Χαμηλή πίεση και ζαναξ - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 24 of 24
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Οι εξετάσεις είναι αιματολογικες και υπέρηχος..

    Ελέγχουν τα πάντα και ότι τους προβληλατιζει σε σχέση με τα συμπτώματα σας .
    Τα αντισώματα ειναι αυτά που δηλώνουν αν είσαι χασιμοτακη ή έχεις προδιάθεση...


    Αντώνη το μισό του 0,25 δεν υπάρχει...Ειναι σαν να μην το παίρνεις και ειδικά εσύ που έχεις πάρει και ολόκληρο..

    Το είχα ρωτήσει στο γιατρό αυτό γιατί σαν παρθένος εγώ οργανισμός ακόμα και με το 0,25 μαστούρωνα στην κυριολεξία και μου είπε ότι ειναι σαν να μην παίρνεις τίποτα και σε περίπτωση που πάρεις και πιστεύεις οτι κοιμήθηκες από αυτό τότε μιλάμε καθαρά για πλασεμπο καταστάσεις...
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Οι εξετάσεις είναι αιματολογικες και υπέρηχος..

    Ελέγχουν τα πάντα και ότι τους προβληλατιζει σε σχέση με τα συμπτώματα σας .
    Τα αντισώματα ειναι αυτά που δηλώνουν αν είσαι χασιμοτακη ή έχεις προδιάθεση...


    Αντώνη το μισό του 0,25 δεν υπάρχει...Ειναι σαν να μην το παίρνεις και ειδικά εσύ που έχεις πάρει και ολόκληρο..

    Το είχα ρωτήσει στο γιατρό αυτό γιατί σαν παρθένος εγώ οργανισμός ακόμα και με το 0,25 μαστούρωνα στην κυριολεξία και μου είπε ότι ειναι σαν να μην παίρνεις τίποτα και σε περίπτωση που πάρεις και πιστεύεις οτι κοιμήθηκες από αυτό τότε μιλάμε καθαρά για πλασεμπο καταστάσεις...
    Μέχρι τώρα έπαιρνα το μισό του 0.25, τηβ τελευταία βδομάδα παίρνω ολόκληρο και τις τελευταίες δυο μέρες ολόκληρο 0.25 + ακόμα ένα 0.12 (το μισό του 0.25 τέλος πάντων) Φοβάμαι ότι παίρνω υψηλή δοση ή ότι συνήθισε ο οργανισμός μου το 0.25

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Όπως ήταν φυσικό μετά από τόσες μέρες κακου και ελαχιστου ύπνου, σήμερα άρχισα να έχω έκτακτες. Και ο χαρδαλιας από αϋπνία έλεγαν ότι επαθε το δεύτερο έμφραγμα. Είμαι κουρασμένος, έχω ναυτία,ζαλιζομαι και γενικά είμαι ένα ράκος.

    Είμαι στη ρεσεψιόν και δεν έχω και τίποτε άλλο να κάνω από τα είμαι στο κινητό με αποτελεσμα να κουράζω τα ματια μου. Είχα διαβάσει περιπτώσεις που πέθαναν όταν έκαναν στριμ στο τουιτς,ίσως επειδή ήταν πολλές ώρες σε μια οθόνη, ποιος ξέρει. Έχω βιβλίο μαζί μου,να κατσωνα διαβάσω αλλά παίζει να με πάρει ο ύπνος στην καρέκλα. Φεύγω καρά τις 8.30 από δω,έχει ακόμα τόσες ώρες.

    Μου τελειώνουν και τα ζαναξ, πρώτη φορά ξοδεύω ένα ολόκληρο κουτί σε ένα μήνα. Πρέπει να πάρω αύριο τηλ να μου γράψει ο γιατρός, αν έχει καμιά έλλειψη να δούμε πώς θα κοιμάμαι έστω και ελάχιστα τις επόμενες μέρες. Έχω αταραξ στο σπιτι αλλά μου ρίχνει χειρότερα την πιεση. Κατι βαλεριάνες που αγόρασα ουτε που με πιάνουν.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Πήρα 0.25+μισό ακόμα χαπι. Ίσως δεν ξυπνήσω ποτέ, αν καταφέρω να κοιμηθώ, νιώθω ένα βάρος και έχω χαμηλούς παλμούς.

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Η πίεση μου κάπως έφτιαξε τις τελευταίες μερες αλλά πλέον παίρνω δύο φάρμακα για το στομάχι που κανονικά γράφει στις οδηγίες να μην λαμβάνονται μαζί με ζαναξ και φοβαμαι ότι έχει συγκεντρωθεί υπερβολικό ζαναξ στο αιμα μου. Σήμερα ήμουν υπερβολικά κουρασμένος και πονούσα τα πόδια μου γιατί δούλεψα 12ωρο και όταν είμαι υπερβολικά κουρασμένος δεν μπορώ να κοιμηθω. Διάβαζα ένα βιβλίο μέχρι τις 3 σε μια κατάσταση συνεχούς ανησυχίας, μετά έκλεισα τα ματια και μου φαίνεται ότι στριφογυριζα μέχρι τώρα. Πήρα αρχικά μισό του 0.25 μετά το άλλο μισό, μετά ακόμα μισό και τώρα ακόμα ένα μισό. Παίζει να πήρα και άλλο ένα μισό,δεν είμαι πλέον σίγουρος, δλδ συνολικά 0.75. Άραγε ποσο να έχει συγκεντρωθεί στο αίμα μου εφόσον αυτά τα φάρμακα κάνουν το ζαναξ ισχυρότερο? Ο γιατρός βεβαια είπε ότι μπορω να τα παίρνω μαζί απλά ιδανικα να μειώνω λίγο τη δόση που παίρνω αν φοβαμαι. Εγώ πήρα παραπάνω δοση απόψε. Και κάποιες φορές το ζαναξ μειώνει την αναπνοή μου,οπως το αλκοόλ και νιώθω ότι σταματάω να αναπνέω στον υπνο μου και πρέπει να κουνήσω τον θώρακα μου για να ξαναρχίσω.

    Έχω καταντήσει σαν αυτούς τους ηθοποιούς που πεθαίνουν από υπερβολική δόση. Ο Χιθ Λετζερ έπαιρνε ζαναξ εκτός των άλλων. Βεβαια αυτός είχε ανακατέψει δύο ηρεμιστικά και μερικά οπιοειδη παυσιπονα αλλά τα έπαιρνε όλα αυτά για αϋπνία και έλεγε ότι ξέρει τι κανει. Κι εγώ με έπιασα να σκέφτομαι ότι δεν θα με πειράξει η παραπάνω δόση. Δηλαδή που θα φτασω; Και τι άλλο να παρω; Ο,τι άλλο δοκιμάζω η δεν με πιάνει ή μου ρίχνει χειρότερα την πιεση. Άπαξ και με πιάσει αϋπνία μπορεί να διαρκέσει και μήνες και ειλικρινά μου χαλάει όλη την ημέρα, μου προκαλεί έκτακτες και μπορεί να με γεμίσει και ρυτίδες.

    Τώρα ακόμα νιώθω ανήσυχος, παρά το τόσο ζαναξ, θα κάτσω να διαβάσω με χαμηλό φως αλλά θα με πάρει ο ύπνος γύρω στις 5.30 υπολογίζω και στις 8.30-9 θα αρχίσει να μου σκουνταει το κεφάλι μια από τις γάτες μου που πάντα με ξυπνάει αυτή την ώρα για να τις ταΐσω. Και μετά αντε να ξανακοιμηθω.

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    194
    Η βαλεριανα ουτε εμενα μου εκανε τιποτα.και σταματα να νομιζεις οτι επαθε καποιος κατι και θα το παθεις κι εσυ..δεν φανταζεσαι τι κακο κανεις..αν νομιζεις οτι παθαινεις εμφραγμα θα νομιζεις οτι εχεις πονους και τσιμπηματα στην καρδια..κοιτα να χαλαρωσεις λιγο γιατι ετσι οπως μας τα λες οτι φαρμακο και να παρεις δεν θα κανει δουλεια.για καλο στο λεω..προσπαθησε οσο μπορεις να εχεις ψυχικη ηρεμια.περσι ηρθε η αδερφη μου και μας ειπε οτι ενας ανθρωπος γυρω στα 42 που μενει στην πολυκατοικια τους επαθε εμφραγμα και πεθανε μπροστα στα ματια της..ειχαν ιστορικο στην οικογενεια κι ο πατερας του απο καρδια εφυγε.τι ηταν να το ακουσω..για τις επομενες 10 μερες ενιωθα οτι ποναει το στηθος μου,δυσπνοια και νομιζα οτι θα πεθανω..ηρεμησε και ολα θα πανε καλα

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Quote Originally Posted by Niki View Post
    Η βαλεριανα ουτε εμενα μου εκανε τιποτα.και σταματα να νομιζεις οτι επαθε καποιος κατι και θα το παθεις κι εσυ..δεν φανταζεσαι τι κακο κανεις..αν νομιζεις οτι παθαινεις εμφραγμα θα νομιζεις οτι εχεις πονους και τσιμπηματα στην καρδια..κοιτα να χαλαρωσεις λιγο γιατι ετσι οπως μας τα λες οτι φαρμακο και να παρεις δεν θα κανει δουλεια.για καλο στο λεω..προσπαθησε οσο μπορεις να εχεις ψυχικη ηρεμια.περσι ηρθε η αδερφη μου και μας ειπε οτι ενας ανθρωπος γυρω στα 42 που μενει στην πολυκατοικια τους επαθε εμφραγμα και πεθανε μπροστα στα ματια της..ειχαν ιστορικο στην οικογενεια κι ο πατερας του απο καρδια εφυγε.τι ηταν να το ακουσω..για τις επομενες 10 μερες ενιωθα οτι ποναει το στηθος μου,δυσπνοια και νομιζα οτι θα πεθανω..ηρεμησε και ολα θα πανε καλα
    Εσυ τι παιρνεις αν επιτρέπεται; Η βαλεριανα εμενα μου φερνει ανησυχια για καποιο λογο. Τελικά όντως δεν δούλεψε το ζαναξ, ένα τρίωρο χοντρικα κοιμήθηκα, τα πόδια μου ακόμα πονάνε. Σήμερα θα πάρω από νωρίς 0.5 ζαναξ να κοιμηθώ κανα οκτωαρο γιατί δεν πάει άλλο. Θα είναι και απαιτητική η επόμενη βδομάδα, πρέπει να ξεκουραστω.


    Ευτυχώς ήρθαν και τα τεστ καρδιακου εμφράγματος που είχα παραγγείλει. Για τη μαμά μου τα πήρα, γιατί δεδομένου ότι έχει φοβία με τους γιατρούς δεν δέχεται να κάνει εξετάσεις και αυτά τα τεστ δείχνουν τρεις καρδιακους δείκτες για ένζυμα που υπάρχουν στο αίμα, για να δω κατά πόσο είναι εντάξει η καρδιά της. Έκανα κι εγώ δύο τεστ, βγήκαν αρνητικα, κάπως ηρέμησα. Περιμένω να τελειώσει η μέρα να πάω να ξαπλώσω γιατί είμαι πολύ κουρασμένος,ειλικρινά. Πρέπει να φτιάξει το θέμα με τον ύπνο γιατί δεν ξερω ποσο ακόμα θα αντέξω να κοιμάμαι ελάχιστα, δεν είμαι και μικρός πια. Και φοβάμαι ότι θα κάνω και ρυτίδες εκτός των άλλων.

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    194
    Εγω για τις εκτακτες παιρνω το lopressor 1/4 πρωι μεσημερι βραδυ..επειδη ουτε αυτο βοηθαει ξεκινησα το inderal..zanax σκεφτομουν να ξεκινησω αλλα λενε οτι ειναι εθιστικο φαρμακο και δεν θελω.παντως πρεπει να εχεις και ψυχικη ηρεμια.εισαι αρρωστοφοβικος το καταλαβαινω.αλλα αρρωστιες ειχαμε,εχουμε και θα εχουμε για παντα..ετσι ειναι η ζωη.δεν σου ειπα να μην προσεχουμε αλλα να μην το παρακανουμε γιατι στο τελος οχι ideral και zanax θα παιρνουμε αλλα μας βλεπω σε καμια πτερυγα τρελοκομειου..δεν σε κατηγορω κι εγω ετσι ειμαι..αλλα προσπαθω να κραταω τα ηνια οσο μπορω.ασε τους υπαλληλους του ξενοδοχειου ασε τι λενε τι κανουν.αφου βλεπεις οπως λες οτι δεν αλλαζουν..ηρεμησε ψυχικα και θα δεις πως θα ηρεμησεις και σωματικα.ολα αυτα που αισθανομαστε καρδιες,πονους,εκτακτες και τα διαφορα απο την στιγμη που εχουμε κανει ολες τις απαραιτητες εξετασεις κι ολα ειναι οκ ειναι καθαρα το ΑΓΧΟΣ ΜΑΣ..μην πιεζεσαι τοσο και ασε να κυλησουν τα πραγματα ομαλα.ξεχνα για λιγο τις αρρωστιες.βγες εξω,διασκεδασε πηγαινε καμια βολτουλα..φλερταρε λιγο..θα δεις θα νιωσεις καλυτερα..

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    Αθήνα
    Posts
    317
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Πρέπει να φτιάξει το θέμα με τον ύπνο γιατί δεν ξερω ποσο ακόμα θα αντέξω να κοιμάμαι ελάχιστα, δεν είμαι και μικρός πια. Και φοβάμαι ότι θα κάνω και ρυτίδες εκτός των άλλων.
    Να σαι καλά ρε Σκιουρε. Με έκανες και γέλασα με τις ρυτίδες!

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. ζαναξ
    By hlias1988 in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 9
    Last Post: 13-05-2021, 21:25
  2. Χαμηλη πιεση
    By Antonis8 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 11-06-2019, 04:31
  3. ΧΑΜΗΛΗ ΠΙΕΣΗ
    By arntaben in forum Χρόνιος Πόνος, Ψυχολογία Ασθένειας/Υγείας
    Replies: 6
    Last Post: 23-07-2016, 14:37
  4. Χαμηλη πιεση.
    By mariloulitsa in forum Γενικά για τις Διατροφικές Διαταραχές
    Replies: 8
    Last Post: 08-09-2014, 11:15
  5. Replies: 88
    Last Post: 18-09-2011, 21:44

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •