Σχέσεις και απογοήτευση - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 33
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,602
    Quote Originally Posted by Maryf View Post
    Συγνώμη αλλά δεν έχεις καταλάβει το νόημα όσων έχω γράψει.. δεν ακύρωσα το σεξ σε μια σχέση.. και τότε σύμφωνα με τα λεγόμενα σου δεν μπορούμε να εμπιστευτούμε κανέναν εάν δεν έχει περάσει πολλά χρόνια μια σχέση.. ωστόσο οκ σεβαστή σαν μια γνώμη
    μαλλον εσυ δεν εχεις καταλαβει.
    δεν ειπα πουθενα οτι ακυρωνεις το σεξ σε μια σχεση.
    ειπα οτι κανεις σεξ χωρις να το θελεις, αλλα επειδη περιμενεις σαν ανταποδοση μια σχεση και γι αυτο απογοητευεσαι.
    αν δεν θελεις σξ, να μην κανεις σεξ, εμχρι αν το θελησεις η ιδιια.
    οχι επειδη στο ζηταει ο αλλος...

    οχι, δεν χρειαζονται "χρονια" για να εμπιστευθεις καποιον. σιγουρα ομως δεν ξερεις τι θα θελει μετα το σεξ, επειδη τον ειδες 2-3 φορες...

  2. #17
    Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    Athens
    Posts
    36
    Quote Originally Posted by Maryf View Post
    Δεν πίεσα ποτέ κανέναν, ούτε καν αποκάλυψα το στόχο μου να κάνω στο μέλλον οικογένεια, αυτό εξάλλου είναι δεδομένο για τους περισσότερους ανθρώπους.. όλοι πάνω κάτω έχουμε σκοπό να δημιουργήσουμε οικογένεια..
    Λίγο απόλυτο αυτό που αναφέρεις.. Προσωπικά ουδέποτε είχα αυτόν τον σκοπό και γνωρίζω κι άλλα άτομα με την ίδια αντίληψη. Απο μικρή δεν φανταζόμουν ποτέ τον εαυτό μου με οικογένεια κι όσο μεγαλώνω νομίζω πως γίνομαι περισσότερο απόλυτη και κάθετη στην απόφαση μου. Επίσης γνωρίζω ανθρώπους που "πιέστηκαν" κοινωνικά στην δημιουργία οικογένειας και δυστύχησαν κι οι ίδιοι και τα παιδιά τους..

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Quote Originally Posted by best_friend View Post
    Λίγο απόλυτο αυτό που αναφέρεις.. Προσωπικά ουδέποτε είχα αυτόν τον σκοπό και γνωρίζω κι άλλα άτομα με την ίδια αντίληψη. Απο μικρή δεν φανταζόμουν ποτέ τον εαυτό μου με οικογένεια κι όσο μεγαλώνω νομίζω πως γίνομαι περισσότερο απόλυτη και κάθετη στην απόφαση μου. Επίσης γνωρίζω ανθρώπους που "πιέστηκαν" κοινωνικά στην δημιουργία οικογένειας και δυστύχησαν κι οι ίδιοι και τα παιδιά τους..
    Σωστή. Είναι πολλοί περισσότεροι αυτοί που δεν θέλουν παιδιά από όσο νομίζουν αυτοί που θέλουν διακαώς οικογένεια. Και είναι ακόμα περισσότεροι αυτοί που δεν το αποκλείουν καθόλου, αλλά δεν καίγονται κιόλας κι αφήνουν τα πράγματα να εξελιχθούν. Αν προκύψει να γνωρίσουν έναν άνθρωπο να ταιριάζουν και θελήσουν τα ίδια την ίδια στιγμή και είναι κατάλληλη η συγκυρία, τότε προχωράνε σε παιδιά. Αρκετοί δυστυχώς... δυστύχησαν γιατί δεν ήταν έτοιμοι και δεν το θέλαν και πολύ ή νόμιζαν ότι ήταν έτοιμοι και δεν ήταν τελικά. Ακόμα, πολλοί περισσότεροι δημιουργούν οικογένεια σε μεγαλύτερη ηλικία από τα 25-30 για οικονομικούς και πρακτικούς και κοινωνικούς λόγους στην εποχή μας.

  4. #19
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Posts
    6
    Σε καταλαβαίνω απόλυτα και εγώ σε παρόμοια κατάσταση βρίσκομαι. Είμαι 30 ετών, μόνος και από πάντα ήθελα μια σταθερή σχέση με την προοπτική να καταλήξει σε γάμο, παιδιά κτλ.

    Αλλά οι αντιλήψεις των γυναικών που έμπλεκα ήταν τελείως διαφορετικές με αποτέλεσμα να γίνεται συνεχώς η καρδιά μου σμπαραλια και να απελπίζομαι συχνά πυκνά.

    Στην τελευταία μου σχέση (ανάρτησα και σχετικό θέμα), για ένα μεγάλο χρονικό διάστημα νόμιζα πως είχα βρει κάποια με κοινούς στόχους και όνειρα και που να ταιριάζω κιόλας αλλά αποφάσισε να το λήξει επειδή δεν ένιωθε ερωτευμένη. Χωρίς κανένα δείγμα ή κουβέντα νωρίτερα.

    Αυτό που θέλω να πω είναι ότι την κατάσταση που βιώνεις εσυ την βιώνουν και άλλοι, άντρες και γυναίκες, δεν περιορίζεται σε φύλο.

  5. #20
    Honorata
    Guest
    Μηπως υποσυνείδητα κάνεις λάθος επιλογές ; Μήπως σε ελκύει ένα συγκεκριμένο είδος άντρα το οποίο είναι ο γνωστός πεφτουλας που ψάχνει μέσα από το ίντερνετ; νομίζω ότι οι καλύτερες επιλογές για κάποιον είναι στη δουλειά του στη σχολή του είτε στις παρέες του. Μηπως δεν είσαι σε θέση να κρίνεις σωστά έναν άντρα και δίνεις σημασία σε όποιον σε πλησιάσει με αποτέλεσμα να είναι ο πιο ακατάλληλος και να μη μπορεί να ανταποκριθεί;

    Μήπως κοιτάς πρώτα αν αρέσεις εσύ στον άλλον και όχι αν ο άλλος αρέσει σε σένα και ανταποκρίνεται στα θέλω σου;

    Πιστεύω πως δεν ταίριαξες με κανέναν, όσοι ταιριάζουν μεταξύ τους ως άνθρωποι ως χαρακτήρες και ιδεολογία πάνε παρακάτω κάποια στιγμή..

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,602
    Quote Originally Posted by Atopos92 View Post
    Σε καταλαβαίνω απόλυτα και εγώ σε παρόμοια κατάσταση βρίσκομαι. Είμαι 30 ετών, μόνος και από πάντα ήθελα μια σταθερή σχέση με την προοπτική να καταλήξει σε γάμο, παιδιά κτλ.

    Αλλά οι αντιλήψεις των γυναικών που έμπλεκα ήταν τελείως διαφορετικές με αποτέλεσμα να γίνεται συνεχώς η καρδιά μου σμπαραλια και να απελπίζομαι συχνά πυκνά.

    Στην τελευταία μου σχέση (ανάρτησα και σχετικό θέμα), για ένα μεγάλο χρονικό διάστημα νόμιζα πως είχα βρει κάποια με κοινούς στόχους και όνειρα και που να ταιριάζω κιόλας αλλά αποφάσισε να το λήξει επειδή δεν ένιωθε ερωτευμένη. Χωρίς κανένα δείγμα ή κουβέντα νωρίτερα.

    Αυτό που θέλω να πω είναι ότι την κατάσταση που βιώνεις εσυ την βιώνουν και άλλοι, άντρες και γυναίκες, δεν περιορίζεται σε φύλο.
    η αληθεια ειναι οτι συβαινει πολυ συχνοτερα σε γυναικες, γιατι αυτες ειναι που μεγαλωνουν με την ιδεα οτι πρεπει να κανουν μια σοβαρη σχεση για να κανουν σεξ και οτι ο προορισμος τους ειναι ο γαμος...
    στους ανδρες δεν υπαρχει κοινωνικη πιεση για κατι τετοιο πριν τα 30...

  7. #22
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Posts
    21
    Quote Originally Posted by best_friend View Post
    Λίγο απόλυτο αυτό που αναφέρεις.. Προσωπικά ουδέποτε είχα αυτόν τον σκοπό και γνωρίζω κι άλλα άτομα με την ίδια αντίληψη. Απο μικρή δεν φανταζόμουν ποτέ τον εαυτό μου με οικογένεια κι όσο μεγαλώνω νομίζω πως γίνομαι περισσότερο απόλυτη και κάθετη στην απόφαση μου. Επίσης γνωρίζω ανθρώπους που "πιέστηκαν" κοινωνικά στην δημιουργία οικογένειας και δυστύχησαν κι οι ίδιοι και τα παιδιά τους..
    Για τους περισσότερους ανθρώπους είπα, δεν είπα για όλους

  8. #23
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Posts
    21
    Quote Originally Posted by Atopos92 View Post
    Σε καταλαβαίνω απόλυτα και εγώ σε παρόμοια κατάσταση βρίσκομαι. Είμαι 30 ετών, μόνος και από πάντα ήθελα μια σταθερή σχέση με την προοπτική να καταλήξει σε γάμο, παιδιά κτλ.

    Αλλά οι αντιλήψεις των γυναικών που έμπλεκα ήταν τελείως διαφορετικές με αποτέλεσμα να γίνεται συνεχώς η καρδιά μου σμπαραλια και να απελπίζομαι συχνά πυκνά.

    Στην τελευταία μου σχέση (ανάρτησα και σχετικό θέμα), για ένα μεγάλο χρονικό διάστημα νόμιζα πως είχα βρει κάποια με κοινούς στόχους και όνειρα και που να ταιριάζω κιόλας αλλά αποφάσισε να το λήξει επειδή δεν ένιωθε ερωτευμένη. Χωρίς κανένα δείγμα ή κουβέντα νωρίτερα.

    Αυτό που θέλω να πω είναι ότι την κατάσταση που βιώνεις εσυ την βιώνουν και άλλοι, άντρες και γυναίκες, δεν περιορίζεται σε φύλο.
    Ακριβώς έτσι συνέβη και με εμένα πριν λίγο καιρό, εκεί που νόμιζα ότι βρήκα τον άνθρωπο μου το λήγει στα καλά καθούμενα ενώ πριν 2 μέρες που συναντηθήκαμε έβλεπα και συναισθήματα και πάθος και όλα

  9. #24
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Posts
    21
    Quote Originally Posted by Honorata View Post
    Μηπως υποσυνείδητα κάνεις λάθος επιλογές ; Μήπως σε ελκύει ένα συγκεκριμένο είδος άντρα το οποίο είναι ο γνωστός πεφτουλας που ψάχνει μέσα από το ίντερνετ; νομίζω ότι οι καλύτερες επιλογές για κάποιον είναι στη δουλειά του στη σχολή του είτε στις παρέες του. Μηπως δεν είσαι σε θέση να κρίνεις σωστά έναν άντρα και δίνεις σημασία σε όποιον σε πλησιάσει με αποτέλεσμα να είναι ο πιο ακατάλληλος και να μη μπορεί να ανταποκριθεί;

    Μήπως κοιτάς πρώτα αν αρέσεις εσύ στον άλλον και όχι αν ο άλλος αρέσει σε σένα και ανταποκρίνεται στα θέλω σου;

    Πιστεύω πως δεν ταίριαξες με κανέναν, όσοι ταιριάζουν μεταξύ τους ως άνθρωποι ως χαρακτήρες και ιδεολογία πάνε παρακάτω κάποια στιγμή..
    Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω κάνει καμιά γνωριμία από το ίντερνετ.. τώρα το αν υποσυνείδητα επιλέγω τέτοιου είδους άντρες ίσως και να ισχύει, πάντως επιλέγω αυτόν που με ελκύει..δεν θα ξεκινούσα γνωριμία με κάποιον που δεν μου αρέσει.. γενικά εύστοχο το σχόλιο σου και ίσως έχεις δίκιο σε όλα αυτά

  10. #25
    Honorata
    Guest
    Κοίτα έχει γίνει μόδα γενικά το δεν θέλω σχέση με δεσμεύσεις. Δεν είναι κάτι δηλαδή απίθανο όλες το βιώνουμε ή οι περισσότερες....

    Φταίει ότι ακόμα οι περισσότεροι μέχρι τα 35 μένουν στη μαμά τους, δεν παίρνουν καλους μισθούς οπότε ζουν σαν έφηβοι και συναισθηματικά αργούμε να μεγαλώσουμε...

    Εγώ πάντως έχω δει κοινά χαρακτηριστικά σε άντρες που δεσμεύονται σε μακροχρόνιες σχέσεις ή παντρεύονται ...ειναι ώριμοι σοβαροί και χαμηλών τόνων....

    Χωρίς αυτός να είναι ο κανόνας .

    Πάντως μη σκας ...το να παντρευτείς δεν λέει πολλά αν σε λίγα χρόνια χωρίσεις...

    Ξέρεις πόσες γυναίκες ξέρω που μόλις στα 30 τους είναι χωρισμένες με 1 ή 2 παιδιά.. ; πολύ άσχημο....μια νέα γυναίκα που τώρα θα έπρεπε να ξεκινάει τη συντροφική ζωή της να έχει κιόλας κλείσει το κύκλο της και να έχει φορτωθεί και παιδιά Να μεγαλώνει μόνη της;

    Θα μου πεις η ζωή συνεχίζεται για όλους όμως δεν είναι άσχημο;; να χαλάς τη ζωή σου και να μένεις χωρίς τον πατέρα τον παιδιών σου;; για την υπόλοιπη ζωή σου; με διαλυμένη οικογένεια; όποιον και να βρεις άλλον μετά τον χωρισμό ποιος θα αγαπήσει τα παιδιά σου τόσο όσο ο πατέρας τους;

    Οπότε καλύτερα να αργήσεις να παντρευτείς πάρα να κάνεις λάθος επιλογή....

    Κάνε πιο προσεκτικές επιλογές από εδώ και πέρα..
    Quote Originally Posted by Maryf View Post
    Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω κάνει καμιά γνωριμία από το ίντερνετ.. τώρα το αν υποσυνείδητα επιλέγω τέτοιου είδους άντρες ίσως και να ισχύει, πάντως επιλέγω αυτόν που με ελκύει..δεν θα ξεκινούσα γνωριμία με κάποιον που δεν μου αρέσει.. γενικά εύστοχο το σχόλιο σου και ίσως έχεις δίκιο σε όλα αυτά

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,602
    Quote Originally Posted by Maryf View Post
    Ακριβώς έτσι συνέβη και με εμένα πριν λίγο καιρό, εκεί που νόμιζα ότι βρήκα τον άνθρωπο μου το λήγει στα καλά καθούμενα ενώ πριν 2 μέρες που συναντηθήκαμε έβλεπα και συναισθήματα και πάθος και όλα
    ποσο καιρο σχεση ειχατε με αυτον που λες;

  12. #27
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    ποσο καιρο σχεση ειχατε με αυτον που λες;

    Remedy ξέρεις τι σύστημα χρησιμοποιεί το τελευταίο μεγάλο διάστημα ο ηλίθιος φίλος μας;

    Ανοίγει θέματα για δήθεν ιατρικά θέματα , όπως : πόνος στα μάτια,κορονοιο, αυχένας,γαδ,θρόμβωση,τι αντιψυχωτικά δήθεν παίρνει ,σε άλλο κάνει την έγγυο, σε άλλο έχει πεθάνει τους συγγενείς του και στα θέματα που ανοιγει , μιλάει με τον εαυτό του,με τους κλώνους του δηλαδή .
    Έτσι έχει κάθε κλώνος του, πολλά μυνήματα και είναι δύσκολο κάποιος να τα ψάξει και να τον εντοπίσει.

    Τις τελευταίες εβδομάδες έχει μπει με πάνω από 50 δικούς του κλώνους.
    Είναι τόσο βλάκας που λέει σχεδόν το ίδιο και πόσο σε καταλαβαίνω και είναι σαν να το έγραψα εγώ αυτό το ποστ (να και κάπου που λέει αλήθεια).
    Αν ξέρεις κάποιους κλώνους του, εύκολα βρίσκεις και τους καινούριους.
    Γιατί είπα ότι είναι τόσο βλάκας και έτσι καρφώνονται και οι άλλοι κλώνοι του.

    Εχει συμβεί μέρες που όλη η σελίδα με τα καινούργια μυνήματα, να είναι όλα κυριολεκτικά δικά του.

    Απλα τραγικό.Ο ορισμός του attention whore

    Θα έγραφα στα γρήγορα καμιά 40 νέους κλώνους του, αλλά εδώ ένα τρολ βρίσκεις και εκτός από το τρολ, πέφτουν και πόσα άλλα μέλη, να μου πουν πόσο άδικο έχω.

    Ας είναι, ο καθένας ας κάνει τα κουμάντα του.

  13. #28
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Posts
    21
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    ποσο καιρο σχεση ειχατε με αυτον που λες;
    Ενάμιση χρόνο

  14. #29
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Posts
    21
    Quote Originally Posted by Honorata View Post
    Κοίτα έχει γίνει μόδα γενικά το δεν θέλω σχέση με δεσμεύσεις. Δεν είναι κάτι δηλαδή απίθανο όλες το βιώνουμε ή οι περισσότερες....

    Φταίει ότι ακόμα οι περισσότεροι μέχρι τα 35 μένουν στη μαμά τους, δεν παίρνουν καλους μισθούς οπότε ζουν σαν έφηβοι και συναισθηματικά αργούμε να μεγαλώσουμε...

    Εγώ πάντως έχω δει κοινά χαρακτηριστικά σε άντρες που δεσμεύονται σε μακροχρόνιες σχέσεις ή παντρεύονται ...ειναι ώριμοι σοβαροί και χαμηλών τόνων....

    Χωρίς αυτός να είναι ο κανόνας .

    Πάντως μη σκας ...το να παντρευτείς δεν λέει πολλά αν σε λίγα χρόνια χωρίσεις...

    Ξέρεις πόσες γυναίκες ξέρω που μόλις στα 30 τους είναι χωρισμένες με 1 ή 2 παιδιά.. ; πολύ άσχημο....μια νέα γυναίκα που τώρα θα έπρεπε να ξεκινάει τη συντροφική ζωή της να έχει κιόλας κλείσει το κύκλο της και να έχει φορτωθεί και παιδιά Να μεγαλώνει μόνη της;

    Θα μου πεις η ζωή συνεχίζεται για όλους όμως δεν είναι άσχημο;; να χαλάς τη ζωή σου και να μένεις χωρίς τον πατέρα τον παιδιών σου;; για την υπόλοιπη ζωή σου; με διαλυμένη οικογένεια; όποιον και να βρεις άλλον μετά τον χωρισμό ποιος θα αγαπήσει τα παιδιά σου τόσο όσο ο πατέρας τους;

    Οπότε καλύτερα να αργήσεις να παντρευτείς πάρα να κάνεις λάθος επιλογή....

    Κάνε πιο προσεκτικές επιλογές από εδώ και πέρα..
    Κορίτσι μου με έχεις καταλάβει απόλυτα, οι ερωτήσεις σου με βάζουν σε σκέψεις καθυσυχαστηκες..η αλήθεια είναι ότι σε περίπτωση χωρισμού με παιδιά στα 30 θα προτιμούσα τη φάση που είμαι τώρα, που δεν έχω ξεκινήσει αυτόν τον κύκλο.. μάλλον φταίνε οι επιλογές που κάνω ή δεν βλέπω καθαρά σε μια γνωριμία λόγω συναισθημάτων.. δηλαδή να υπάρχουν σημάδια αλλά εγώ να μη δίνω σημασία.. αυτά θα προσέξω από εδώ και στο εξής.. πρέπει να "πατάμε πόδι" σε κάποια πράγματα και να διεκδικούμε αυτό που μας αξίζει

  15. #30
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Posts
    21
    Στην αρχή τουλάχιστον έτσι το πήγαινα, "κρατούσα μικρό καλάθι", όταν πέρασε ένα διάστημα δέθηκα και εμπιστεύτηκα, πρέπει να προσέχω περισσότερο

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Similar Threads

  1. Απογοήτευση
    By ioanna128 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 4
    Last Post: 11-01-2021, 10:08
  2. Απογοήτευση.
    By δελφίνι in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 9
    Last Post: 18-10-2012, 23:28
  3. ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΙΝΕΣ ΣΧΕΣΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΚΕΤΗ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ
    By stefanos14587 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 9
    Last Post: 06-08-2012, 18:58
  4. Θυμος και αηδια για το αντρικο φυλο, απογοητευση για τις σχεσεις
    By galadriel in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 281
    Last Post: 10-08-2011, 10:47
  5. Replies: 92
    Last Post: 26-10-2008, 17:58

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •