Αγχωδη διαταραχή , έκτακτες, ψυχοσωματικά
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 7 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 95
  1. #1
    Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    40

    Αγχωδη διαταραχή , έκτακτες, ψυχοσωματικά

    Καλημέρα.
    Είμαι ένα αρκετά αγχωδη άτομο που και παλαιότερα λόγω έκτακτων συστολων με είχε φοβίσει πολύ και δεν μπορούσα να το διαχειριστω και πήρα αγωγή με αντικαταθλιπτικά και ηρεμιστικά μέχρι να πιάσουν τα αντικαταθλιπτικά.
    Το θέμα είναι ότι πάλι εμφανίστηκαν οι έκτακτες και να πάλι το άγχος ότι θα πάθω τίποτα και όλη την μερα ασχολούμαι με αυτό .
    Αγχώνομαι μην πάθω κρίση πανικού, συνέχεια μετράω τους παλμούς για να δω αν θα καταλάβω κάποια έκτακτη και είναι πολύ δύσκολα.
    Σκέφτομαι να ξαναρχίσω αγωγή με ζολοφτ αυτά είχα πάρει και παλιά και με βοήθησαν αλλά είχα πάρει και αρκετά κιλά.
    Από την μία λέω να το κάνω από την άλλη λέω πάλεψε το μόνος σου δεν ξέρω τι να κάνω.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Posts
    281
    Καλημέρα!!εμένα μου έχουν συστήσει λεξοτανιλ αλλά δεν τα έχω πάρει χθες ξεκίνησα κάτι φυτικά ίσα ίσα ηρεμούν τα ψυχοσωματικά μένουν όμως..τώρα αύριο έχω ραντεβού κι εγώ με νευρολογο θα δείξει..ας μας πει κάποιος με πείρα.φοβαμαι μην εθιστω η έχω παρενέργειες.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Ποαο καιρο την πηρες την αγωγη? Δυστυχως και εμενα οι εκτακτες μονο με αντικαταθλιπτικα σταματανε αν και πλεον δεν με πιανουν καλα ουτε αυτα και τα ψυχοσωματικα κανουν παρτυ

  4. #4
    Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    40
    Καλησπέρα.
    Την άλλη φορά είχα πάρει αγωγή για κανένα ενάμιση χρόνο περίπου με βοήθησαν και μετά τα σταμάτησα γιατί ένιωθα καλά ούτε έκτακτες ούτε αυτό το πράγμα που συνεχώς έχω στο μυαλό μου μην πάθω τίποτα με την καρδιά μου κυριως.
    Το θέμα με μένα είναι ότι έχω δύο παιδιά στην εφηβεία και φοβάμαι μην πάθω τίποτα μπροστά τους η μην με καταλάβουν ότι έχω κάτι και τα αγχωσω και αυτά.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Posts
    281
    Aκριβως τα ίδια κι εγώ έχω 2 παιδιά κ κάνω τις ίδιες σκέψεις .

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    Αθήνα
    Posts
    317
    Quote Originally Posted by Marg27 View Post
    Aκριβως τα ίδια κι εγώ έχω 2 παιδιά κ κάνω τις ίδιες σκέψεις .
    Κι εγώ.. ο φόβος μου είναι όταν είμαι μόνη σπίτι μαζί τους..

  7. #7
    Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    40
    Άστα εγώ καμιά φορά όταν αγχώνομαι και έχω φοβίες ότι μπορεί να πάθω τίποτα φεύγω για λίγο από το σπίτι καί τούς λέω ότι πάω μια βόλτα για να μην με βλέπουν έτσι μέχρι να ηρεμήσω λίγο.
    Περιστασιακά και εγώ αν έχω έντονο άγχος παίρνω κανένα ζαναξ αλλά όχι καθημερινά.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    727
    Σας καταλαβαίνω απόλυτα. Δυστυχώς έχω παρατηρησει ότι οι έκτακτες έρχονται και φευγουν και όσον αφορά εμένα είναι παντα εδώ. Προσπαθώ να το αντιμετωπίζω όσο πιο καλά μπορώ. Σταμτολ σε καταλαβαίνω αλλά εγώ είμαι από τη μεριά των παιδιων(δεν έχω δικά μου ακόμα) και αυτό που σκέφτομαι είναι μην πάθω κάτι και στεναχωρήσω τους δικους μου. Θέλει υπομονή και επιμονή που δεν γίνεται να την έχουμε το ξερω αλλά τα λέω μπας και τα ακουσω και εγώ. Έχω έκτακτες πολλα χρονια. Δεν φευγουν. Προσπαθώ να είμαι καλά μαζί τους. Υποφέρω. Ξεκίνησαν παλι. Προσπαθώ να κάνω διάφορα πραγματα και να μη πολυ σκέφτομαι

  9. #9
    Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    40
    Και εγώ σε αυτή την φάση προσπαθώ να το διαχειριστω αφού όταν έβαλα χολντερ πριν δύο χρόνια μου είχε πει ο γιατρός ότι δεν είναι κάτι το ανησυχητικό είχα 130 νομίζω εκείνη την μέρα.
    Από την μία ξέρω σύμφωνα με αυτό που μου είπε ο γιατρός ότι δεν είναι κάτι από την άλλη όταν τις αισθάνεσαι είναι δύσκολο να σε αφήσει αδιάφορο.
    Κάποιες μέρες είναι καλύτερα κάποιες άλλες χειρότερα.
    Το θέμα είναι ότι έρχονται πολλές φορές σε φάσεις απόλυτης ηρεμίας φαινομενικά τι να πω δεν το καταλαβαίνω αυτό

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    412
    Να μαι κι εγώ!!! Σας νιωθω απόλυτα, έχω ένα κοριτσάκι 4,5 χρόνων και τρέμω μην πάθω τίποτα και την αφήσω μόνη της…
    Εγώ εκεί που τα πήγαινα πολύ καλά κ φαινοτανε να τα ξεπερνάω με τις διακοπές , ξαναγύρισαν τα σκατοψυχοαωματικα.
    Ξυπνάω ανάλαφρη κ πέφτω για ύπνο 100kg
    Ούτε μπρούμυτα δε μπορώ να κοιμηθώ από το βάρος που νιωθω.
    Γουργουρητα, εκτακτες, σαν να με κλείνει κάτι στην αναπνοή, στο λαιμο σαν να νιωθω τους παλμούς και κάτι άλλο…
    Σκατα κοινώς!

  11. #11
    Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    40
    Αυτό με τα παιδιά με αγχωνει ακόμη περισσότερο τι θα γίνει αν πάθω κάτι και δεν μιλάμε για σοβαρό αλλά μου έχει τύχει να έχω έκτακτες να έχω αγχωθει πολύ και να σκέφτομαι να πάω σε εφημερεύον Νοσοκομείο για να μου φύγει η ιδέα μήπως είναι κάτι με την καρδιά
    και δεν το κάνω γιατί σκέφτομαι ότι αν έχω κι και με κρατήσουν μέσα τι θα γίνει με τα παιδιά.
    Δεν είπα ότι δυσκολεύομαι με τα παιδιά γιατί δεν έχω κάποια βοήθεια τα έχω μόνος μου , είμαι χωρισμένος και μένουν μαζί μου.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    412
    Quote Originally Posted by Stamtol13 View Post
    Αυτό με τα παιδιά με αγχωνει ακόμη περισσότερο τι θα γίνει αν πάθω κάτι και δεν μιλάμε για σοβαρό αλλά μου έχει τύχει να έχω έκτακτες να έχω αγχωθει πολύ και να σκέφτομαι να πάω σε εφημερεύον Νοσοκομείο για να μου φύγει η ιδέα μήπως είναι κάτι με την καρδιά
    και δεν το κάνω γιατί σκέφτομαι ότι αν έχω κι και με κρατήσουν μέσα τι θα γίνει με τα παιδιά.
    Δεν είπα ότι δυσκολεύομαι με τα παιδιά γιατί δεν έχω κάποια βοήθεια τα έχω μόνος μου , είμαι χωρισμένος και μένουν μαζί μου.
    Σκέψου όταν σε πιάνουν ότι αποκλείεται να έχουμε κάποιο θέμα…ολα τα δημιουργεί το μυαλό κ το άγχος μας.
    Αν ήταν κάτι, δε νομίζω να μας προειδοποίησε για τόσο καιρό…
    Το σώμα μας αμύνεται στην απειλή που δημιουργεί το μυαλό μας.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    727
    Δεν ξέρω γιατί μας συμβαίνει αυτό. Ειναι τοσο τρομακτικό. Και τώρα ξαπλωμένη είμαι και χωρίς κανένα λόγο να τες τρεις τέσσερις μαζί? Από την τρομάρα μου ουτε προλαβα να μετρήσω. Σίγουρα το άγχος παιζει ρόλο. Εγώ έχω θέμα με το στομάχι. Όταν το νιώθω περιεργα γμσε τα έχω έκτακτες για παντα. Στην περιοδο επίσης. Τώρα περιμενω. Φυσικά και αγχώνεστε για τα παιδακια σας. Δεν μπορώ να το φανταστώ το να έχω να αγχώνομαι και για αυτό. Ίσως γι αυτό δεν παίρνω απόφαση να κάνω με τίποτα. Τρέμω για τον συντροφό μου τρέμω για την οικογένεια μου. Θέλω απλά να είμαστε καλά και το ίδιο ευχομαι και σε εσάς. Με όλο αυτό βέβαια το έντονο που νιώθω πως να μην έχω έκτακτες. Το φαγητό μου δεν το προσεχω. Πως να μην έχω έκτακτες. Από που να ξεκινήσει και που να τελειώσει αυτό το πράγμα

  14. #14
    Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    40
    Τι να πω εμείς που είμαστε αγχωδη άτομα ταλαιπορουμαστε με όλα αυτά τα ψυχοσωματικά και μπαίνουμε σε ένα φαύλο κύκλο που το άγχος μας βγάζει κάποιο σύμπτωμα και μετά το σύμπτωμα μας αγχωθει.
    Τυχεροί αυτοί που είναι λίγο πιο αφασία με την καλή έννοια
    Εμείς με το παραμικρό όλο το μυαλό μας πάει στο κακό και αγχωνόμαστε.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    727
    Ναι ισχύει και αυτό. Το άγχος προκαλεί πολλα προβληματα. Επίσης όσο αφορά τις έκτακτες λένε ότι κάποιο τις αισθάνονται όλες όπως εμείς και άλλοι δεν καταλαβαίνουν απολύτως τίποτα. Άρα έχει να κάνει και με τον οργανισμό. Εγώ σήμερα είμαι χάλια. Και αισθανομαι χάλια και το στομάχι μου. Εχω έκτακτες όλη μέρα. Πάλι θα αρχίσω να τρώω πολυ ελαφρά να δω.

Page 1 of 7 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Αγχώδη διαταραχή?
    By Vaggelis7 in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 7
    Last Post: 07-11-2021, 13:47
  2. Αγχωδη διαταραχή
    By dag94 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 21-05-2021, 01:54
  3. Δυπολική διαταραχή η αγχωδη διαταραχή
    By Katerina2015 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 06-10-2019, 12:10
  4. Αγχώδη διαταραχή...μια ζωή
    By Deep purple in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 53
    Last Post: 24-09-2012, 04:50
  5. αγχωδη διαταραχη
    By tinalost73 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 01-04-2008, 09:18

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •