επαναλάβεις τη μέθοδο ή για να σε βοηθήσει σε κάτι που θα σου τυχει κι έχεις ανάγκη συμβουλης. Άλλο τα φάρμακα, αυτό είναι θέμα γιατρού.

    Δυστυχώς συμφωνώ και μ' αυτά που σου χρωμάτισα. Άμα έχουν ρίζα στην παιιδκή ηλικία αυτό που θα πετύχεις είναι βελτίωση κι όσο πιο μεγαλύτερη κατορθώσεις αυτή να είναι τόσο το καλύτερο, κι αυτό θα το διαπιστώσεις μεσα από την ανατροφοδότηση που παίρνεις από τους άλλους πχ αν λένε τα ίδια σχόλια για το χαρακτήρα σου όπως πριν ή σου συμπεριφέρονται το ίδιο όπως πριν ή με περισσότερο σεβασμό. Από αυτή την αλλαγή στάσης θα διαπιστώσεις αν όντως άλλαξες, αν βελτιώθηκες, νοείται δε προσπαθώντας να αλλάξεις/βελτιωθείς. Για να μεταμορφωθείς είναι όπως λέμε να φτύσεις αίμα, δηλαδή να επιδείξεις συμπεριφορές που θα σε φέρουν σε σύγκρουση με τους γύρω σου και αυτές τις συμπεριφορές να τις μετατρέψεις σε καθημερινό συνεχή κανόνα πχ να γίνεις διεκδικητικός σε βαθμό που να σαι άδικος ή βίαιος ή να αναλαμβάνεις μεγάλα ρίσκα που αφορούν σε ανεκπλήρωτους πόθους πχ επαγγελματικό άνοιγμα ή διεκδίκηση όποια γυναίκα γουστάρεις.
    γιάννης

  2. #62
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    898
    Quote Originally Posted by take a break View Post
    Mια κουβέντα είναι αυτό και είναι πολύ δύσκολο. Αν ήταν εύκολο δεν θα ήμασταν και σε αυτήν την κατάσταση.
    Συμφωνώ,
    οτι είναι δύσκολο και εγώ μια από τα ίδια όλα μου φαίνονται βουνό.
    Από την άλλη όμως το κράτος θα έπρεπε να μας παρέχει κάποιες υπηρεσίες.
    Αν επιτρέπεται εσύ τι πρόβλημα έχεις take a break;

  3. #63
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Quote Originally Posted by Player View Post
    Συμφωνώ,
    οτι είναι δύσκολο και εγώ μια από τα ίδια όλα μου φαίνονται βουνό.
    Από την άλλη όμως το κράτος θα έπρεπε να μας παρέχει κάποιες υπηρεσίες.
    Αν επιτρέπεται εσύ τι πρόβλημα έχεις take a break;
    Έλα μου ντε δεν ξέρω και ας περπατήσει πολλούς ψυχιάτρους. Έχω εσωτερικό τρέμουλο, ζαλάδα, αποπροσωποποίηση,πόνους φοβερούς, ενέργεια μηδέν και ας είμαι νέος άνθρωπος. Για να καταλάβεις πήγα για μπάνιο μια μέρα στην θάλασσα και μετά έκανα να συνερθω δύο μερες . Το μυαλό μου παγώνει σαν Μπλάκ άουτ. Δεν μπορώ να πάω ούτε ένα σινεμά.. Παίρνω δύο εφεξορ την μέρα και έξι ζαναξ των ο, 25 , καμιά βελτίωση. Μου είπαν για αντιψυχωσικο

  4. #64
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    898
    Quote Originally Posted by take a break View Post
    Έλα μου ντε δεν ξέρω και ας περπατήσει πολλούς ψυχιάτρους. Έχω εσωτερικό τρέμουλο, ζαλάδα, αποπροσωποποίηση,πόνους φοβερούς, ενέργεια μηδέν και ας είμαι νέος άνθρωπος. Για να καταλάβεις πήγα για μπάνιο μια μέρα στην θάλασσα και μετά έκανα να συνερθω δύο μερες . Το μυαλό μου παγώνει σαν Μπλάκ άουτ. Δεν μπορώ να πάω ούτε ένα σινεμά.. Παίρνω δύο εφεξορ την μέρα και έξι ζαναξ των ο, 25 , καμιά βελτίωση. Μου είπαν για αντιψυχωσικο
    Σε καταλαβαίνω,
    Και εγώ από ενέργεια μηδέν, κουράζομαι εύκολα κ ψυχικά και σωματικά.
    Εγώ Μπλάκ άουτ παθαίνω από το άγχος. Μήπως κ εσύ ;
    Ευτυχώς ακόμα πίνεις λίγο ζαναξ.
    Εμένα Μ έδωσε αντιψυχωτικο και ζαναξ 0,75 επί τρία.
    Οπότε μην φοβάσαι, μου είπε πως το αντιψυχωτικά έχει και αντί καταθλιπτική δράση και λειτουργεί σαν μείζον αγχολυτικο. Εξαρτάται βέβαια και ποιο είναι.
    Αλλά για να λέμε την αλήθεια από την αρχή που άρχισα ν τ παίρνω πριν ενάμιση χρόνο μηδέν βελτίωση είδα.
    Οπότε δεν μπορώ να στο προτείνω.
    Το αντιψυχωσικο στ είπε ο γιατρός η άτομα από δω μέσα;

  5. #65
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Quote Originally Posted by Player View Post
    Σε καταλαβαίνω,
    Και εγώ από ενέργεια μηδέν, κουράζομαι εύκολα κ ψυχικά και σωματικά.
    Εγώ Μπλάκ άουτ παθαίνω από το άγχος. Μήπως κ εσύ ;
    Ευτυχώς ακόμα πίνεις λίγο ζαναξ.
    Εμένα Μ έδωσε αντιψυχωτικο και ζαναξ 0,75 επί τρία.
    Οπότε μην φοβάσαι, μου είπε πως το αντιψυχωτικά έχει και αντί καταθλιπτική δράση και λειτουργεί σαν μείζον αγχολυτικο. Εξαρτάται βέβαια και ποιο είναι.
    Αλλά για να λέμε την αλήθεια από την αρχή που άρχισα ν τ παίρνω πριν ενάμιση χρόνο μηδέν βελτίωση είδα.
    Οπότε δεν μπορώ να στο προτείνω.
    Το αντιψυχωσικο στ είπε ο γιατρός η άτομα από δω μέσα;
    Πάω να πω τον πόνο μου και βρίσκω τα χειρότερα. Παίρνω χρόνια ζαναξ σε μικρές ποσότητες αλλά παίρνω . Τώρα δεν το καταλαβαίνω διολου. Ναι Μπλάκ άουτ παθαίνω από το άγχος όταν πχ.ταξιδεψω και μισή ώρα έξω από την πόλη μου, νεκρώνει το σώμα μου και το κεφάλι μου. Παλιά έπαιρνα το σεροξατ , δεν με έπιανε έχανα πολλά κιλά από ανορεξία, μετά με το εφεξορ γύρισε η όρεξη μου. Αντιψυχωσικο ο γιατρός μου το δίνει αλλά δεν νομίζω ότι θα δω καλό, είμαι πολύ χάλια.

  6. #66
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2022
    Location
    Αθήνα
    Posts
    242
    Παντα τα προβληματα ξεκινουν απο την παιδικη ηλικια. Καινουργιος δεν γινεσαι από την ψυχοθεραπεια. Αλλά λύνεις καποια θεματα., μαθαινεις να διαχειριζεσαι αλλα. Μαθαινεις οτι κανεις δεν ειναι τελειος. Αποδεχεσαι δυσκολίες κτλ. Μπορεί αυτή τη φορά να ξαναπεσα αλλά θα είχα πέσει 10 φορες περισσοτερες αν δεν εκανα ψυχοθεραπεία.

  7. #67
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2023
    Posts
    2
    Κ εγω έχω προβληματιστεί για το ποτέ σταματάει; Η αλήθεια είναι ότι αν έχεις δει το πως λειτουργεί, το οποιο εγω που είμαι ένας άνθρωπος λογικός κ δεν μπορούσα να φανταστώ οτι τα προβλήματα που αντιμετώπιζα ήταν μέσα μου και εγω απλά δεν τα έβλεπα κ ξαφνικά γίνεται έναν κλικ κ η απάντηση ήταν μπροστά μου….αντιλαμβάνεσαι ότι ανά διαστήματα ίσως πρέπει να επανέλθεις αν θεωρείς ότι αρχίζεις να γυρνάς σε παλιό τρόπο σκέψης! Μέσα στις άκρες να σας πω ότι ήμουν άρρωστοφοβικη, με κρίσεις πανικού, με σωματοποίηση…αλλά πάντα λειτουργική, γιατί έτσι πρέπει κ έτσι είχα μεγαλώσει…να πρέπει να κάνω τέλεια την δουλειά μου κ τις υποχρεώσεις μου κ να πνίγω όλα τα θέλω μου!

  8. #68
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2023
    Posts
    2
    Μέσα σε όλα έγινε κάτι πολυ άσχημο πριν δυο χρόνια κ ή θα οδηγούμουν μόνη μου σε ένα νοσοκομείο γιατί όταν είσαι τόσο υποχονδρία χωρίς λόγο υγείας, όταν υπάρχει κ πραγματικός λόγος υγείας όλο αυτό έρχεται κ φουντώνει κ έπρεπε να συμπεριφερθω υπεύθυνα γιατί είμαι κ μητέρα! Έτσι έκανα το καλύτερο δώρο στον εαυτό μου…ψυχοθεραπεία κ αντικαταθληπτικα παράλληλα! Τώρα θα πω σταδιακά να τα σταματήσω γιατί παρόλο που τρώω υγιεινά κ κάνω πολλα χρονια ασταμάτητα γυμναστικη πήρα 15 κιλά! Έχασα τα 5 αλλά θεωρώ ότι πρέπει να τα σταματήσω!Δινω πολλα χρήματα στην ψυχοθεραπεία θα δούμε κατά ποσό θα παραμείνω υγιής ψυχικά ???? Γιατί από το πρώτο εξαμηνο θεραπείας αντιλήφθηκα πολλα πράγματα κ μόνη μου οδηγούσα τον εαυτό μου σε αυτή την αυτό τιμωρία! Πλέον δεν έχω σχεδόν καθόλου φοβίες, ούτε ενοχλήσεις πχ πονοκεφάλους, μούδιασμα, τρέμουλο….

  9. #69
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    898
    Quote Originally Posted by Margaritaroula View Post
    Μέσα σε όλα έγινε κάτι πολυ άσχημο πριν δυο χρόνια κ ή θα οδηγούμουν μόνη μου σε ένα νοσοκομείο γιατί όταν είσαι τόσο υποχονδρία χωρίς λόγο υγείας, όταν υπάρχει κ πραγματικός λόγος υγείας όλο αυτό έρχεται κ φουντώνει κ έπρεπε να συμπεριφερθω υπεύθυνα γιατί είμαι κ μητέρα! Έτσι έκανα το καλύτερο δώρο στον εαυτό μου…ψυχοθεραπεία κ αντικαταθληπτικα παράλληλα! Τώρα θα πω σταδιακά να τα σταματήσω γιατί παρόλο που τρώω υγιεινά κ κάνω πολλα χρονια ασταμάτητα γυμναστικη πήρα 15 κιλά! Έχασα τα 5 αλλά θεωρώ ότι πρέπει να τα σταματήσω!Δινω πολλα χρήματα στην ψυχοθεραπεία θα δούμε κατά ποσό θα παραμείνω υγιής ψυχικά ???? Γιατί από το πρώτο εξαμηνο θεραπείας αντιλήφθηκα πολλα πράγματα κ μόνη μου οδηγούσα τον εαυτό μου σε αυτή την αυτό τιμωρία! Πλέον δεν έχω σχεδόν καθόλου φοβίες, ούτε ενοχλήσεις πχ πονοκεφάλους, μούδιασμα, τρέμουλο….
    Μπράβο,ευχάριστα νέα για κάποιον που θα το διαβάσει και θα θέλει να αρχίσει ψυχοθεραπεία.
    Όταν μπορέσω μελλοντικά θα αρχίσω και εγώ.
    Το μήνυμα σου μου έδωσε ενθάρρυνση.
    Σου εύχομαι τα καλύτερα.

  10. #70
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2022
    Location
    Αθήνα
    Posts
    242
    Player όταν μπορεσεις μελλοντικά κανε αυτο το δωρο στον εαυτό σου αλλά μην φοβηθεις και εγκαταλείψεις θελει χρονο για να εχεις αποτελεσματα!

  11. #71
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    898
    Quote Originally Posted by Κατιαχ View Post
    Player όταν μπορεσεις μελλοντικά κανε αυτο το δωρο στον εαυτό σου αλλά μην φοβηθεις και εγκαταλείψεις θελει χρονο για να εχεις αποτελεσματα!
    Μακάρι να είχα τα λεφτά Κάτια και θα άρχιζα και τώρα.
    Έχω διαβάσει από πολλά μέλη ότι τους βοήθησε.
    Έχω πειστεί πλέον ότι μόνο τα χάπια δεν κάνουν τίποτα.

Page 5 of 5 FirstFirst ... 345

Similar Threads

  1. Τελειώνει ποτέ η ψυχοθεραπεία
    By ariana in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 15
    Last Post: 02-09-2020, 15:13
  2. Υπάρχει άλλος που δεν έκανε ποτέ ψυχοθεραπεία;
    By philosopher in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 17-02-2020, 03:03
  3. Δεν τελειώνει ποτέ...
    By dreams in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 03-10-2012, 09:45
  4. Πότε επιτέλους τελειώνει η εφηβεία;
    By αλεξια κυκλος in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 11
    Last Post: 24-02-2011, 21:40
  5. ΤΕΛΕΙΩΝΕΙ ΠΟΤΕ;;
    By akoma in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 23-08-2005, 19:33

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •