Χαμηλή πίεση και ζαναξ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 24
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788

    Χαμηλή πίεση και ζαναξ

    Παίρνει κανείς ζαναξ με χαμηλή πιεση; Το έχω ξαναπαρει με αρκετά χαμηλή πίεση τύπου 85/39 (ειχα ρωτησει γιατρο, δεν ξερω βεβαια μηπως ηθελε απλα νε με ξεφορτωθει), απλά η πίεση μου ήταν μια χαρά για αρκετό καιρό μέχρι που πρόσφατα άρχισα να έχω πριν τον ύπνο παλι 85/45 και παράλληλα αϋπνία. Μου είχε γράψει το αταραξ ενας γιατρός αλλά μου ρίχνει πιο πολυ την πίεση για κάποιο λόγο και έτσι συνήθως παίρνω ζαναξ 0.25. Τώρα πήρα το ζαναξ πριν ένα μισάωρο, η πίεση μου κυμαίνεται από 87-99 η συστολική και 48-60 η διαστολική. Συνηθως παρατηρώ ότι δεν υπάρχει διακύμανση στην πίεση μου με το ζαναξ, αλλά ξέρω ότι μπορεί να στη ρίξει.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    489
    Αυτή την απορία έχω και εγώ και συχνά αποφεύγω το ζαναξ γιατί φοβάμαι.Η ψυχίατρος μου έχει πει δεν επηρεάζει την πίεση παθολόγος μου έχει πει να το αποφεύγω όταν έχω χαμηλή πίεση,δεν ξέρω...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    ναι, μπορει να ριξει την πιεση το ζαναξ, ξερω , εχω παρει 50,000 την τελευταια 22 ετια ......... δεν κανω πλακα ..αλλα επειδη επαιρνα πολλα , τωρα οχι, τα 3/ημερησιως μου την ριχνουν ....πινω καναν καφε , και παιρνω ζαναξ κατευθειαν ....το διορθωσα ...........
    Last edited by Macgyver; 07-09-2022 at 14:08.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,350
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Παίρνει κανείς ζαναξ με χαμηλή πιεση; Το έχω ξαναπαρει με αρκετά χαμηλή πίεση τύπου 85/39 (ειχα ρωτησει γιατρο, δεν ξερω βεβαια μηπως ηθελε απλα νε με ξεφορτωθει), απλά η πίεση μου ήταν μια χαρά για αρκετό καιρό μέχρι που πρόσφατα άρχισα να έχω πριν τον ύπνο παλι 85/45 και παράλληλα αϋπνία. Μου είχε γράψει το αταραξ ενας γιατρός αλλά μου ρίχνει πιο πολυ την πίεση για κάποιο λόγο και έτσι συνήθως παίρνω ζαναξ 0.25. Τώρα πήρα το ζαναξ πριν ένα μισάωρο, η πίεση μου κυμαίνεται από 87-99 η συστολική και 48-60 η διαστολική. Συνηθως παρατηρώ ότι δεν υπάρχει διακύμανση στην πίεση μου με το ζαναξ, αλλά ξέρω ότι μπορεί να στη ρίξει.
    Ναι την ριχνει σκεψου οτι το ζαναξ δίνεται αρχικα και για υπερτασιακα επεισοδια...
    Η δοση που λαμβανεις ειναι η ελαχιστη και με ενα ποτηρακι αλατονερο δεν θα εχεις κανενα θεμα ..

    Οταν μου το εδιναν στο νοσοκομειο και μου ειχαν βγαλει τον ορο μου ειχαν πει ή να τρωω κατι αλμυρο παραλληλα ή ενα ποτηρακι αλατονερο (ξερω ειναι αηδια )..

    Μετα τον κοβιντ που μου αφησε τις ταχυκαρδιες και μεχρι να περασει το τριμηνο για να δουμε πως παω μου εδωσε ζαναξ σε περιπτωση που εφτανα τους 150 παλμους..Κανα δυο φορες που χρειαστηκε να παρω γιατι δεν αντεχα επινα αλατονερο και ευτυχως ημουν μια χαρα αν και υποτασικη
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Ναι την ριχνει σκεψου οτι το ζαναξ δίνεται αρχικα και για υπερτασιακα επεισοδια...
    Η δοση που λαμβανεις ειναι η ελαχιστη και με ενα ποτηρακι αλατονερο δεν θα εχεις κανενα θεμα ..

    Οταν μου το εδιναν στο νοσοκομειο και μου ειχαν βγαλει τον ορο μου ειχαν πει ή να τρωω κατι αλμυρο παραλληλα ή ενα ποτηρακι αλατονερο (ξερω ειναι αηδια )..

    Μετα τον κοβιντ που μου αφησε τις ταχυκαρδιες και μεχρι να περασει το τριμηνο για να δουμε πως παω μου εδωσε ζαναξ σε περιπτωση που εφτανα τους 150 παλμους..Κανα δυο φορες που χρειαστηκε να παρω γιατι δεν αντεχα επινα αλατονερο και ευτυχως ημουν μια χαρα αν και υποτασικη
    Σε ευχαριστώ, θα το δοκιμάσω σήμερα γιατί παλι χθες κοιμήθηκα μόνο τρεις ώρες εντέλει. Θέλω να αποφεύγω να παίρνω ηρεμιστικό με αποτελεσμα όταν καταλαβαίνω ότι δεν με παίρνει ο ύπνος να το παίρνω αργά, κατά τις 3 και να με παίρνει ο ύπνος στις 5. Θα το πάρω νωρίς το βράδυ σήμερα όπως προχθές που κοιμήθηκα μια χαρά. Κι εμένα μετά το θέμα με το φαρυγγα και τις φασαρίες επανήλθε η αϋπνία, θα το παίρνω για καμιά βδομάδα να συνέλθω γιατι δεν αντέχω μια μέρα να κοιμάμαι μια μέρα οχι, φοβάμαι ότι θα πάθει κάτι η καρδιά μου.

    Ξέρεις πόσο αλάτι πρέπει να βάλω μέσα στο ποτήρι με το νερο;

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Εγώ
    Συνήθως έχω 9 με 5 αλλά έπαιρνα ζαναξ κανονικά.και των 0.5 και του ενός.
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Νοσηρή φαντασία View Post
    Εγώ
    Συνήθως έχω 9 με 5 αλλά έπαιρνα ζαναξ κανονικά.και των 0.5 και του ενός.
    μια χαρα εισαι, φαντασια ...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,350
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Σε ευχαριστώ, θα το δοκιμάσω σήμερα γιατί παλι χθες κοιμήθηκα μόνο τρεις ώρες εντέλει. Θέλω να αποφεύγω να παίρνω ηρεμιστικό με αποτελεσμα όταν καταλαβαίνω ότι δεν με παίρνει ο ύπνος να το παίρνω αργά, κατά τις 3 και να με παίρνει ο ύπνος στις 5. Θα το πάρω νωρίς το βράδυ σήμερα όπως προχθές που κοιμήθηκα μια χαρά. Κι εμένα μετά το θέμα με το φαρυγγα και τις φασαρίες επανήλθε η αϋπνία, θα το παίρνω για καμιά βδομάδα να συνέλθω γιατι δεν αντέχω μια μέρα να κοιμάμαι μια μέρα οχι, φοβάμαι ότι θα πάθει κάτι η καρδιά μου.

    Ξέρεις πόσο αλάτι πρέπει να βάλω μέσα στο ποτήρι με το νερο;
    Καλημερα !!!

    Οσο αντεχεις Αντωνη εγω εβαζα μισο κουταλακι του γλυκου και πραγματικα μου ερχοταν να ξερασω με συγχωρεις κιολας αλλα δυστηχως δεν γινοταν αλλιως .... του Νεκρου που μου ειχαν πει στο νοσοκομειο 4 η μικρη και εκανα υπομονη και το επινα ..

    Και γενικα εμενα και τα παυσιπονα μου ριχνουν την πιεση ειναι καθαρα οργανικο αλλα πλεον με αυτη την τακτικη δεν εχω κανενα θεμα ...

    Θα σου προτεινω στο τελευταιο σου γευμα ,το βραδινο, να προσθετεις λιγο παραπανω αλατακι απο οτι βαζεις συνηθως ..πινε και ενα ηλεκτρολυτη !
    Θα παίρνεις το χαπι κανονικα οταν θα ξαπλωνεις για να κοιμηθεις και οχι να περιμενεις ΑΝ θα εχεις αυπνια ..
    Αυτο αν το κανεις συστηματικα για μια εβδομαδα θα βοηθησεις τον οργανισμο σου να μπει σε μια ¨ρουτινα " που σιγα σιγα θα την εχεις και χωρις την βοηθεια του χαπιου ...

    ΟΜΩΣ απαραίτητη προϋπόθεση οταν θα πεφτεις για υπνο να χαλαρωνεις ..οτι σε απασχολει θα το διωχνεις ,θα ζοριζεις το μυαλο σου να σκεφτεται μονο θετικα και ηρεμα πραγματα ...κοινως εκπαιδευσε αυτο το διαστημα λιγο το μυαλο σου

    Και εγω αυτη την περιοδο εχω τρομερο αγχος μεχρι να τελειωσει η εξεταστικη μου και ο υπνος μου εχει παει περιπατο ...στο παρατσακ ειμαι να κουμπωσω κανα 25αρακι αλλα επειδη εχω να παρω χρονια πλεον λιγο ψιλοφοβαμαι μην με αποβλακωσει τελειως ....
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Σε ευχαριστώ για τις συμβουλές, θα το δοκιμάσω. Χθες ευτυχως κατάφερα να κοιμηθώ χωρίς ζαναξ, ήμουν βεβαια πολύ κουρασμένος και αυπνος και κοιμήθηκα ένα 7ωρο χοντρικά, παρότι ξύπνησα σε κάποια φάση στις 3.30 κατάφερα να ξανακοιμηθω. Βεβαια συχνά μου συμβαίνει να κοιμάμαι μέρα παρά μέρα άρα σήμερα θα δω πώς νιώθω και ίσως ακολουθήσω τη μέθοδο που λες.
    Κι εγ ω αυτή την πιεση του νεκρού έχω αυτό το διάστημα και δεν ξέρω γιατί, φοβάμαι μην έχω εσωτερική αιμορραγία ή δεν ξερω και γω τι. Ειχε φτιάξει για αρκετό καιρό και είχα τουλάχιστον 6-7 διαστολική, τώρα είναι 4-5 συνέχεια. Θα προσπαθήσω να βάζω αλάτι σε όλα τα γεύματα. Αντε να τελειώσουν εντελώς και οι ζεστές, το χειμώνα συνήθως είναι καλύτερες οι μετρήσεις μου.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,350
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Σε ευχαριστώ για τις συμβουλές, θα το δοκιμάσω. Χθες ευτυχως κατάφερα να κοιμηθώ χωρίς ζαναξ, ήμουν βεβαια πολύ κουρασμένος και αυπνος και κοιμήθηκα ένα 7ωρο χοντρικά, παρότι ξύπνησα σε κάποια φάση στις 3.30 κατάφερα να ξανακοιμηθω. Βεβαια συχνά μου συμβαίνει να κοιμάμαι μέρα παρά μέρα άρα σήμερα θα δω πώς νιώθω και ίσως ακολουθήσω τη μέθοδο που λες.
    Κι εγ ω αυτή την πιεση του νεκρού έχω αυτό το διάστημα και δεν ξέρω γιατί, φοβάμαι μην έχω εσωτερική αιμορραγία ή δεν ξερω και γω τι. Ειχε φτιάξει για αρκετό καιρό και είχα τουλάχιστον 6-7 διαστολική, τώρα είναι 4-5 συνέχεια. Θα προσπαθήσω να βάζω αλάτι σε όλα τα γεύματα. Αντε να τελειώσουν εντελώς και οι ζεστές, το χειμώνα συνήθως είναι καλύτερες οι μετρήσεις μου.
    Αντωνη στο νοσοκομειο με εκαναν κοσκινο στην κυριολεξια με το θεμα της πιεσης γιατι εγω εκανα και τοετοι επεισοδια στην πρωτη μου γεννα οποτε δεν το αφησαν ετσι ..
    Δεν με βρηκαν απολυτως τιποτα ..Μονο ενα μικρο φυσημα ,δεν εφαπτει η μητροειδους βαλβιδα αλλα ειναι κατι πολυ συνηθισμενο πλεον ...
    Ειναι καθαρα οργανικο...αντιδραση του δικου μου οργανισμου και ειδικα στον πονο ..κατα καποιο τροπο αμυνα μου επαν ..

    Ετσι και ποναω αυτοματα κατεβαζω διακοπτες και με τον συνδιασμο και των παυσιπονων ερχεται και με αποτελειωνει ..
    Σκεψου οτι μετα τα δυο μου χειρουργια των παιδιων μου γιατι γεννησα με καισαρικες και το μεγαλο της μεσης μου με σηκωναν τις πρωτες μερες με τονωτικα ενεσακια αλλιως με το που σηκωνόμουν με μαζευαν ..

    Οποτε μην φοβασαι οτι εχεις κατι κακο ,καμια φορα και ο φοβος στους ανθρωπους ή ο πανικος ειναι αυτος που ριχνει την πιεση μας ..
    Αλλωστε απο υποταση κανεις δεν πεθανε αυτο να το θυμασαι ....

    Το μονο που μου ειπαν καποια στιγμη ειναι να κανω μια μαγνητικη καρδιας σαν τελευταια εξεταση και να σου πω δεν την εχω κανει ακομα γιατι το αντιμετωπιζω ετσι και το εχω συνηθισει ..
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Τους είχε ανησυχήσει δηλαδή η χαμηλή πίεση ή το ότι λιποθυμούσες; Εγω ευτυχώς δεν έχω λιποθυμήσει ποτέ ως τώρα και όλοι οι καρδιολόγοι που διαπιστώνουν την υπόταση δεν μου είπαν ποτέ να το ψάξω περαιτέρω, μόνο ένας εξ αυτών μου είπε να κάνω και έναν έλεγχο με ενδοκρινολόγο. Μαγνητική δεν μου πρότεινε κανείς του. Θα κάνω μόνος μου βέβαια κάποια στιγμή, έχω μιλήσει ήδη με ένα κέντρο.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,350
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Τους είχε ανησυχήσει δηλαδή η χαμηλή πίεση ή το ότι λιποθυμούσες; Εγω ευτυχώς δεν έχω λιποθυμήσει ποτέ ως τώρα και όλοι οι καρδιολόγοι που διαπιστώνουν την υπόταση δεν μου είπαν ποτέ να το ψάξω περαιτέρω, μόνο ένας εξ αυτών μου είπε να κάνω και έναν έλεγχο με ενδοκρινολόγο. Μαγνητική δεν μου πρότεινε κανείς του. Θα κάνω μόνος μου βέβαια κάποια στιγμή, έχω μιλήσει ήδη με ένα κέντρο.
    Ήταν όλα μαζί χαμηλή πίεση αλλεργικό σοκ μόλις μου έβαλαν τη μεγάλη δόση της επισκληριδιου και γενικά στην πρώτη μου γέννα δεν πέρασα καλά και τους έκανα λίγο να τρέχουν στην κλινική και η γυναικολόγος μου τότε μου είπε απλά δεν θα το αφήσουμε έτσι γιατι ήταν δεδομένο ότι θα έκανα και μια δεύτερη γέννα οπότε δεν το ρίσκαρε να της μείνω στα χέρια

    Να πας άμεσα να ελέγξεις τον θυρεοειδής σου ,εγω μεσα σε όλα αυτά τα ανεξήγητα που μου συνέβησαν μετά το μεγάλο χειρουργείο με την μέση μου ήταν να ανακαλύψω και ότι έχω θέμα με τον θυρεοειδή και πολλά από αυτά που είχα οφειλόταν και από εκεί..
    Από τότε που τον ρύθμισα όλα έχουν στρώσει μέχρι και οι κρίσεις πανικού που παθαινα και γενικά τα ψυχολογικα ψιλοσκαμπανεβασματα που πάθαινα ήταν από αυτόν..
    Βλέπεις είμαι υποψήφιο χασιμοτακι και αν διαβάσεις λίγο για αυτό θα αντιληφθείς ότι οποιος δεν το ξέρει άνετα οι ψυχολόγοι τον γεμίζουν με μια σακούλα ψυχοφαρμακα γιατί δεν δικαιολουνται πολλά οργανικά που έχουν...

    Αντώνη κάνε ένα έλεγχο θυρεοειδή και μια μαγνητική καρδιάς και αν είσαι οκ ξέχνα το οτιδήποτε μετά..

    Από τότε που ρύθμισα και τον θυρεοειδής μου είμαι άλλος άνθρωπος στην κυριολεξία σε όλα..
    Ούτε νεύρα ούτε ένταση ούτε ακεφιες χωρίς λόγο και γενικά κόντεψε να με τρελάνει στην κυριολεξία όσο είχα συμπτώματα αλλά δεν έβρισκα την πηγή...
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    Αθήνα
    Posts
    317
    Μαριλου για τον θυροειδή που λες τι εξετάσεις χρειάζονται? Με αίματος και υπέρηχο είσαι καλυμμένος?

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Κι εγώ αίματος και υπέρηχο έχω κάνει. Συνήθως είναι λίγο προς τα κάτω οι τιμές μου, αλλά δεν μου έχουν βρει ποτέ κάτι στο θυροειδή. Βέβαια για χασιμότο θέλει άλλες ειδικές εξετάσεις, νομίζω κάποια στιγμη είχε δει η ενδοκρινολογος μου μία από τις τιμές, αλλά δεν ξέρω αν έκανε πλήρη έλεγχο. Πρέπει να πάω πάλι έτσι κι αλλιώς αυτο το διάστημα γιατί μου είχαν πει επανέλεγχο σε έναν χρόνο και έχει περάσει ένας χρόνος από την τελευταία φορά που πήγα, αρα θα ζητήσω να γίνει αναλυτικός έλεγχος.

    Χθες πήρα 0.25 +ακόμα ένα μισό του 0.25, και με πήρε ο ύπνος κατά τις 4.30 και ξύπνησα στις εννιά. Εχω κουραστεί να έχω αυτό το πρόγραμμα, μία μέρα σχετικά καλός ύπνος και την επόμενη άυπνος και κουρασμένος. Πάλι καλά που κοιμήθηκα έστω 5 ώρο σχεδόν χθες βέβαια, άλλες φορές είμαι με δίωρο μόνο. Είχα και συνεντευξη για μεταπτυχιακό σήμερα, καλά τα πήγα βέβαια, αλλα σερνομαι.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Τα ιδια σήμερα. Χθες κοιμήθηκα 7ωρο, σήμερα κάνω διακοπτόμενο ύπνο. Πήρα 0.25 κατά τις 12 και έκτοτε σαν να μην κλείνει ο εγκέφαλος μου, κοιμάμαι και ξυπνάω συνέχεια. Είδα και έναν εφιάλτη τώρα,δεν ξερω ποσο κοιμήθηκα, είδα πως μπήκα στον κοιτώνα που υποτίθεται ότι κοιμόταν η κοπέλα από το φόρουμ και προσπαθούσα να κοιμηθώ εκεί και γύρισε από βραδινή έξοδο και ξύπνησε την υπεύθυνη για να με διώξουν και ξαφνικά βρέθηκα να κοιτάω έξω από ένα παράθυρο μια οικογένεια με μια μητέρα που μιλούσε στο τηλέφωνο πολύ αναστατωμενη και ένα τα παιδιά της εγκλωβίστηκε κάτω από κάτι κυλιόμενες σκάλες και σκοτώθηκε, φώναζε βοήθεια αλλά δεν το άκουσε κανεις, ήταν φρικτό.

    Και δεν είμαι καν σίγουρος ότι κοιμήθηκα, είναι σαν να μην σταματάει το μυαλό μου, να πηγαίνει να με πάρει ο ύπνος αλλά να ξυπνάω. Πήρα ακόμα λίγο ζαναξ,το μισο του 0.25 νιώθω όμως ναρκωμανής και φοβάμαι ότι είναι επικίνδυνο. Οι γατες θα με ξυπνήσουν στις 9 ,είναι ήδη πέντε, ποιο το νόημα να παίρνω ισχυρα ναρκωτικά για να κοιμάμαι τέσσερις ώρες όλες κι όλες.
    Φοβάμαι ότι το ζαναξ θα με πειράξει.

    Σκέφτομαι μήπως κάνω απνοιες, για αυτό ξυπνάω συνέχεια.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. ζαναξ
    By hlias1988 in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 9
    Last Post: 13-05-2021, 20:25
  2. Χαμηλη πιεση
    By Antonis8 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 11-06-2019, 03:31
  3. ΧΑΜΗΛΗ ΠΙΕΣΗ
    By arntaben in forum Χρόνιος Πόνος, Ψυχολογία Ασθένειας/Υγείας
    Replies: 6
    Last Post: 23-07-2016, 13:37
  4. Χαμηλη πιεση.
    By mariloulitsa in forum Γενικά για τις Διατροφικές Διαταραχές
    Replies: 8
    Last Post: 08-09-2014, 10:15
  5. Replies: 88
    Last Post: 18-09-2011, 20:44

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •