Άγχος και δουλειά γίνεται; Έχουμε μέλλον; - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 7 FirstFirst ... 23456 ... LastLast
Results 46 to 60 of 102
  1. #46
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Κανεισ δεν τα βρηκε ετοιμα ολοι τα δημιουργησαν εγω δουλευω στα χωραφια κ μια αλλη δουλεια κι εχω πτυχιο τεχνικησ σχολησ κι εχω 40 χρονια ελλαδα τι δουλεια στα χωραφια την εκανα μικροσ ηθελα τα λεφτα

  2. #47
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Location
    Los Santos
    Posts
    440
    Καλά Ελλάδα είναι για το πέος η δουλεις η θα δουλεύεις πολλές ώρες η θα σε πληρώνουν λίγα κ πολλές ώρες χωρίς ασφάλιση χωρίς ένσημα η θα κυνηγάς να σου δώσουν τα λεφτά που σε χρωστάνε

  3. #48
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Οι εργαζομενοι ειναι αναλωσιμοι εχει αλλα κολπα η δουλεια κ πρεπει να ασχολησε με οτι ξερεισ απο παιδι

  4. #49
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    898
    Εγώ ας δούλευα και ας μην είχα ένσημα, αλλά δεν μπορώ, ακόμη και κάτι τέτοιο χωρίς να με πληρώνουν καλό θα μου έκανε για να μάθω στην δουλειά και να μου φύγει το άγχος.
    Όσο για τα υπόλοιπα, συμφωνώ με όλους.

  5. #50
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2023
    Posts
    164
    Quote Originally Posted by Player View Post
    Εγώ ας δούλευα και ας μην είχα ένσημα, αλλά δεν μπορώ, ακόμη και κάτι τέτοιο χωρίς να με πληρώνουν καλό θα μου έκανε για να μάθω στην δουλειά και να μου φύγει το άγχος.
    Όσο για τα υπόλοιπα, συμφωνώ με όλους.
    Δεν είσαι μόνος…
    Μυαλό δεν έβαλα , και όπως φαίνεται θα κάνω πάλι το ίδιο γιατί δεν την παλεύω ξαπλωμένος στο κρεβάτι και άπραγος .
    Αν δεν έχεις σωματικό πρόβλημα τόλμησε να βάλεις αγγελία για εργασία ως βοηθός ανειδίκευτος αν παρέχεις ένα μήνα δωρεάν υπηρεσίες ( για ψυχολογικούς λόγους για να νιώσεις ενεργός και χρήσιμος πιστεύω πως θα έχεις πολλές προτάσεις και θα βρεις φιλικό και σωστό εργοδότη για να σε παίρνει για μεροκάματο. (για μια μετακόμιση , για τακτοποίηση αποθήκης , κήπου, φροντίδα κατοικίδιου , για μεταφορά ηλεκτρικών συσκευών και επίπλων , αγροτουρισμό για συγκομιδή αγροτικών προϊόντων ) Επικοινωνία με e mail για να μην αγχώνεσαι με τηλέφωνα και συνεντεύξεις , έτσι θα βοηθάς εσύ όσο μπορείς χωρίς να έχεις πίεση να αποδόσεις στον εργοδότη.

  6. #51
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    898
    Quote Originally Posted by ΑΧΒΑΧ View Post
    Δεν είσαι μόνος…
    Μυαλό δεν έβαλα , και όπως φαίνεται θα κάνω πάλι το ίδιο γιατί δεν την παλεύω ξαπλωμένος στο κρεβάτι και άπραγος .
    Αν δεν έχεις σωματικό πρόβλημα τόλμησε να βάλεις αγγελία για εργασία ως βοηθός ανειδίκευτος αν παρέχεις ένα μήνα δωρεάν υπηρεσίες ( για ψυχολογικούς λόγους για να νιώσεις ενεργός και χρήσιμος πιστεύω πως θα έχεις πολλές προτάσεις και θα βρεις φιλικό και σωστό εργοδότη για να σε παίρνει για μεροκάματο. (για μια μετακόμιση , για τακτοποίηση αποθήκης , κήπου, φροντίδα κατοικίδιου , για μεταφορά ηλεκτρικών συσκευών και επίπλων , αγροτουρισμό για συγκομιδή αγροτικών προϊόντων ) Επικοινωνία με e mail για να μην αγχώνεσαι με τηλέφωνα και συνεντεύξεις , έτσι θα βοηθάς εσύ όσο μπορείς χωρίς να έχεις πίεση να αποδόσεις στον εργοδότη.
    Έχεις δίκιο αυτό που μου γράφεις είναι η καλύτερη λύση.
    Όχι δεν έχω κάποιο σωματικό πρόβλημα, αλλά υποφέρω από άγχος και κρίσεις πανικού.
    Οπότε φοβάμαι να κάνω αυτό το βήμα.
    Ίσως το τολμήσω μέσα στο καλοκαίρι αυτό αν είμαι καλύτερα με το άγχος, να βάλω αγγελία για ανιδεικευτος βοηθός.

  7. #52
    Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    31
    Quote Originally Posted by Player View Post
    Καλησπέρα σε όλους.
    Πάσχω από Γαδ, κρίσεις πανικού, χρόνιο στρες ίσως και μια ψιλοκαταθλιψουλα, ίσως και κοινωνική φοβία και άλλα.
    Το θέμα μου είναι ότι λόγω οικονομικών το άγχος μου μεγαλώνει και δεν μπορώ να δουλέψω , τριανταρισα και με συντηρούν οι γονείς μου αλλά δεν αντέχουν πλέον οικονομικά.
    Με λίγα λόγια δεν μπορώ να δουλέψω όσες προσπάθειες έκανα έπεσαν στο κενό, πριν καν φτάσω στην συνέντευξη πήγαιναν να με πιάσουν κρίσεις πανικού και οι φοβίες μου γινόντουσαν έντονες με αποτέλεσμα να ακυρώνω τις συνεντεύξεις ,όχι για τίποτα σοβαρές δουλειές.

    Να σημειώσω πως δεν έχω κάποιο πτυχίο , την σχολή μου την είχα παρατήσει πριν χρόνια. Ούτε τίποτα ειδικές γνώσεις, με λίγα λόγια δεν έχω τίποτα να βάλω σε βιογραφικό ούτε έχω κάποια προϋπηρεσία κάπου.

    Υπάρχει κάποια δουλειά μέσω σπιτιού που μπορώ να βρω;
    Υπάρχουν τίποτα ειδικά προγράμματα για άτομα σαν και εμάς;
    Να στραφω στο επίδομα οπεκα; Το δικαιούμαι; Θα μου καταστρέψει την ζωή όταν το πάρω; Αυτό θα ήταν η τελευταία λύση.

    Η αλήθεια είναι ότι θέλω να αλλάξω την ζωή μου και αν δεν γίνω καλά ψυχικά, βλέπω να πηγαίνει στα σκουπίδια δυστυχώς.
    Το θέμα δουλειάς με απασχολεί πάρα πολύ αλλά δυστυχώς δεν μπορώ να κάνω κάτι.

    Έχει κάποιος παρόμοιο θέμα με εμένα; Που δεν έχει δουλειά η δεν μπορεί να βρει λόγω συνθηκών;
    Η αν κάποιος άλλος με προβλήματα έχει βρει δουλειά; Και αν πως;
    Υπάρχουν δουλειές για άτομα με ψυχολογικα προβλήματα; Η είμαστε καταδικασμένοι;
    Καλησπέρα!
    Με την αγωγή σου, δεν αισθάνεσαι λειτουργικός κ πιο φυσιολογικός ως προς το άγχος; ( Δεν διάβασα τα υπόλοιπα σχόλια που σου έχουν κάνει, στέκομαι στο πρώτο το δικό σου )...

  8. #53
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Γιατι θεσ να προστατευεσε τι εισαι για να σε προστατεψουμε θα πασ κ θα δουλεψεισ με αγχοσ η ομιλια ειναι υπερεκτιμημενη στα χωραφια που ειμαι εγω εχουμε ολοι ψυχολογικα κανενασ δεν καταλαβαινει τιποτα αμα παρεισ ινδο νομιζεισ θα τον ρωτασ τι κανει καθε μερα

  9. #54
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2023
    Posts
    164
    Quote Originally Posted by Player View Post
    Έχεις δίκιο αυτό που μου γράφεις είναι η καλύτερη λύση.
    Όχι δεν έχω κάποιο σωματικό πρόβλημα, αλλά υποφέρω από άγχος και κρίσεις πανικού.
    Οπότε φοβάμαι να κάνω αυτό το βήμα.
    Ίσως το τολμήσω μέσα στο καλοκαίρι αυτό αν είμαι καλύτερα με το άγχος, να βάλω αγγελία για ανιδεικευτος βοηθός.
    Μην το αναβάλλεις αυτό έχει περισσότερο άγχος , δεν θέλει σκέψη , όταν κάνεις κάτι αυθόρμητα και βιαστικά γλιτώνεις τις άσχημες σκέψεις. Υπάρχουν εργοδότες που ψάχνουν υπαλλήλους ‘’δοκιμαστικά’’ για να κάνουν την δουλειά τους χωρίς έξοδα , μπορείς να γράψεις μήνυμα σε μέσα κοινωνικής δικτύωσης σε ομάδες για εργασία , αν υπάρχει μια θέση που σε βολεύει ζήτησε να πας από κοντά να δεις που θα εργάζεσαι , να σου πουν τα καθήκοντα και να σε αφήσουν λίγη ώρα να δουλέψεις για να δουν αν μπορείς να ανταποκριθείς . Να γράψεις σε προσωπικό μήνυμα πως ζητάς εργασία και χρόνο με κατανόηση χωρίς πίεση για να μάθεις την δουλειά και είσαι πρόθυμος να μην παίρνεις μεροκάματο για όσο χρειαστεί . Να ξέρουν πως δεν έχεις ανάγκη τα λεφτά αλλά επιθυμείς να εργαστείς για να εκπαιδευτείς και νιώσεις καλύτερα ψυχολογικά για να μην είσαι ΑΕΡΓΟΣ. Τόλμησε το , πήγαινε να δεις από περιέργεια και να σκέπτεσαι πως σύντομα θα επιστρέψεις σπίτι όσο χάλια και να είναι δεν έχεις κάτι να χάσεις αν δεν τους κάνεις θα είσαι ένας από τους χιλιάδες που απορρίπτονται καθημερινά από θέσεις εργασίας, βάλε στόχο να ξεκινήσεις , μια μέρα είναι θα περάσει.

  10. #55
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Location
    Los Santos
    Posts
    440
    Quote Originally Posted by Player View Post
    Εγώ ας δούλευα και ας μην είχα ένσημα, αλλά δεν μπορώ, ακόμη και κάτι τέτοιο χωρίς να με πληρώνουν καλό θα μου έκανε για να μάθω στην δουλειά και να μου φύγει το άγχος.
    Όσο για τα υπόλοιπα, συμφωνώ με όλους.
    Μην το λες αυτό τα ένσημα κ η ασφάλεια είναι σημαντικό εντάξει δε λέω κ εγώ δούλευα στα μαύρα κάποιες δώσεις, αλλά πες ότι χτυπήσεις στην δουλειά κ είσαι χωρίς ασφάλεια θα τα πληρώσεις όλα από την τσέπη σου ενώ με την ασφάλεια είναι αλλιώς κ τα ένσημα τα θες όταν θα φτάσει η ώρα για σύνταξη

  11. #56
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    898
    Quote Originally Posted by vatraxaki87 View Post
    Καλησπέρα!
    Με την αγωγή σου, δεν αισθάνεσαι λειτουργικός κ πιο φυσιολογικός ως προς το άγχος; ( Δεν διάβασα τα υπόλοιπα σχόλια που σου έχουν κάνει, στέκομαι στο πρώτο το δικό σου )...
    Καλησπέρα βατραχακι.
    Σε σχέση με την αρχή αισθάνομαι αρκετά καλύτερα, αλλά πολύ μακρυά από το φυσιολογικό.
    Δεν είμαι λειτουργικός, δεν μπορώ να δουλέψω, δεν μπορώ να οδηγήσω αμάξι, δεν μπορώ να μπω σε ΜΜΜ, δεν μπορώ να φλερτάρω κοπέλες, με πιάνει άγχος και πάει να γίνει κρίση πανικού οπότε βγαίνω από το σειφ ζοουν μου.
    Πριν δύο χρόνια με πιάνανε κρίσεις και σπίτι μου , τώρα τις έχω καλμάρει και προσπαθώ να μην βγαίνω από το safe mode μου για να μην πάθω.
    Αλλά σε μερικούς τομείς έχω βελτιωθεί.
    Π.χ μπορώ να πάω σε μια καφετέρια , στο μάρκετ, στο ζαχαροπλαστείο και πάει λέγοντας.
    Αλλά γενικά, με την αγωγή μου αισθάνομαι 40% καλύτερα από ότι πριν δύο χρόνια και έχω να διανύσω πολύ ακόμη.

    Μην σε επηρεάσει το ποστ μου, εσύ μια χαρά θα τα πας, εγώ είμαι ιδιαίτερη περίπτωση και έπαθα τέτοιο άγχος.

  12. #57
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    898
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Γιατι θεσ να προστατευεσε τι εισαι για να σε προστατεψουμε θα πασ κ θα δουλεψεισ με αγχοσ η ομιλια ειναι υπερεκτιμημενη στα χωραφια που ειμαι εγω εχουμε ολοι ψυχολογικα κανενασ δεν καταλαβαινει τιποτα αμα παρεισ ινδο νομιζεισ θα τον ρωτασ τι κανει καθε μερα
    Έχω πολύ άγχος δεν νομίζω ότι θα τα καταφέρω.
    Δυστυχώς μένω Αθήνα, δεν έχει δουλειές με χωράφια εδώ, μόνο άμα πάω στο χωριό μου.

  13. #58
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    898
    Quote Originally Posted by ΑΧΒΑΧ View Post
    Μην το αναβάλλεις αυτό έχει περισσότερο άγχος , δεν θέλει σκέψη , όταν κάνεις κάτι αυθόρμητα και βιαστικά γλιτώνεις τις άσχημες σκέψεις. Υπάρχουν εργοδότες που ψάχνουν υπαλλήλους ‘’δοκιμαστικά’’ για να κάνουν την δουλειά τους χωρίς έξοδα , μπορείς να γράψεις μήνυμα σε μέσα κοινωνικής δικτύωσης σε ομάδες για εργασία , αν υπάρχει μια θέση που σε βολεύει ζήτησε να πας από κοντά να δεις που θα εργάζεσαι , να σου πουν τα καθήκοντα και να σε αφήσουν λίγη ώρα να δουλέψεις για να δουν αν μπορείς να ανταποκριθείς . Να γράψεις σε προσωπικό μήνυμα πως ζητάς εργασία και χρόνο με κατανόηση χωρίς πίεση για να μάθεις την δουλειά και είσαι πρόθυμος να μην παίρνεις μεροκάματο για όσο χρειαστεί . Να ξέρουν πως δεν έχεις ανάγκη τα λεφτά αλλά επιθυμείς να εργαστείς για να εκπαιδευτείς και νιώσεις καλύτερα ψυχολογικά για να μην είσαι ΑΕΡΓΟΣ. Τόλμησε το , πήγαινε να δεις από περιέργεια και να σκέπτεσαι πως σύντομα θα επιστρέψεις σπίτι όσο χάλια και να είναι δεν έχεις κάτι να χάσεις αν δεν τους κάνεις θα είσαι ένας από τους χιλιάδες που απορρίπτονται καθημερινά από θέσεις εργασίας, βάλε στόχο να ξεκινήσεις , μια μέρα είναι θα περάσει.
    Αυτό είναι δύσκολο η πρώτη μέρα, πώς θα τα καταφέρω όταν δεν μπαίνω καν σε μετρό η λεωφορεία π.χ;
    Γι αυτό περιμένω το καλοκαίρι μήπως έχω κάποια βελτίωση ακόμη και το τολμήσω.
    Όπως και να έχει σε ευχαριστώ μου έδωσες κουράγιο.

  14. #59
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    898
    Quote Originally Posted by Nightshark View Post
    Μην το λες αυτό τα ένσημα κ η ασφάλεια είναι σημαντικό εντάξει δε λέω κ εγώ δούλευα στα μαύρα κάποιες δώσεις, αλλά πες ότι χτυπήσεις στην δουλειά κ είσαι χωρίς ασφάλεια θα τα πληρώσεις όλα από την τσέπη σου ενώ με την ασφάλεια είναι αλλιώς κ τα ένσημα τα θες όταν θα φτάσει η ώρα για σύνταξη
    Έχεις δίκιο, απλά εγώ στην κατάσταση που είμαι ότι και να μπορούσα να κάνω θα το έκανα για ψυχολογικούς λόγους να βοηθήθω.
    Αργότερα π.χ δεν το συζητάω χρειάζεσαι ασφάλεια και ένσημα.

  15. #60
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2023
    Posts
    164
    Σάββατο σήμερα, μέρα ξεκούρασης για κάποιους αλλά το άγχος δεν σε αφήνει να ηρεμήσεις, ένα σορό σκέψεις που δυσχεραίνουν την κατάσταση. Η ζυγαριά γέρνει προς την εργασία που υπάρχει με την ελπίδα να συνηθίσω της δυσκολίες και να υπομείνω όλα όσα θα έρθουν κάθε μέρα που περνά δένομαι περισσότερο με το εργασιακό περιβάλλον ,πώς να ξεβολευτώ. Δεν θέλω και να τα παρατήσω πριν βρω κάτι άλλο , ωστόσο το να αναζητώ ταυτόχρονα την επόμενη εργασία μου φαίνεται ακατόρθωτο, είναι τόσοι πολλοί οι εργοδότες που κάνουν κόλαση την ζωή των υπαλλήλων και επικρατούν άθλιες συνθήκες στους εργασιακούς χώρους, πώς να πάω κάπου όταν αλλάζουν συνέχεια υπαλλήλους κάτι ύποπτο γίνεται εκεί δεν γίνεται όλοι να είναι ανίκανοι να αποδώσουν. Το μόνο που θα βοηθούσε ήταν να με έδιωχναν και μετά αναγκαστικά θα δοκίμαζα κάτι καινούργιο (με αναζήτηση, υπομονή, συνεντεύξεις και νέο εργασιακό περιβάλλον). Τι να κάνω για να καθορίσω το μέλλον μου, να μην μετανιώσω για τις πράξεις μου και ταυτόχρονα να εργάζομαι χωρίς άγχος και να είμαι χαρούμενος με ότι έχω (αυτό σκέπτομαι όλη μέρα).

Page 4 of 7 FirstFirst ... 23456 ... LastLast

Similar Threads

  1. Άγχος για το μέλλον
    By niaenn in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 44
    Last Post: 24-11-2020, 04:14
  2. Αγχος για το μέλλον μου
    By Χρίστος in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 11-06-2013, 02:26
  3. αγχος για το μελλον!!
    By Thal in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 04-09-2012, 18:33
  4. Μικροι στοχοι που εχουμε θεσει για το εγγυς μελλον.
    By keep_walking in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 76
    Last Post: 07-06-2012, 11:10
  5. γινεται να μην εχουμε πασχα και χριστουγεννα ποτε?
    By katatonia in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 54
    Last Post: 05-04-2010, 20:21

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •