Αγχωδη διαταραχή , έκτακτες, ψυχοσωματικά - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 7 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 31 to 45 of 95
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    Αθήνα
    Posts
    317
    Quote Originally Posted by Iwsif95 View Post
    Το γλυκινικο μαγνήσιο βοηθάει το σώμα και το μυαλό να χαλαρώσει
    Το κιτρικό βοηθάει σε περιπτώσεις δυσκοιλιοτηττας.Και τα δύο είδη έχουν υψηλή βιοδιαθεσιμότητα και αυξάνουν τα επίπεδα μαγνησίου στον οργανισμό με συνολικό όφελος.
    Ευχαριστούμε για τις πληροφορίες.

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    727
    Παιδιά καλησπέρα και από μένα. Βιωνω κάτι πολυ άσχημο τις τελευταίες ημέρες. Εκεί που παει να με παρει ο υπνος κάτι παθαίνω. Κάποτε ξυπνουσα με κομμένη την ανάσα και έκανα λίγα δευτερόλεπτα να ανασάνω η έτσι αισθανόμουν. Μετά άρχισα να προσπαθώ να ηρεμώ εκεί τη στιγμή και να προσπαθω να καταλάβω αν έχω έκτακτες και τι γίνεται. Έχω ξυπνήσει από έκτακτη έχω ξυπνήσει νομίζοντας ότι πεθαινω και εκείνη τη στιγμή από τη νυστα η δεν ξέρω τι δεν έχεις δύναμη να σηκωθείς οπότε το επόμενο πρωι προσπαθω να καταλάβω τι συνέβη. Τις τελευταίες δυο μερες όμως εκεί που πηγαινα να κοιμηθώ ένιωθα μια τεράστια πιεση στο στήθος έπιανα σφυγμό κανονικός αλλά αυτός ο δεν ξέρω πως να το περιγραψω ένιωθα ότι πεθαινω. Χθες το βράδυ παλι τα ίδια και έκανα και έκτακτες ακανονιστες και δυνατές. Δεν αντέχω άλλο. Φοβάμαι ότι θα πεθανω στον υπνο μου. Υποφέρω δεν ξέρω τι να κάνω πια.

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    194
    Το εχω παθει απειρες φορες και κανω ωρα να συνελθω..μαλλον επειδη μας πιανει την ωρα του υπνου νιωθουμε ετσι..εγω αυτο εχω καταλαβει.εχεις ενα αισθημα οτι παει τωρα.πεθαινω..εκει που παει να με ξανα παρει ο υπνος τσουπ παλι πεταγομαι και ξανα τα ιδια..ευτυχως δεν το παθαινω πολυ συχνα..τελευταια φορα το επαθα πριν 2 μηνες.ουτε εγω ξερω τι ειναι και πως να το αντιμετωπισω.λογικα αγχος.δεν εξηγειται αλλιως

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    727
    Ειλικρινά δεν το αντέχω άλλο. Δεν ξέρω πως αλλιώς να το εξηγήσω νιώθω μια πιεση ένα περιεργο συναίσθημα ότι κάποιες φορές πνίγομαι άλλες δεν μπορώ να αναπνευσω προσπαθω να ανασάνω προσπαθω να καταλάβω τι νιώθω αν έχω έκτακτες αν έχω βραδυκαρδία φοβάμαι τα παντα. Και με πιανουν έκτακτες. Δεν ξέρω. Φοβάμαι ότι θα πεθανω στον υπνο μου. Είναι τραγικό αίσθημα.

  5. #35
    Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    40
    Και εγώ πολλές φορές που ξυπνάω την νύχτα νιώθω κάποιες έκτακτες και κάνω αρκετή ώρα να με ξαναπάρει ο ύπνος αν τα καταφέρω λέμε γιατί φοβάμαι μην πεθάνω στον ύπνο μου.

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    194
    Αχ ρε παιδια σας νιωθω..δεν θελει πανικο εκεινη την ωρα γιατι αυξανουμε τα συμπτωματα.ειναι δυσκολο να δειξεις ψυχραιμια αλλα πρεπει να προσπαθησουμε.

  7. #37
    Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    40
    Καλημέρα και πάλι.
    Για λίγο καιρό ήμουν σχετικά καλά όχι εντελώς αλλά διαχείρισημα
    Τις τελευταίες μέρες πάλι αρκετές έκτακτες συνεχή παρακολούθηση πότε θα μου έρθει η επόμενη έκτακτη όλο ασχολούμαι αν έχω κάποιο σύμπτωμα που το συνδέω πάντα με την καρδιά.
    Είχα πάρει παλιότερα αγωγή με ζολοφτ και είχε πάει καλά σχετικά τώρα το σκέφτομαι να τα ξαναρχίσω αλλά όλο το αναβάλλω.

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    727
    Και εγώ τα ίδια. Πάλι έκτακτες και συνεχόμενες. Πολυ άσχημα νιώθω. Προσπαθώ να το διαχειριστώ. Θα δω μήπως είναι πάλι το στομάχι μου χάλια και το χειροτερεύει. Έχεις εσυ θέμα με το στομάχι?

  9. #39
    Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    40
    Εγώ όταν αγχώνομαι έχω στο στομάχι ένα σφίξιμο κάτι περίεργο δεν ξέρω

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    412
    Quote Originally Posted by Stamtol13 View Post
    Εγώ όταν αγχώνομαι έχω στο στομάχι ένα σφίξιμο κάτι περίεργο δεν ξέρω
    Όλοι τα ίδιο σκ@τ@ είμαστε τελικά…
    Εγώ έχω μήνες κ δε μπορώ μα στρώσω το στομάχι μου…πρέπει να πάω πάλι σε γαστρεντερολόγο.
    Αν έχουν περάσει 3 ώρες χωρίς να έχω φάει κάτι με πιάνει σα νεύρωση ένα πράγμα, αδυναμία κατευθείαν κ το στομάχι σα να δένεται κόμπος ενώ έχει τύχει να νιωθω ότι θα καταρρεύσω.
    Επίσης ώρες ώρες νιωθω σα να χτυπάει κουρασμένα η καρδιά ή στο άκυρο χωρίς να έχω ταχυπαλμία να νιωθω τους χρυπους

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    727
    Και εγώ τα ίδια. Δυστυχώς δεν ξέρω αλήθεια τι φταίει. Νομίζω το στομάχι ενοχλεί πολυ γιατί με το που φάω έχω πιο πολλες ενοχλήσεις. Οχι ότι πριν δεν έχω. Βέβαια τι να πω μπορεί να μη φταίει και αυτό απλά από τη στιγμή που κανένας δεν σου απαντάει με σιγουριά τι να κάνω και εγώ προσπαθω να καταλάβω τι συμβαίνει στο Σώμα μου. Φοβάμαι.

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    412
    Quote Originally Posted by Elli19899 View Post
    Και εγώ τα ίδια. Δυστυχώς δεν ξέρω αλήθεια τι φταίει. Νομίζω το στομάχι ενοχλεί πολυ γιατί με το που φάω έχω πιο πολλες ενοχλήσεις. Οχι ότι πριν δεν έχω. Βέβαια τι να πω μπορεί να μη φταίει και αυτό απλά από τη στιγμή που κανένας δεν σου απαντάει με σιγουριά τι να κάνω και εγώ προσπαθω να καταλάβω τι συμβαίνει στο Σώμα μου. Φοβάμαι.
    Κοιτα,εγώ δε μπορώ να πω γτ ποτέ δεν έφτιαξα το θέμα με το στομάχι μου… βέβαια ποτέ κανείς δε με κατεύθυνε κ με σαφήνεια τι να τρώω,τι να αποφεύγω κλπ κλπ δε τους κατηγορώ γτ κ εγώ τότε έλεγα ένα οκ κ έφευγα. Όταν όμως γυρνάει χρόνος κ μόνο χειτοτερευεις, δν έχεις κ την ψυχική ηρεμία πλέον να τα δεις όλα χαλαρά.

  13. #43
    Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    40
    Καλημέρα και πάλι.
    Πριν λίγες μέρες με έπιασαν έντονα έκτακτες και πήγα στα επείγοντα μου κάναν εξετάσεις αίματος, καρδιογράφημα, ακτινογραφία μου γράψανε να κάνω τριπλεξ καρδιάς και χολντερ Ρυθμού του είχα πει ότι είχα έκτακτες και παλιότερα τώρα έκλεισα ραντεβού για χολντερ και τριπλεξ και φοβάμαι μην δείξουν ότι υπάρχει κάποιο πρόβλημα.
    Ευτυχώς τα προηγούμενα χολντερ που ωειχα κάνει πριν τρία χρόνια δείξανε κάποιες έκτακτες που ο γιατρός μου είπε δεν είναι κάτι επικίνδυνο.

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    194
    Καλημέρα..πήγαινε βάλε χολτερ και μην φοβάσαι.θα δείξει αν είναι επικίνδυνες ή όχι που το σίγουρο είναι ότι θα είναι αθώες όσο και να σε ταλαιπωρούν.εγω υποφέρω από αυτές 8 χρόνια τώρα και τα τελευταία 2 χρόνια τις έχω καθημερινά που έχω ξεχάσει πως είναι να ζεις φυσιολογικά.απειρα τριπλεξ,άπειρες εξετάσεις και ολα κομπλέ.το αποδίδουν στο άγχος.αν σου τα βρουν όλα φυσιολογικά (που θα σου τα βρουν όλα οκ)πηγαινε σε ψυχολογο-ψυχιατρο..πιστεύω θα σε βοηθήσει.κι εγώ τα ίδια με σένα είμαι.κανε υπομονή και ΟΧΙ ΑΓΧΟΣ

  15. #45
    Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    40
    Έχεις δίκιο και εγώ τις έχω τ τελευταία 5 χρόνια και με ταλαιπωρούν δυστυχώς είναι δύσκολα όταν τις έχεις να μην σε φοβίζουν.
    Επίσης είναι δημιουργείται ένας φαύλος κύκλος που το άγχος πυροδοτεί τις έκτακτες και οι έκτακτες το άγχος

Page 3 of 7 FirstFirst 12345 ... LastLast

Similar Threads

  1. Αγχώδη διαταραχή?
    By Vaggelis7 in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 7
    Last Post: 07-11-2021, 13:47
  2. Αγχωδη διαταραχή
    By dag94 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 21-05-2021, 01:54
  3. Δυπολική διαταραχή η αγχωδη διαταραχή
    By Katerina2015 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 06-10-2019, 12:10
  4. Αγχώδη διαταραχή...μια ζωή
    By Deep purple in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 53
    Last Post: 24-09-2012, 04:50
  5. αγχωδη διαταραχη
    By tinalost73 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 01-04-2008, 09:18

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •