αρρωστοφοβία
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1

    αρρωστοφοβία

    καλησπερα!! ειμαι παλιο μελος αλλα ανενεργο καιρο ! δυστυχως αυτη η "αρρωστια" δεν φευγει ευκολα!!!
    σας χρειαζομαι για ψυχολογικη υποστξηριξη και ισως για να βρω κ εγω καποιον που να νιωθει σαν κ εμενα!!


    πριν 2 χρονια ειχα κανει κατι εξετασεις για αυτοανοσα (δν ξερω αν καποιος εχει γνωσεις) επειδη ειχα διαγνωσθει με ιερολαγονιτιδα!!
    η B27 που εινια ενα γονιδιο του dna ειχε βγει αρνητικη χωρις ευρυματα κλπ οποτε αποκλειστηκαν καποιες αρθριτιδες αλλα μια τιμη anti DS βγηκε αμφιβολη
    οταν ρωτησα τον ρευματολο εντρομη αν προκειται για λυκο μου ειπε με βεβαιοτητα πως οχι
    εκτοτε λοιπον αυτο το σεναριο παιζει μεσα στο μυαλο μου καθημερινα κ τα τελυεταια 2 χρονια εχω πολυ συχνα επεισοδια διαρροιας κ το μυαλο μου παει σε κρον (με πολυ καλες εξετασεις αιματος ομως κ χωρις ποτε να δω αιμα στην τουαλετα)



    στο σημερα λοιπον κ αφου εχω βρεθει με αλατα στην σπονδυλικη μου στηλη κ μ πονους στην ππλατη καθημερινα(που ομως με γυμναστικη βελτιωνονται κ με καποια συμπληρωματα σε συνεννοηση με γιατρο παντα) ειχα πριν 3 μερες διαρροιες ολοκληρη τη μερα (εχω συνδρομο ευερεθιστου εντερου αν βοηθηαει) πηγα σε παθολογο οπου μιας κ ηθελε το ιστροικο μου του δωσα κ τις εξετασεςι του ρευματολογου κ προβληματιστηκε με την αμφιβολη τιμη μιλωντας μου για λυκο (δεν εχω ουτε εξανθηματα ουτε ειχα ποτε ουτε πονο η πρηξιμο στις αρθρωσεις κλπ που να παραπεμπουν ) κ μ εβαλε να επαναλαβω αυττην την τιμη οπως κ να κανω καλπροτεκτινη κοπρανων να δουμε για φλεγμονη στο εντερο (αν ειναι κρον υποθετοω)


    το πριοβλημα τωρα ειναι οτι δεν μπορω να δεχτω κ να διαχειριστω με τιποτε οτι μπορει να εχω λυκο ..υποφερω απο χτες περιμενοντας τα αποτελεσματα κ εχω γινει μη λειτουργικη μεσα στο σπιτι οπου εχω κ ενα παιδι που θελει φροντιδα κλπ

    μιλησα με τον ψυχιατρο μου κ μου ειπε πως θεωρει απιθανο να εχω λυκο (ειναι κ ψυχιατρος οποτε μπορει να διαβασει κ τις εξετασεις μου ) διοτι θα ειχε κανει "φασαρια" δυο χρονια τωρα κ επισης η ηλικια μου (38) θα ειχε θεωρει ξυπνησει πολυ νωριτερα αν υπηρχε!!
    αρα η τιμη γιατι βγηκε αμφιβολη; μηπω ηταν η αρχη;;;;;;;
    κ επισης ειναι η 3η μερα που εχω διαρροιες σε καλυτερη σαφως κατασταση (κανω θεραπεια με ριφακολ)αλλα συνεχιζουν!! αρα ισως εχω κρον;;; που ξυπνησε τωρα;;;



    ειμαι ενα βημα πριν την παρανοια! εχω να κοιμηθω απο προχτες κ απο χτες που εκανα αιματολογικες υποφερω καθε δευτερολεπτο !! αν βγουν καπως θα πρεπει να μπω σε μια διαδικασια εξετασεων αλλων κ δν νομιζω οτι η ψυχολογια μου το αντεχει//δεν τρωω τιποτε εχει στεγνωσει το μεσα μου ,ταυτοχρονα εργαζομαι κ ειναι δυσκολο να αποδωσω κ εχω σπιτι συζυγο και παιδι ...βασανιζομαι κ υποφερω !!
    δεν ξερω ποσο παιδιαστικο ακουγεται αλλα ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΧΩ ΛΥΚΟ Η ΚΡΟΝ θελω να ειμαι καλα !!! εχω υποσχεθει στον εαυτο μου πως αν ειναι ολα καλα θα ειναι κ η τελευατια φορα που θα ασχοληθω με εξετασεςι κλπ
    και ποιος θελει θα μου πειτε να ειναι αρρωστος... αλλα η διαχειριση ειναι ενα θεμα κ εγω δν ειμαι σε θεση καθολου να το διαχειριστω !!
    οποιαδηποτε συμβουλη , γνωση , η βοηθεια ειναι δεκτη!!!

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2022
    Posts
    22
    Καλησπέρα.

    Δυστυχώς όσοι έχουμε "μπλέξει" με αυτήν την ιστορία πρέπει να είμαστε σε επαγρύπνηση γιατί όταν δεν είμαστε φροντιστικοί απέναντι στον εαυτό μας αυτή η κατάσταση ξαναβγαίνει στην επιφάνεια. Όσον αφορά το πρόβλημα που αντιμετωπίζεις αυτή την στιγμή, πραγματικά το θεωρώ απίθανο να έχεις λύκο. Δυστυχώς πολλοί γιατροί, είτε από δική τους ανασφάλεια είτε από μια τυπικότητα και χωρίς να λαμβάνουν καθόλου υπόψη την ψυχολογία του ασθενή, σου αραδιάζουν ένα σωρό ασθένειες που θα μπορούσες να έχεις με κάποια αυξημένη τιμή. Για αυτό και δεν κάνουμε οποιαδήποτε εξέταση και στέλνουμε τις εξετάσεις μας στον γιατρό μας για να τις δει γιατί ο γιατρός αξιολογεί, όχι μια-μια ξεχωριστά αλλά σε συνδυασμό με άλλες. Μια τιμή δεν λέει τίποτα διαφορετικά θα μας βάζανε κάθε λίγο και λιγάκι να κάνουμε καρκινικούς δείκτες. Υπάρχει λόγος που δεν τις κάνουμε, γιατί όλοι αυτοί οι δείκτες πιθανόν να αυξηθούν χωρίς λόγο και χωρίς να σημαίνει απαραίτητα απολύτως τίποτα. Πιθανόν για αυτό ο προηγούμενος γιατρός σου να μην έδωσε σημασία. Όσον αφορά το δεύτερο άγχος σου για νόσο κρον, είναι η φοβία που αντιμετωπίζω και εγώ αυτό το διάστημα. Χωρίς διάρροιες αλλά φουσκώματα, συχνότερες κενώσεις από ότι παλιότερα και γενικά μια αίσθηση που με κάνει να αγχώνομαι και να έχω δυσκολέψει σε μεγάλο βαθμό την καθημερινότητα μου. Με καθαρές εξετάσεις αίματος/υπερήχους/φυσικές εξετάσεις αρκετές φορές από τον γαστρεντερολόγο αλλά δυστυχώς χωρίς να μπορώ να ηρεμήσω.

    Κάνε υπομονή μέχρι να βγουν οι εξετάσεις σου αλλά δυστυχώς είναι πολύ δύσκολο να πούμε ότι αν βγει και αυτό εντάξει θα ησυχάσω. Είναι αυτό που λέω και εγώ τώρα και σε καταλαβαίνω. Χρειαζόμαστε έστω αυτή την ψυχική ηρεμία για ένα διάστημα αλλά θέλει και παράλληλα την κατάλληλη φροντίδα από εμάς και μέσω των ειδικών ψυχικής υγείας που μας παρακολουθούν

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2022
    Posts
    22
    Επίσης θα μπορούσες να μεταφέρεις το θέμα σου στην στήλη "Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή". Θα πάρεις περισσότερες γνώμες

  4. #4
    σ ευχαριστω πολυ πολυ πολυ!!! σου ευχομαι καλη δυναμη!!!

  5. #5
    ετσι ειναι ακριβως οπως τα γραφεις!! γιατι ομως δεν σ επεισε ο γαστρεντερολογος σου που ειναι ο καταλληλος γι αυτη τη νοσο; εχεις κανει καποια ποιο εξειδικευμενη εξεταση; εγω θα παω την αλλη εβδομαδα για καλπροτεκτινη κοπρανων κ ελπιζω να ναι οκ!!! και αυτη κ η αυριανη!!!

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2022
    Posts
    22
    Εμείς, όπως είμαστε, δύσκολα να απαντήσουμε γιατί δεν μας πείθει ο γιατρός. Πιθανόν γιατι αυτή η ιδέα έχει εδραιωθεί μέσα μας και είναι δύσκολο να ξεριζωθεί ενώ παράλληλα την επανακινει ο φόβος και το άγχος μας. Θα κάνω ακόμη μια επίσκεψη στον γιατρό μου, τον οποίον τον εμπιστεύομαι πολύ αλλά δυστυχώς κανείς δεν με πείθει εύκολα, και θα ζητήσω την συγκεκριμένη εξέταση. Ξέρω ότι δεν μου την έγραψε γιατί δεν ήθελε να μπω σε αυτό το τρυπακι και προσπάθησε να με ηρεμήσει με τα λογια και κάποιες βασικές εξετάσεις αλλά επειδή δεν βλέπω να βγάζουμε άκρη ίσως πάμε προς αυτήν την λύση μήπως και ηρεμήσω. Θα ήθελα να μην φτάσω στο σημείο να θέλω κολονοσκοπηση για να ηρεμήσω αλλά θα φανεί. Το δύσκολο είναι να πίστεις ότι είναι κάτι ψυχικό και όχι οργανικό και αυτό δεν είναι πάντα εύκολο. Τα τελευταία χρόνια δεν περάσαμε και εύκολα και όλο αυτό έχει συμβάλλει σε μεγάλο βαθμό να επαναεμφανιστουν συμπτωματα που πολλοί από εμάς τα είχαμε δουλέψει.

    Το άγχος σου εντοπίζεται πάντα στην υγεια σου ή παίρνει και άλλες μορφές.

    Καλή επιτυχία για τις εξετάσεις, πιστεύω θα είναι μια χαρά. Άλλωστε αν τώρα όπως λες φοβασαι μήπως πριν δύο χρόνια ήταν στην αρχή κάτι, τώρα μετά από δύο χρόνια σίγουρα θα είχε εξελιχθεί η όποια νόσος.

  7. #7
    η καλπροτεκτινη δυστυχως δν γραφεται κ στην πολη μου κοστιζει 50 ευρω (δν γνωριζω αν ειναι τιμη φιξ)
    κοιταξε αν εμενα βγουν καθαρα τ αυριανα θα μου φυγει ενα τεραστιο αγχος!!! εχεις δικιο ομως γιατι στο παρελθον εχω περασει κ απο το σταδιο που δν μ επειθε καμια διαγνωση!!! και ναι δν περασαμε κ λιγα.....
    δεν ξερω κ τι συμπτωματα θα επρεπε να περιμενω απο την κρον βεβαια!!!
    το αγχος μου εντοπιζεται κυριως στην υγεια μου , του συζυγου , του παιδιου (εκει παθαινω διαρροικα επεισοδια αμετρητα )των γονιων της αδερφης κ του ανιψιου μου!!! σ αυτα τα προσωπα!!!

    επισςη δν ξερω αν το συνδρομο ευερεθιστου εντερου θα δικαιολογουσε μια τετοια "συμπεριφορα" εντερου!
    κ ομως ξερεις ποση ηρεμια βγαζουν τα μνμ σου;;;

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2022
    Posts
    22
    Δεν ήξερα ότι δεν γραφεται αλλά να σου πω την αλήθεια είναι το λιγότερο που με απασχολεί σε αυτήν την φάση με το άγχος που έχω περάσει το τελευταίο διάστημα για αυτό το θέμα. Καταλαβαίνω και εύχομαι (και πιστεύω) όλα να είναι καλά. Όσον αφορά την Κρον (όπως και την ελκωδη κολίτιδα που είναι αδερφάκια) έχουν μια σειρά σοβαρών συμπτωμάτων που αν γκουγκλαρεις θα βρεις. Νομίζω ότι και με τις εξετάσεις αίματος εάν κάτι υπήρχε, κάτι θα φαινόταν αλλά αυτό είναι μια λογική σκέψη και δεν συμβαίνει όταν μιλάει το αγχος. Παρόλα αυτά ο γιατρός μου είναι κατηγορηματικός στο τι από αυτά που ανεβαίνουν στο ίντερνετ πρέπει να διαβάζουμε. Ποτε δεν ξέρεις τι θα πει ο καθένας και πως θα ερμηνεύσει κάθε του σύμπτωμα και εν τέλει αυτό που λες και περιγράφεις εσύ να είναι κάτι εντελώς διαφορετικό από αυτό που γράφει ο άλλος. Ένας γιατρός ξέρει καλύτερα να ερμηνεύσει όμως αυτό που θα πεις παρά ένας αλγόριθμος. Για τα υπόλοιπα, επειδή το ξέρω και το χω βιωσει, το άγχος μεταφράζεται και πιστεύουμε ότι αφορά την υγεία την δική μας και των δικών μας ανθρώπων, στην πραγματικότητα όμως αφορά την αδυναμία μας να αφεθουμε, να μην έχουμε τον έλεγχο, να ζήσουμε την ζωή όπως έρθει. Μέσα από τον φόβο πιστεύουμε πως θα προλάβουμε όλα αυτά που θα έρθουν στην ζωή και δεν μπορούμε να γνωρίζουμε. Εύχομαι κάποια στιγμή να καταφέρουμε να ζούμε την ζωή όπως έρχεται με τα καλά και τα καλά της, μην προσπαθώντας να ελέγξουμε πράγματα που δεν περνάνε από το χέρι μας.

    Η ηρεμία είναι η λογική μου και η προσπάθεια που έχω κάνει όλα αυτά τα χρόνια να συμφιλωθω με αυτήν την κατάσταση. Όταν το άγχος είναι περισσότερο (το οποίο συμβαίνει κάθε μέρα το τελευταίο διάστημα, είτε περισσότερο είτε λιγότερο) δεν υπάρχει λογική. Είμαι κάτω από 30 και ζω πολλές φορές σαν να ναι 60 :p
    Τα βράδια συνήθως είναι καλύτερα

  9. #9
    Σε μένα συμβαίνει το αντίθετο πάντως κ τα βράδια μου είναι πάντοτε χειρότερα! και να σκεφτείς ότι λέω ότι έχω τεράστια πίστη στον Θεό!! μάλλον όχι τόση τελικά που να αφεθώ έστω στα χέρια Του!

    ναι η λογική μου λέει πως και λύκο αποκλείεται να έχω γιατί δεν μπορεί να μην είχε ξυπνήσει μέσα σ αυτά τα δύο χρόνια ..έστω ένα σύμοτωμα ..αλλά δυστυχώς η λογική μου έχει πάει περίπατο!!!

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2022
    Posts
    22
    Η πίστη σε οτιδήποτε είναι πολλή σημαντική για να σε ηρεμήσει αλλά το άγχος πολλές φορές είναι ισχυρότερο.

    Μέχρι αύριο θα ξέρεις έστω αυτά. Ξέρω δεν είναι εύκολο να περιμένεις εξετάσεις για τις οποίες φοβάσαι αλλά προσπάθησε, αν μπορείς, να δεις τον εαυτό σου σαν μέρος ενός συνόλου. Πόσοι άνθρωποι περίμεναν εξετάσεις πολύ σημαντικές (πιο σημαντικές ακόμα κι από αυτά που συζητάμε). Κι όμως όλοι οι άνθρωποι το παλεύουν να επιβιώσουν. Αυτή την στιγμή στον κόσμο υπάρχουν πολλοί σαν και εσένα. Επειδή αυτά τα άγχη φέρνουν και μεγάλη μοναξιά, προσωπικά με βοηθάει να βλέπω τα πράγματα πιο συνολικά, να μην κλείνομαι στον δικό μου μικρόκοσμο και να προσπαθώ να τα αντιμετωπίσω ως μέρος της φυσικής ροής της ζωής

  11. #11
    ολα αρνητικα!!! ευτυχως!!!
    ευχαριστω πολυ για τη συμπαρασταση!!!! καλη σου μερα!!

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2022
    Posts
    22
    Μπράβο, όπως το περιμέναμε! Ελπίζω να σου φύγει εντελώς πλέον αυτή η ιδέα :)

    Να σε ρωτήσω μήπως εκανες και την εξέταση για την καλπροτεκτινη;

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2023
    Posts
    2
    Παιδιαααα βοήθεια!!! Έχω από μικρο παιδί θέμα με το έντερο μ πονάω κάνω διάρροιες και κολικούς και εντόπισα ότι έχω δυσανεξία στη λακτόζη και κάθε πρωί έπινα


    Πριν λοιπόν 3 χρόνια είχα πόνο στην κοιλιά και εντοπίστηκε λοιπόν φλεγμονή στο έντερο και έλεγαν ότι έχω νόσο κρον
    Έκανα κολονοσκόπηση και η βιοψίες βγήκαν διαφορική διάγνωση κρον η ιογενής φλεγμονή.

    Από τότε κάνω συνέχεια Crp βγαίνουν αρνητικές το τελευταίο 3μηνο έχω πολύ πόνο και διάρροιες και κάνω καλπροτεκτινη Crp και tke και βγαίνουν συνεχώς αρνητικές.

    Πήγα σε έναν γαστρεντερολόγο πολύ ειδικό στην crohn και μ είπε μπορεί να είναι κρον αλλά πιστεύω ότι είναι βαρβάτο ευερέθιστο έντερο. Ενώ όλοι οι άλλοι μου λένε ότι είναι κρον ο συγκεκριμένος γιατρός που είναι διευθυντής σε γνωστό νοσοκομείο που ειδικεύεται στις ιφνε μου λέει ότι θα πρέπει να κάνουμε κολονοσκόπηση αλλά μου λέει δε πιστεύω ότι είναι κρον αλλά θα πρέπει να το ψάξουμε.


    Τώρα δε ξέρω παιδιά είμαι χάλια με τα ψυχολογικά μ σκέφτομαι ότι αν εχω κρον η ζωή θα καταστραφεί και με τόσο ψυχολογικά π εχω περάσει και τώρα άρχισα να ζω ότι τώρα θα με καταστρέψει πάλι αυτό και θα πρέπει να παίρνω μια ζωή χάπια και δε θα μ πιάνουν και θα καταστρέφεται το σώμα μ από τος αγωγές και δε θα ζω χωρίς πόνο και και και.!!! Βοήθεια αν κάποιος έχει κάποια συμβουλή.

    Επίσης μ είπαν κάποιοι γαστρεντερολόγοι ότι η καλπροτεκτινη είναι αρνητική δεν έχεις κρον ενώ άλλοι λένε ότι δεν είναι απαραίτητο. Να τονίσω ότι τον τελευταίο καιρό είμαι χάλια πονάω πολυυυ εδώ και 3 μήνες πρωί μεσημέρι βράδυ ασταμάτητα και εχω κανει 3 φορές καλπροτεκτινη και είναι κάτω από το όριο δηλαδή αρνητική. Δεν ήταν ούτε μια αυξημένη το όριο είναι 50 και εχω 18 - 30 - 25

Similar Threads

  1. ΑΡΡΩΣΤΟΦΟΒΙΑ
    By Alexandramaria96 in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 182
    Last Post: 13-02-2020, 02:59
  2. ΑΡΡΩΣΤΟΦΟΒΙΑ
    By grgagno in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 4
    Last Post: 24-01-2019, 22:43
  3. Αρρωστοφοβια
    By Χριστίνα 95 in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 4
    Last Post: 04-07-2018, 23:51
  4. αρρωστοφοβια
    By pasxalita in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 5
    Last Post: 09-05-2014, 20:49
  5. ...αρρωστοφοβία...
    By lost_soul in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 2
    Last Post: 22-01-2013, 00:52

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •