Αγχωδη διαταραχή , έκτακτες, ψυχοσωματικά - Page 5
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 5 of 7 FirstFirst ... 34567 LastLast
Results 61 to 75 of 95
  1. #61
    Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    40
    Σε ευχαριστώ Elli μακάρι να δείξουν όπως όταν έκανα πριν 3 χρόνια.
    Δηλαδή όπως μου είπε ο γιατρός δεν ήταν επικίνδυνες και δεν θα πρεπε να ασχολούμαι.
    Εσύ σε τι φάση είσαι με τις έκτακτες;

  2. #62
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    412
    Εγώ πριν ένα μήνα που έβαλα χολτερ εκτός από κάτι χασιματα που ένιωθα καμία ήμουν στα πρόθυρα κρίσης πανικου, ωστόσο πήγα κ Γυμναστηριο έχοντας φορεμένο χολτερ και φυσικά εκείνη την μέρα δεν ένιωσα κάποια έκτακτη.
    Αντιθέτως, μόλις ένιωσα ένα σφίξιμο με πόνο δεξί στήθος…εύχομαι να είναι μυικό επειδή πήγα και σήμερα γυμναστηριο

  3. #63
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    194
    Εγώ είχα εκτακτες που κοντευα να τρελαθώ..με το που βάζω το χολτερ ρε παιδιά ούτε μια δεν έκανα.με το που το έβγαλα άρχισαν πάλι..ευτυχώς κατέγραψε αρκετές που δεν τις κατάλαβα και ήταν αθωες αλλά δεν με έπιασε ούτε μια εκείνη την μέρα που να καταλάβω και με τρόμαζε.με δουλεύει μέχρι και η καρδια μου φαίνεται..

  4. #64
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Quote Originally Posted by Niki View Post
    Εγώ είχα εκτακτες που κοντευα να τρελαθώ..με το που βάζω το χολτερ ρε παιδιά ούτε μια δεν έκανα.με το που το έβγαλα άρχισαν πάλι..ευτυχώς κατέγραψε αρκετές που δεν τις κατάλαβα και ήταν αθωες αλλά δεν με έπιασε ούτε μια εκείνη την μέρα που να καταλάβω και με τρόμαζε.με δουλεύει μέχρι και η καρδια μου φαίνεται..
    Το ιδιο συμβαινει στους περισσοτερους. Χαλαρωνουμε με το χολτερ νιωθουμε μια καποια ασφαλεια οτι α επιτελους θα μαθω τι εχω και αυτοματα πεφτουν και ολες αυτες οι ορμονες του στρες που προκαλουν τις εκτακτες. Οταν εβαλα το τελευταιο μου χολτερ απο εκει που δεν μπορουσα καν να σηκωθω απο το κρεβατι απλα επειδη ενιωθα οτι επιτελους θα λαβω απαντησεις αρχισα να τρεχω στα χωραφια και να δουλευω. Αποτελεσμα εγω να μην νιωσω καμια και αυτο να καταγραψει 4 κοιλιακες μεν(που δεν ειναι θετικο) λιγες δε. Πρέπει απλά να επικεντρωθούμε στο πως θα σταματήσουμε να φοβόμαστε με αυτές και στο πως θα ζησουμε γενικοτερα χωρις αγχος. Στο αγχος που σε αρρωσταινει αναφερομαι οχι στο αγχος που ειναι σε φυσιολογικα πλαισια και το χρειαζομαστε για να αποδιδουμε.

  5. #65
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    194
    Πολύ σωστό αυτό που ειπες:"Πρέπει να επικεντρωθούμε στο πως να σταματήσουμε να τις φοβομαστε"..έλα όμως που όταν τις νιώθουμε και τόσο έντονα το μόνο που δεν σκέφτομαι εγώ προσωπικά είναι το πως να μην φοβάμαι.θα ήθελα πολύ να μην φοβαμαι

  6. #66
    Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    40
    Καλημέρα.
    Σε λίγο θα παω να βγάλω το χολντερ και το απόγευμα μου είπαν να πάω να πάρω τα αποτελέσματα.
    Έχω ένα θέμα όταν περιμένω αποτέλεσμα εξετάσεων πάντα το μυαλό μου να πηγαίνει στο χειρότερο.
    Άστα να πάνε

  7. #67
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    194
    Να μην πηγαίνει το μυαλό σου στο χειρότερο..καλά αποτέλεσμα να έχεις.περιμενουμε νέα σου..

  8. #68
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Quote Originally Posted by Niki View Post
    Πολύ σωστό αυτό που ειπες:"Πρέπει να επικεντρωθούμε στο πως να σταματήσουμε να τις φοβομαστε"..έλα όμως που όταν τις νιώθουμε και τόσο έντονα το μόνο που δεν σκέφτομαι εγώ προσωπικά είναι το πως να μην φοβάμαι.θα ήθελα πολύ να μην φοβαμαι
    Εχω αλλαξει 5 ψυχολογους και 4 ψυχιατρους και ακομα να το μαθω αυτο. Οι εκτακτες ειναι παντα η αιτια ολων των υπολοιπων ψυχοσωματικων μου και κρισεων πανικου. Θα ηθελα πολυ να μας πει καποιος που το καταφερε(αν υπαρχει) τον τροπο

  9. #69
    Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    40
    Εγώ πριν 5 χρόνια όταν είχα τα πρώτα θέματα με τις έκτακτες μου είχε δώσει η ψυχίατρος που είχα πάει αγωγή με ζολοφτ και για τον πρώτο καιρό μέχρι να με πιάσει το φάρμακο και λεξοτανιλ.
    Πήγε καλά έπαιρνα το ζολοφτ για ενάμιση χρόνο περίπου και οι έκτακτες φύγανε δεν τις καταλάβαινα τουλάχιστον και από άγχος καλά γενικά.
    Μετά που ένιωθα καλά το σταμάτησα μόνος μου χωρίς κάποιο πρόβλημα.
    Το θέμα τώρα είναι ότι δεν θέλω να μπλέξω με φάρμακα πάλι γιατί εκτός των άλλων είχα πάρει και 10 κιλά.

  10. #70
    Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    40
    Πήρα πριν λίγο τα αποτελέσματα από το χολντερ
    47 κοιλιακές και 6 κολπικές με βασικό φλεβοκομβικο Ρυθμό
    Ο γιατρός μου είπε όλα καλά
    είναι και λιγότερες από το προηγούμενο χολντερ που είχα κάνει πριν. Τα δύσκολα είναι τώρα πως διαχειρίζεσαι κάτι που σου έχουν πει ότι δεν είναι τίποτα και από την άλλη όταν σου έρχονται τι κάνεις;
    Όποιος έχει μάθει να τις διαχειρίζεται χωρίς φάρμακα μεγάλη μαγκιά μπράβο του. Αυτά και καλό κουράγιο σε όλους που περνάνε τα ίδια.

  11. #71
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    728
    Μπράβο για τα αποτελέσματα σου. Ευχομαι και καλυτερα και να εξαφανιστουν μια και καλή. Σε καταλαβαίνω απόλυτα. Ειναι δυσκολο γιατί ειναι κατι που νιώθουμε. Νιώθουμε να σταματάει η καρδιά μας παιδιά κακά τα ψέμματα δεν ειναι φυσιολογικό. Απλά εγώ σκέφτομαι εκείνη τη στιγμή ότι οκ ηρέμησε θα έχεις παντα ειναι κατι που δεν φευγει και επίσης όλοι έχουν. Όσο απίστευτο κι αν ακουγεται παιδια όλοι έχουν και απλά κάποιοι δεν το καταλαβαίνουν. Ειναι κατι που από ότι φαίνεται θα μας παιδευει παντα. Υπομονή σε όλους.

  12. #72
    Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    40
    Το μεγάλο στοίχημα είναι αυτό της διαχείρισης,να μην μας φοβίζουν και χαλάνε την ζωή μας και τρέχουμε συνέχεια στους γιατρούς.
    Γιατί από ότι έχω καταλάβει δεν θα απαλλαγούμε ποτέ απ' αυτές.
    Διαχείριση αυτό είναι το μυστικό εκεί πρέπει να προσπαθήσουμε να μάθουμε να τις διαχειρίζομαστε.

  13. #73
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    194
    Αν μάθει κανείς να τις διαχειρίζεται να το πει και σε μας ρε παιδιά..όπως λέει και η Έλλη νιώθουμε να σταματάει η καρδια μας.δεν είναι εύκολο να το διαχειριστεί κάποιος αυτό..δεν είναι χέρι,πόδι..είναι η καρδια.καλο κουράγιο σε όλους μας

  14. #74
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Quote Originally Posted by Stamtol13 View Post
    Εγώ πριν 5 χρόνια όταν είχα τα πρώτα θέματα με τις έκτακτες μου είχε δώσει η ψυχίατρος που είχα πάει αγωγή με ζολοφτ και για τον πρώτο καιρό μέχρι να με πιάσει το φάρμακο και λεξοτανιλ.
    Πήγε καλά έπαιρνα το ζολοφτ για ενάμιση χρόνο περίπου και οι έκτακτες φύγανε δεν τις καταλάβαινα τουλάχιστον και από άγχος καλά γενικά.
    Μετά που ένιωθα καλά το σταμάτησα μόνος μου χωρίς κάποιο πρόβλημα.
    Το θέμα τώρα είναι ότι δεν θέλω να μπλέξω με φάρμακα πάλι γιατί εκτός των άλλων είχα πάρει και 10 κιλά.
    Με αγωγη τις πρωτες φορες που την πηραα και εμενα εξεφανιστηκαν και οταν ενιωθα καλα την σταματουσα και μετα απο καποιο διαστημα παλι τα ιδια. Δεν μπορω ομως να βασιζομαι μια ζωη σε αντικαταθλιπτικα τα οποια μετα απο λιγο ο οργανισμος τα συνηθιζει και δεν κανουν τιποτα, οπως μου συνεβη και αυτη την φορα.

  15. #75
    Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    40
    Συμφωνώ ότι δεν γίνεται όλο να παίρνουμε φάρμακα για αυτή την κατάσταση για αυτό προσπαθώ να το παλέψω μόνος μου.
    Θα δούμε πως θα πάει
    Χαίρομαι και με βοηθά να μοιράζομαι τις σκέψεις μου με άλλα άτομα που έχουν τα ίδια προβλήματα.

Page 5 of 7 FirstFirst ... 34567 LastLast

Similar Threads

  1. Αγχώδη διαταραχή?
    By Vaggelis7 in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 7
    Last Post: 07-11-2021, 12:47
  2. Αγχωδη διαταραχή
    By dag94 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 21-05-2021, 00:54
  3. Δυπολική διαταραχή η αγχωδη διαταραχή
    By Katerina2015 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 06-10-2019, 11:10
  4. Αγχώδη διαταραχή...μια ζωή
    By Deep purple in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 53
    Last Post: 24-09-2012, 03:50
  5. αγχωδη διαταραχη
    By tinalost73 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 01-04-2008, 08:18

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •