Εμμονές και ενοχλητικοί γείτονες
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2022
    Posts
    7

    Εμμονές και ενοχλητικοί γείτονες

    Καλησπέρα!ζητώ συγνώμη προκαταβολικά για το μακρόσυρτο κείμενο αλλά πραγματικά δεν είμαι καθόλου μα καθόλου καλά....έχουμε μετακομίσει με τον άντρα μου από τον Νοέμβρη σε μια μια πολύ κατοικία κοντά στο πατρικό μου.τον Ιούνιο μετακόμισε από πάνω μας η ιδιοκτήτρια του πάνω σπιτιού και από τότε έχω χάσει πραγματικά τον ύπνο μου.Για να μην μπω σε λεπτομέρειες συμπεριφέρεται σαν να μένει σε μονοκατοικία.Δηλαδη κάνει ότι θέλει , ότι ώρα θέλει!είναι αντικειμενικά ενοχλητική..
    Εγώ από την άλλη είμαι ένα άτομο με ιδεοψυχαναγκαστικες διαταραχές και όλο αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να έχω πάθει εμμονή και με τον παραμικρό ήχο που θα ακούσω.πολλες φορές ταραζομαι ακόμα και όταν δεν ακούγεται κάτι.παθαινω σε καθημερινή βάση πλέον κρίσεις άγχους και πανικού ακόμα και όταν βλέπω το αμάξι της παρκαρισμένο στο δρόμο.Το δυσκολότερο κομμάτι είναι ότι έχω ένα μωράκι 6μηνων που δεν μπορώ να φροντίσω όπως θα ήθελα γιατί με έχει πάρει η μπάλα.Να σημειώσω επίσης ότι κατά τον 7 μήνα της εγκυμοσύνης μου εκτός των άλλων διαγνώστηκα και με κατάθλιψη και λόγω θηλασμού δεν μπορώ να πάρω κάποιο ηρεμιστικό, φάρμακο κλπ.ειμαι πραγματικά σε απόγνωση, δεν ξέρω τι να κάνω...έχω πάψει να καθαρίζω το σπίτι, να μαγειρεύω, με λίγα λόγια δεν είμαι πια λειτουργική καθόλου! βοήθεια...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Θα πρέπει να μιλήσεις με τον σύζυγο και να απευθυνθείτε σε ειδικό. Ίσως είναι πιο σημαντικό να πάρεις μια αγωγή άμεσα από το να τρέφεται το παιδί σου με μητρικό γάλα.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    εγω λεω να φωναξει τους μπατσους για διαταραξη κοινης ησυχιας ...

  4. #4
    kopela93
    Guest
    Κάποιο άτομο να έρθει να σε βοηθήσει στο σπίτι με το μαγείρεμα καθάρισμα πρώτα από όλα ώστε να μη νιώθεις εγκλωβισμένη στο χώρο σου και να αρχίσεις να βλέπεις ξανά τα πράγματα να λειτουργούν πιο κανονικά. Σίγουρα σε ρίχνει που τα πράγματα είναι πιο στάσιμα και δε σε βοηθάει αυτό να νιώθεις καλά.
    Υπάρχει κάποιο άτομο να σε στηρίξει να έρθει εκεί να περνάτε λίγες ώρες ευχάριστες μαζί; Σαν στήριξη
    Αρχικά αυτό
    Να βρεις κάτι να σε χαλαρώνει μέσα στη μέρα. Σωματικά και έπειτα ψυχικά. Τι μπορεί να είναι αυτό;
    Χρειάζεται να είσαι καλά τώρα πρέπει να προσπαθήσεις και για σένα και για το παιδί σου. Μην το αφήσεις άλλο ανεξέλεγκτο το όλο θέμα.
    Κάπου να ξεσπας κάπου να χαλαρώνεις.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2022
    Posts
    7
    Γι'αυτό μετακομίσαμε εδώ.για να είμαστε κοντά στους γονείς μου από τους οποίους δεν έχω κανένα παράπονο!
    Αντιθέτως θα ήμουνα αχάριστη αν έλεγα κάτι τέτοιο.Με το που ξυπνάμε, παίρνω το παιδί και φεύγουμε κατευθείαν για το σπίτι των δικών μου.Στο δικό μου δεν μπορώ να κάτσω ούτε λεπτό. Πνιγομαι... πέφτει μαύρο πανί! Γενικά δεν σας ξέρω και δεν με ξέρετε και είναι τόσα αυτά που μου έχουν συμβεί και νιώθω για να χωρέσουν εδώ.
    Το ξέρω ότι θέλω βοήθεια από ειδικό αλλά είναι ακριβό σπορ και δεν έχουμε αυτή την δυνατότητα ειδικά τώρα με το παιδί.Πηγαινα στο παρελθόν σε ψυχολόγο και δεν είδα και ιδιαίτερα αποτελέσματα.Ειμαι ένα βήμα πριν χάσω τα λογικά μου πραγματικά!ούτε τις σκέψεις μου δεν μπορώ να βάλω σε τάξη...

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2022
    Posts
    7
    Ο άντρας μου γνωρίζει τα πάντα για μένα.Ειναι πολύ τρυφερός και προσεκτικός αλλά δυστυχώς δεν το έχει με τα θέματα τα δικά μου. ενδεχομένως δεν είναι ακόμα σε θέση να παραδεχτεί ότι έχω πρόβλημα και τα ρίχνει αρκετές φορές κάτω από το χαλί.Αλλες με θεωρεί απλά υπερβολική.Και εκει είναι που ζοριζομαι γιατί μπαίνω στη διαδικασία να σκεφτώ μήπως όντως είμαι, ενώ κατά βάθος ξέρω ότι έχω θέμα.Και το χειρότερο είναι ότι είμαστε και δύο πολύ δειλοί για να κάνουμε παρατήρηση.Σε έναν άνθρωπο που είναι αντικειμενικά γαϊδούρι ( όσες φορές με εχει πετύχει αυτή η γυναίκα στο δρόμο με το μωρό το λέει καραφλο τέρας κλπ γι'αυτό και ο χαρακτηρισμός)

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2022
    Posts
    7
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    εγω λεω να φωναξει τους μπατσους για διαταραξη κοινης ησυχιας ...
    Και μετά τι?θα μας ταράξει το νευρικό σύστημα τις υπόλοιπες ώρες. Φαύλος κύκλος....
    Η γυναίκα είναι από άλλο ανέκδοτο.εχει γάτες και έβγαλε να τιναξει σήμερα 8 το πρωί πάνω στην τέντα μας ότι χαλάκι είχε και δεν είχε.
    Τα ρούχα του μωρού που είχα απλωμένα γίνανε μάλλινα από την τρίχα

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Eirini s View Post
    Και μετά τι?θα μας ταράξει το νευρικό σύστημα τις υπόλοιπες ώρες. Φαύλος κύκλος....
    Η γυναίκα είναι από άλλο ανέκδοτο.εχει γάτες και έβγαλε να τιναξει σήμερα 8 το πρωί πάνω στην τέντα μας ότι χαλάκι είχε και δεν είχε.
    Τα ρούχα του μωρού που είχα απλωμένα γίνανε μάλλινα από την τρίχα
    ολοι φοβουνται τους μπατσους , ιδιως αν τους κλαφτεις και λιγακι ......

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Σε αυτές τις περιπτώσεις η αλήθεια είναι κάπου στη μέση.
    Να βαράει νταούλια στις 3 το πρωί το καταλαβαίνω να σε εκνευρίσει. Το να τινάζει χαλιά στις 8 το πρωί όμως δεν είναι ότι κάνει ότι θέλει ότι ώρα θέλει.
    Άλλο αν τινάζει χαλιά ενώ έχεις απλωμένα ρούχα. Εκεί είναι άλλο θέμα.
    Δηλαδή τι να πεις στην αστυνομία, βλέπω παρκαρισμένο το αμάξι από κάτω και ταράζομαι, ταράζομαι και με την ησυχία;

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Eirini s View Post
    Ο άντρας μου γνωρίζει τα πάντα για μένα.Ειναι πολύ τρυφερός και προσεκτικός αλλά δυστυχώς δεν το έχει με τα θέματα τα δικά μου. ενδεχομένως δεν είναι ακόμα σε θέση να παραδεχτεί ότι έχω πρόβλημα και τα ρίχνει αρκετές φορές κάτω από το χαλί.Αλλες με θεωρεί απλά υπερβολική.Και εκει είναι που ζοριζομαι γιατί μπαίνω στη διαδικασία να σκεφτώ μήπως όντως είμαι, ενώ κατά βάθος ξέρω ότι έχω θέμα.Και το χειρότερο είναι ότι είμαστε και δύο πολύ δειλοί για να κάνουμε παρατήρηση.Σε έναν άνθρωπο που είναι αντικειμενικά γαϊδούρι ( όσες φορές με εχει πετύχει αυτή η γυναίκα στο δρόμο με το μωρό το λέει καραφλο τέρας κλπ γι'αυτό και ο χαρακτηρισμός)
    τι παρατηρηση να κανετε; που κανουν δουλειες 8 το πρωι και που πηγαν να ζησουν σπιτι τους που τυχαινει να ειναι απο πανω σας; θα γελανε...
    αφου λες ξεκαθαρα και γνωριζεις οτιε χεις ενα σωρο προβληματα που σε ταλαιπωρουν. ο γειτονας τι φταιει;
    να κανεις ψυχοθεραπεια κι αν χρειαζεται να παρεις αγωγη, αν δεν παιρνεις ηδη, για την υγεια σου και για την υγεια του μωρου. αν δεν μπορεις να λειτουργησεις λογω καταθλιψης και ιδψ, δεν φταιει ο γειτονας. η υγεια σου και η φροντιδα που ΔΕΝ δινεις στο παιδι, ειναι πολυ πιο σημαντικα απο τον θηλασμο..
    απ οσα εχεις αναφερει, μονο αν κανουν φασαρια ωρες κοινης ησυχιας ειναι μεμπτο και γι αυτο, πραγματικα μπορει να κανεις συστασεις.
    ολα τα αλλα ειναι παρελκομενα του να εχεις καποιον απο πανω σου και γινονται ΠΑΝΤΟΥ.
    ΡΕΤΙΡΕ ή ΜΟΝΟΚΑΤΟΙΚΙΑ, λεγεται η λυση....

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Quote Originally Posted by Eirini s View Post
    Γι'αυτό μετακομίσαμε εδώ.για να είμαστε κοντά στους γονείς μου από τους οποίους δεν έχω κανένα παράπονο!
    Αντιθέτως θα ήμουνα αχάριστη αν έλεγα κάτι τέτοιο.Με το που ξυπνάμε, παίρνω το παιδί και φεύγουμε κατευθείαν για το σπίτι των δικών μου.Στο δικό μου δεν μπορώ να κάτσω ούτε λεπτό. Πνιγομαι... πέφτει μαύρο πανί! Γενικά δεν σας ξέρω και δεν με ξέρετε και είναι τόσα αυτά που μου έχουν συμβεί και νιώθω για να χωρέσουν εδώ.
    Το ξέρω ότι θέλω βοήθεια από ειδικό αλλά είναι ακριβό σπορ και δεν έχουμε αυτή την δυνατότητα ειδικά τώρα με το παιδί.Πηγαινα στο παρελθόν σε ψυχολόγο και δεν είδα και ιδιαίτερα αποτελέσματα.Ειμαι ένα βήμα πριν χάσω τα λογικά μου πραγματικά!ούτε τις σκέψεις μου δεν μπορώ να βάλω σε τάξη...
    Όταν μίλησα για ειδικό εννοούσα ψυχίατρο, η ψυχοθεραπεία ούτε τόσο άμεσα αποτελέσματα έχει (που αυτό φαίνεται αυτή τη στιγμή να χρειάζεσαι) και όπως είπες χρειάζεται χρήματα για αρκετό χρονικό διάστημα. Ο ψυχίατρος όμως ίσως σου δώσει μια αγωγή να ηρεμήσεις.

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2022
    Posts
    7
    Έχετε απόλυτο δίκιο αλλά μην χτυπάτε...
    Πέρα από το ατυχές σκηνικό με τα χαλακια σέρνουν έπιπλα στη 1 το βράδυ , πλένουν το μπαλκονι στις 12 ποδοβολανε ότι ώρα ναναι και τέλος πάντως όλα αυτά τα ωραία.το πρόβλημα είναι συνδυαστικό με το δικό μου.Ολος αυτός ο σαματας έχει περάσει σαν φοβία πλέον μέσα μου σε βαθμό που δεν μπορώ να το ελέγξω.Αυτο εννοούσα όταν ανέφερα το παράδειγμα με το αυτοκίνητο.Οτι δηλαδή βλέποντας το με λούζει κρύος ιδρώτας, με πιάνει ταχυκαρδία και δύσπνοια.Διοτι γνωρίζω ότι θα είναι στο σπίτι και δεν ξέρω πως θα αντιμετωπίσω τον παραμικρό ήχο που θα ακούσω.
    Εχω ΙΔΨ από τα 14 ( τώρα είμαι 36) πέρασα μια πολύ δύσκολη εγκυμοσύνη μετά από εξωσωματικές και τίγκα στα φάρμακα , και και με μια απώλεια αγαπημένου προσωπου με αποτέλεσμα να μου γυρίσει σε κατάθλιψη.Εχετε δίκιο και το ξέρω , αυτό που δεν σας έδωσα εγώ να καταλάβετε σωστά ειναι ότι με αγχωνουν ακόμα και τα φυσιολογικά πλέον!
    Last edited by Eirini s; 12-09-2022 at 09:52.

Similar Threads

  1. Ενοχλητικοί γείτονες.
    By Gia66 in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 5
    Last Post: 12-04-2020, 03:09
  2. Ενοχλητικοί εμετοί. Ευερέθιστο έντερο;;
    By venom in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 05-11-2019, 04:03
  3. Φοβάμαι να βγω απο το σπίτι μου μήπως συναντήσω τους γείτονες.
    By Αγχωμένη in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 53
    Last Post: 29-04-2018, 21:48
  4. Δεν μπορώ να έρθω αντιμέτωπη με τους γείτονες μου
    By Nanasourh in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 25
    Last Post: 02-09-2008, 19:06
  5. Εμμονές
    By StellaK in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 0
    Last Post: 08-03-2005, 13:59

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •