Άγχος και δουλειά γίνεται; Έχουμε μέλλον; - Page 5
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 5 of 7 FirstFirst ... 34567 LastLast
Results 61 to 75 of 102
  1. #61
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,354
    Εγώ είμαι στο τσακ πολλές φορές να πάω να δουλέψω αλλά πάντα κάνω πίσω.

  2. #62
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    898
    Quote Originally Posted by ΑΧΒΑΧ View Post
    Σάββατο σήμερα, μέρα ξεκούρασης για κάποιους αλλά το άγχος δεν σε αφήνει να ηρεμήσεις, ένα σορό σκέψεις που δυσχεραίνουν την κατάσταση. Η ζυγαριά γέρνει προς την εργασία που υπάρχει με την ελπίδα να συνηθίσω της δυσκολίες και να υπομείνω όλα όσα θα έρθουν κάθε μέρα που περνά δένομαι περισσότερο με το εργασιακό περιβάλλον ,πώς να ξεβολευτώ. Δεν θέλω και να τα παρατήσω πριν βρω κάτι άλλο , ωστόσο το να αναζητώ ταυτόχρονα την επόμενη εργασία μου φαίνεται ακατόρθωτο, είναι τόσοι πολλοί οι εργοδότες που κάνουν κόλαση την ζωή των υπαλλήλων και επικρατούν άθλιες συνθήκες στους εργασιακούς χώρους, πώς να πάω κάπου όταν αλλάζουν συνέχεια υπαλλήλους κάτι ύποπτο γίνεται εκεί δεν γίνεται όλοι να είναι ανίκανοι να αποδώσουν. Το μόνο που θα βοηθούσε ήταν να με έδιωχναν και μετά αναγκαστικά θα δοκίμαζα κάτι καινούργιο (με αναζήτηση, υπομονή, συνεντεύξεις και νέο εργασιακό περιβάλλον). Τι να κάνω για να καθορίσω το μέλλον μου, να μην μετανιώσω για τις πράξεις μου και ταυτόχρονα να εργάζομαι χωρίς άγχος και να είμαι χαρούμενος με ότι έχω (αυτό σκέπτομαι όλη μέρα).
    Δύσκολο ενώ δουλεύεις να αναζητεί και μια καλύτερη θέση εργασίας και πρέπει να είσαι σίγουρος ότι και καλύτερη για να μην κάνεις λάθος.
    Ελπίζω να βρεις την θέση που ψάχνεις.

  3. #63
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    898
    Quote Originally Posted by andreas86 View Post
    Εγώ είμαι στο τσακ πολλές φορές να πάω να δουλέψω αλλά πάντα κάνω πίσω.
    Φίλε Αντρέα, ελπίζω μια μέρα να μην κάνεις πίσω.
    Και εγώ μια από τα ίδια.
    Αυτό θα άλλαζε όλη την ζωή μας εάν βρίσκαμε δουλειά.

  4. #64
    Έχεις κάρτα ανεργίας player; Αν θες ψάξε λίγο και κάποια επιδοτούμενα προγράμματα μέσω ΕΣΠΑ voucher .Πολλά γίνονται διαδικτυακά.Έτσι μπορείς να πάρεις κάποια πιστοποίηση και κάποια χρήματα .

  5. #65
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2023
    Posts
    167
    Το κακό είναι ,όταν ψάχνεις να βρεις δουλειά περιμένεις να περάσεις συνέντευξη να σε δοκιμάσουν και αναγκαστικά απορρίπτεις κάποιες άλλες προτάσεις που δεν φαίνονται καλές , καταλήγεις να πας κάπου και τελικά δεν είναι όπως σου τα είπαν και νιώθεις παγιδευμένος, πώς να εμπιστευτείς τον επόμενο για να τολμήσεις κάτι διαφορετικό . Πώς να προσθέσεις περισσότερο άγχος σε αυτό που υπάρχει μαζί, με την απογοήτευση για την επιλογή που έκανες και βρέθηκες να εργάζεσαι στον συγκεκριμένο εργοδότη. Θέλει πολύ θάρρος να τολμήσεις να πας κάπου όταν νιώθεις αδύναμος και ανίκανος να ανταπεξέλθεις και να οδηγήσεις για να βρεθείς σε άγνωστο περιβάλλον. Μαζί με το άγχος βγαίνουν και οι φοβίες.

  6. #66
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    898
    Quote Originally Posted by Valeria kat View Post
    Έχεις κάρτα ανεργίας player; Αν θες ψάξε λίγο και κάποια επιδοτούμενα προγράμματα μέσω ΕΣΠΑ voucher .Πολλά γίνονται διαδικτυακά.Έτσι μπορείς να πάρεις κάποια πιστοποίηση και κάποια χρήματα .
    Όχι δεν έχω,
    Ούτε καλό λαπτοπ έχω για τέτοιο πρόγραμμα οπότε κάπως δύσκολο.
    Αν και αυτό θα ήταν μια καλή προσωρινή λύση να βγάλω κάποια λεφτά και να τα επενδύσω σε ψυχοθεραπεία.
    Last edited by Player; 30-05-2023 at 00:39.

  7. #67
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    898
    Quote Originally Posted by ΑΧΒΑΧ View Post
    Το κακό είναι ,όταν ψάχνεις να βρεις δουλειά περιμένεις να περάσεις συνέντευξη να σε δοκιμάσουν και αναγκαστικά απορρίπτεις κάποιες άλλες προτάσεις που δεν φαίνονται καλές , καταλήγεις να πας κάπου και τελικά δεν είναι όπως σου τα είπαν και νιώθεις παγιδευμένος, πώς να εμπιστευτείς τον επόμενο για να τολμήσεις κάτι διαφορετικό . Πώς να προσθέσεις περισσότερο άγχος σε αυτό που υπάρχει μαζί, με την απογοήτευση για την επιλογή που έκανες και βρέθηκες να εργάζεσαι στον συγκεκριμένο εργοδότη. Θέλει πολύ θάρρος να τολμήσεις να πας κάπου όταν νιώθεις αδύναμος και ανίκανος να ανταπεξέλθεις και να οδηγήσεις για να βρεθείς σε άγνωστο περιβάλλον. Μαζί με το άγχος βγαίνουν και οι φοβίες.
    Φαντάζομαι όλο αυτό σε φθιρει ψυχολογικά, οπότε δεν ξέρω τι είναι καλύτερο να μην έχεις δουλειά καθόλου η ένα περιβάλλον που σε ζοριζει και σε κάνει να νιώθεις χάλια;

  8. #68
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    898
    Φέτος πρέπει να βρω δουλειά οπωσδήποτε, θέλω να προχωρήσω στην ζωή μου, αλλά πώς;

  9. #69
    Προσπάθησε να μην σκέφτεσαι έτσι γιατί ανχωνεσαι απλώς οργανωσου. Δες τι επιλογές έχεις, σκέψου τι θα σου άρεσε να κάνεις.
    Ένας φίλος μου ,στην ίδια θέση έπιασε δουλειά πριν από λίγο καιρό σε κάποια βιοτεχνία.
    Έκανε ένα τυπικό βιογραφικό και το έστειλε παντού. Τις συνεντεύξεις τις είδε περισσοτερο σαν άσκηση(γιατί τον ανχωναν πολύ)...σε πολλές τα έκανε μανταρα αλλά τελικά τα κατάφερε.

  10. #70
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,403
    Quote Originally Posted by Player View Post
    Φέτος πρέπει να βρω δουλειά οπωσδήποτε, θέλω να προχωρήσω στην ζωή μου, αλλά πώς;
    Υπάρχουν τα voucher εργασίας που μπορείς να τα πάρεις πολύ εύκολα. Διαρκούν περίπου 3 μήνες και παίρνεις 2.000 ευρώ. Αρκεί να είσαι εγγεργραμμένη στον οαεδ. Εγω πχ πριν κάποια χρόνια είχα πάρει ένα voucher τουρισμού. Πήγα στην συνέντευξη και είπα δεν ξέρω τίποτα από ξενοδοχεία αλλά αν μου δίξετε έχω την διάθεση να μάθω.(φαντάσου εγώ είμαι βρεφονηπιοκόμος καμία σχέση). Με δέχτηκαν και όχι μόνο όσο κράτησε το voucher αλλά μου έκαναν και σύμβαση εργασίας και με κράτησαν! Τόσο καλή ήμουν που τα κατάφερα! Αν δεν πήγαινα ποτέ και αν δεν έλεγα την αλήθεια ποτέ τίποτε δεν θα είχε συμβεί, ενώ τώρα έχω ένα πιστοποιητικό τουριστικών και μια προϋπηρεσία στο βιογραφικό μου.

  11. #71
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2023
    Posts
    167
    Player μήπως έχεις κάποιον φίλο ή συγγενή να σου κλείσει μια συνέντευξη ή δουλειά χωρίς να το γνωρίζεις και να το μάθεις την τελευταία στιγμή έτσι δεν θα έχεις περιθώριο να αντιδράσεις και να αρνηθείς, με κάποιο τρόπο πρέπει να ξεγελάσεις το μυαλό σου , είμαι σίγουρος πως αν βρεθείς ξαφνικά κάπου θα κάνεις ένα ωραίο δοκιμαστικό , το άγχος είναι μέχρι να συμβεί κάτι από το επόμενο δευτερόλεπτο ο χρόνος κυλάει χωρίς να σκεπτόμαστε τι συμβαίνει …
    Εγώ ψηφίζω το να έχεις δουλειά κι ας νιώθεις χάλια
    Όταν κάνεις κάτι υπάρχουν στιγμές που ξεχνάς τα προβλήματα, περίπου ένα μήνα καθόμουν χωρίς να κάνω τίποτα και δεν το άντεχα. Έχω καταντήσει ένα αδύναμο και άβουλο ανθρωπάκι , πίστευα πως μπορώ να αντιδράσω και να φύγω από δύσκολες καταστάσεις , αναρωτιόμουν πως γίνεται κάποιοι άνθρωποι να σκύβουν το κεφάλι και να υπομένουν όσα δυσάρεστα γίνονται είτε επαγγελματικά είτε οικογενειακά , τουλάχιστον θα γίνω καλύτερος άνθρωπος με αυτό που βιώνω. Οι συμβουλές και οι υποδείξεις δεν βοηθούν τα άτομα που δεν νιώθουν καλά , πρέπει κάποιος άλλος να τους βγάλει από το άρρωστο περιβάλλον και να τους υποστηρίξει στα πρώτα τους βήματα.
    Το κάνε υπομονή και όλα θα στρώσουν , παντού το ίδιο γίνεται , αν φύγεις που θα βρεις καλύτερα, είναι καρφωμένα στο μυαλό μου …

  12. #72
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    898
    Quote Originally Posted by Valeria kat View Post
    Προσπάθησε να μην σκέφτεσαι έτσι γιατί ανχωνεσαι απλώς οργανωσου. Δες τι επιλογές έχεις, σκέψου τι θα σου άρεσε να κάνεις.
    Ένας φίλος μου ,στην ίδια θέση έπιασε δουλειά πριν από λίγο καιρό σε κάποια βιοτεχνία.
    Έκανε ένα τυπικό βιογραφικό και το έστειλε παντού. Τις συνεντεύξεις τις είδε περισσοτερο σαν άσκηση(γιατί τον ανχωναν πολύ)...σε πολλές τα έκανε μανταρα αλλά τελικά τα κατάφερε.
    Αυτό προσπαθώ να αποβαλλωυ αυτές τις σκέψεις και το άγχος, αλλά μου είναι αδύνατο.
    Βέβαια σήμερα μετά από την συνεδρία με τον γιατρό μου από φασίστα να αντιμετωπίσω το άγχος μου και τις φοβίες μου.
    Σε ευχαριστώ για τις συμβουλές.

  13. #73
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    898
    Quote Originally Posted by HarleyQuinn View Post
    Υπάρχουν τα voucher εργασίας που μπορείς να τα πάρεις πολύ εύκολα. Διαρκούν περίπου 3 μήνες και παίρνεις 2.000 ευρώ. Αρκεί να είσαι εγγεργραμμένη στον οαεδ. Εγω πχ πριν κάποια χρόνια είχα πάρει ένα voucher τουρισμού. Πήγα στην συνέντευξη και είπα δεν ξέρω τίποτα από ξενοδοχεία αλλά αν μου δίξετε έχω την διάθεση να μάθω.(φαντάσου εγώ είμαι βρεφονηπιοκόμος καμία σχέση). Με δέχτηκαν και όχι μόνο όσο κράτησε το voucher αλλά μου έκαναν και σύμβαση εργασίας και με κράτησαν! Τόσο καλή ήμουν που τα κατάφερα! Αν δεν πήγαινα ποτέ και αν δεν έλεγα την αλήθεια ποτέ τίποτε δεν θα είχε συμβεί, ενώ τώρα έχω ένα πιστοποιητικό τουριστικών και μια προϋπηρεσία στο βιογραφικό μου.
    Καλησπέρα Κουίν,
    Όχι δεν είμαι εγγεγραμμένος στον ΟΑΕΔ δυστυχώς, αλλά θα πάω να γραφτώ.
    Χαίρομαι που τα κατάφερες, αλλά εμένα μου φαίνεται βουνό.
    Βέβαια , μου το ξεκαθάρισε ο ντοκτορας, από αύριο πρέπει να αλλάξω και να αντιμετωπίσω τις φοβίες και το άγχος μου, οπότε σύντομα μέσα στους επόμενους μήνες θα δοκιμάσω να στείλω κ ένα βιογραφικό.
    Εσύ είχες θέμα με το άγχος;

  14. #74
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    898
    Quote Originally Posted by ΑΧΒΑΧ View Post
    Player μήπως έχεις κάποιον φίλο ή συγγενή να σου κλείσει μια συνέντευξη ή δουλειά χωρίς να το γνωρίζεις και να το μάθεις την τελευταία στιγμή έτσι δεν θα έχεις περιθώριο να αντιδράσεις και να αρνηθείς, με κάποιο τρόπο πρέπει να ξεγελάσεις το μυαλό σου , είμαι σίγουρος πως αν βρεθείς ξαφνικά κάπου θα κάνεις ένα ωραίο δοκιμαστικό , το άγχος είναι μέχρι να συμβεί κάτι από το επόμενο δευτερόλεπτο ο χρόνος κυλάει χωρίς να σκεπτόμαστε τι συμβαίνει …
    Εγώ ψηφίζω το να έχεις δουλειά κι ας νιώθεις χάλια
    Όταν κάνεις κάτι υπάρχουν στιγμές που ξεχνάς τα προβλήματα, περίπου ένα μήνα καθόμουν χωρίς να κάνω τίποτα και δεν το άντεχα. Έχω καταντήσει ένα αδύναμο και άβουλο ανθρωπάκι , πίστευα πως μπορώ να αντιδράσω και να φύγω από δύσκολες καταστάσεις , αναρωτιόμουν πως γίνεται κάποιοι άνθρωποι να σκύβουν το κεφάλι και να υπομένουν όσα δυσάρεστα γίνονται είτε επαγγελματικά είτε οικογενειακά , τουλάχιστον θα γίνω καλύτερος άνθρωπος με αυτό που βιώνω. Οι συμβουλές και οι υποδείξεις δεν βοηθούν τα άτομα που δεν νιώθουν καλά , πρέπει κάποιος άλλος να τους βγάλει από το άρρωστο περιβάλλον και να τους υποστηρίξει στα πρώτα τους βήματα.
    Το κάνε υπομονή και όλα θα στρώσουν , παντού το ίδιο γίνεται , αν φύγεις που θα βρεις καλύτερα, είναι καρφωμένα στο μυαλό μου …
    Καλησπέρα φίλε,
    Μου το είχε κάνει ένα συγγενικό πρόσωπο, είχε στείλει βιογραφικό και μου τηλεφώνησαν για συνέντευξη αλλά μια μέρα πριν την συνέντευξη με έπιασε κρίση πανικού μόλις μου το ειπε , οπότε γκολ η δουλειά, τους πήρα τηλ και είπα κάτι δικαιολογίες.
    Και έμεινα αφραγκος κ χωρίς δουλεια.
    Έχεις δίκιο πάντως στα υπόλοιπα.

  15. #75
    Καλα δεν βοηθούν οι συμβουλές. Ανχωδη διαταραχή έχω και καταλαβαινω
    . Χαίρομαι που αποφάσισες να το αντιμετωπίσεις . Καλή επιτυχια!

Page 5 of 7 FirstFirst ... 34567 LastLast

Similar Threads

  1. Άγχος για το μέλλον
    By niaenn in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 44
    Last Post: 24-11-2020, 04:14
  2. Αγχος για το μέλλον μου
    By Χρίστος in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 11-06-2013, 02:26
  3. αγχος για το μελλον!!
    By Thal in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 04-09-2012, 18:33
  4. Μικροι στοχοι που εχουμε θεσει για το εγγυς μελλον.
    By keep_walking in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 76
    Last Post: 07-06-2012, 11:10
  5. γινεται να μην εχουμε πασχα και χριστουγεννα ποτε?
    By katatonia in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 54
    Last Post: 05-04-2010, 20:21

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •