μια ιστορια που αν διαβασουμε μπορει να μας αφησει ενα μηνυμα πολυ ζωτικής σημασιας
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 2 of 2
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,449

    μια ιστορια που αν διαβασουμε μπορει να μας αφησει ενα μηνυμα πολυ ζωτικής σημασιας

    μηπως ξεχασαμε ποιοι ειμαστε κι ποια η ουσια του να εχεις επαφες με συνανθρωπους ??τωρα ζηταμε λυσεις και ψαχνουμε να βρουμε κατι χαμενο που εμεις ξεχασαμε ??

    Μια παλιά ιστορία λέει πως ένας άνθρωπος του Θεού αναρωτιόταν τι είναι η Κόλαση και τι ο Παράδεισος. Επειδή ο άνθρωπος αυτός ευαρεστούσε με τον τρόπο της ζωής του το Θεό, ο Θεός τού έστειλε έναν άγγελο, για να του λύσει την απορία.Ο άγγελος τον πήρε από το χέρι και τον πήγε σε μία άγνωστη τοποθεσία. “Θα σου δείξω πρώτα την Κόλαση”, του είπε.Είδαν εκεί ένα μεγάλο καζάνι, γεμάτο από φαγητό. Γύρω από αυτό στέκονταν άνθρωποι σκελετωμένοι από την πείνα και αγριεμένοι.“Γιατί δεν τρώνε;”, απόρησε ο ευλαβής άνθρωπος. “Μήπως δεν τους επιτρέπεται;”“Τους επιτρέπεται”, εξήγησε ο άγγελος. “Πρόσεξε λίγο καλύτερα τα κουτάλια τους. Είναι πολύ μακριά. Μπορούν να πάρουν φαγητό, αλλά δεν μπορούν να το βάλουν στο στόμα τους”, πρόσθεσε.Ο άνθρωπος παρέμεινε με την απορία.“Πάμε τώρα, να δεις και τον Παράδεισο”, συνέχισε ο άγγελος και τον πήρε από το χέρι.Πήγαν λοιπόν σε ένα άλλο μέρος, όπου υπήρχε πάλι ένα καζάνι γεμάτο με φαγητό και γύρω του ανθρώπους. Οι άνθρωποι όμως εδώ ήταν διαφορετικοί: έδειχναν καλοζωισμένοι, γελαστοί, χορτάτοι και ευχαριστημένοι. Ο άνθρωπος πρόσεξε τα κουτάλια τους. Παρατήρησε πως ήταν εξίσου μακριά. Η απορία του μεγάλωσε.“Περίμενε λίγο και θα δεις”, του είπε ο άγγελος, που κατάλαβε. “Σε λίγο θα αρχίσουν να τρώνε και θα καταλάβεις τι γίνεται”, τον καθησύχασε.Πραγματικά, μετά από λίγο άρχισαν να τρώνε. Πώς όμως; Αφού ο καθένας δεν μπορούσε να φάει μόνος του, επειδή τα κουτάλια τους ήταν μακριά, άρχισε να ταΐζει ο ενας τον άλλον. Έτσι, δεν έμενε κανένας νηστικός!“Κατάλαβες λοιπόν;” του είπε ο άγγελος, καθώς τον έπαιρνε από το χέρι, για να τον επιστρέψει στη γη. “Κόλαση είναι, όταν ο καθένας κοιτάζει μόνο τον εαυτό του, το δικό του πρόβλημα και τη δική του ικανοποίηση. Και Παράδεισος είναι όταν ο καθένας κοιτάζει τον άλλον, πώς θα τον εξυπηρετήσει. Έτσι, με την αμοιβαία φροντίδα, όλοι μένουν ευχαριστημένοι και κανένας δεν παραπονιέται”.Ο Χρίστος και η Αγια εκκλησιας μας είναι το Εγω Του στο εμείς μας..και εμείς μέσα σε Αυτόν.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,449
    ξερω οτι τα θεματα μου δε εχουν τοση περαση οπως αλλα που σχολιαζοντε συνεχεια απο το κοσμο εδω μεσα . εγω παραθετω αλο ενα κειμενο πολυ ωραιο κι οποιος θελει ας το δει νομιζω αξιζει κι με εκφραζει

    Αυτός ο κόσμος είναι τρομακτικός. Όπου και αν κοιτάξω, οι άνθρωποι συνεχώς τρέχουν προς κάπου. Είναι λες και ζούμε σε έναν ατελείωτο λαβύρινθο και κανείς από εμάς δεν ξέρει προς τα πού είναι η έξοδος. Με κάποιον τρόπο, πάντα είμαστε απασχολημένοι, να προλάβουμε το λεωφορείο, να αρπάξουμε την ευκαιρία, να τελειώσουμε τα πάντα στην ώρα τους, να ευχαριστήσουμε τους γύρω μας, να δούμε τους φίλους μας, και η λίστα δεν τελειώνει ποτέ.



    Και ενώ δουλεύουμε σκληρά για να δημιουργήσουμε το δικό μας μονοπάτι στην ζωή και να ευχαριστήσουμε τους γύρω μας, συχνά ξεχνάμε τι είναι καλό για μας. Συνηθίζουμε τόσο την καθημερινή ρουτίνα που ξεχνάμε να είμαστε καλοί με τον εαυτό μας. Είμαστε πεπεισμένοι ότι έχουμε την δύναμη να κάνουμε πραγματικότητα ό, τι έχουμε στο μυαλό μας και εστιάζουμε σε οτιδήποτε άλλο εκτός από τον εαυτό μας.



    Το έχω ζήσει αυτό. Ήμουν εκεί για όλους τους άλλους εκτός από τον εαυτό μου. Γιατί; Ο παλιός μου εαυτός πιθανώς θα έλεγε λόγω της ευγενικής μου καρδιάς και της επιθυμίας μου να βοηθήσω τους άλλους, αλλά ο νέος εαυτός μου θα έλεγε πως φερόμουν ανόητα.



    Και θα είχε δίκιο.



    Γιατί;



    Επειδή η ζωή είναι μικρή. Και επειδή το να είσαι ευγενικός με τον εαυτό σου είναι το πιο σημαντικό πράγμα που πρέπει να κάνεις για να διατηρήσεις την ευημερία σου και να βρεις την ευτυχία. Να το θυμάσαι αυτό.



    Παρακάτω βρίσκονται 5 τρόποι για να ολοκληρώσεις την αγάπη προς τον εαυτό σου.

    Κάνε πράγματα που καλλιεργούν την ψυχή σου

    Ξέρω πως δεν είναι καλό να αρνείσαι να βγεις με τους φίλους σου όταν σε καλούν ένα βράδυ έξω. Αλλά, αν δεν έχεις όρεξη να βγεις, τότε μην το κάνεις.



    Αν το μόνο που θες να κάνεις είναι να μείνεις σπίτι και να δεις λίγο τηλεόραση, αυτό πρέπει να κάνεις. Αλλά δεν πρέπει να νιώθεις ενοχές επειδή απέρριψες κάτι. Χρειάζεται να καταλάβεις ότι η φροντίδα του εαυτού σου είναι η πρώτη προτεραιότητα σου. Και όχι, δεν είναι εγωιστικό.



    Αποδέξου το παρελθόν σου και μάθε από τα λάθη σου

    Η αλήθεια είναι πως όλοι κουβαλάμε ένα βαρύ συναισθηματικό φορτίο. Όλοι έχουμε κάνει λάθη, έχουμε πληγωθεί και έχουμε δώσει προσωπικές μάχες. Όμως, κάποιοι από εμάς δεν λήξαμε ποτέ αυτόν τον πόλεμο. Το θέμα είναι, πως η ζωή είναι δύσκολη για τον καθένα μας.



    Αυτό που μας κάνει να ξεχωρίζουμε είναι το πώς αντιδρά ο καθένας στην ζωή. Η προσέγγιση μας στο συναισθηματικό φορτίο που κουβαλάμε. Να θυμάσαι, κάθε εμπειρία της ζωής σου, ανεξάρτητα από το καλή ή κακή παίζει τον ρόλο της στην διαμόρφωση της προσωπικότητας σου. Μην μετανιώσεις για το παρελθόν σου. Αποδέξου το και άσε τα λάθη σου να σου διδάξουν κάτι.



    Να είσαι ευγνώμων για την ζωή σου

    Είναι περίεργο. Ως ανθρώπινα όντα, μας δίνεται η ζωή για να ανακαλύψουμε τον σκοπό μας στην Γη, να βρούμε την ευτυχία, να συνδεθούμε με τον εσωτερικό εαυτό μας και να απολαύσουμε την ομορφιά του παρόντος, κι όμως πάντα νιώθουμε σαν κάτι να λείπει. Έχουμε τόσες πολλές επιλογές που από ένα σημείο και μετά ξεχνάμε να εκτιμάμε αυτά που έχουμε. Ξεχνάμε πως η ζωή είναι η μεγαλύτερη ευλογία που έχουμε. Σταμάτα να κυνηγάς την ευτυχία. Άνοιξε τα μάτια σου και εστίασε σε αυτά που έχεις. Να είσαι ευγνώμων για την ευκαιρία που έχεις να υπάρχεις εδώ.



    Ξεφορτώσου αυτά που δηλητηριάζουν την ψυχή σου

    Δεν θα βρεις την ευτυχία αν συνεχίζεις να προσκολλάσαι σε ανθρώπους που δεν αξίζουν την αγάπη σου. Το ίδιο ισχύει και για καθετί άλλο στην ζωή σου. Δεν θα βρεις την ευτυχία μέχρι να ξεφορτωθείς κάθε αρνητική επιρροή της ζωής σου.



    Αν νομίζεις πως μπορείς να ξεκινήσεις μια νέα ζωή, χρειάζεται να απομακρυνθείς από καθετί που δηλητηριάζει την ψυχή σου. Μην φοβάσαι να χάσεις ανθρώπους, να φοβάσαι μην χάσεις τον εαυτό σου στην προσπάθεια σου να τους ευχαριστήσεις όλους.



    Φρόντισε το σώμα σου

    Ακόμα και αν η ψυχική σου υγεία πρέπει πάντα να βρίσκεται στις βασικές σου προτεραιότητες, ποτέ δεν πρέπει να ξεχνάς την σωματική σου ευεξία. Το σώμα σου είναι το σπίτι σου. Οπότε, όταν αγνοείς τις κραυγές του για βοήθεια, χαλάρωση, φροντίδα και αγάπη, σημαίνει ότι δεν αγαπάς τον εαυτό σου αρκετά για να του επιτρέψεις να αναπτυχθεί. Μην μισείς τον εαυτό σου λόγω των ατελειών σου. Μην τον συγκρίνεις με τους άλλους. Σου δίνεται το σώμα σου και από σένα εξαρτάται να το φροντίσεις για το υπόλοιπο της ζωής σου.



    Και στο τέλος της ημέρας, είσαι το μόνο άτομο στο οποίο πραγματικά μπορείς να βασιστείς. Όσο λυπηρό και αν ακούγεται, αυτή είναι η αλήθεια. Σε έναν κόσμο γεμάτο αξίες, το τελευταίο που μπορείς να κάνεις για τον εαυτό σου είναι να μάθεις να τον αγαπάς.







    Μαγεία Τ.

Similar Threads

  1. Τι μπορεί να πάθει κάποιος από την πολύ στεναχώρια;
    By Astronomy lover in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 11-05-2020, 00:58
  2. Μπορει να με βοηθησει καποιος;Δε ξερω τι να κανω και φοβαμαι πολυ.
    By Agia in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 26
    Last Post: 08-04-2011, 13:04
  3. θα με αφησει να ξαναγυρίσω πίσω στην ζωή της?
    By δημοσθενης in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 12
    Last Post: 06-01-2011, 08:45
  4. Μια ιστορια που με ποναει πολυ..
    By Ifigeneia24 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 16
    Last Post: 05-08-2006, 11:01
  5. Mια πολύ περίεργη ιστορία
    By ptzav in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 26
    Last Post: 10-10-2005, 14:38

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •