Ιδψ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17

Thread: Ιδψ

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2022
    Posts
    14

    Ιδψ

    Γεια σας καλημέρα! Θελω να κανω μια ερώτηση. Εχω ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή και το προβλημα που αντιμετωπίζω ειναι το εξής. Μεσα στο μυαλο μου μιλάω συνέχεια σαν μια συζήτηση μεταξύ εμενα και εμενα μια αρνητική κριτική για τον εαυτό μου οπως και στίχους τραγουδιών που κολλάνε στο μυαλο μου . Αυτα όλα συμβαίνουν μονο όταν βρίσκομαι στην δουλειά. Έχετε καποια ιδεα τι να κάνω; Ευχαριστώ πολύ!!

  2. #2
    kopela93
    Guest
    Δηλαδή τι λες με τον εαυτό σου; Για πες
    Κανονικός διάλογος;;

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2022
    Posts
    14
    Οχι ακριβώς διάλογος θα μιλαει ας πουμε το μυαλο μου για ακυρα πράγματα..και εγω μπορει να απαντάω καμιά φορά. Δεν εχω καταφέρει να προσέξω τι ακριβώς σκέφτομαι γιατι δεν ειναι το ιδιο θεμα κάθε φορα

  4. #4
    kopela93
    Guest
    Όλα αυτά συμβαίνουν όταν είσαι στη δουλειά λες.
    Μήπως εκεί τα παρατηρείς απλά πιο πολύ;
    Αν ναι. Είναι πάντα.
    Αν όχι, τότε μπορεί να είναι επειδή....
    Το μυαλό σου προσπαθεί να αντιμετωπίσει κάτι πχ είναι ένας τρόπος να αποβάλλεις το άγχος....δε σού αρέσει η δουλειά και βρήκε αυτό το μηχανισμό το μυαλό σου για να αποφεύγει κάτι δυσάρεστο.
    Όπως και ναχει βρίσκεται εκεί για να σε προστατέψει από κάτι.
    Τώρα το ότι δε σαρεσει είναι άλλο θέμα.

    Το ότι απαντάς είναι φυσιολογικό. Αν σού μιλήσει κάποιος δε θα απαντήσεις; Ε το ίδιο κάνεις και με τις σκέψεις σου. Κι αυτές από κάπου έρχονται και αυτές φωνή είναι.

    Μπορείς να κάνεις το εξής. Κάθε φορά που θα έρχεται μια σκέψη θα λες "σε ευχαριστώ που είσαι εδώ, αλλά δε σε χρειάζομαι αυτή τη στιγμή".
    Δες αν δουλεύει για σένα.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2022
    Posts
    14
    Η αληθεια ειναι οτι τα εχω γενικά αλλα τα εχω πιο έντονα στην δουλειά οταν φεύγω ηρεμούν.εχω προσπαθήσει να λεω κατι παρόμοιο οπως δεν θα ασχοληθώ με αυτό τωρα θα ασχοληθώ το βράδυ πχ.
    Αλλα δεν βοηθάει τουλάχιστον για πολύ...αρα δεν με αρέσει η δουλειά γι'αυτό;

  6. #6
    kopela93
    Guest
    Κοίτα χαχαχα
    Σαρεσει δε σαρεσει η δουλειά, το μυαλό έτσι λειτουργεί. Προσπαθεί να βρει τρόπους να επιβιώσει ανάλογα με τις συνθήκες..
    Πάντα θα σού λέει κάτι που θα σε βγάζει από το δρόμο σου.
    Σκέψου είναι σαν δυο οντότητες μέσα μας. Η μία λέει δούλεψε τώρα για να ζήσεις. Η άλλη λέει παραμύθια για να σε αποπροσανατολίζει από αυτό που κάνεις επειδή πχ ναι μπορεί να μη σου αρέσει η δουλειά, μπορεί να θες να κάνεις κάτι άλλο εκείνη την ώρα, μπορεί απλά να είναι αυτά + μια συνήθεια που έχει το μυαλό που ακόμη και να σού άρεσε η δουλειά πάλι έτσι θα φέρεται το μυαλό σου.
    Τώρα εσύ θες να το αγνοήσεις ; Θες να το διώξεις; Θες να συμφιλιωθείς και να ζεις μαζί του ή θες να το αφήσεις να σε κάνει δυσλειτουργικό ; Να το υπακούς δηλαδή να τού δίνεις σημασία/ να τού δίνεις αξία και λόγο ύπαρξης κτλ αυτό είναι δική σου "επιλογή".
    Αλλά έτσι κάνει το μυαλό. Έχει αυτήν την τάση. Σε όλους.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2022
    Posts
    14
    Καταλαβα ... Ευχαριστώ πολυ! Εγω θα ηθελα να το διώξω να μην το έχω καθόλου αλλα δεν ξερω πώς...

  8. #8
    kopela93
    Guest
    Α.....καλά. λογικό βρε και εσύ.
    Εσύ θες να διώξεις την ιδψ σου άλλος το άγχος άλλος την κατάθλιψη άλλος τη χαμηλή αυτοεκτίμηση
    Τα θέματα αυτά υπάρχουν και δε θα σε ενοχλούν αν αποφασίσεις να το παλέψεις
    Η καλύτερη επιλογή κατά τη γνώμη μου είναι να συμφιλιωθείς με το πρόβλημα
    Είτε αυτό είναι σκέψεις είτε ότι στο διάολο είναι.
    Συμφιλίωση εννοώ: να μην καταριέσαι την ώρα και τη στιγμή που έγιναν αυτά που έγιναν και σε οδήγησαν εδώ να μην κρατάς θυμό στεναχώρια και όλα αυτά
    Να βρεις τρόπους να ξεγλιστρήσεις από όλα αυτά. Δε θα τα διώξεις εντελώς αλλά θα μάθεις να ζεις με αυτά
    Όταν αυτά θες να τα διώξεις, επιμένουν περισσότερο. Είναι άμυνα.

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2022
    Posts
    3
    Καλησπέρα σε όλους εδώ και 10 χρόνια πάσχω από ιδψ και παίρνω seroxat το 20mg έχω σκέψεις και ιδεοληψίες ότι μπορεί να κάνω κακό στο παιδί μου !!!και υποφέρω έχει κάποιος το ίδιο πρόβλημα!!!

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2022
    Posts
    7
    Quote Originally Posted by polyxeni View Post
    Καλησπέρα σε όλους εδώ και 10 χρόνια πάσχω από ιδψ και παίρνω seroxat το 20mg έχω σκέψεις και ιδεοληψίες ότι μπορεί να κάνω κακό στο παιδί μου !!!και υποφέρω έχει κάποιος το ίδιο πρόβλημα!!!
    Καλημέρα pilyxeni. ΙΔΨ έχω και εγώ 20 χρόνια σχεδόν αλλά με διαφορετικά συμπτώματα .Για να παίρνεις φάρμακο υποθέτω ότι έχεις πάει σε ψυχίατρο έτσι δεν είναι? επίσης πως το εννοείς ότι μπορεί να κάνεις κακό στο παιδί σου?

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2022
    Posts
    14
    Αλλη μια ερώτηση παρακαλω θα ηθελα να κάνω...μπορουν οι αλλοι να καταλάβουν οτι αντιμετωπίζω καποιο θεμα πχ οτι σκέφτομαι... Η οχι; Ευχαριστώ!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    496
    Αν σε βλέπουν σκεπτικό. θά σκεφτούν ότι κάτι σκέφτεσαι καί κάτι σε απασχολεί. Τί σκέφτεσαι δεν μπορούν νά γνωρίζουν
    Quote Originally Posted by Aris123 View Post
    Αλλη μια ερώτηση παρακαλω θα ηθελα να κάνω...μπορουν οι αλλοι να καταλάβουν οτι αντιμετωπίζω καποιο θεμα πχ οτι σκέφτομαι... Η οχι; Ευχαριστώ!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2017
    Posts
    200
    Quote Originally Posted by polyxeni View Post
    Καλησπέρα σε όλους εδώ και 10 χρόνια πάσχω από ιδψ και παίρνω seroxat το 20mg έχω σκέψεις και ιδεοληψίες ότι μπορεί να κάνω κακό στο παιδί μου !!!και υποφέρω έχει κάποιος το ίδιο πρόβλημα!!!
    Polyxeni είναι αποτελέσματα της πάθησης αυτές η ιδεοληψίες.εχω και ιδεοληψίες άλλου τύπου.το κακό με αυτή την πάθηση είναι ότι τα αντικαταθλιπτικά δεν βοηθάνε και πολύ, τουλάχιστον εμένα! δίνουν μαζί με τα αντικαταθλιπτικά μικρές δόσεις αντιψυχωσικου οι ψυχίατροι,και τα αντικαταθλιπτικά σε μέγιστες δοσεις!για να καταλάβεις το 20mg seroxat είναι η αρχική δόση του φαρμάκου και δεν έχει σοβαρό αποτέλεσμα στην ιψδ!

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2022
    Posts
    3
    Καλησπέρα εδώ και 10 χρόνια πάσχω απο ιδψ αλλά τα 2 τελευταία πολύ πιο έντονα έχω ιδεοληψίες ότι θα αυτοκτονήσω!!!και μου έρχεται!!!τώρα τα 2 τελευταία χρόνια ότι θα κανω κακο στο παιδί μου και κλαίω πέρασα παλιά και καταθλιψη !!ο ψυχίατρος μου δίνει 20 mg seroxat!!λέει ότι δεν πρόκειται να κάνω τίποτα!!εγώ φοβάμαι μην είμαι σχιζοφρενής αγαπάω το παιδί μου πως μπορεί να τα σκέφτομαι!!!υποφέρω!!!έχει κανείς το ίδιο πρόβλημα!!!

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    152
    Quote Originally Posted by polyxeni View Post
    Καλησπέρα εδώ και 10 χρόνια πάσχω απο ιδψ αλλά τα 2 τελευταία πολύ πιο έντονα έχω ιδεοληψίες ότι θα αυτοκτονήσω!!!και μου έρχεται!!!τώρα τα 2 τελευταία χρόνια ότι θα κανω κακο στο παιδί μου και κλαίω πέρασα παλιά και καταθλιψη !!ο ψυχίατρος μου δίνει 20 mg seroxat!!λέει ότι δεν πρόκειται να κάνω τίποτα!!εγώ φοβάμαι μην είμαι σχιζοφρενής αγαπάω το παιδί μου πως μπορεί να τα σκέφτομαι!!!υποφέρω!!!έχει κανείς το ίδιο πρόβλημα!!!
    νομίζω πως θα πρέπει να εξετάσεις και άλλο τρόπο για να βοηθήσεις τον εαυτό σου με τα συμπτώματα, ίσως η συζήτηση με έναν ψυχολόγο που θα του εξέφραζες τις φοβίες και τις ιδεοληψίες (και τις ενοχές για αυτές) θα σε βοηθούσε πραγματικά, ίσως θα σε βοηθούσαν κάποια χόμπυ μέσα στην ημέρα επίσης. επίσης η δοση 20μγ είναι η ελάχιστη και, με εικόνα από την ένταση της γραφής σου, ίσως θα έπρεπε να άλλαζε - τουλάχιστον για ένα διάστημα. ακόμη και ένας διαφορετικός ψυχίατρος μπορεί να βοηθούσε σε αυτά

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •