Άγχος και δουλειά γίνεται; Έχουμε μέλλον; - Page 6
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 6 of 7 FirstFirst ... 4567 LastLast
Results 76 to 90 of 102
  1. #76
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    898
    Quote Originally Posted by Valeria kat View Post
    Καλα δεν βοηθούν οι συμβουλές. Ανχωδη διαταραχή έχω και καταλαβαινω
    . Χαίρομαι που αποφάσισες να το αντιμετωπίσεις . Καλή επιτυχια!
    Μην το λες , μερικές φορές βοηθούν.
    Αν και κάποιος δεν έχει Γαδ και πανικό δεν μπορεί να μας καταλάβει.
    Εσύ παίρνεις κάποια αγωγή;

  2. #77
    Δεν παιρνω αγωγή ,το παλεύω με ψυχοθεραπεία αλλά έχω κουραστεί πολύ . Έχω ανχωδη καταθλιψη
    Σταμάτησα για λίγο την δουλειά να πάρω χρόνο για τον εαυτό μου αλλά πρεπει να ξεκινήσω πάλι γιατί βουλιάζω.
    Αν θέλεις έχε στον νου σου πάντως αυτά τα voucher που βγαίνουν κατά καιρούς ΟΑΕΔ ΕΣΠΑ κτλ. Μπορεί να βρεις κάτι που να σε ενδιαφέρει.

  3. #78
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    898
    Quote Originally Posted by Valeria kat View Post
    Δεν παιρνω αγωγή ,το παλεύω με ψυχοθεραπεία αλλά έχω κουραστεί πολύ . Έχω ανχωδη καταθλιψη
    Σταμάτησα για λίγο την δουλειά να πάρω χρόνο για τον εαυτό μου αλλά πρεπει να ξεκινήσω πάλι γιατί βουλιάζω.
    Αν θέλεις έχε στον νου σου πάντως αυτά τα voucher που βγαίνουν κατά καιρούς ΟΑΕΔ ΕΣΠΑ κτλ. Μπορεί να βρεις κάτι που να σε ενδιαφέρει.
    Βοηθάει η ψυχοθεραπεία;
    Μπράβο που το παλεύεις χωρίς αγωγή, δύσκολο όμως αλλά όχι ακατόρθωτο να τα καταφέρεις.
    Θα τα έχω στο νου μου αν και νομίζω ότι θα αργήσω να κάνω το βήμα , παρόλο που το πήρα απόφαση.

  4. #79
    Εμένα με έχει βοηθήσει και θέλω να την κρατήσω όσο μπορώ αν και πολλές φορές σκέφτομαι και την αγωγή γιατί έχω κουραστεί αρκετα. Τα χάπια μόνα τους βέβαια δεν πιστεύω ότι λύνουν το πρόβλημα.
    Το πρώτο βήμα είναι δύσκολο player. Κάποιες συνεδρίες μπορεί να σε βοηθούσαν .

  5. #80
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    898
    Quote Originally Posted by Valeria kat View Post
    Εμένα με έχει βοηθήσει και θέλω να την κρατήσω όσο μπορώ αν και πολλές φορές σκέφτομαι και την αγωγή γιατί έχω κουραστεί αρκετα. Τα χάπια μόνα τους βέβαια δεν πιστεύω ότι λύνουν το πρόβλημα.
    Το πρώτο βήμα είναι δύσκολο player. Κάποιες συνεδρίες μπορεί να σε βοηθούσαν .
    Η αγωγή δεν είναι λύση, αυτό μου είπε ο ψυχίατρος όταν πήγα, πρέπει να το δουλέψεις με τον εαυτό σου.
    Σιγά σιγά έκθεση στον φόβο,άγχος.
    Αλλά και η αγωγή βοηθάει.
    Εσένα τι σε κάνει να μην θες να πάρεις αγωγή; Έχεις ξαναπάρει στο παρελθόν;

  6. #81
    Kαλησπέρα κι από μένα,
    Τον Ιανουάριο πέρασμα έμφραγμα, μεγάλη περιπέτεια, πρόσφατα έβαλα και απινιδωτή. Το θέμα μου (μέσα σε όλα τα άλλα) είναι ότι οι γιατροί μου συνέστησαν να σταματήσω τη δουλειά επειδή είναι χειρονακτική και δεν πρέπει, όπως και έκανα (δούλευα σε εταιρεία ως αποθηκάριος).
    Είμαι πολύ νέος ακόμα, 34, όχι τόσο ώστε να αρχίσω κάποιες σπουδές σε πανεπιστήμιο ας πούμε, με σκοπό να αποκατασταθώ στο μέλλον.
    Δεν έχω κάποιο πτυχίο, γνωρίζω μόνο κάποια αγγλικά (εχω proficiency αλλά στην πραγματικότητα όχι σε αυτό το λέβελ) και Η/Υ (έχω ecdl αλλά επισης όχι τόσο καλός)
    Ψάχνω απεγνωσμένα μια λύση για το τι θα μπορούσα να ασχοληθώ από δω και πέρα με όλες τις περιοριστικές παραμέτρους του καρδιολογικού προβλήματος που έχω (ακολουθώ εφ όρου ζωής φαρμακευτική αγωγή, πολύ κοστοβόρα)
    Μην με ρωτήσετε με τι θελω να ασχοληθώ, ούτε κι εγώ το ξέρω, ποτέ δεν ήξερα και αυτό ίσως είναι το μεγαλύτερο πρόβλημα που είχα πάντα. Οποιαδήποτε ιδέα ή συμβουλή ή έστω πού θα μπορούσα να απευθυνθώ για να βρω μια διέξοδο σε αυτό το κομμάτι θα ήταν για μένα πολύ σημαντική. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων και να έχετε όλοι την υγεία σας.

  7. #82
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    898
    Quote Originally Posted by gimit View Post
    Kαλησπέρα κι από μένα,
    Τον Ιανουάριο πέρασμα έμφραγμα, μεγάλη περιπέτεια, πρόσφατα έβαλα και απινιδωτή. Το θέμα μου (μέσα σε όλα τα άλλα) είναι ότι οι γιατροί μου συνέστησαν να σταματήσω τη δουλειά επειδή είναι χειρονακτική και δεν πρέπει, όπως και έκανα (δούλευα σε εταιρεία ως αποθηκάριος).
    Είμαι πολύ νέος ακόμα, 34, όχι τόσο ώστε να αρχίσω κάποιες σπουδές σε πανεπιστήμιο ας πούμε, με σκοπό να αποκατασταθώ στο μέλλον.
    Δεν έχω κάποιο πτυχίο, γνωρίζω μόνο κάποια αγγλικά (εχω proficiency αλλά στην πραγματικότητα όχι σε αυτό το λέβελ) και Η/Υ (έχω ecdl αλλά επισης όχι τόσο καλός)
    Ψάχνω απεγνωσμένα μια λύση για το τι θα μπορούσα να ασχοληθώ από δω και πέρα με όλες τις περιοριστικές παραμέτρους του καρδιολογικού προβλήματος που έχω (ακολουθώ εφ όρου ζωής φαρμακευτική αγωγή, πολύ κοστοβόρα)
    Μην με ρωτήσετε με τι θελω να ασχοληθώ, ούτε κι εγώ το ξέρω, ποτέ δεν ήξερα και αυτό ίσως είναι το μεγαλύτερο πρόβλημα που είχα πάντα. Οποιαδήποτε ιδέα ή συμβουλή ή έστω πού θα μπορούσα να απευθυνθώ για να βρω μια διέξοδο σε αυτό το κομμάτι θα ήταν για μένα πολύ σημαντική. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων και να έχετε όλοι την υγεία σας.
    Πω φίλε , πολύ νέος για έμφραγμα.
    Καπνίζεις,επίνες;
    Όπως και να έχει σου εύχομαι να σου πάνε όλα καλά από εδώ κ πέρα.
    Δεν είσαι τόσο μεγάλος για να σπουδάσεις.
    Και εγώ εκεί γύρω είμαι και σκέφτομαι να σπουδάσω αλλά δεν έχω το χρήμα.
    Επίσης, υπάρχει το ανοιχτό πανεπιστήμιο όπου έχει ενδιαφέροντες ειδικότητες όπου τα μαθήματα γίνονται μέσω πισι. Εγώ εκεί θα στραφούν.
    Τι σου αρέσει; Έχει αρκετές ειδικότητες.

    Κάτι άλλο, θα μπορούσες να βρεις δουλειά γραφείου, αλλά πρέπει να έχεις κονέ η να έχεις τουλάχιστον προφισενσι.

    Ελπίζω να βρεθεί κανά μέλος με περισσότερες ιδέες .

  8. #83
    Καλησπέρα παιδιά. Αρχικά και εγώ σε αυτήν την ηλικία είμαι και σκέφτομαι να σπουδάσω κάτι...θελω να αλλάξω επαγγελμα.Σκεφτηκα να σπουδάσω ψυχολογία ,μου αρέσει πολύ αλλά δεν ξέρω σαν επαγγελμα
    Λυπάμαι για το πρόβλημα υγείας σου gimit ...σιδερένιος. Εννοεις δουλειά γραφείου; Ας έχεις στον νου σου τις προκηρύξεις που βγαίνουν κατά καιρους. Και τσεκαρε τι ζητανε.
    Έχεις επαγγελματικό δίπλωμα οδηγησης; Θα μπορούσες να εργαστεις σαν οδηγός, (και σαν οδηγός σεζόν σε ξενοδοχείο) σαν ταμίας σε κάποιο κατάστημα;;;
    Ισως χρειαστεί να κάνεις σε σπουδές αν θέλεις να βρεις δουλειά γραφείου. Όχι πανεπιστήμιο απαραίτητα... ΙΕΚ η κάποιο ΕΠΑΛ (ίσως εσπερινο που είναι πιο χυμα)
    Ότι μου 'ρθε το έγραψα

  9. #84
    Quote Originally Posted by Valeria kat View Post
    Καλησπέρα παιδιά. Αρχικά και εγώ σε αυτήν την ηλικία είμαι και σκέφτομαι να σπουδάσω κάτι...θελω να αλλάξω επαγγελμα.Σκεφτηκα να σπουδάσω ψυχολογία ,μου αρέσει πολύ αλλά δεν ξέρω σαν επαγγελμα
    Λυπάμαι για το πρόβλημα υγείας σου gimit ...σιδερένιος. Εννοεις δουλειά γραφείου; Ας έχεις στον νου σου τις προκηρύξεις που βγαίνουν κατά καιρους. Και τσεκαρε τι ζητανε.
    Έχεις επαγγελματικό δίπλωμα οδηγησης; Θα μπορούσες να εργαστεις σαν οδηγός, (και σαν οδηγός σεζόν σε ξενοδοχείο) σαν ταμίας σε κάποιο κατάστημα;;;
    Ισως χρειαστεί να κάνεις σε σπουδές αν θέλεις να βρεις δουλειά γραφείου. Όχι πανεπιστήμιο απαραίτητα... ΙΕΚ η κάποιο ΕΠΑΛ (ίσως εσπερινο που είναι πιο χυμα)
    Ότι μου 'ρθε το έγραψα
    Kαλησπέρα, ευχαριστώ για τις ευχές
    Λόγω του απινιδωτή ούτε σαν οδηγός μπορώ να δουλέψω. Ταμίας είναι μια καλή ιδέα αλλά θα ήθελα κάτι πιο μακροπρόθεσμο και σταθερό στα 35. Αυτή τη στιγμή προσανατολίζομαι στο να κάνω κάποιο σεμινάριο δεξιοτήτων πχ να μάθω κάποιο εμπορικό πρόγραμμα ή αλλα εργαλεία απαραίτητα για εργασία σαν γραμματειακή υποστήριξη αλλά μετά βλέπω ότι οι εργοδότες σε αυτές τις θέσεις προτιμούν κοπέλες νεαρές και με πτυχίο. Μια αλλη σκέψη είναι να ξεκινήσω σεμινάριο για υπάλληλος υποδοχής σε ξενοδοχείο. Ίσως αν εξασκήσω και τα αγγλικά μου θα μπορούσα να ακολουθησω θεωρητικα αυτο το επαγγελμα. Πιο πολυ δηλαδη προς τα κει ειμαι αυτη τη στιγμή.
    Απο κει και περα εννοειται παρακολουθω τις προκηρυξεις και μιας και θα περασω και απο επιτροπη ΚΕΠΑ , σαν ΑΜΕΑ ισως εχω λιγες ευκαιριες παραπανω.
    Στο πίσω μέρος του μυαλού έχω και να κανω μια ειδικοτητα ΙΕΚ, όχι τόσο ότι θα με βοηθησει να βρω δουλεια, αλλά επειδη ξέρω οτι μοριοδοτει εξτρα στον ΑΣΕΠ.
    Δεν ξέρω, είμαι σε τρομερά δύσκολη θέση. Μπερδεμένος και χαμένος. Από τη μια πρέπει να διαχειριστώ το πρόβλημα υγειας μου και απο την αλλη την εργασιακη ανασφαλεια και το μελλον.

  10. #85
    Quote Originally Posted by Player View Post
    Πω φίλε , πολύ νέος για έμφραγμα.
    Καπνίζεις,επίνες;
    Όπως και να έχει σου εύχομαι να σου πάνε όλα καλά από εδώ κ πέρα.
    Δεν είσαι τόσο μεγάλος για να σπουδάσεις.
    Και εγώ εκεί γύρω είμαι και σκέφτομαι να σπουδάσω αλλά δεν έχω το χρήμα.
    Επίσης, υπάρχει το ανοιχτό πανεπιστήμιο όπου έχει ενδιαφέροντες ειδικότητες όπου τα μαθήματα γίνονται μέσω πισι. Εγώ εκεί θα στραφούν.
    Τι σου αρέσει; Έχει αρκετές ειδικότητες.

    Κάτι άλλο, θα μπορούσες να βρεις δουλειά γραφείου, αλλά πρέπει να έχεις κονέ η να έχεις τουλάχιστον προφισενσι.

    Ελπίζω να βρεθεί κανά μέλος με περισσότερες ιδέες .
    Φιλε, ούτε καπνιζα ούτε τιποτα. Ίσως το άγχος να με έφαγε. Έχω προφίσιενσι αλλά συμφωνω ότι μόνο με κονε θα μπορεσω να βρω μια αξιολογη θεση αυτη τη στιγμη με αυτες τις συνθηκες.

  11. #86
    Σκέψου τι θα ήθελες να κάνεις και θα μπορούσε να γίνει. Βάλ 'τα κάτω.
    Αν πας σε κάποιο ΙΕΚ πχ για ξενοδοχειακά σε βοηθάει και στα μόρια αλλά και στο ενδεχόμενο για υπάλληλος υποδοχής.

  12. #87
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    898
    Περαστικά, πάνω απ' όλα η υγεία.
    Μέσω ΑΣΕΠ όταν βγουν οι προκηρύξεις είναι μια ευκαιρία αν σου κάτσει, θα πάρεις περισσότερα μόρια.
    Επίσης το σεμινάριο για υπάλληλος υποδοχής σε ξενοδοχείο είναι πολύ καλή ιδέα.

  13. #88
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,403
    Θα σας έλεγα τον τρόπο να πηγαίνετε χαλαροί και χωρίς άγχος αλλά είναι not illegal δυsτυχώς.
    Last edited by HarleyQuinn; 04-06-2023 at 01:00.

  14. #89
    Χαχαχα HarleyQuinn δεν παίζεσαι!!!

  15. #90
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    898
    Quote Originally Posted by HarleyQuinn View Post
    Θα σας έλεγα τον τρόπο να πηγαίνετε χαλαροί και χωρίς άγχος αλλά είναι illegal δυsτυχώς.
    Δεν πειράζει για πες

Page 6 of 7 FirstFirst ... 4567 LastLast

Similar Threads

  1. Άγχος για το μέλλον
    By niaenn in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 44
    Last Post: 24-11-2020, 04:14
  2. Αγχος για το μέλλον μου
    By Χρίστος in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 11-06-2013, 02:26
  3. αγχος για το μελλον!!
    By Thal in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 04-09-2012, 18:33
  4. Μικροι στοχοι που εχουμε θεσει για το εγγυς μελλον.
    By keep_walking in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 76
    Last Post: 07-06-2012, 11:10
  5. γινεται να μην εχουμε πασχα και χριστουγεννα ποτε?
    By katatonia in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 54
    Last Post: 05-04-2010, 20:21

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •