Συζήτηση για επισημοποίηση και παιδί
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    17

    Συζήτηση για επισημοποίηση και παιδί

    Καλησπέρα σας!Θα ήθελα την άποψη σας για ένα θέμα που με προβληματίζει τον τελευταίο καιρό..Είμαι 30 χρόνων σε μια σχέση 1.5 έτους περίπου που συγκατοικούμε από τον πρώτο καιρό.Περνάμε υπέροχα μαζί,έχουν γνωριστεί οι γονείς μας και γενικά συζητάμε για κοινό μέλλον και όνειρα..Το θέμα μου είναι ότι δέχομαι κάποια πίεση από την μητέρα μου που θέλει να δει εγγόνια μιας και οι γονείς μου είναι μεγάλοι σε ηλικία και έχουν αρχίσει ήδη να φαίνονται προβλήματα υγείας που την κάνει να αγχώνεται ότι δεν θα προλάβουν να δουν ή να χαρούν εγγόνια..Επίσης και εγώ λόγω κάποιων γυναικολογικών θεμάτων μου είχε πει ο γιατρός μου ότι καλό θα ήταν να τεκνοποίησω πριν τα 35.Ο σύντροφός μου δεν ξέρει τίποτα από τα δύο,δεν ξέρω πως να το διαχειριστώ.Μου είχε πει κάποια στιγμή που κάναμε μια γενικότερη συζήτηση οτι δεν σκέφτεται άμεσα να γίνει πατέρας..Να πω ότι είναι κι εκείνος στην ηλικία μου.Εγω εννοείται σκέφτομαι ότι θα ήθελα ένα παιδακι αλλά ίσως σε 1-2 χρόνια,το θέμα είναι ότι με πιέζουν αυτά τα χρονικά όρια που έχουν μπει αναπόφευκτα. Θα ήθελα την άποψη σας πως να το χειριστώ με τον σύντροφό μου.Σας ευχαριστω πολύ!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2022
    Posts
    432
    Πρωτον, οτι οι γονεις θελουν εγγονια δεν ειναι λογος να κανεις παιδια.
    Η ζωη ειναι δικη σου κι επισης το να φερεις ενα παιδι στον κοσμο ειναι τοσο μεγαλη ευθυνη που το να λεει καποιος βιαζομαι να κανω παιδια για να προλαβουν να δουν εγγονι οι γονεις μου μου φαινεται τοσο επιπολαιο. Παιδια αποφασιζουμε να κανουμε. Τα εγονια ειναι υποθεση αλλων και δεν μας αφορα.
    Δευτερον, το οτι εχεις γυναικολογικα θεματα και πρεπει να κανεις ενα παιδι πριν τα 35 ειναι σοβαρος ναι μεν λογος αλλα...
    Το αλλα ειναι οτι οπως προειπα τα παιδια ειναι σοβαρη υποθεση. Θες οντως παιδια; Εαν οντως θες παιδια, πρεπει οντως να το συζητησεις με τον συντροφο σου, και γενικα να δρομολογησεις τα πραγματα ετσι ωστε να γινει.
    Σε καθε περιπτωση ειναι πιο σημαντικο το συμφερον του μελλοντικου σου παιδιου απο τη δικη σου επιθυμια να κανεις παιδια.
    Αυτη ειναι η δικη μου οπτικη.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,742
    1-2 χρονια πανω κατω δεν εχουν καμμια σημασια. εαν θελεις να κανεις παιδια κανετο τωρα

  4. #4
    Ότι και να συμβαινει καλό θα είναι να το συζητησεις με τον συντροφο σου.Αν είναι ο άνθρωπος σου πρέπει και οφειλεις να μοιραστεις τους προβληματισμους σου μαζί του.Μαζί θα βρείτε την λύση!

  5. #5
    kopela93
    Guest
    Ή θα ευχαριστήσεις τους γονείς ή το σύντροφο. Διάλεξε.
    Εδώ μέσα πουθενά δε βλέπω τα δικά σου θέλω. Καλύτερα να ακολουθήσεις αυτό που θες εσύ.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2022
    Location
    Athens, Greece
    Posts
    141
    Εσύ ορίζεις την ζωή σου, κανένας άλλος. Στην τελική αν δεν θες να κάνεις παιδιά είναι δικαίωμα σου. Και πες ότι το γυναικολογικό που αναφέρεις θα πρέπει όντως να το λάβεις υπόψη, αλλά ως προς τους γονείς διαφωνώ κάθετα. Φυσικά και όλοι οι γονείς θα χαίρονταν αν αποκτούσαν εγγόνια αλλά είναι καθαρά δική σου η απόφαση για το αν θα επιχειρήσεις να κάνεις παιδιά. Αυτό μην το σκέφτεσαι καν. Γενικά μην «προσθέτεις» προβλήματα και μην κάνεις δεύτερες σκέψεις από το πουθενά. Ζωή σου είναι, ότι θες την κάνεις.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Ε ρε δούλεμα που πέφτει...

    https://forum.psychology.gr/threads/...BB%CE%BF%CE%BD

  8. #8
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Ε ρε δούλεμα που πέφτει...

    https://forum.psychology.gr/threads/...BB%CE%BF%CE%BD
    Σόνια στο προηγούμενο μήνυμα μου ,είχα γράψει ότι εκτός από τα τρολοθεματα που ανοίγει, κάνει επίσης λογαριασμούς και μιλάει με τον εαυτό του για να μπερδεύει το κοινό.

    Εδώ το προηγούμενο ποστ μου

    https://forum.psychology.gr/threads/...69#post1205469



    Και εδώ ένα θέμα που άνοιξε χθες το βράδυ.
    Το ίδιο το τρολ ,μιλάει με τον εαυτό του.
    Όλοι όσοι μιλάνε μεταξύ τους, εχουν γραφτεί από το ίδιο τρολ.

    https://forum.psychology.gr/threads/...89%CF%84%CE%B1

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    17
    Το μήνυμα αυτό είναι πριν από την σχέση που είμαι τώρα και αναφέρομαι σε άλλον άνθρωπο..Οπότε αφού είσαι τόσο περίεργη κοίτα τις ημερομηνίες που γράφονται κάποια μηνύματα.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    The snowhite and the 7 neggers

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Quote Originally Posted by snowhite17 View Post
    Το μήνυμα αυτό είναι πριν από την σχέση που είμαι τώρα και αναφέρομαι σε άλλον άνθρωπο..Οπότε αφού είσαι τόσο περίεργη κοίτα τις ημερομηνίες που γράφονται κάποια μηνύματα.
    Τις είδα και δεν με έπεισες. Αντε γειάαααααααααααααα

  12. #12
    Τι λες ρε elis παλιορατσιστή;

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Η χιονατη κι οι εφτα βαρβατοι ειναι τιτλοσ ταινιασ ρατσιστησ γιατι επειδη το γραψα στα αγγλικα ειμαι 50 τοισ εκατο ελληνα 27 πορτορικανοσ κ 23 αιθιοπασ συμφωνα με ενα παιχνιδι στο φμπ γενικα γεννηθηκα αριστεροσ το κρατοσ με βασανισε τρεισ φορεσ για να γινω δεξιοσ εγινα δεξιοσ κι εσεισ γινατε ντεμεκ αριστεροι σασ φτιαξανε αριστερουσ αν γενιοσασταν θα ειχατε τη δικη μου τυχη

Similar Threads

  1. ''Καλό παιδί'' vs ''Κακό παιδί''
    By WhyAlwaysMe? in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 262
    Last Post: 27-07-2019, 17:40
  2. Συζήτηση να περνάει η ώρα
    By kostas76 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 7
    Last Post: 13-10-2018, 00:42
  3. Μια συζήτηση.
    By δελφίνι in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 10
    Last Post: 17-02-2018, 17:59
  4. ομαδικη συζητηση
    By 66psy in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 2
    Last Post: 19-03-2015, 01:57
  5. Replies: 92
    Last Post: 04-02-2010, 01:39

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •