μοναξια κι ασπεργερ σχεσεις με τους νευροτυπικους
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,455

    μοναξια κι ασπεργερ σχεσεις με τους νευροτυπικους

    οι ανθρωποι που η ζωη επελεξε να βγουν με θεματα και να ειναι διαφορετικοι απο τους νευροτυπικόyς ειναι καταδικασμενοι να ζουν σταμπαρισμενοι και καταφρονεμενοι . δε το επελεξαν και ουτε εγκληματιες ειναι απλα για τους αλλους τους φυσιολογικους ας πουμε ειναι κατι περιττο που δε ασχολούνται η δυσανασχετουν δυσφορούν αν βρεθουν στο ιδιο περιβαλλον.
    απορριψη κοροιδιλικι και περιφρόνηση δεχονται απο ανθρωπους που υποτιθεται εχουν νοηση να σκεφτούν οτι δε πρεπει να κανουμε οτι δε θα θελαμε εμεις να μας κανουν . οταν ειναι παιδια ανηλικα πες οτι οκ δε ξερουν πως να φερθουν η δε μαθαν σπιτι τους καποιους τροπους . οταν ομως ωριμαζεις φτανεις σε μια ηλικία που μπορεις μονος να δεις ποιο το κακο πιο το σωστο δε πρεπει να ξερεις κι να φέρεσαι ???βλεπουμε εμεις οι διαφορετικοι ανθρωποι αντιμετωπιση που δε διαφερει απο τα χρονια που ειχαμε μπούλινγκ στο σχολειο και σε καταστασεις τοτε κατι που αυτο μας ακολουθεί για παντα εν τελει .εγω προσωπικα βαρεθηκα να παρακαλαω να μου δωσουν οι αλλοι η τη λυπηση η τα ψιχουλα συμπάθειας τους η να με εχουν σα εσχατη λυση στη ζωη τους οταν δε εχουν σε καποια φαση καποιον αλλον να μιλήσουν και τοτε θυμουνται οτι καπου κι εγω υπαρχω .δε αξιζουμε τετοια νομιζω συμπεριφορα αν φυσικα δε εχουμε κανει κι εμεις πραγματα που προσβάλλουν τους αλλους η τους πληγωνουν . πρεπει να προσπαθουμε να ειμαστε σωστοι για να εχουμε σε ισαγογικα την απετιση και οι αλλοι να φερονται αναλογα . οταν ομως εγω πχ φέρομαι στον αλον ομορφα κι αυτος απαξιωτικά τοτε πληγωνουν και φευγω μακρια . ολα αυτα σιγα σιγα με τα χρονια συσορευοντε και γινονται αφορμη να θες να αποκοπεις απο ολους κι ολα γιατι ετσι και αλλιως για κανεναν δε εισαι κατι σημαντικο στη ζωη . το να συναντας συνεχεια στη ζωη σου κακοτροπια απο τους αλλους ανθρωπους ειναι κατι που σα μαχαιρι σε χτυπαει μετα κλείνεσαι στον εαυτο σου και συνεχιζεις μονος το δρομο της ζωης γιατι οι αλλοι άνθρωποι προτιμουν να συναναστρεφονται με ανθρωπους οπου ταιριαζουν απολυτα και εχουν τον ιδιο τροπο σκεψης . ειναι σκληρο να βλεπεις ανθρωπους να σου φέρονται εσενα ασχημα και με αδιαφορια η και επιθετικα και να τους βλεπεις αυτους τους ιδιους σε αλλους να φέρονται με ολοψυχη αγαπη ζεστασια κι διαθεση για συναναστροφη . αλλον χαρακτηρα βλεπεις σε ανθρωπο που εσενα διαφορετικα σε αντιμετωπιζει και διαφορετικα εκεινον που προτιμα να κανει παρεα . οι ασπεργερ κι ομαδες ανθρωπων που ειναι διαφορετικοι απο τους αλλους η μοναξια ειναι ο μονος φιλος τους κι πρεπει να τη διαχειριστούν οσο γινεται πιο σοφα μην καταστραφουν απ αυτο . εγω επειδη δε μπορω να συνεννοηθώ με τους ανθρωπους που ειναι νευροτυπικοι προτιμω να κλεινουμε στον κοσμο μου να ταξιδευω νοερα κι να κανω ονειρα που κανεις εκει δε μπορει να μπει να τα καταστρεψει . ακουω μουσικη και ετσι κρατω τον εαυτο μου σε ηρεμη κατασταση κι παλευω μονη μου τα προβληματα που μου δημιουργεί το ασπεργερ . καλο θα ειναι φυσικα οι νευροτυπικοι ας το δουν λιγο αλλιως γιατι με το να φέρονται απαξιωτικα στον συνανθρωπο τους που ειναι διαφορετικος δε φενοντε ανωτεροι μα κατωτεροι των προσδοκιων .κανεις δε αξιζει να τον πετανε στην ακρη σα σκουπιδι .

    με εκτιμhση aspergaki
    Last edited by asperger39; 15-09-2022 at 19:11.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,118
    Σίγουρα, πάντως, υπάρχουν και νευροτυπικοί που θα σου φερθούν καλά, δεν μπορεί να μην υπάρχει κανείς! Ωστόσο, προσπάθησε να βρεις από το ίντερνετ, συλλόγους, και ίσως ομάδες ομαδικών συνεδριών σε νοσοκομεία και ΚΟΙΣΠΕ. Καταλαβαίνω, πάντως, ότι δεν σου συμπεριφέρονται σαν ισότιμο άτομο πολλοί, το έχω δει κι εγώ που δεν έχω αυτισμό, απλά είμαι κλειστός.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,455
    καλησπερα φιλε μου δε ειναι φυσικα ολλοι κακοι οι ανθρωποι μα κι αυτοι ας το πουμε υποκινουνται απο την κοινωνια που λεει οτι αν κανεις παρεα με ατομα που δε πληρουν τις προδιαγραφες αυτης κι αυτοι θεωρούνται μη αποδεκτοι και γιαυτο αποφευγουν να κανουν παρεα με μη νευροτυπικα ατομα . το εχω δει κι μου το εχουν πει κι ατομα που ειναι καλοπροαίρετα το λενε κι φενετε απο τη συμπεριφορα του στιλ κρατω αποστασεις κι ετσι απο διακριτικότητα κόβω επαφες κι με αυτους . εχω κανει χρονια προσπαθειες μα πλεον δε εχω ψυχικες αντοχες κουραστηκα . απλα κανω τις διαπιστωσεις μου κι εγω .

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,118
    Εμένα, πάντως, που είμαι κλειστός και με βλέπουν ως περίεργο πολλοί με έχουν υποτιμήσει αλλά και πολλοί μου έχουν φερθεί καλά! Και αρκετοί- ανάμεσα στους οποίους και εξωστρεφείς- με έχουν κάνει φίλο. Προσπάθησε να γνωρίσεις όσο το δυνατόν περισσότερους και οι πιθανότητες θα είναι υπέρ σου, όλο και με κάποιον θα γίνεις φίλη!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,744
    η κοινονικοτητα ειναι κατι στο οποιο μπορεις να εκπαιδευτεις. δεν εχουν ολοι τις ιδιες ικανοτητες αλλα σε καθε περιπτωση μπορουν να γινουν μεγαλα βηματα

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Και η κοινωνικοτητα και η κανονικοτητα να το παιζεισ δηλαδη νορμαλ

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,455
    καλοι μου φιλοι σας ευχαριστω πολυ ολλους οσους εγραψαν και οσους θα γραψουν σχολιο στο κειμενο μου :):):):)
    Last edited by asperger39; 17-09-2022 at 20:15.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,744
    Quote Originally Posted by asperger39 View Post
    καλοι μου φιλοι σας ευχαριστω πολυ ολλους :):):):)
    τι μας λες!!!\πρεπει να κρατησεις την συζητηση τουλαχιστον ως τα 100 σχολια!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,455
    οποιοι θελουν ας στειλουν σχολια !!το κειμενο ειναι εδω περιμενει και αλλους ανθρωπους να πουν τη γνωμη τους καλοδεχουμενη οποια καλοπροαίρετη αποψη τοποθετηθεί γιαυτο εγραψα εδω στο site αυτο εξαλλου

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,744
    Quote Originally Posted by asperger39 View Post
    οποιοι θελουν ας στειλουν σχολια !!το κειμενο ειναι εδω περιμενει και αλλους ανθρωπους να πουν τη γνωμη τους καλοδεχουμενη οποια καλοπροαίρετη αποψη τοποθετηθεί γιαυτο εγραψα εδω στο site αυτο εξαλλου
    ενταξει, αφου εγραψες καλοι μου φιλοι σας ευχαριστω πολυ ολλους νομιζω οτι ειναι σαν να λες οτι τελειωσε το θεμα σας ευχαριστω ολους κατι τετοιο αλλα δεν ειμαι και σιγουρος, ας σχολιασει και καποιος αλλος

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,455
    πρεπει να ευχαριστεις το κοσμο που γραφει ειναι θεμα ευγένειας και διακριτικότητας διορθωσα το πιο πανω σχολιο μου παντως να μην φενετε οτι λεω τελος :):):):)

Similar Threads

  1. Replies: 22
    Last Post: 04-08-2022, 02:04
  2. Σχέσεις;;;...μοναξιά μάλλον
    By Cath in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 49
    Last Post: 30-11-2016, 19:44
  3. Replies: 432
    Last Post: 12-09-2016, 17:48
  4. Σχεσεις με τους γονεις του φιλου μου
    By stella1993 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 32
    Last Post: 17-03-2014, 17:10
  5. ΙΨΔ και οι σχεσεις με τους αλλους ανθρωπους
    By korman709 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 23-09-2011, 22:22

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •