Άγχος και δουλειά γίνεται; Έχουμε μέλλον;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 7 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 102
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    898

    Άγχος και δουλειά γίνεται; Έχουμε μέλλον;

    Καλησπέρα σε όλους.
    Πάσχω από Γαδ, κρίσεις πανικού, χρόνιο στρες ίσως και μια ψιλοκαταθλιψουλα, ίσως και κοινωνική φοβία και άλλα.
    Το θέμα μου είναι ότι λόγω οικονομικών το άγχος μου μεγαλώνει και δεν μπορώ να δουλέψω , τριανταρισα και με συντηρούν οι γονείς μου αλλά δεν αντέχουν πλέον οικονομικά.
    Με λίγα λόγια δεν μπορώ να δουλέψω όσες προσπάθειες έκανα έπεσαν στο κενό, πριν καν φτάσω στην συνέντευξη πήγαιναν να με πιάσουν κρίσεις πανικού και οι φοβίες μου γινόντουσαν έντονες με αποτέλεσμα να ακυρώνω τις συνεντεύξεις ,όχι για τίποτα σοβαρές δουλειές.

    Να σημειώσω πως δεν έχω κάποιο πτυχίο , την σχολή μου την είχα παρατήσει πριν χρόνια. Ούτε τίποτα ειδικές γνώσεις, με λίγα λόγια δεν έχω τίποτα να βάλω σε βιογραφικό ούτε έχω κάποια προϋπηρεσία κάπου.

    Υπάρχει κάποια δουλειά μέσω σπιτιού που μπορώ να βρω;
    Υπάρχουν τίποτα ειδικά προγράμματα για άτομα σαν και εμάς;
    Να στραφω στο επίδομα οπεκα; Το δικαιούμαι; Θα μου καταστρέψει την ζωή όταν το πάρω; Αυτό θα ήταν η τελευταία λύση.

    Η αλήθεια είναι ότι θέλω να αλλάξω την ζωή μου και αν δεν γίνω καλά ψυχικά, βλέπω να πηγαίνει στα σκουπίδια δυστυχώς.
    Το θέμα δουλειάς με απασχολεί πάρα πολύ αλλά δυστυχώς δεν μπορώ να κάνω κάτι.

    Έχει κάποιος παρόμοιο θέμα με εμένα; Που δεν έχει δουλειά η δεν μπορεί να βρει λόγω συνθηκών;
    Η αν κάποιος άλλος με προβλήματα έχει βρει δουλειά; Και αν πως;
    Υπάρχουν δουλειές για άτομα με ψυχολογικα προβλήματα; Η είμαστε καταδικασμένοι;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,088
    Το επίδομα οπεκα τι είναι; Δεν υπάρχει η δυνατότητα να αυξήσεις τα προσόντα σου; Ένα πτυχίο ξένης γλώσσας ή πιστοποιητικό για κομπιούτερ ίσως; Παίρνεις κάποια αγωγή; Το πόσο σοβαρό είναι το πρόβλημα σου εσύ το ξέρεις, αλλά πολλοί είχαμε προβλήματα τέτοιας φύσεως και βρήκαμε δουλειά, εγώ προσωπικά είχα κατάθλιψη ήδη από φοιτητής αλλά πήρα πτυχίο ΑΕΙ χωρίς αγωγή, μετά την ξεκίνησα και με τη βοήθεια της αγωγής βρήκα δουλειά. Εννοείται ότι άγχος και δουλειά γίνεται αλλά εξαρτάται από τη σοβαρότητα του προβλήματος και εφόσον είναι μεγάλη η ένταση του άγχους όπως λες θα πρέπει να πάρεις αγωγή ώστε να δραστηριοποιηθεις.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    898
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Το επίδομα οπεκα τι είναι; Δεν υπάρχει η δυνατότητα να αυξήσεις τα προσόντα σου; Ένα πτυχίο ξένης γλώσσας ή πιστοποιητικό για κομπιούτερ ίσως; Παίρνεις κάποια αγωγή; Το πόσο σοβαρό είναι το πρόβλημα σου εσύ το ξέρεις, αλλά πολλοί είχαμε προβλήματα τέτοιας φύσεως και βρήκαμε δουλειά, εγώ προσωπικά είχα κατάθλιψη ήδη από φοιτητής αλλά πήρα πτυχίο ΑΕΙ χωρίς αγωγή, μετά την ξεκίνησα και με τη βοήθεια της αγωγής βρήκα δουλειά. Εννοείται ότι άγχος και δουλειά γίνεται αλλά εξαρτάται από τη σοβαρότητα του προβλήματος και εφόσον είναι μεγάλη η ένταση του άγχους όπως λες θα πρέπει να πάρεις αγωγή ώστε να δραστηριοποιηθεις.
    Καλησπέρα,
    Το επίδομα πρόνοιας εννοώ, που το παίρνουν άτομα με ψυχικά νοσήματα.
    Η δυνατότητα να αυξήσω τα προσόντα μου δεν υπάρχει λόγω έλλειψης χρημάτων και επίσης λόγω της κατάστασης μου, δεν θα μπορούσα να είμαι σε μια αίθουσα με άτομα λόγω του άγχους.

    Αγωγή παίρνω ένα αντιψυχωτικο το οποίο μου το δίνει σαν μείζον αγχολυτικο η έτσι μου έχει πει ο ψυχίατρος και τρεις φορές ζαναξ από 0,75 την μέρα, αλλά πάλι στρεσαρομαι πολύ εύκολα, ανεβάζω παλμούς και γενικότερα είμαι σε ένα πλαισιο που ετοιμάζομαι για κρίση.

    Επίσης έχω μεγάλη φοβία με τον κοβιντ που με καθιστά ακόμα πιο αγχωμενο(παρόλο που κόλλησα) και πολλές άλλες φοβίες.

    Για αυτό και ρώτησα στο άλλο τοπικ για την ψυχοθεραπεία αν βοηθάει, αλλά όπως και να έχει θέλει αρκετά χρήματα από ότι κατάλαβα.

    Το ότι κατάφερες να βρεις δουλειά και να πάρεις πτυχίο εν μέσω κατάθλιψης πραγματικά είναι πολύ ελπιδοφόρο για αρκετούς εκεί έξω όπως κ για εμένα.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    350
    Πρέπει να ζορίσεις λίγο το εαυτό σου για να ξεκολλήσει από τον φαύλο κύκλο του αγχους και των φοβιων
    Θα μου πεις δεν είσαι σε κατασταση για ζόρια, δεν μπορείς και άλλα τέτοια.
    Αυτά είναι απλώς δικαιολογίες, τα αγαθα κοποις κτώνται
    οπότε θα βρεις την ψυχική δύναμη και βήμα βήμα θα προχωρήσεις μπροστά. Κανείς ειδικά εδώ μέσα δεν έχει εύκολη ζωή, τα ψυχικά νοσήματα ας περιοριοριζουν αρκετά άλλα υπάρχει τρόπος διαχείρισης, και η διαχείριση έγκειται στο μέσα μας , στη δύναμη που έχουμε μέσα μας. Βρες κίνητρο να αλλάξεις ορισμένα μικρά πράγματα στην καθημερινότητα σου και βήμα βήμα χτίσε κάτι καινούργιο, θες στο κοινωνικό άγχος, θες στην αυτοπεποίθηση, όπου μπορείς και ότι μπορείς.Ο άνθρωπος δεν πρέπει να μένει στάσιμος γιατί μαραζώνει.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    898
    Quote Originally Posted by Iwsif95 View Post
    Πρέπει να ζορίσεις λίγο το εαυτό σου για να ξεκολλήσει από τον φαύλο κύκλο του αγχους και των φοβιων
    Θα μου πεις δεν είσαι σε κατασταση για ζόρια, δεν μπορείς και άλλα τέτοια.
    Αυτά είναι απλώς δικαιολογίες, τα αγαθα κοποις κτώνται
    οπότε θα βρεις την ψυχική δύναμη και βήμα βήμα θα προχωρήσεις μπροστά. Κανείς ειδικά εδώ μέσα δεν έχει εύκολη ζωή, τα ψυχικά νοσήματα ας περιοριοριζουν αρκετά άλλα υπάρχει τρόπος διαχείρισης, και η διαχείριση έγκειται στο μέσα μας , στη δύναμη που έχουμε μέσα μας. Βρες κίνητρο να αλλάξεις ορισμένα μικρά πράγματα στην καθημερινότητα σου και βήμα βήμα χτίσε κάτι καινούργιο, θες στο κοινωνικό άγχος, θες στην αυτοπεποίθηση, όπου μπορείς και ότι μπορείς.Ο άνθρωπος δεν πρέπει να μένει στάσιμος γιατί μαραζώνει.
    Καλησπέρα,
    Προσπάθησα να τον ζορισω τον εαυτό μου , αλλά δυστυχώς το μόνο που κατάφερα ήταν να χειροτερέψει.
    Το ξέρω ότι μένω στάσιμος και μαραζώνω αυτή είναι η πικρή αλήθεια και πίστεψέ με θέλω πολύ να το αλλάξω αυτό και έχω προσπαθήσει, αλλά δεν έχω βρει κάποιο τρόπο ακόμα.

  6. #6
    Εγώ στη θέση σου, αφενός θα πίεζα τον εαυτό μου να πάει σε μια σχολή, έστω κάποιο δημόσιο ΙΕΚ το οποίο μπορείς να τελειώσεις σχετικά ευκολα..αφετέρου θα πίεζα ξανά τον εαυτό μου να πάει τελικά σε μια οποιαδήποτε δουλειά μου δινόταν η ευκαιρία, παρέα με τις κρίσεις πανικού, το άγχος, κ όλα τα καλά....κ εγώ που σου τα λέω αυτά, έχω περάσει αρκετές κρίσεις πανικού, κ ακόμη περισσότερα συμπτώματα άγχους, δεν είναι ότι δεν καταλαβαίνω τι είναι όλα αυτά, όμως είναι ΣΤΟ ΧΕΡΙ σου να πας κόντρα σε ολα και να σταματήσεις να κλαίς τη μοίρα σου κ να σκέφτεσαι επιδοματα

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    898
    Quote Originally Posted by σισσυ View Post
    Εγώ στη θέση σου, αφενός θα πίεζα τον εαυτό μου να πάει σε μια σχολή, έστω κάποιο δημόσιο ΙΕΚ το οποίο μπορείς να τελειώσεις σχετικά ευκολα..αφετέρου θα πίεζα ξανά τον εαυτό μου να πάει τελικά σε μια οποιαδήποτε δουλειά μου δινόταν η ευκαιρία, παρέα με τις κρίσεις πανικού, το άγχος, κ όλα τα καλά....κ εγώ που σου τα λέω αυτά, έχω περάσει αρκετές κρίσεις πανικού, κ ακόμη περισσότερα συμπτώματα άγχους, δεν είναι ότι δεν καταλαβαίνω τι είναι όλα αυτά, όμως είναι ΣΤΟ ΧΕΡΙ σου να πας κόντρα σε ολα και να σταματήσεις να κλαίς τη μοίρα σου κ να σκέφτεσαι επιδοματα
    Καλησπέρα,
    Εννοείς ιδιωτική σχολή; Δυστυχώς θέλει πολλά χρήματα και θα μου ήταν δύσκολο να πάω.Βεβαια εάν είχα τα χρήματα θα το σκεφτόμουν και θ πίεζα τον εαυτό μου ίσως να πάει.
    Ένας από τους λόγους που προσπαθώ να βρω δουλειά είναι κ αυτός δλδ άμα ένιωθα λίγο καλύτερα να έβρισκα μια ιδιωτική σχολή.

    Δυστυχώς δεν μου έχει δοθεί η ευκαιρία να πάω σε καμία δουλειά. Ακόμα κ εκεί που είχα στείλει βιογραφικά δεν θα με έπαιρναν στην συνέντευξη γιατί έχω τόσο άγχος κ φόβο που θα το καταλάβαιναν αμέσως.

    Εσύ αλήθεια πώς κατάφερες με κρίσεις πανικού κ άγχους κ έπιασες δουλειά; Ήταν μόνο την πρώτη μέρα δύσκολα η κράτησε καιρό; Σε βοήθησε με το άγχος η δουλειά; Έπαιρνες κάποια αγωγή ενώ πήγαινες;

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Επιμένω πάρα πολύ σε αυτό, ότι κρίσεις πανικού, κοινωνική φοβία κτλ θεραπεύονται ή έστω βελτιώνονται σε πάρα πολύ μεγάλο βαθμό με την έκθεση σε αυτά που φοβάσαι. Δεν περνάνε από τη μία στιγμή στην άλλη και μπορεί να "χειροτερέψεις" όπως λες, αλλά μετά αν επιμείνεις θα γίνεις καλύτερα.

    Συμφωνώ με όσα γράφουν πιο πάνω, μη μένεις στην μιζέρια και στην στασιμότητα. Κινητοποιήσου!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    350
    Player όλα αυτά το χρόνια που έχεις την ΓΑΔ πήρες κάποια αγωγή;

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    898
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Επιμένω πάρα πολύ σε αυτό, ότι κρίσεις πανικού, κοινωνική φοβία κτλ θεραπεύονται ή έστω βελτιώνονται σε πάρα πολύ μεγάλο βαθμό με την έκθεση σε αυτά που φοβάσαι. Δεν περνάνε από τη μία στιγμή στην άλλη και μπορεί να "χειροτερέψεις" όπως λες, αλλά μετά αν επιμείνεις θα γίνεις καλύτερα.

    Συμφωνώ με όσα γράφουν πιο πάνω, μη μένεις στην μιζέρια και στην στασιμότητα. Κινητοποιήσου!
    Καλησπέρα,
    Χαίρομαι που ακούω ότι ίσως θεραπεύονται ,είναι αισιόδοξο το μήνυμα σου.
    Το θέμα είναι πως να κοινητοποιηθω χωρίς λεφτά; Γιατί όσο και ν είναι το ότι δεν έχω λεφτά παίζει κ αυτό ρόλο στην κατάσταση μου

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    898
    Quote Originally Posted by Iwsif95 View Post
    Player όλα αυτά το χρόνια που έχεις την ΓΑΔ πήρες κάποια αγωγή;
    Ναι παίρνω εδώ κ ενάμιση με δύο χρόνια αγωγή ένα αντιψυχωτικο και ζαναξ.
    Στο ζαναξ πλέον έχω εθιστεί αλλά δεν νομίζω ότι με πιάνει.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Πήγαινε πόρτα πόρτα και ρώτα για δουλειά ας πούμε. Και δουλειά να μη βρεις, βγήκες αμέσως αμέσως από το comfort zone σου.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    898
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Πήγαινε πόρτα πόρτα και ρώτα για δουλειά ας πούμε. Και δουλειά να μη βρεις, βγήκες αμέσως αμέσως από το comfort zone σου.
    Κατάλαβα τι εννοείς , αλλά δυστυχώς δεν μπορώ να το κάνω αυτό μου φαίνεται ακατόρθωτο. ίσως άμα αύξανα και άλλο το ζαναξ , αλλά πρέπει να το συζητήσω με τον ψυχίατρο μου.

  14. #14
    Εγώ από πολύ νέα έπαθα την πρώτη κρίση πανικού, προφανώς δεν ήξερα καν τι ήταν τότε, διάφορα συμπτώματα άγχους κλπ, όμως ποτέ έως τώρα δεν έχω πάρει αγωγή, εντάξει προφανώς τώρα μετά από 100 χρόνια σπάνια να πάθω κρίση πανικού, όμως μπορεί να πάθω τρελή ταχυκαρδία ξέρω γω η οτιδήποτε άλλο, οκ θα πάω σε γιατρό εννοείται να με εξετάσει , όμως αν ο γιατρός μου πει ότι δεν είναι κάτι σοβαρό θα το βγάλω από το μυαλό μου
    Ολη μου τη ζωή εργάζομαι σε απαιτητικές δουλειές, έχω οικογένεια κ γενικά είμαι ενεργό μέλος της κοινωνιας, όλα αυτά τα έχω καταφέρει όμως ζοριζοντας τον εαυτό μου, για να μην πάω στη δουλειά μου πρέπει να βρίσκομαι σε ημιλιποθυμη κατάσταση, σε όλες τις άλλες περιπτώσεις πηγαίνω!
    Στην περίπτωση σου τώρα, πας άμεσα κ κάνεις αίτηση σε δημόσιο ΙΕΚ, παίζει τώρα να προλαβαίνεις, δεν πληρώνεις ούτε ευρώ,αρκει να σε πάρουν, προφανώς δεν κοιτάς να είσαι δίπλα στο σπίτι σου, πας οπουδήποτε , τα δημόσια ΙΕΚ λειτουργούν απογεύματα , οπότε τα πρωινά ακόμη κ αν σε πάρουν τα έχεις ελεύθερα, προφανώς λοιπόν δε χάνεις καιρό κ ψάχνεις ολη μέρα θέσεις εργασίας, σέρνεις κάθε μέρα το αγχωμεβο σου κορμί σε συνεντεύξεις, κ πας ακόμη κ εάν δεν πρόκειται για την ευκαιρία της ζωής σου, ακόμη κ αν είναι λίγα τα χρήματα, ακόμη ακόμη ακόμη...σου φαίνονται παράλογα αυτά που σου λέω? Δεν είναι όμως! Γίνονται!

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    350
    Καλο θα ηταν να το ξανασκεφτεις πριν αυξήσεις το ζαναξ! Η χρήση του πέραν των δυο μηνών προκαλεί εθισμό καθως πρόκειται για ναρκωτι, το γνωρίζουν αυτο οι ψυχίατροι αλλα κανουν τα στραβά ματια και ετσι εθιζουν πολλους πριν καν το καταλάβουν. Μπορεις να δεις και κατι εναλλακτικό οπως συμπληρώματα διατροφής για το αγχος οπως rhodiolai rosea, aswaganda , l-theanine , γλυκινικό μαγνήσιο κ.α.

Page 1 of 7 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Άγχος για το μέλλον
    By niaenn in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 44
    Last Post: 24-11-2020, 04:14
  2. Αγχος για το μέλλον μου
    By Χρίστος in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 11-06-2013, 02:26
  3. αγχος για το μελλον!!
    By Thal in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 04-09-2012, 18:33
  4. Μικροι στοχοι που εχουμε θεσει για το εγγυς μελλον.
    By keep_walking in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 76
    Last Post: 07-06-2012, 11:10
  5. γινεται να μην εχουμε πασχα και χριστουγεννα ποτε?
    By katatonia in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 54
    Last Post: 05-04-2010, 20:21

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •